Horizont události (1997)

Pre mňa donedávna úplne neznámy film od naopak veľmi známeho režiséra, ktorý dokázal už vytvoriť nejaký ten kultový filmík. Nič extra som neočakával ale svete div sa, bavil som sa solídne. Prvá polovica naprosto dechberúca, psychadelická, napínavá, tajomná, aj tie pre Andersona typické ľakačky, fungujúce, ale bohužial druhá polovica, až posledná tretina spadne do béčkoidnej sci-fi hororovej vyvražďovačky, nechcem písať braku, stále je to kukateľné, ale Anderson už znovu vstúpi do svojho priemeru, čo je škoda. Celkovo ale dobrá zábava, aj mi je ľúto, že sa nedochovala režisérska 130 minútová verzia, kde by sme možno aj do toho pekla viac nahliadli, takto len náznaky goru. Vizuál si predstavte ako Doom spojený s Dead Space na svoju dobu si myslím solídny, herci Sam Neill s Morpheom nesklamali, technoelektro hudba tu nechýba, aj keď len na začiatku a na konci. Pre mňa ale celkovo milé prekvapenie a pre moju slabosť pre béčkové sci-fi horory a 70%, a nebyť tej poslednej tretiny, verte, že by som šiel oveľa vyššie, každopádne doporučujem.

Soupeři (1977)

Vizuálne krásny historický snímok o celoživotnej rivalite 2 chlapov, z ktorých jeden psychouš, čo by neustále dueloval a druhý, ten kladný, sympaťák, obe hlavné postavy zahrané kvalitne. Ridley Scott už v jednej zo svojich prvotín ukázal svoje vizuálne majstrovstvo. Hudba miestami až ako z rozprávky, zdôrazňujem krásny vizuál a dobovú atmosféru. Hodnotenie zráža priamočiary, jednoduchý príbeh, a možno až veľmi zmierlivý koniec. Celkovo ale dobrý pocit z filmu, určite hodný doporučeniu.

Na západní frontě klid (2022)

Kvalitný nemecký vojnový film, ktorého najväčším problémom je, že má za predlohu asi najlepší vojnový román, čo bol napísaný, a ktorý som tesne pred zhliadnutím tohto filmu prečítal, takže viaceré scény z knihy som mal v živej pamäti, porovnávanie je vlastne nutné. Kniha je majstrštyk, ktorý presne vystihol zbytočnosť vojny, dokážete sa do postáv a hlavnej postavy Paula totálne vžiť. Preniesť toto všetko do filmu a stlačiť to do 2 aj pol hodiny sa môže sa zdať ako nadľudský výkon, ale myslím, že v konečnom dôsledku sa film vydaril, aj keď veľa scén, postáv dejových liniek je vo filme vynechaných, pozmenených, niečo pridali, takže film je vlastne veľmi voľnou adaptáciou románu. Vizuál sa mi páčil, herecké výkony neurazia, ale vzťah k postavám si rovnaký ako v knihe nevytvoríte, zatiaľ čo knihu ma láka prečítať znovu, film už asi nie. Laťka bola zkrátka nastavená veľmi vysoko, ale tvorcovia sa s tým popasovali statočne. Pre mňa solídnych 70%.

Barbar (2022)

No prevláda spokojenosť, za poslednú dobu boli ostatné podobné filmy aspoň v mojich očiach generické hororovky s predvídateľnými ľakačkami na jedno brdo. Ale toto je trochu iné, nie nieje to revolúcia, ale účel to splnilo, bavil som sa a bol som v napätí. Prvá trištvrť hodina pekelne napínavá, srdce mi preplo na vyššiu rýchlosť, veľmi dobre zahrané aj miestami prekvapivé. A zrazu strih, akokeby ste sa preniesli do úplne iného filmu, komédie, ale potom sa to celkom rozumne prepojí a následna dej graduje až do gore finále, ktoré je aspoň v mojich očiach trochu pochybnejšie, treba ten záchranný let bol docela divný, ale nič čo by úplne pokazilo celkový dojem filmu. Účelom tohto druhu filmov je nechať diváka v napätí, čo bolo v mojom prípade do bodky splnené, takže keby po mne niekdo chcel doporučiť kvalitný horôrik na dobrú noc, tak obratom poviem skús Barbara, myslím, že sa ti po ňom bude dobre spať...

Život Briana (1979)

Keď sa už pozrieť na niečo od Monty Pythona, tak asi toto. Považované za najlepšiu komédiu všetkých dôb, legendárnu paródiu na nášho spasiteľa, ktorá svojho času vyvolala veľký rozruch nielen medzi veriacimi. No nasmial som sa dosť na 90 minútový snímok, skvelé gagy, scénky, celkovo scenár chytrý, vtipný, páni z Monty Pythona sa pre komédiu narodili. Kdo sa chce schuti zasmiať, pozitívne sa naladiť, mal by Život Briana určite zhliadnuť, aj keď v dobe mojej recenzie asi už veľa ľudí čo to nevideli nebude. A tá pesnička na konci, kultová scéna. Bravo Monty Python.

