District 9 (2009)

Dost dobrej film, kde jsem se sice v úvodní dvacetiminutovce kousal nudou, ale pak začala pravá kosa. Přeměna chlapíka v mimozemšťana mi silně připomínala starší klasiku Moucha, samotný District 9 zase Chánov (aspoň zezačátku :). Některé triky byly dost laciné (rozprskovač), ale Sharlto Copley v hlavní roli byl fakt skvělý. Od nějaké pětatřicáté minuty, kdy si utrhl první nehet, jsem po další hodině pusu konečně zavřel. A ten konec byl sice otevřený, ale budiž no... Hej, a třeba bude dvojka :))) Vysokorozpočtová ... // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Zombieland (2009)

O dost slabší než pět let starý Soumrak mrtvých, na Zombieland jsem se fakt těšil už nejen kvůli Emmě, ale především kvůli Abigail a ... sakra, vždyť to jsou moji oblíbení zombíci! To nemůže dopadnout hrozně. Nedopadlo, ale žádná sláva. Komedie? Ani náhodou, takovej mišmaš všeho dohromady. Každý mi nadšeně vyprávěl o skvělých pravidlech, já na nich nic skvělého neviděl (pár situací vtipných bylo, to zas ne že ne). Celkově jsem se párkrát pousmál a jednou fakt zatlemil, což je u filmu ve stylu již zmíněného Soumraku mrtvých žalostně málo. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Soumrak mrtvých (2004)

Hlavně zezačátku obrovská sranda - druhá cesta do obchoďáku (krvavá stopa na mrazáku, uklouznutí, atd.) jsou legendární :) . Pozvolna ale film padá do trapností, které vrcholí rubačkou pádlem ve stylu béčk... ne, céčkov... to vlastně není ani céčkový film. Konec to zase vylepšuje, ale ne tolik, abych mohl dát čtyři hvězdičky. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Avatar (2009)

Tak jsem se konečně dočkal anglického originálu. Ve 2D samozřejmě - asi bych nepřekousl, kdybych takový propagovaný velkofilm viděl nejdřív v dabingu, byť ve 3D. Ale teď už k filmu - asi jako drtivá většina lidí, co tenhle Cameronův počin shlédlo, jsem naprosto unešen. Ne, unešen je slabé slovo. Tady se spojilo všechno - že konečně vidím Ripleyovou v Jamesovo filmu, Terminátora Worthingtona, který mimochodem fakt úžasný výkon (a když už jsem u výkonů, musím vyzdvihnout šéfika mariňáků Stephena Langa - záporák, jak má být), Michelle Rodriguez z Lostů a když se na plátně objevila Zoe Saldana v Na'vi podobě, přeběhl mi mráz po zádech. Ti počítačoví technici musí být blázni, co dokázali. Jejich skřeky, řeč, chování, podnebí, zkrátka celý jejich svět jsem sledoval s rozšířenýma očima naprosto celou dobu. Objevilo se tam i dost komediálních momentů, kde jsme se zasmáli, ale teď ty bitvy! Ty monstrózní bitvy, kde když jsem viděl a hlavně slyšel letět komando futuristických vrtulníků s mothershipkou na jejich posvátný a domovský strom, mráz mi po zádech neběhal, on se snad snažil trhnout rekord v délce přebíhání. Učení Jakea v jejich světě být Na'viem, ochočování "draků", kteří mimochodem byli fakt skvělí, a v neposlední řadě roboti. Fakt se mi to hrozně moc líbilo, půjdu minimálně ještě jednou, máme naplánovaný IMAX. Jediná věc, co mě malinko zklamala, je, že je to vlastně pohádka. Chtěl jsem řežbu ve stylu T2 a ne snahu omezit vulgární mluvu (snad tam nezaznělo ani jedno "fuck"), krev a násilí za účelem nižšího ratingu. Ale co, nemůžu chtít všechno a na každém filmu se dá něco najít, tady je to jen toto. Jak vždycky píšu, že se mi nelíbil ta sladkost kolem, tak tady mi to ani jako slaďárna nepřišlo. Mohl bych psát ještě dalších deset minut, ale myslím, že je to celkem zbytečné. Přidám další postřehy po druhém promítání. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Dylan Moran: Monster (2004) (TV film)

