Juno (2007)

Jason Reitman zdelil po otcovi cit pre réžiu, pozval si kvalitných hercov a vznikla z toho táto nenápadná, ale o to kvalitnejšia dramedy. Pre mňa určite prekvapenie, jednoduché, emotívne, civilné a slaďučké. Humor nieje prehnaný a Ellen Page to celé prakticky ťahá, je naprosto skvelá. Bola to krásna mladá a hlavne talentovaná herečka a je mi aj ľúto, že zmenila svoju identitu, ale hlave neporučíte, snáď to bude aj kvalitný mladý herec. Pekne je tu vykreslený kontrast medzi pubertálnym chovaním a povinnosťami dospelákov, ako keď sa musí rozhodovať medzi donuts war alebo tehotenským ultrazvukom. Pohodovejší film som dlho nevidel a jediné čo sa mu dá vytknúť je možno jeho prílišná obyčajnosť. Ale za mňa určite palec hore, pretože komédie často bývajú trapné a takto kvalitných nieje veľa.

Černý telefon (2021)

Sinister je pre mňa osobne jedným z najlepších duchárskych hororov vôbec, takže ďalší podobne ladený film od Scotta Derricksona som logicky nemohol nechať nepovšimnutý. Preskočím hneď k hodnoteniu, nejedná sa až tak o kvalitný film ako spomínaný Sinister, Derrickson stále odvádza kus kvalitnej práce, ale proti predchodcovi, ktorý nastavil laťku dosť vysoko, tu chýba to drsné čisté napätie a atmosféra, celkovo som sa zľakol asi tak dvakrát, na druhú stranu som sa ale nenudil, to určite nie. Záporák nič moc, nedozvieme sa ani, prečo robí, to čo robí, ale treba mal zlé detstvo, asi je to na divákovej predstavivosti. Dej je priamočiary, ničím neprekvapí, koniec trochu urýchlený, ale celkom uspokojujúci, striedajú sa tu prvky trileru a duchárčiny, gore momenty, teda až na jeden, nečakajte, v tomto druhu filmu o to vôbec nejde. Páčil sa mi herecký výkon hlavného detského hrdinu, tak som zvedavý, či o ňom ešte budem počuť. Jedná sa o kvalitný film od talentovaného režiséra, nesiaha síce do úplných výšin kinematografie, ale v rámci nových trilerov, hororov patrí určite k tomu lepšiemu. 75%

Pátrání (2018)

Žeby čerstvý vánok do trilerovej tvorby? K dokonalosti tomu čosi /koniec/ chýba, ale napätie určite nie. Tempo je rýchle, svieže, nenudí, až do konca neviete kdo je vinník, teda koniec bol pre mňa celkom prekvapivý, ale aj tak si myslím, že je záver asi najväčším kameňom úrazu, ale nič čoby bolo fatálne pre konečnú kvalitu filmu. Film je rádoby originálny, schováva sa za zábery kamery počítača, mobilu a podobne, poukazuje na silu aj dvojsečnosť sociálnych sietí. Každopádne jedná sa o kvalitný, nový a moderne spracovaný triler, nie dokonalý, ale určite stojaci za zhliadnutie.

Cesta do zatracení (2002)

Keď niekto nakrúti ako svoju prvotinu film Americká krása, tak je jasné, že ten niekto bude Niekto a potvrdí to následne aj svojou druhotinou. Tým niekým je Sam Mendes, veľmi talentovaný oskarový tvorca, ktorému sa v tomto prípade podarilo vytvoriť dojemnú komornejšiu, pochmúrnejšiu, s jemnými noir náznakmi šmrncnutú gangsterskú drámu o zrade, pomste, a áno o ceste do zatratenia. Režisérovi sa do filmu podarilo obsadiť hereckú špičku na čele s 2 legendami filmu, ktorí predvádzajú brilantné herecké umenie. To všetko na pozadí niekoľkonásobného vzťahu otca so synom, ktorý mi trošku pripomínal podobný vzťah Maxima, Comoda a jeho otca v Gladiátorovi. Koniec je celkom predvídateľný, Tom Hanks v netradičnej úlohe gangstera, ktorý pre vraždu nejde ďaleko. Všetko obalené do precíznej citlivej réžie a neskutočne dobre to vyzerá. K dokonalosti chýba možno pár percent, ale na 5* to u mňa stačí. Bravoo!

