Manželská historie (2019)

Na druhý pohled zcela jinej zážitek než na první a věřím, že do třetice to bude asi zase jiný. Film, kterej se mění společně s divákem. Scarlett i Adam předvedli neskutečný výkony. Z filmu je cítit velký množství lásky, kterou hlavní představitelé chovají k sobě navzájem, k synovi a i k sobě samým. Láska je ve filmu geniálně představená v úvodní scéně a ukončená v závěru. Takhle krásně se o někom vyjádřit a natož ještě u rozvodu? Právnický background na jedničku, až mě trochu mrzí, že nestuduju evidentně záživné rodinné právo. Scéna, kdy Adam málem vykrvácel před sociální pracovní (která btw v žilách nemá krev pravděpodobně už dost dlouho) mě upřímně rozesmála, i když je to vlastně smutný. Celej ten film je dost hořkosladkej. Ukazuje krásný a i bídný stránky manželství a hlavně vás nenutí vybírat si stranu, dokázala jsem pochopit argumenty obou. Ve výsledku se s rozvodem popasovali slušně. Nedovedu si představit soudit se o společnou rybičku, natož o dítě. Scéna, která mě dostala do kolen je ta, když Adam zpívá ke konci filmu v baru. Au. No měla jsem to hezkej večer a zbytek noci můžu přemýšlet nad tím, jakto, že je Scarlett tak sexy i ve vytahanym svetru s účesem většiny dam nad 70 let.

Uncharted (2022)

! SPOILERS ! Proč vůbec ztrácet čas získáváním drahocenného kříže k otevření tajného podzemního chrámu chránícího tajemství ztraceného zlata, když je do onoho chrámu vidět kanálem z hlavní ulice? Proč hlavní představitel Nate nechal svůj člun u vchodu do zatopené jeskyně a namáhal se dlouhým plaváním, když se dalo evidentně zajet člunem až dovnitř jeskyně jako to za pár minut udělali jeho nepřátelé? Jak se tam potom objevil Sully nechápu už vůbec. To jsou situace, který mě okamžitě praštily od očí a věřím, že při druhém shlédnutí by se našlo takových nesrovnalostí víc. Hlavní postava Nate se chová dost naivně (oba jeho best buddies mu lhali, ale jakoby nic, všechno je odpuštěno po tom, co mu jeden z nich zachrání život za cenu ztráty zlata – přemýšlel nad tím asi jen tak 5 minut). Příběh má dost trhlin a chyb, věci se objevují a mizí tak, aby se to hodilo, ale bez vysvětlení. Představitelka hlavní záporačky mě nebavila, což bude nejspíš způsobeno herečkou Tati, která se snažila zahrát badass bojovnici už v seriálu Sabrina a podle mého ani v jednom ne moc úspěšně. Přítomnost Antonia neurazí nenadchne. Pozitivním shledávám to, že jsem se během sledování ani jednou nepodívala na hodinky, několikrát se zasmála a zapomněla na strasti běžných dnů. Vizuál se mi líbil. Tom Holland mě nezklamal a pořád v něm vidím potenciál do budoucna, a to nejen v druhém díle Uncharted, kterej byl v potitulkový scéně neteasován dost slibně. Celý bych to shrnula komentářem mého bráchy: jsem ráda, že jsem to viděla a znovu to vidět nechci.

Mimořádná událost (2022)

Ta paninka v modrém kostýmku nemůže být ani za nic přítelkyní paní Zdeny, prove me wrong. Film mi přišel milej a klidně bych si ho pustila znovu, necítila jsem u něj ten pro některé české komedie typický pocit trapnosti. Bohužel na Vlastníky, který jsem si čirou náhodou oprášila nedávno to vtipem nedostačuje. Vlastníci na mě působili dojmem chytré improvizace, a to Mimořádná událost nemá. Co Mimořádná událost má je pár typických Čechů v typickém českém vlaku pojížděcí typickou českou malebnou krajinou. Ve vlaku nechybí řízky v chlebu, tuzemák, matka s nechtěným děckem na krku, rasistickej děda, trampové, důchodkyně s názorem na všechno, malej Sheldon Cooper, „dnešní mládež“, pán z pohřebního ústavu a papoušek. Jasný vzorek české společnosti. Samotný fakt, že se tahle skupinka ve skutečnosti potkala ve vlaku v roce 2019 mi přijde na tomhle celém to nejúsměvnější a jen to potvrzuje, že náš domácí bizárek nemá hranic. Jelen s malorážkou a český atentátník mě pobavili a celou dobu jsem už jen čekala až někdo začne hrát na bubínek štěně.

