• Krátkometrážní

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Úplně jiný Potter než doposud. Yates přebíral už v podstatě dospělé postavy, a přesto na něj vyšel díl, ve kterém se ony postavy vyvíjejí snad nejvíc. Není to o akci, tady se posouval příběh.

Komparz (2005) (seriál)

Andy Millman je jedna ze dvou originálních postav, které Gervais s Merchantem dokázali stvořit. Všechno ostatní už je bohužel jen kopie Millmana nebo Brenta. Koncept se zajímavými cameo rolemi je perfektní, přestože se po čase trochu moc opakuje. Podobně jako u The Office, i tady by se trapné situace daly házet na hromadu a odvážet hladovým dětem do Afriky.

96 hodin (2008)

Oldschoolový akčňák typu Commando s Arniem. Neeson sice pětihvězdičkový, ale občas lehce hluchá místa a v případě přestřelky na lodi zbytečně nesmrtelný hlavní hrdina. Na druhou stranu, toho bývalého agenta jsem mu věřil mj. i díky šikovné práci s kamerou u nejrůznějších detailů (např. když si v zajetí všiml, který z padouchů má klíč).

Gauneři (1992)

Čistý minimalismus. Trochu mi to připomíná 12 Angry Men - jen s tím rozdílem, že se tady víc "fuckuje" a střílí. Natočit takhle kvalitní snímek za pouhý milion, to si žádá smeknout klobouk před QT. Za mě dokonce lepší než Pulp Fiction, Reservoir Dogs jsou přímočařejší, Pulp Fiction oproti tomu lehce natahuje děj.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Dospívá Harry, dospívají jeho diváci. To si žádá poněkud temnější a dynamičtější filmařinu, na kterou už Columbus nestačí (což bylo koneckonců vidět už ve druhé polovině druhého dílu). Že Cuarón přesně ví, co dělat, o tom svědčí už jedna z úvodních scén před příjezdem autobusu. Temná atmosféra a hrátky s kamerou mi v tomto případě skoro až připomněly rukopis Davida Finchera. Příběh je už dospělejší, hororovější (z Dementorů jde opravdu hrůza), a film správně graduje směrem kupředu (u prvních dvou dílů mi to přišlo spíš obráceně). Radcliffe bohužel znovu dokazuje, že neumí hrát, naopak Grint s Watson jsou díl od dílu lepšími. Posledních 45 minut stopáže už film chytí takové tempo, že jsem skoro nedýchal, a nemohl se nabažit skvělé výpravy a perfektního Oldmanova hraní.

Na život a na smrt (2013)

Místy zbytečně hollywoodské (seskoky ze skal), ale jinak úžasně syrové válečné drama, pro které tvůrci vybrali skvělé protagonisty hlavních rolí. Kdyby nic jiného, donutilo mě to přečíst si o SEALs.

Narcos (2015) (seriál)

Začínám přehodnocovat svůj přístup k drogové tématice. Nejdříve Breaking Bad, teď Narcos... Brilantní seriál, který nabízí výborné herecké výkony a skvělou výpravu. Díky nim má divák opravdu pocit, jako by se přenesl do Kolumbie v osmdesátých letech. Tomu přispívá i dvojjazyčnost celého seriálu, která dodává na autentičnosti. Moje druhé setkání s Netflixem znovu za pět.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Takový kvalitativní propad po skvělé jedničce jsem vskutku nečekal. Neskutečně natahovaný děj mě tentokrát příliš nepohltil. Spíše naopak, několikrát jsem se přistihl, že v některých "nezajímavých" scénách ani nevnímám. Zajímavé je, že je to v podstatě okopírovaný první díl - začátek u rodiny, následně nějaké to studium, trocha Quidditche a závěr, kdy se Harry klasicky utká s Voldemortem, a to zase sám, když Hermione s Ronem odpadnou těsně před koncem. Do toho několikrát deus ex machina - meč v klobouku, mládě fénixe, které unese čtyři lidi apod. Kromě toho, Dobby je snad nejnesympatičtější postava, kterou jsem kdy ve fantasy viděl. Mimochodem - opravdu nerozumím tomu, proč jsou v Hogwarts čtvery koleje, když se o dvojích vůbec nemluví.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

To jsem se tak po patnácti letech konečně dostal k prvnímu dílu HP a ... jsem překvapený, jak pohádkové to všechno bylo. To není kritika, jen konstatování. Celkově jsem byl hlavně s vizuálem dost nadšený (přestože tam bylo možná zbytečně mnoho digitálních efektů), a to mj. i proto, že se jedná o dětský film se spoustou dobrých vtipů (to jsem nečekal). Herecké obsazení moc fajn, obzvláště pak u profesorů Snape a McGonagall. Škoda, že film v závěrečné třetině zoufale ztrácí tempo, protože tohle klidně mohlo být za pět.

Ant-Man (2015)

Nestává se mi u superhrdinských filmů často, že bych byl hrubě nespokojený s první částí příběhu, kdy se hrdina představuje a zjišťuje svoje schopnosti. U Ant-Mana mě tahle část zoufale nudila. Vtipy do prázdna, Scott byl příliš "wannabe cocky" ve stylu Tonyho Starka, a tak se to změnilo ve frašku. Na druhou stranu, druhá polovina filmu vynikající, se skvělou akcí.