Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Výborné, vtipné, nárezové a emotívne, tak ako sa na záver príbehu Strážcov patrí. Ako každý som vedel čo od spojenia Strážcov a Gunna očakávať a presne to som dostal a možno aj o čosi viac. Super prehľadnú akciu, vtípky a hlášky ako sa na Strážcov patrí a roztomilé zvieratká, kde Gunn ukazuje, že na silnejšie emócie nepotrebuje ani ľudí. Všetko správne vyvážené, len Adama zobrazil ako takého ňoumu, nemal až toľko priestoru, ale na konci zohral celkom veľkú rolu. Koniec prijateľný, asi to nieje na mokré kapesníky, ale naozaj uspokojivé a kvalitné vyvrcholenie nielen trilógie, ale aj možno celého príbehu Strážcov galaxie, aspoň tak ako ich poznáme. Gunn ich vytvoril so srdiečkom a k môjmu takisto prirástli, a áno budú mi chýbať. Ďakujem James Gunn. 5*

Nezvěstná (2023)

Veľmi podobné filmu Searching, preto aj podobné hodnotenie, desktopový triler, podobní a aj niektorí rovnakí ľudia medzi tvorcami. Kdo videl Searching, vie presne čo očakávať, celú dobu budete hľadieť na obrazovku počítača alebo iného chytrého zariadenia a budete spolu s postavami rozplietať spočiatku zamotané udalosti. Tvorcovia aj v tomto filme zvládli byť miestami originálni, zabávní, správne dávkujú napätie a dejové twisty, ale v jadre je to stále to isté. Koniec filmu pre niekoho možno až prekvapivo akčný, ale nie alá Chuck Norris, tak primerane. Ale to že je to len druhý diel antológie, ešte som sa nestihol prejesť tohto žánru, ale zároveň cítim, že toto je zrovna druh filmu, ktorého sa dá prejesť veľmi rýchlo, tak je možné, že keď uvidím ďalší diel podobného razenia a propagácie Googlu a Applu, tak už znížim hodnotenie. Ale zatiaľ za mňa 70%.

Vřískot 6 (2023)

Prečo meniť niečo, čo dobre funguje. Z Vreskotu sa našťastie nestalo to čo z Halloweenu, ktorý dopadol spôsobom nehodným tejto legende slasher hororu. Vreskot 6 pokračuje tam kde končí piaty diel, nielen dejovo, ale aj všetkým ostatným, jediný rozdiel je v novom zasadení, znalý divák si možno všimne drobných detailov, ktoré ho odlišujú od minulého dielu. Znovu tu máme prvky meta, znovu postavy, ktoré prežijú aj zo 20 rán nožom do brucha, ale o tom je Vreskot celú svoju históriu. Dávam vyššie hodnotenie za uznanie tvorcom, že dokázali udržať laťku Vreskotu pomerne vysoko a neposrali to, zachovali ducha pôvodných dielov, zábavnosť, a aj keď ždímajú všetky prvky opakovane a je to vlastne stále to isté, funguje to, zatiaľ áno. Nieje to v žiadnom prípade revolúcia, dokonca ani evolúcia, ale stále zábavné, a keď ste boli vo vytržení z minulého dielu, tak nieje načo čakať, Ghostface čaká.

Úniková hra (2019)

A to som mal ponuku ísť hrať únikovú hru pod stromček... Na začiatku ma prekvapil 13+ rating, čakal som erko, ale v konečnom dôsledku to nevadilo. Film, skôr triler ako horor, berúci si inšpiráciu od kráľov žánru Kocky a geniálneho Saw. Remeselne dobre zvládnuté, fajn kamera, celkom originálne nápady, miestnosti. Samozrejme tu máme početné klišé, čo do tohto žánru ale patrí a oceňujem, že postavy sa nechovali ako tupé hovädá. Ja osobne som sa bavil, film mi dal to čo som od neho aj očakával, a to napätie. Len mi už trochu lezú na nervy otvorené konce v tomto žánry. Ale inak u mňa vládne spokojnosť a mierne nadpriemerné hodnotenie si film zaslúži. 70%