Občanský průkaz (2010)

Můj nejoblíbenější domácí film. Miluju na tom tu naivitu a klukovskost. Přijde mi skvělý, že casting byl provedenej stylem "vyberem náhodně čtyři kluky po pražskejch gymplech, požadavek: dlouhý či rychle rostoucí háro." Tihle předtím herecky nepolíbený hoši tomu dávají tu správnou atmosféru, všichni se vzájemně doplňujou, každej je svůj a svou roli tak podle mě přivádí k dokonalosti. Libor Kovář celý film výborně provází a komentuje, Matouš Vrba udržuje celou partu pohromadě, Jakub Šárka dodává kvalitní poezii a Jan Vlček ten nejtragičtější příběh ze všech čtyř. Občanský průkaz mě absolutně utáhl na atmosféru, rekvizity a hudbu. Při scéně ve vlaku mám úsměv na tváři a slunce v duši a nutkání ptát se sama sebe, jestli jsem se nenarodila ve špatný době. Při následující scéně mě to většinou přejde. Nedokážu posoudit, jestli občanka dobře reflektuje zobrazenou dobu, asi jako u všeho záleží na úhlu pohledu a můj pohled a hlavně moje představa je přesně taková. A Daňku (můžu to použít?), za tu roli máš jedničku! "Jaký později?" "A jaký někteří?"

Vykopávky (2021)

Jak se nestát vykopávkou už za života?

Vlastníci (2019)

Pokud na mě někdy v důsledku nabytí vlastnického práva k bytové jednotce připadne povinnost být členem SVJ chci být skrutátor… nebo aspoň ověřovatel skrutátora.

Já, Heath Ledger (2017)

Dnes je tomu 14 let od smrti Heatha, a tak jsem si na jeho počest opět pustila tento dokument, ve kterém je Heathův život popisován jeho nejbližšími. Jeho rodina a přátelé ho líčí  jen v tom nejlepším světle, což se může na první dobrou zdát na dokument neobjektivní, ale je to přesně to, co chci vidět. Ani bych nechtěla slyšet o téhle legendě, jakou Heath je, nic negativního. Dokument je plný střihů z jeho filmů, co mě ale na dokumentu baví nejvíc jsou domácí záběry a výpovědi přátel o jeho životě mimo kamery, což mě přesvědčilo už při prvním shlédnutí tohoto dokumentu, jakým výjimečným člověkem Heath byl. Mám teď náladu na to pustit si všechny jeho filmy a asi to udělám.

Život je úžasný (2013)

Velký wow za herecký výkon Dawida Ogrodnika a Kamila Tkacze. Druhý velký wow polské kinematografii, která mě nepřestává překvapovat tím, jak výborný drama ze života umí naservírovat tak jednoduchým stylem. Film nijak citově nevydírá a necílí prvoplánově na soucit diváka, a i přesto jsem měla několikrát během sledování slzy v očích. Myšlenky, které nemůže hlavní postava Mateusz v důsledku fyzického postižení vyjádřit slovy jsou sdělovány pomocí vnitřních monologů a vy si tak celou dobu říkáte "kurňa ten kluk vám chce něco říct". Najde s ním někdo společnou řeč anebo bude navždy inteligencí přirovnáván k rostlině? Všechno to prohlubuje fakt, že se jedná opět o snímek dle skutečné události. Film je navíc doplněný o výborně vybranou hudbu. Doporučuji všem milovníkům pomalých a intenzivních dramat.

