Zrození fénixe (2020)

Velmi silný dokument spojující výpovědi mluvících hlav (často bez nějakých končetin), historii, největší momenty paralympijského hnutí, často až umělecky natočené pasáže a osudy několika protagonistů. Celé je to postaveno na základu hrdinství/superhrdinství a schopnosti/superschopností. Takový ParaAvengers včetně bombastické hudby. Je to tak motivující, že po skončení chcete z garáže nejraděj vytáhnout vozejk a jít "běhat" a pak si uvědomíte, že nastěstí jste zatím v pořádku a měli byste aspoň k... běhat.

Ďábel (2020)

Hodně slušné, ale chybí tomu nějaký ucelenější konec, který by člověka odměnil. Takhle je to jen fascinující freska několika postav protkané tématem semínka zla a jeho postupného růstu napříč generacemi.

Relikvie (2020)

Krásný film o stáří, nemoci, smrti a rodinné hierarchii. Spusta lidí to asi úplně nepobere.

Donekonečna (2017)

Není to úplně domyšlené a ke konci to klopýtá a dochází tomu dech, ale i tak nadprůměr.

Tenet (2020)

Na tom filmu je vlastně spousta věcí blbě. Casting, jak kdyby omylem prohodili dva hlavni herce - Washingtonovi opravdu ta bondovsko-klukovska poloha nejde. Goransson pokracuje ve sve patlalske krasojizde (vemte mu oscara). Střihač asi ve Vegasu omylem ustřihl 5s ze začatku a konce každé scény a I ten Hoytema se moc nepředvedl. Spusta scén, tam mohla být naprosto monumentální pouhou změnou techniky snímání. Opravdu si nemyslím, že byl skvělý nápad natáčet jednu tenet scénu stylem vojína Rayana, se nedivím, že z toho filmu odcházeli pak lidi unavení. Teď otázka, jestli za ty zmíněné přešlapy mohou jeho autoři, nebo člověk, který na to měl dohlížet a né přepisovat scénář tak, aby to alespoň dávalo smysl (SPOILER: Nedává).A to ani nemusíte mít doktorát z fyziky jako postava Roberta Pattisona. Chris se nám něco snažil sdělit, nicméně myšlenka byla natolik hluboká, že ve sdělení selhal. Argument, že to člověk musí vidět znovu, aby to pochopil beru u filmů, kde je možná mnohačetná interpretace. No nic, tak příště. P.S. Bavil jsem se hodně, ale čím víc nad tím člověk přemýšlí, tím je to horší.

Veřejné lži (2019)

Slušný politický thriller směrujicí k dramatu ze soudní síně. S alým překvapením.

Galaxy Quest (1999)

Perfektni pocta vsem sci-fi seriálům předtím i potom...

Zabiják proti své vůli (2019)

Prilis moc se to snazi, bohuzel.napriklad vsechny onelinery jsou miss a zadny hit. Akce sice napadita ale.realizace se zmuze akorat na kopirovani uspesnejsich znacek. Nejvetsi devizou je Daniel, Samara trestuhodne nevyuzita.

Karanténa (2008)

Original si nepamatuju, ale moc me nebavil.

Dark - Season 1 (2017) (série)

Montage - The series, aneb zamíchejte Stranger things s Lostem a natočte to jako severskou detektivku, bez jakéhokoli vtipu a veselosti, bo v normálním životě je 100% lidí 100% času smrtelně vážných... asi. Vůbec jsem nevědel, co od toho čekat, jen jsem veděl, že to má být dobrý a je to německy. 4k, kamera, zvuk, herci... všechno dobrý. Ale když už máte za sebou 8 dílů a tvůrci nejsou schopni podat osudovost a emoce jinak než písničkou a montáží a to prosím v každém dílu! tak je něco blbě. Druhá věc, co mě neskutečně štvala, byl střih. Na jednu stranu šlo vidět, že tvůrci ví, co dělají (chytrý střih typu dvěře/dvěře, slovo/obraz), ale na druhou stranu tohoto zneužívají a dělají z diváka debila rádoby pomrkávacími několika-sekundovými střihy úplně jinam v čase a prostoru. Jsem si 100% jisty, že by nebyly třeba, a narace by se pročistila (už tak je tam milión postav, ve kterých si prostě musíte udělat pořádek sami, protože nikdo jiný to za vás neudělá). Druhá věc kromě montage-the series co mě v průběhu sledování napadala bylo "nasírací séroš". Tak nějak jsem tušil už v půlce, že to prostě nemůžou na konci sezóny jakkoli uzavřít. A je tomu opravdu tak. Všechna nakousnutá témata jsou stále nakousnutá, žádná postava se nedočká ukončení dějového oblouku a stále někde tápe, stejně jako divák. Takže jsem udělal výjimku a přečetl si reakce na další dvě řady a myslím, že se s tímto "německým zázrakem" rozloučíme zavčasu.