Hokejový zázrak (2004)

Klasická športová dráma odkazujúca na hokejový zázrak z roku 1980, kedy sa amatérom z USA podarilo nielen poraziť ZSSR, ale aj vyhrať celú olympiádu. Nakrútené solídne, napínavo, podobne napínavé to muselo byť aj v originále a Kurt Russell, čoby hlavný trenér si to dáva celkom solídne. Pre Američanov táto udalosť ešte mala prídavok v zmysle kontextu doby a studenej vojny, rivalita obrovská. Je tu logicky veľa postáv, jedná sa o celý hokejový tým, takže som si nevytvoril k žiadnej z nich nejaký vzťah, aj keď film sa o to snažil. Celkovo som sa ale bavil a hodnotím 70%, dobrých filmov o hokeji nieje veľa.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Martin McDonagh nezrežíroval veľa filmov, ale keď už niečo "ukuchtí", tak to stojí zato. Tento dramatický príbeh s veľmi ľahko komediálnym nádychom je toho príkladom. Fantastické herecké výkony všetkých zúčastnených dôležitých postáv na čele s Francis McDormand, ktorá je dokonalou herečkou, čo dosvedčuje aj ziskom Oskara a viac ako skvelo jej sekunduje najmä Sam Rockwell, ktorý tu hrá buranského blbečka, áno ďalší Oskar. Režisérsky naprosto s prehľadom zvládnuté, scenáristicky vypiplané. Film vysoko ocenili kritici, oceňujem ho aj ja, čo má takmer rovnakú váhu. Tento film si zaslúži pozornosť každého kdo dychtí po kvalitnom filmovom zážitku. Bravoo!

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Neuveriteľne silný príbeh, už z témy bolo jasné, že sa tak stane, bohužial tieto príbehy sú skutočné a nemajú až na pár výnimiek šťastné konce. Príbeh o hrôzach koncentračného tábora z pohľadu naivity malých detí, trošku podobné Život je krásny od Benigniho. Videl som veľa filmov a dokumentov, čítal som veľa kníh s touto tématikou, ale vždy sa mi rozum pozastavuje nad tým, čoho sú ľudia schopní. Na konci som ani nedýchal, veľmi emotívne a zároveň mrazivé podporené vynikajúcimi hereckými výkonmi i mladých hercov. Podobne silných minipríbehov je toto obdobie plné. Videl som krásny film, filmovo krásny, ale radšej by som bol, keby sa nestalo nič z toho, čím sa tento film inšpiroval. Film samotný si nezaslúži nič iné ako absolutórium.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Ach Marvel, prečo nám to robíš... Tak dobre to s tebou začalo a teraz sa vehementne držíš v priemere. Ja stále verím, že ešte zažijem tie pocity ako pri Avengeroch, ale tentokrát to opäť tak nebolo. Znovu farebný, prefarebný film, s nie veľmi originálnym scenárom. Film mal aj svetlé stránky, niektoré humorné scénky na mňa fungovali dobre, záporák veľmi dobre zahraný, charizmatický. Ale to je málo, chcem viac, stále je to veľmi povrchné, zabudnuteľné. Moje očakávania na tento film ale boli našťastie po zhliadnutých recenziách minimálne, a to pomohlo aj tomu, že som sa v konečnom dôsledku celkom bavil, ale keď očakávate čerstvý závan originality, evolúciu, budete sklamaní. Ale treba sa to už konečne rozbehne, záporák vyzerá kvalitne, ja stále verím...

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Krásny Disney animák, ktorý chce trošku viac hrať na vážnejšiu notu, ale je samozrejme hlavne pre deti. Príbeh jednoduchý, ale scenérie a akcia sú krásne namaľované, niektoré zábery až dechberúce. Nudiť sa nestihnete, akciou ani originalitou tvorcovia nešetrili, postavy sympatické. Niekedy je potreba sa pozrieť aj na takúto animovanú jednohubku a najlepšie s deťmi, sklamaní určite nebudete.

Videodrom (1983)

No teda, neviem, čo si mám myslieť. Pre mňa ale každopádne trochu slabší Cronenberg, ubral na intenzite pre neho typickej, držal sa celkom pri zemi. Je to psychedelické, miestami bizarné až surrealistické, ale od majstra body hororu by som čakal eště viac. Nechápte ma špatne, bavil som sa a miestami som nechápal /v dobrom slova zmysle/, ale u Cronenberga chcem ešte viac /nemusí to nutne byť explodujúca hlava. Nakoniec som sa rozhodol pre 3*, pretože na tie najlepšie kúsky v jeho podaní mu čosi schádza, ale viac a viac si myslím, že som tento film správne nepochopil, alebo vôbec nepochopil...