T2 Trainspotting (2017)

O niečo slabšie, ale predsa podobné ako jeho starší a uznávanejší braček s epickou songou Perfect Day, ale musím uznať vizualnu nápaditosť. Referencie na predchádzajúci film sú samozrejmosťou. Akoby sa zastavil čas a sú tu všetci od minula. Raging Spud to zabil 😀

Tak tohle je můj život - Pilot (1994) (epizoda)

Je srandovné, že takmer 30 rokov od vydania seriálu sú problémy mladých, takmer totožné s tými dnešnými. Rodičia, škola, kamaráti, lásky. Túžba zaujať. Byť a zároveň nebyť s davom. Angela je najstaršia dcéra páru, v ktorom velí jednoznačne matka a otec je tak trochu podpantoflák. Zažívajú tieto veci po prvý raz, kamaráti, nočné výstrelky a pochopiteľné, že sa o svoju dcérenku obávajú. Najmä keď partička je trochu pofidérna a láka tak trochu na nesprávne chodníčky.  Proste je to relvantné v každej dobe. Uvidíme ako sa to vyvinie... PS: jedna z prvých úloh Jareda Leta.

Trainspotting (1996)

Nuž, ďalší film z kategórie "feťákov" oproti iným je tento rozjuchaný, pomerne zábavný, svižný.  Pôsobí divne humorne a nadnesene. Akoby všetko bola jedna veľká jazda. Tam kde vás Requiem for a dream, zničí, že nebudete vedieť kde je sever, tak tu to máte práve naopak. Problémy edinburghských fetiek vám prídu humorné. Čo musím pochváliť je megastická hudba. Perfect Day a iné veci, ktoré som poznala skôr než film. A niektoré nepríjemné scény, ktoré musia byť. Napríklad s tým miminom... Musím zvýšiť hodnotenie, vzhľadom na to, o akú adaptáciu sa jedná. Mimoriadne podarenú. Zdá sa mi, že film je v tomto prípade lepší ako knižka. A navyše oceňujem schopnosť prekladateľa, ktorý si dal prácu so slangovými výrazmi, ktorými autor rozhodne neplytval.

Blade Runner 2049 - 2036: Nexus Dawn (2017)

Rozšírenie postavy Jareda Leta, ale aj tak nezískame úplne všetko. Diváka zaujímajú také tajuplné charaktery. Má to podobnú atmosféru ako Blade Runner 2049, niet sa čo diviť. Predsa len je to krátky prequel k postave. Wallace prezentuje ozaj názorne :)

Blade Runner 2049 (2017)

Je to magnezizujúce. Režisér mal ťažkú úlohu a musím povedať, že sa mu to podarilo.  Zlovestný svet, ktorý pôsobí vyprázdene. Hlavný hrdina K, je jeden z takých "Literally me characters". Osamelý hrdina, ktorý riešil problémy svojho sveta, väčšinou násilnou cestou a stavia sa vyhranene voči spoločnosti. Oproti iným, K žije so svojou hologramovou ženou s ktorou mu to klape. Vizuál je úchvatný. Magnetizujúci a trochu desivý. Snáď asi ako každé scifi odhrávajúce sa na planéte Zem. Film dáva pocítiť osamelosť hlavného hrdinu, jedinca, ktorý bojuje ako môže voči spoločnosti. Aby sa zachránil. Okrem iného je film mimoriadne pomalý. Pocitovo. Zaujímavý "záporák" v podaní Leta by si zaslúžil zrejme viac priestoru.

Gattaca (1997)

Andrewa Niccola mám dosť rada. Točí príjemné, i menej príjemné filmy. Toto bolo niečo medzi. Skutočne oceňujem scifi svet, ktorý jednoducho nie je rozdrbaný nejakou klimatickou katastrofou. Novodobá selekcia, genetické inžinierstvo. Honba po dokonalosti. Fyzicky zdravý, schopný jedinec a to sa dá naprogramovať. Hrôza je, že takéto výčiny sa dejú už dnes. A vyzerá to fantasticky...

Hrob světlušek (1988)

Anime pozerám zriedkakedy, ale väčšinou narazím na podarený kúsok. Tomuto som sa akosi dlhšiu dobu vyhýbala predsa len téma je instatná depka. Vojna z pohľadu dvoch detí. Ktoré sa snažia prežiť. Všetci vieme, ako to snimi dopadne, no napriek tomu im fandíme. Krásna nadpozemská, niekedy mystická animácia. Na jednej strane ukazuje hrôzy vojny a na tej druhej zobrazuje magickú snovosť. Animák ktorý rozhodne nie je pre deti. Pokiaľ ho nechcete traumatizovať.

Páter Thomas (1980)

Ujo Fulci ide. Poriadny gore a maras. Raz za čas sa potrebujete oslobodiť od náročných filmov a pustiť si starý poctivý taliansky maraz. Český dabing tomu narazil korunu. Niektoré scény ako s vŕtačkou v mozgu, proste legenda. Má to svoju tajuplnú atmosféru. A je z toho poriadny bordel. Ako vždy.

Rebel Highway - Cool and the Crazy (1994) (epizoda)

Ralph Bakshi priviedol svetu animovaného Pána Prsteňov, ale to je prvý a posledný raz, čo som to tu zmienila. Cool and the Carzy ako by mal názov sľubovať, i plagát mala byť nejaká rýchla jazda, ale anotácia tvrdí trochu niečo iné. Ale jazda to je. Síce nie nejaká drsná, ani rýchla. Skôr opačne. Film sa zamýšľa nad témou skorého manželstva. V ktorom je jeden ten chudák zodpovedný a ten druhý si chce užiť stratenú mladosť. Keď deti majú deti. Na televízny film v tej dobe pekné kulisy 50tych (?) rokov a výborný atmosferický  jazzový soudtrack (pokiaľ nemáte radi jazz tak je tam toho hromada). A mladý Jared Leto. Už vo svojom prvom filme je naznačené, aké úlohy bude hrať. On má proste na tých ublížených chudáčkov šťastie. Posledná desaťminútovka je zbesilá jazda. A mimoriadne uvrieskaná. Alicia Silverstone kričí ako o raty (hodila by sa do nejakého slasheru). A k tomu zopár napomádovaných talianov v cadillacu. Pokiaľ máte cadillac tak ste najväčší boss na ulici. Osobne oceňujem fajného barmana v pajzlu. Slnečné okuliare v tmavom bare je presne to cool aké potrebujeme. A ešte neprepálenú dĺžku, byť to o dvadsať minút dlhšie, by rozhodne nebolo cool.