Smolný pich aneb Pitomý porno (2021)

Pitomý porno v prologu a následné zúčtování s národem (národy) a covidem, ve třech kapitolách. V té první kamera pronásleduje hlavní hrdinku v ulicích Bukureště, aby vždy ke konci záběru svůj pohled zaměřila na něco úplně jiného, pro příběh nedůležitého... alespoň se to tak může zprvu zdát. Často jsou to zničené domy, hyzdící reklamy, auta (ta doslova promlouvají) a s těmi související lidé, zkrátka život ve velkoměstě. Právě o ten jde v této kapitole především. Druhá kapitola, jiný film, režisérovo hlavní zúčtování. Z větší části zajímavé, přesto velmi dlouhé a hlavní dění docela rušící, takové "pásmo reklam". Třetí a nejsilnější kapitola, zúčtování s učitelkou, případně rodiči, ve třech závěrech. Výborná konverzačka, která ještě podtrhuje to, co je už nějakou dobu jasné, o žádné pitomé porno tu vlastně vůbec nejde. Panoptikum pokrytectví, jemuž ten třetí závěr sluší snad nejvíce. 65%

Pochyby (2008)

Výborně napsáno, výborně odvyprávěno, divák do poslední chvíle cítí jen pochyby. Nakonec nejen do poslední chvíle, ještě dlouho při filmovém doznívání. A také skvěle zahráno, obzvlášť hlavní herecká dvojice je fantastická! Jejich společná závěrečná scéna rozhovoru v kanceláři, je tím nejlepším možným vrcholem. Nikdo to hold nemá snadné, když se někomu znelíbí. 80%

Mission: Impossible III (2006)

Králičí pracka mi přišla jako něco, co se mohlo objevit v Rychlých šípech. Nakonec on i Ethan je povahově takový Mirek... Ale ne, nepodobá se to Rychlým šípům, mnohem blíže má trojka k Bourneovi, naštěstí v mezích dobré inspirace. Tohle spojení napadne díky kameře hned v úvodu, právě její pojetí na zmíněnou sérii odkazuje nejvíce, ale stále v mezích. Dává akci ještě větší spád, přesto není tak detailní a má více statických momentů. Navázat by se dalo i na děj, ten sice naopak nenabídne nic převratného, ale v rámci žánru stačí, jde tu přeci jen především o akci a tak to mělo zůstat. Líbí se mi, že je dění v rámci série uvěřitelnější, nelíbí se mi, že je k postavě Ethana tolik osobní. Nebo takhle, nevadilo by to, kdybych to mohl Tomu Cruiseovi aspoň trochu věřit. což jde jen s těží. To naopak Philip Seymour Hoffman je hned od úvodní scény záporákem na svém místě. Ta je nakonec i díky němu jednou z nejlepších, následovat by potom mohlo několik akčních. Zkrátka akce se povedla, ale nechybí ani humor v podobě baseballového trenažéru, nebo klasicky italské hádky. 80%

Jen žena (2019)

Sherry Hormann hned v úvodu odhaluje karty, víme kdo je kdo, v utajení dokonce nezůstává ani vrah. V tu chvíli mi to pro budoucí děj nepřišlo jako ta nejlepší cesta. Její pojetí příběhu je hold silně dokumentární, čemuž neodpovídá jen rychlá přesná kamera a časté vyprávění skrze fotografie, ale právě i zmíněný úvod. Můj pohled se naštěstí velmi rychle změnil, vyzrazení zásadního příběhu nijak neubírá, snad právě naopak. Použití vypravěčky (samotná Aynur), ta kamera, fotografie a gradace vyprávění jednoduše dokáží strhnout. Díky čemuž děj rozhodně napětí nepostrádá, naopak jsem několikrát doufal v jiný konec. 80%

Ospalá díra (1999)

Od prvního záběru zcela pohlcující atmosféra, která se Inchabodovým příjezdem do Sleepy Hollow ještě zintenzivní. Tohle je opravdová temná romantika, věčná mlha, nádherná městská architektura, okolní příroda, ale třeba i kostýmy. Je to též pocta klasickým hororům, zkrátka Tim Burton nikoliv v nejlepší, ale stále ve formě. Příběh má totiž své rezervy, zajímavý by byl finální návrat k soudu, nebo větší prostor alespoň pro několik vedlejších postav. Ale tady je třeba říci, že herci to své zvládají i na malé ploše. Je to zkrátka romantika, čili prostor pro, v podání Johnnyho Deppa, až neurotického Inchaboda a blonďatou, avšak stále démonicky charismatickou Christinu Ricci, musí být. Temnou stranu tu krom zmíněného okolí reprezentuje "spičákovitý" Christopher Walken, jenž je záporákem (i když), jak má být. Bez hlavy mu to potom jde ještě lépe, ale tady už patří zásluha jiným. A když jsem u těch zásluh, Emmanuel Lubezki přidává právě v těch akčních částech několik parádních kompozic. No a co by to bylo za temnou romantiku bez Dannyho Elfmana! 80%

