Vřískot (1996)

Poměrně povedená teenagerská vyvražďovačka, která tímto dílem odstartovala novou hororovou sérii. Plus tohoto snímku je to, že dokáže překvapit nečekaným rozuzlením. Nicméně nic jiného "navíc" nenabídne. Oběti vraha jsou (jako vždy) hloupé a jednají značně nelogicky - pod kudlu tak lezou jak prasátka na porážku.

Kokuhaku (2010)

Je nutné ocenit velmi pěknou vizuální stránku a zajímavý příběhový úvod tohoto snímku. Co to bohužel velmi kazí je naprosto nelogické chování postav, které velmi často přehrávají a působí tak nevěrohodně. Moje počáteční nadšení při "scéně s mlékem", bohužel vystřídalo rozčarování jakým směrem se následující děj odvíjel.

Alexander Veliký (2004)

Velmi nákladný, velmi dlouhý (Final Cut) a velmi ambiciózní film o životě jedné z největších historických postav všech dob. To vše jsou předpoklady ke vzniku opravdu nevšedního a perfektního historického filmu. Bohužel to v tomto případě na 100% neplatí. Snímek sice zobrazuje důkladně jednotlivé fragmenty Alexandrova života, nicméně v celém filmu jsem nenalezl jediný moment nebo scénu, která by mě tak nějak uchvátila. Prostě a jednoduše je tu od všeho něco, ale jako celek to působí značně rozvleklým a sterilním dojmem. Herecké obsazení některých postav je též velmi diskutabilní.

Džuon: Kuroi šódžo (2009)

Není to kvalitativně tak dobré jako japonské předlohy od T. Shimizua, přesto mě to zaujalo. Opět je zde příběh rozsekaný do minipříběhů jednotlivých postav. Myslím si, že pro fanoušky série je toto příjemné zpestření, i když je to v podstatě stále jedno a to samé dokola.

Korida lásky (1976)

Zajímavé japonské erotické drama, kde se vše točí kolem sexuální vášně, kterou nelze v tomto případě ukojit. To pak vede k bizardním situacím a k samotnému drastickému závěru. Ve své době to musel být velmi provokativní, skandální a tabuizovaný snímek.

Ido (2005)

Velmi těžko pochopitelný a stravitelný film. Kvůli těmto skutečnostem jsem se u něj bohužel i neskutečně nudil a jen tak sledoval "co se to tam děje". Autorovi však nelze upřít značnou originalitu a odvahu něco takového vůbec natočit.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Z počátku jsem měl pocit, že sleduji neskutečnou slátaninu. Postupně jsem si ale na způsob podání zvyknul a nakonec se mi některé filmové vtípky i zamlouvaly. To však nezastírá to, že celý film je místy velmi těžko stravitelný (tj. plánovitě pitomý) a také to, že některé žerty a dialogy byly spíše trapné a nepovedené.

Agora (2009)

Velmi pěkné historické drama, kde vůbec nejde o bombastické akční scény a výpravu, ale spíše o komorní vyprávění osudu alexandrijské filosofky. Tento příběh je tak poutavý a zajímavý, že tento snímek hravě strčí do kapsy další různé soudobé historické velkofilmy. Možná je to i tím, že zpracovává značně originální a neotřelé téma a období.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Tak a je to tady - poslední díl dlouhé série o Harrym Potterovi. Velké finále se sice na jednu stranu koná, na druhou stranu po tolika letech a dílech jsem čekal ještě něco daleko lepšího a kvalitnějšího. Sice je tu jeden významný příběhový twist (který byl ale značně předvídatelný již od konce dílu HP a Princ dvojí krve) a pak se tu i vysvětlují zpětně některé scény dřívějších dílů, ale mám takový pocit, že je to i tak málo. Celkově bych HP ságu shrnul asi takto. Jednoznačně kvalitní a řemeslně dobře udělané filmy, které dokáží zabavit. Velmi dobrá je ústřední příběhová line, kde se Harry již od narození chystá na konečné střetnutí dobra a zla. Velmi zajímavé je sledovat jak hlavní filmové postavy stárnou. Velmi dobrý odhad autorky knižní předlohy, která přišla s "nápadem" příběhu o HP v pravý čas a dokázala ho komerčně na 100% využít (přitom kvantita značně převyšuje skutečnou kvalitu). Na druhou stranu je celý příběh rozsekán celkem do 8 velmi dlouhých filmů, kde se v každém dílu skutečný a podstatný děj odehrává cca v hodině filmového času a zbytek je vyplněn nudnější vatou (je to zřejmé zvláště v prostředních dílech). Velké množství WTF (what the fuck) scén, které kazí atmosféru filmů a příběhové nelogičnosti a hlouposti (studenti si hrají a pořádají zábavy, i když je Harry v nebezpečí nebo i když umřela nějaká postava). Úplně minimální využití emočního faktoru v důležitých příběhových scénách, které knižní předloha nabízí (chladné podání úmrtí některých postav, sterilní romantika a vztahy). V temných scénách, kdy zlo dominuje by rozhodně slušelo více tlačit na pilu. Kouzelnické souboje jsou v podstatě od začátku do konce stejné - žádný nový nápad nebo vychytávka, což je škoda.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

První část posledního dílu Harryho Pottera. Vše se schyluje k velkému finále, boj se stává opravdu nemilosrdným. Lidé, kteří měli Harryho ochraňovat a pomáhat mu se mění v téměř neschopné řadové postavy. Hledání viteálů není až zase takovou zábavou jak by mělo být. Poslední scéna s Dobbym na mě působila nedůvěryhodným dojmem a uměle (další odrovnaná postava = úkol splněn, jedeme dál).