• Pohádka

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Když se o pětatřicet let dříve objevil první díl, bylo to velké WOW, jaké svět ještě neviděl. Bohužel sedmý díl naopak nepřináší nového doslova nic.. Postavy jsou naprosto ploché, bez jakékoli psychologie, a herci totálně nevýrazní. Dialogy a scénář jsou jen hromada klišé, jako kdybyste zprůměrovali všechny dobrodružné filmy. Děj nedává vůbec smysl a navíc vykrádá předchozí díly. Přesně víte, co se stane, a kdo to (ne)přežije. Nejlepší příklad toho všeho je Kylo Ren. Je to opakování viděného se slabším hercem, jeho dilema jsem mu naprosto nevěřil, každá jeho replika byla zbytečná. Proč? Já jsem se na to fakt těšil a zároveň jsem se toho bál. Bohužel, oprávněně.

Osmy (2014) (TV film)

Tvůj den začne podprůměrem, ale postupně se to bude zlepšovat a večer zažiješ něco osudového. Tahle předpověď Josefa Dvořáka vlastně vystihuje celý film.

Hvězdný prach (2007)

Při hodnocení je třeba vzít v úvahu slabší předlohu, ze které tvůrci vyždímali víc než maximum. Jinak jde o pravý opak dnešních Hollywoodských spektáklů - triky působily levně už ve své době, ale dnes je to hrůza. Naproti tomu scénář a dialogy geniální. Herecká sestava výborná. Děj je trochu nesourodý a humoru, i když je vynikající, je snad až moc. Právě přemíra parodičnosti spolu se špatnými triky tvoří trochu laciný dojem, ale zdá se mi, že to je všem vlastně ukradené. Je to film, který se vymyká obvyklým standardům, a to se cení.

Sexmise (1983)

Humor strašně zastaral, ale pořád jde o velice originální dílo s hlubším přesahem. Na svou dobu a místo vzniku dokonalé.

Pašerák (2018)

Nemá to tu sílu a intenzitu jako jiné Clintovy filmy. Příběh je průměrný, větev s rodinnými problémy klišé. ALE Clint samotný hraje jako naprostý Bůh. Věřil jsem mu doslova každý moment, od jeho falešného zpěvu v autě po přátelství s agentem, který ho chytá. Jeho postradatelné postavy mi bylo líto - a když film vyvolá v divákovi emoce, vyhrál. K tomu to má tu sympatickou starosvětskost, kterou jsem si coby fanoušek starších filmů dokonale užil.

Stín (1999) (TV film)

Bohužel, námět je jednou z těch původních děsivých novověkých pohádek, které se prostě do dětského zpracování nehodí. Ten originál končí tím, že stín učence nechá popravit a ožení se s princeznou. To mě přivádí k otázce, pro koho má tohle být? Pro děti je to příliš temně melancholické, pro dospělé zase moc plytké.

Coco (2017)

Dost možná si to plné hodnocení objektivně nezaslouží, prostřední část trošku ztrácí tempo a je vyplněná velmi jednoduchými vtípky. Zato jde ale o jeden z nejoriginálněji a nejkrásněji stylizovaných animáků všech dob, s neskutečně chytlavým mexickým hudebním doprovodem a postavami, které si nelze nezamilovat. A ten závěr, ten mě rozbrečel. Takže já říkám sí!

Podivné dědictví (1972)

Dokážu si představit, že lidé zvyklí na jednoduchý italský humor se v 70. letech za popularity spaghetti westernů mohli potrhat smíchy, stejně jako znudění občané normalizačního Československa. Střet civilizace s ustupující divočinou je nadčasové téma a Terence Hill ukázal, že je skvělý herec, který dokáže s přehledem utáhnout film i sám. Na druhou stranu, z dnešního pohledu je dvouhodinová stopáž ubíjející, se spoustou zbytečných výplňkových záběrů a zastaralé primitivní srandy. Čtyři s velkým přihlédnutím k době vzniku.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Začalo to automobilovou honičkou a pokusem o psychopatickou záporačku - obojí je tisíckrát viděné, bez nějakého zajímavého nápadu. Zápletka nic moc, Julianne Moore se na S.L. Jacksona zdaleka nechytá a postavy ze Statesmana sice vypadají slibně, nicméně ani jedna nedostane prostor se lépe představit. Na druhou stranu ale film má i obrovské klady. Eggsy, který byl v prvním díle skoro až navíc, má konečně pořádné charisma. Oživení Harryho, který vidí motýlky a má problémy s koordinací, byl velmi zábavný nápad. Stejně tak se mi líbil i americký prezident, který dobře parodoval patetické a přehnaně vlastenecké postavy prezidentů z jiných akčních filmů. Každá scéna s Eltonem byla geniální, zvláště pak prostřihy mezi likvidací padouchů z tábora a duhovým Eltonem nacpávajícím svého strážce do piána (následovaná záběrem obřích nůžek probodávajících dva gangstery). Bojové scény jsou propracované a zároveň nasnímané velice přehledně - a právě nepřehlednost akce je to, co mi u současných filmů obecně dost vadí. 80% s naprostým přehledem. Pobavil jsem se mnohem víc, než u současných bondovek.

Gentlemani (2019)

Nemám rád filmy, které si hrají na něco víc, než mohou doopravdy nabídnout, a neměl jsem pocit, že je to tak geniální, jak to chce být. Finální zvraty jsou až příliš vykonstruované a rychle servírované na to, abyste si vůbec uvědomili, o co jde. Na druhou stranu se Ritchiemu povedlo aktualizovat jeho gangsterky do 21. století a přitom si zachovat ten starosvětský šarm. Postavy jsou dobře napsané a jejich herci jsou naprosto vynikající, dokonale zvládají rychlé skoky mezi zábavnými a vážnými momenty. Je v tom zakomponovaná spousta prvků, které si zábavně pohrávají s vyprávěcí rovinou. Nejdůležitější ale asi je, že po letech zase někdo natočil film, který má koule a zároveň není dementní.