Equilibrium (2002)

Z pohledu Otce bezchybná společnost, které ovšem až překvapivě dlouho trvá, než odhalí nepoužívání Prozia a zakázané city u jednoho z nejvlivnějších. Díky neustálému opakování a doslovnosti se něco takového nemůže divákovi stát. A to to až do knižní popravy vypadalo dost dobře. Naštěstí je tu Christian Bale a jeho zajímavější bezcitně chladné já, využité nejen při pálení, ale i v akčních scénách. Ty jsou ve většině případu celkem zdařilé, ale časem svoji monotónností (neporazitelností) také začnou nudit, k čemuž přispívá i hodně zvláštní a zase se opakující hudební motiv. 50%

Mělký hrob (1994)

Pokoj v barevném bytě, do kterého je cesta relativně dlouhá a hlavu zamotá, ale zase má vlastní, pro některé dokonce obyvatelné (stačí lehce vyspravit vrtačkou) půdní prostory a samozřejmě tři velmi fajn spolubydlící. Prostě sen každého... Camerona, toho dokonce "dvakrát". Především v tomto velmi zajímavě pojatém bytě rozehrává Danny Boyle psychologickou hru, která sice má několik děr, ale celkově jich je podstatně méně, než se časem nachází v onom stropu. Kamera dokáže být v těch pravých pasážích až hypnotická (schodiště, pohledy do pokoje, kopání hrobu), k čemuž jí výborně pomáhají i barevné filtry. Boyle svým debutem obkroužil hned několik žánrů, aby se v závěru vrátil tam, kde začal a kde v dalším filmu navázal? Možná rozpracoval. Herecky je tu Ewan McGregor a je samozřejmě fajn, přesto ještě více zaujal psychický i fyzický vrták Christopher Eccleston. 80%

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Když není dostatek views, musí se přitvrdit a to se potom i z "takového hodného člověka" může stát česká obdoba Dina V. Naštěstí jsou tu Shoky s Morthym a Radomilem, který díky svému vysavači najde problém. Protože nekoupit tak kvalitní stroj je samozřejmě velmi podezřelé. Andy Fehu ale netočí detektivní komedii, je to vlastně film o přátelství a pozdním dospívání, v němž se trefně prolíná hned několik žánrů a ještě se trefuje do těch, kterým jde právě o views nejvíce, tedy youtuberů, influencerů, ale i lovců duchů. Tři výše zmíněné postavy to celé táhnou, přičemž u Štěpána Kozuba a Jakuba Štáfka to nepřekvapí, ale že zmíním i postavu Tomáše Magnuska, bych nečekal. Naopak ženské postavy by zasloužily více rozvést, obzvlášť Lucie mohla být podstatně zajímavější, vůbec když už tu má ten svůj lesní moment, za zpěvu Nedvědů. Nečekal bych, že někdy uvidím lesní honičku s psychopatem a k ní tuto hudbu, ale sedlo to. Andy Fehu je hold Copperfield, jenom trochu jiný než ve videu Beer Bear Brothers. 75%

Červený drak (2002)

Úvodní scéna je doslova k sežrání, má tu nejlepší atmosféru, fajn kameru a hlavně herce, jimž to celé věřím, což se konkrétně u těchto dvou děje naposledy. Jak Anthony Hopkins, tak Edward Norton hrají klasicky dobře, jenže to co mezi sebou mají v úvodu, už v dalším dění hledám marně a že "to" především v jejich vězeňských rozhovorech hodně schází. Proto je z  tohoto pohledu upozadění postavy Hannibala nejlepším, co se mohlo stát. Nakonec není v ději tím nejdůležitějším, tohle místo přenechává Červenému drakovi, v jehož roli je Ralph Fiennes fantastický. Právě jeho trpící, násilná a zároveň romantická linie, je tím zdaleka nejzajímavějším. Škoda závěru, alespoň ten mohl kvalitou kopírovat úvod. 65%

Sex, lži a video (1989)

Je to i hra s divákovými sympatiemi, co se zdá dlouho jasné, může být v závěru úplně jinak, nebo také nemusí. Každá z postav se dá skrze její motivace chápat, dokonce i ta nejhorší. Názor na to, která to je, jistě zase nebude jednotný, ovšem John bude zřejmě v čele. Mě nejvíce bavilo příjemně pozitivní dusno mezi Ann a Grahamem, jenž výborně graduje ve scéně přehrávání/natáčení rozhovoru, do nějž zasáhne i do té doby trefně nenápadná hudba Cliffa Martineze. Výborně napsáno, natočeno a samozřejmě zahráno, obzvlášť trojice James Spader, Andie MacDowell a Laura San Giacomo. 80%