Světová válka Z (2013)

Divoká postapokalyptická jazda od začiatku až do konca na čele s charizmatickým Bradom Pittom. Film začína zhurta, divoko, v podobnom duchu pokračuje, končí tak ako končí väčšina podobných filmov - vojna sa začína. Filmov so zombies v rôznej kvalite je ako šafránu, ale tento patrí určite, vďaka skvelo vystavanému príbehu, prehľadnej akcii, Bradovi Pittovi, k tomu lepšiemu. Zombíci sú mrštni, rýchli, nebezpeční, ide z nich strach. Príbeh nesrší, už len kvôli zombie a postapo tématike, originalitou, koniec ničím neprekvapí, ale nabáda k pokračovaniu. Nejedná sa o revolúciu žánru, ale kdo má chuť na zombie mozočky, určite nešliapne vedľa.

Příchozí (2016)

Silné melodramatické sci-fi, v ktorom sa Denis cíti ako ryba vo vode. Nečakajte žiadnu akciu, teda okrem výbuchu bomby na lodi, ktoré mi tam veľmi nepasovalo, ale silný filozofický a dojímavý pomalší príbeh s celkom prekvapivým záverom. A keď už sa koná návšteva mimozemšťanov, príjemná zmena, že niesú len agresívni, čo nás chcú vyhladiť. Tajomno a vizuál, tak typické pre Denisovu tvorbu, krásne. Rovnako musím vyzdvihnúť perfektný soundtrack a herecké výkony hlavných postáv a prepáč Hawkeye, ale najmä krásna Amy Adams je vynikajúca. Film na viac zhliadnutí, medzi sci-fi sa dostáva do mojej top 10. Vrelo doporučujem.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Originálne, atmosférické a hlavne čiernobiele, teda po väčšinu času, čo dodalo nenapodobiteľnú atmosféru. Minifilm vzdáva poctu čiernobielym monsterhororom z 30. a 40. rokov a darí sa mu to. Ten kdo chcel čerstvý vánok do tvorby Marvelu, tu má teda poriadny víchor. Krátka stopáž tu sedí, nedá vám nudiť sa ani sekundu. Sympatické hlavné postavy sem dobre zapadajú a nesklamú. Experiment s veľkým E a veru podarený. Príbeh je jednoduchý, priamočiary, ale nejaké vetvenie deja v tak krátkej stopáži nemôžete očakávať. Potvrdzuje sa príslovie, v jednoduchosti je krása. Určite najoriginálnejší a možno aj jeden z najlepších Marvel počinov 4. fáze. Musím vrelo doporučiť. 80%.

Predestination (2014)

Mám rád sci-fi filmy podobného razenia, teda pokiaľ sa veľmi nezamocú sami do seba, preto milujem Návrat do budúcnosti, aj keď tam tie časové paradoxy treba brať s rezervou. Tento príbeh je na rozdiel od vyššie uvedeného filmu vážny, prvá polovica filmu so scénou v bare a rozprávaním príbehu Leom Di Capriom (neviem, či to bol účel, ale veľmi mi ho náš hermafrodit pripomínal a navyše aj podobne kvalitne zahral), kedy sa karty vykladajú na stôl a dej sa správne zauzluje, ma bavila viac ako druhá časť, kedy sa na môj vkus už dosť "skákalo". Ale paradoxne toto skákanie bolo zasa dôležité pre vysvetlenie zápletky. U tohoto druhu filmu je dôležité časový paradox vysvetliť zrozumiteľne, čo sa, keď ešte zoberiem do úvahy, že nejakých 15 minút som zaspal, podarilo, jedná sa vlastne o príbeh o tom, že všetko je určené, a nič nezmeníte ani keď cestujete časom. Na konci vás po vysvetlení a pochopení toho, čo ste vlastne videli, čaká celkom solídny mindfuck. Jedná sa o nadpriemerný snímok s kvalitnými hercami, ale pre mňa kráľom časovej slučky naďalej zostáva Edge of tomorrow.

Život Davida Galea (2003)

Posledný film režisérskej legendy Alana Parkera, ktorý znovu vsadil na silnú tému, akou trest smrti nepochybne je. Vynikajúca detektívna dráma na čele s hereckými majstrami Kevinom Spaceym a s asi najsympatickejšou herečkou Hollywoodu Kate Winslet, ktorí ukázali svoje nadpriemerné herecké kvality, a viac ako výborne im sekunduje Laura Linney. Napínavé až do úplného konca, vlastne napínavé na dvoch frontoch, súčasnosť i flashbacky, ktorý sa môže javiť niekomu ako prekombinovaný, čaká vás na konci viac ako jeden twist a nejedno prekvapenie. Režisérsky remeselne zvládnuté, postupné odhaľovanie príbehu vás nenechá ani na sekundu emočne chladnými, silné a aj kruté pri niektorých scénach. Za mňa dôstojné zakončenie filmovej kariéry Alana Parkera, ktorý za sebou zanechal nezmazateľnú stopu.