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Nechtěla jsem Survivor CZ&SK odsoudit zbytečně a předem už jen vzhledem k tomu, že Survivor je moje vůbec nejoblíbenější show, a tak nějak jsem věřila, že to Česko a Slovensko zvládne udělat pořádně, ale bohužel moje už tak nízký očekávání je po tom prvním dílu ještě nižší. To, že TV Nova nebyla schopna vydat první díl ve slíbený den nebudu komentovat, to se prostě může stát vzhledem k dnešním podmínkám. To, že to nezvládne první díl vydat na Voyo ve stanovený čas to už je jiná a dost neprofesionální situace. Co se týče samotné show, rozdělení celebrity vs obyčejní lidé mi nijak nevadí i když mám radši formát, kde se soutěžící předem neznají (pokud to teda není návrat vítězů či podobné). Bohužel celkový provedení není nic moc, ve společných záběrech není nikomu pořádně rozumět, kamera lítá jako zběsilá a ani neví co má vlastně zabrat, neustále se střihy prolínají logem, což působí rušivě a výpovědi účastníků nedávají tím hektickým střihem moc smysl. Celková stopáž 2 hodiny mi přijde přepálená, vzhledem k tomu, že tempo je extrémně pomalý. Velké množství hluchých záběrů, na soutěžích i na kmenové radě, kdy hlasování trvalo snad 5 dlouhých tichých minut. Nejnudnější kmenová rada doprovázená hudbou, která by mě uspala i po 10 kafích. Ondřej Novotný měl na kmenové radě sluchátko, ale nejspíš ani on ani přítel na telefonu nevědí, že kdyby třeba oznamoval průběžně počet bodů vyplnil by tichá místa plus by tak udělal celou kmenovou radu přehlednější. Celkově se moderátor moc nepředvedl a při moderování Oktagonu do toho dává mnohem více energie. Samotný soutěže byly fajn, a i se mi líbí ozvláštnění tím, že výherce individuální imunity může vybrat osobu, která se pak utká v duelu s vyřazenou osobou, bohužel ten duel byl tragicky nudnej, nevím, proč soutěže přerušujou a tím ruší celej efekt napětí. Chápu, že americká verze nastavila laťku velmi velmi vysoko a energii Jeffa jen tak nikdo nepřekoná, na druhou stranu tu už máme myslím 41 většinově výbornejch sérií, ze kterých by se mohli čeští tvůrci alespoň trochu inspirovat a oukakat základní fígle, jak to udělat pro diváka co nejvíce sledovatelným. Myslím, že to má dobrej potenciál, a to, zda to bude propadák nebo ne ovlivní spíš produkce a střih než samotní soutěžící. Byl to první díl a já doufám, že se tvůrci na nějaké zpětné vazby podívají, a ještě nás mile překvapí, přeci jenom by to šlo, když ke stříhání jednotlivých epizod a k jejich vydávání přistoupili tak operativním stylem.

H2O: Stačí přidat vodu (2006) (seriál)

Studium je v mém případě neodmyslitelně spojené s prokrastinací a prokrastinace znamená dlouhé koukání z okna, do stropu anebo na seriály, který byly stejně vymyšlený jen za účelem prokrastinování (prove me wrong). Při svaťáku jsem v rekordním čase zhlédla celé Vyprávěj (seriál) (2009), při státnicích měly tu čest Gilmorova děvčata (seriál) (2000) a nyní, v tomto zkouškovém období se jako z čista jasna na Netflixu objeví všechny série H2O: Stačí přidat vodu (seriál) (2006)? No to není náhoda! S mořskými pannami z ostrova Mako mám již bohatou zkušenost asi tak z období před 10 lety, a tudíž jsem přesně věděla do čeho se pouštím, ale usoudila jsem, že tahle lehká vymývána mozku se při tak inteligencí nadupaném období jako je zkouškové (pauza na předstíraný smích) hodí a trochu mi můj zavařenej mozek ochladí. Ale co se nestalo, mě to doopravdy znova chytlo, trochu tím správným bizarním způsobem, ale zároveň to není vůbec tak stupidní, aby to bylo nekoukatelný a když se člověk přenese přes chyby v chování postav a přes občas nudný dialogy a přes celej ten fakt, že se chudinky holky nemůžou už nikdy pořádně vysprchovat, protože jim hned po kontaktu s vodou naroste ocas dostane parádní dnes už retro teen seriál s fajn docela i realistickejma efektama a čas od času se i nefalšovaně a nečekaně pobaví. Komickou část tam skvěle zastává Lewis, jestli to tady někdo viděl a nepatří mezi odsuzátory teen seriálů dejte mi zapravdu, Lewis stole the show. Herecký výkony nejsou vůbec skvělý, ale to je na tom to výborný. Je fajn někdy vypustit páru a kouknout se na něco špatně dobrýho a tohle je za mě přesně to. Díly mají rozmanitý lokace, pěkný podmořský záběry a celá zápletka je docela stabilní a postupně graduje. Navíc má tenhle seriál i nostalgickou hodnotu. Mluvím tady jen o prvních dvou sériích, ta třetí je fakt blbost (měli se na to vykašlat po tom, co musela Claire Holt seriál opustit) jinak je to dost slušnej seroš a zde na čsfd dost podceněnej.