Jojo, Dylan Moran se mi líbil i v Black Books, a na Monster jsem se těšil dlouho. Viděl jsem to dvakrát za sebou a pořád jsem se tlemil. Cynismus je mi blízký a Moran ho má na rozdávání. Rapování, Enya, fenomén irských vlasů a nespočet dalších scének a historek tak brilantně podaných, že jsem napoprvé ani nestačil všechno zaregistrovat a hlavně vstřebat. Jedině ty snímky za zákulisím mě nudily, ale byly krátké a hlavně jich bylo málo. Takže plnej počet a těším se na další jeho záznam. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Shrek (2001)

Shrek byl první animák nového tisíciletí, u kterého jsem se smál a doopravdy bavil. Nejvíc mě bavil samozřejmě osel a jeho užvaněná pusa :)) Eddie Murphy tady odvedl skvělou práci, kterou překonal až křeček z Bolta. Film rychle a příjemně odsýpá, tomu napomáhá i cca 90minutová stopáž. Málokdy hodnotím soundtrack, ale tady ho musím vyzdvihnout, často jsem si pohvizdoval do rytmu známých písniček. Shrek: Oh, you can't tell me you're afraid of highs. Osel: No, I'm just a little uncomfortable of being on a rickety bridge over boiling lake of lava! - A takových hlášek je tu studna. Taky jsem příjemně překvapen Cameron Diaz coby dabérkou, na druhou stranu ke Shrekovi mi Mike Myers nikdy nešel, ale není to nic, kvůli čemu bych na to nekoukal znovu. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Film mého dětství a i dneska se na něj kdykoliv rád podívám. Vzpomínám si, jak jsem nosil baseballovou čepici, švihal kolem sebe lanem a dělal ze sebe Indyho, takový to byl vzor. Je pravda, že dneska doba krapet pokročila, některé efekty jsou očividně zastaralé, jenže vcelku to funguje pořád a nemyslím si, že někdy přestane. Harrison Ford je kalibr světového formátu a na filmy kde on hraje, se vždycky těším. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Pařba ve Vegas (2009)

Permanentní úsměv na rtech, nářežový komediální film se skvělými herci. Nejlepší byly ty fotky z kalby, skvělý OST a Bradley Cooper. Galifianakis taky špička, jeho hlášky jsou nezapomenutelný :)) Alan: I didn't know they give out rings at the holocaust. Jeden z aspirantů na film roku... komediální film roku to totiž je zcela určitě. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Transformers (2007)

Na hodnocení tohohle filmu stačí jediná věta: akční nářez od začátku do konce. A teď více větami. Bay je šílenec. Ne, je to maniak. Maniakální šílenec. Snad každej chlap si v dětství hrál s roboty přeměňující se v auta, to jenom Michael Bay si s nima hraje i v dospělosti. A my na to koukáme. A líbí se nám to. A když se k tomu přidá skvělý LaBeouf a Duhamel (ten se pro mariňáka narodil), hezoučká Fox a jakýs takýs děj - aby to nebyla jen dvouhodinová přehlídka triků - vychází mi vynikající biják značky "vypni mozek". Sledovat honičky a bitky robo-aut (tanků, stíhaček, tahačů...) v takové kvalitě a s takovým ozvučením je splněným snem každého chlapa. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.

Je to i můj život (2009)

Z Abigail roste vynikající herečka a nadšen jsem byl i z výkonů tradičně skvělého Baldwina, trochu netradičně Cameron Diaz, ale nejvíc (hned po Abigail) se mi líbil Patric. No, film je cíťárna neskutečná, filmařsky je to sice odvedené skvěle, ale po půlhodině mě už ty smutné melodie lezly krkem. Míň jak čtyři hvězdy dát nemůžu, ten film mě docela bavil, twist jsem neodhadnul dobře, takže to bylo i docela napínavé. // Viděl jsem v originálním znění s titulky.