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

No, je to kvalitný animák, nedosahuje kvalít Kocúra v botách, ale tam bola laťka nasadená veľmi vysoko. Pre rodiny s deťmi, ktoré holdujú kinám by som povedal povinnosť. Zábavné milé, nemusíte ani poznať hry nato, aby ste si snímok užili, ale odkazov je tu prehršel, a tí, ktorí sa v nich orientujú je to plus a užijú si to o čosi viac. Nieje to taká jazda, ani to nemá takú hĺbku ako Kocúr, je to viac orientované na deti, ale snímok si môže užiť aj dospelý, za mňa 4*.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Dámi a páni, asi najlepší romantický film, s ktorým som mal tú česť. Dojímavé, miestami smutné, romantické, ľudské a hlavne krásne. Neskutočne sympatickí hlavní hrdinovia. Emmu Watson som konečne videl aj inak ako Hermionu, ukazuje, že vie aj hrať. A Ezra Miller ako super pohoďák, superkamoš si to dáva jedna radosť. Koniec nepredvídateľný a filozofický. Režisér si film vytvoril podľa svojej predlohy, a asi aj zo svojho života a mladosti, a je to poznať, film má srdce na správnom mieste. Romantika nieje môj top žáner, ale tento nenápadný filmík ma veľmi milo a výrazne prekvapil.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Aj John Wick 4 páli ostrými. Ale asi by to bolo dobré rozviesť. Hodnotiť sa tento film dá buď ako film alebo akčný film. A ja ho hodnotím druhým spôsobom, preto 5 hviezd, pretože ako akčný film prináša všetko čo má, je to ten starý dobrý John Wick, niekedy síce hraničiaci až s prehnanosťou niektorých scén, ale taký proste chce byť a ide mu to dobre. Film je postavený na akčných scénach a tie sú prakticky dokonalé, a ešte keď zvážim počty postáv v nich a napriek tomu ich prehľadnosť, dlhé zábery bez strihu, detaily, klobúk dole. K tomu charizmatické, či už staré i nové postavy, záporáci. Máme tu slabší scenár, to áno, ale u akčňáku vedľajšie. Znovu vyšší rozpočet, viac akcie, všetko je väčšie, krajšie, veľkolepejšie, tak ako sa na pokračovanie patrí. Chad Stahelski ukázal, že akčný žáner nezomrel, že je stále obľúbený, a keď sa zmodernizuje, tak to stojí zato. Film to na vás vysype, a ani sa nenazdáte, aj tých takmer 170 mimút vám utečie ako voda. Koniec u mňa uspokojivý, emotívny. Ja som veľmi spokojný, John Wick séria je pre mňa symbolom znovuzrodenia akčného filmu.

Víly z Inisherinu (2022)

Nechápem ako tento film nepremenil ani jednu z nominácií na Oskara, či porotcom vadil artovejší prístup alebo zasadenie deja. Nič proti Všetko, všade atď... ale Víly z Inisherinu si sošku zaslúžili. Film sa odohráva v Írsku, 20. roky 20. storočia, no vlastne na konci sveta. Hlavnú postavu tu okrem Colina Farrella a spol. hrá aj chladná, melancholická a panenská príroda, ktorá dotvára celkový tragikomický dojem z filmu. Majstrovsky režisérsky a scenáristicky zmáknuté, herecké výkony nielen hlavných postáv na top úrovni, krásny vizuál, hudba. A celé je to postavené na tom, že sa jeden depresiami podlomený kamarát zriekne toho druhého, a ten to nemôže pochopiť. Celkovo vysoko kvalitné konverzačné dráma s prvkami čiernej komédie. Vrelo doporučujem a škoda tých Oskarov.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

D&D deskovku, no viem, že existuje, nikdy som nemal tú česť hrať to a nepoznám ani postavy, príšery, pravidlá. Pojmy ako Neverwinter a Baldurova brána ako hráč počítačových naopak poznám, to je asi tak všetko. Ale milujem fantasy a teraz som videl v kine tú najpravejšiu z pravých, neskutočne zábavnú, vtipnú fantasy v mojej filmovej histórii. Prirovnanie k Strážcom galaxie je na mieste, ale dovolím si tvrdiť, že toto bolo ešte o chlp lepšie. Dynamika medzi postavami, suchý humor, dej, efekty až na pár výnimiek, všetko skvelé. Takýchto milých prekvapení by som uvítal aj viac. Pár dejových klišé sa dá odpustiť. A celkom závidím znalcom mytológie, tí musia byť vo vytržení vidieť naživo ich milovaný svet. Povinnosť nielen pre fantasofilov, ale prakticky pre všetkych. Bravoo!

Smrt přichází v bílém (2003)

Celkom originálny, ako sa pozerám francúzsky horor, ktorého tvorcovia ukazujú, že aj s nízkym rozpočtom sa dá nakrútiť schopný, napínavý film bez hviezd prvej kategórie. Nepozeral som to v noci, a už vôbec nie v lese, ale viem si predstaviť, že by som to nemal gule dopozerať. Je to miestami desivé, napínavé, mysteriózne, asi to vyznie divne, som sa musel aj smiať, áno sú tu aj komediálne prvky, niekto sa ne sťažuje, mne sem celkom zapadli. Film sa snaží mať hĺbku a nebyť len hlúpou vyvražďovačkou a po pochopení pointy, kvôli ktorej sa dali aj ospravedlniť niektoré nelogičnosti v chovaní postáv, sa mu to aj podarilo, odkazuje na život medzi nebom a zemou, očistci, možno vykúpení. Koniec je prijateľný, pre mňa osobne uspokujúci, plný symbolov, aj keď ho asi budete predvídať skorej ako po zhliadnutí. Možno je to typ hororu, ktorý rozdelí ľudí na 2 tábory, ale nič to nemení na tom, že tvorcovia mňa dokázali vtiahnuť do deja, vyľakať, rozosmiať a tešiť sa na rozuzlenie, takže určite má tento hororový mysteriózny roadtrip moje doporučenie a na znásobenie zážitku skúsiť samotu, slúchadlá, tmu, a keď nebude zima, tak aj ten les.