Elvis (2022)

Život Elvisa Presleyho podrobne nepoznám, preto som bol z nejakých udalostí aj prekvapený. Viem, že pre účely filmu sa vie aj dosť vecí zmeniť, prikrášliť, vynechať. Ale tu mi to nevadí, neriešim, dostal som opulentné, hravé, kvalitné dielo s krásnym vizuálom a o hudbe, keď sa jedná o film o Elvisovi, snáď ani nemá zmysel hovoriť. Hlavný predstaviteľ sa s rolou kráľa popasoval statočne a Tom Hanks predvádza ďalší zo svojich takmer bezchybných výkonov. Film nieje len o najväčšej rockovej legende histórie, ale aj o tom druhom človeku, šedej eminencii, ktorý túto legendu formoval, ale aj sťahoval postupne do pekiel a okrádal. Silný emotívny príbeh kráľa popu spracovaný tým najlepším možným spôsobom. A na ten koniec si nachystajte vreckovky. Klobúk dole. 5*

Hotel Rwanda (2004)

Silný, emotívny dramatický príbeh o ľudskom utrpení. Nielen nacisti, holokaust, druhá svetová vojna... Aj v novodobej histórii sa odohrali kruté udalosti, možno menej známe, ale o to krutejšie. Tento príbeh dokáže vaše emócie vyžmýkat naplno, a komu je zle a má peoblémy, nech sa na tento film pozrie a zistí, že naozaj môže byť ešte horšie, pretože nikto z nás si toto utrpenie nedokáže predstaviť. Silný skutočný príbeh potrebuje aj kvalitné spracovanie, ktorým tento film dozaista je. Don Cheadle v hlavnej role rwandského Oskara Schindlera naprosto exceluje. Je to film, nad ktorým budem ešte dlho premýšlať. Bravooo.5*

8bitové Vánoce (2021)

Príjemný ničím neurážajúci film, retrokomédia o dôležitosti rodiny, Vianoc, a nie až tak o dôležitosti toho čo dostane človek pod stromček. Asi sa z toho nestane kultový vianočný snímok ala Sám doma, ale ako rodinný film na jedno zhliadnutie s deťmi bohate dostačuje. Humor na pousmiatie, nečakajte výbuchy smiechu, žiadna bláznivá komédia, skôr sa tu hrá na nostalgiu a retroatmošku. NPH i Steve Zahn sú veľkí sympaťáci a dodávajú filmu tú správnu pohodovú atmosféru. Dej je veľmi jednoduchý až by som napísal infantilný, ale je cielený aj pre deti. Dávam hviezdičku navyše za tú nostalgiu, za tých 8-bitov, a zato, že ako nerd viem aké je to dúfať a očakávať niečo výkonnejšie /v mojom prípade pc/.

Není král jako král (2000)

Znovu príbeh o rozmazlenom, samoľúbom, v tomto prípade kráľovi Aztékov, a o jeho prerode na lepšieho človeka vďaka priateľstvu, nič originálne, ale obalené do roztomilého, zábavného a svižného obalu, ktorý ani na sekundu nezačne nudiť. Dokonca tu máme aj nenásilné búranie štvrtej steny, doplnené originálnymi vtípkami na čele s krásnou 2D animáciou. Disney, keď chce, tak umí. Určite povinnosť pre rodinu s deťmi na pobavenie a ponaučenie.80%

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Podobný film ako jednotka, preto aj podobné hodnotenie. S tým rozdielom, že už som vedel čo čakať a dostal som to, nebol tu ten wau efekt ako v prvom filme. Podobná dejová šablóna, West, poriadny gore, splatter masaker a koniec, ktorý sa síce nestal kultovým, ale určite nesklamal. Kdo sa bavil u prvého dielu, určite sa bude aj u tohto, všetko čo divák dostal tam, tu toho dostane dvojnásob. Takže pre gurmánov a milovníkov kečupu a červenej farby určite povinnosť. 70%

Scanners (1981)

Film, ktorý má svoj kultový status, kde prvá polovica na bavila viac ako druhá, ktorá miestami nudila, nepriniesla to kýžené, čo od tvorby Cronenberga očakávate, na môj vkus sa držal pri zemi. Aj keď záver je správne gore, ale druhú polovicu, v ktorej film stráca tempo, nezachráni. A hlavný hrdina, neviem, či to bol účel alebo len špatne zahraný, znel ako nejaký robot bez intonácie. Ale, aby som len nehanil, Ironside správne démonický, hudba psychedelická, ponurá atmosféra, typický béčkový feeling a samozrejme výbuch hlavy. Je to zvláštny sci-fi bodyhoror a napriek môjmu hodnoteniu ho doporučujem, je to predsalen Cronenberg.

Mláďata (1979)

Psychologický horor od majstra body hororu Davida Cronenberga, ktorému postupne dochádzam na chuť, nikdy nepohrdnem poriadnym nesamoúčelným gore. Tento film ale gore veľmi nieje, ale to by tak nevadilo, vsádza skôr na psychologickú stránku, ponurú a pesimistickú atmosféru, čo sa aj darí, film vzhľadom na svoju stopáž nezačne napriek svojmu béčkovému námetu nudiť. Koniec je celkom nechutný, ale čo mi vadí je, že film nieje vôbec desivý a nezachová takmer žiadne emócie. Horor je definovaný okrem iného aj tým, že sa bojíte aj sami o seba pri jeho sledovaní, ale deti s divnými maskami a zimnými kombinézami alá Kenny zo Southparku ma veľmi nebrali. Vo svojej dobe to asi ľudia brali inak, moje hodnotenie to neodzrkadľuje, hodnotím tak ako to vidím teraz a vychádza mi to na 3*.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Taký slabší predkrm pre fanúšikov Strážcov a Vianoc pred tretím dielom, nenadchne, neurazí, nič bláznivé nečakajte, chce hrať na emócie, dojať i rozosmiať, ale plakať ani smiať sa nebudete, skôr sa len 2-3x pousmejete. Hviezda naviac pre psa Kosma a Kevina Bacona.

Re-Animátor (1985)

Tento film poznám už veľmi dlho, ešte z čias videokaziet, aj som bol oboznámený s jeho kultovosťou, ale čas som mu venoval až nedávno, v roku 2022. No asi už aj z popisu bude jasné, že film nebude, tak ako každý splatter, pre každého, vidieť toto ešte na tej videokazete ako dieťa, sa asi s prepáčením pos.... Film sa dá hodnotiť dvoma spôsobmi, buďto ako totálny brak alebo z pohľadu fanúšika tohto typu filmov, tá hranica je veľmi tenká. Ja som sa náramne bavil a storíčka o jeho legendárnosti neklamali. Posledná štvrťhodinka naprostá šialenosť, hlava, prsia, toto všetko si nič nezadá s Jacksonovým Braindeadom, ktorý pre mňa ale naďalej zostáva napriek všetkým pozitívam na Re-animátora, kráľom tohto gore-splatter body komediálne-hororového subžánru. Tento film sa musí vnímať tak, že to čo sa tam deje, je účelom, a každý kto má na zhliadnutie žalúdok a bude to brať s nadhľadom, tak ako to brali tvorcovia, skvelo sa pobaví a zvrátene aj zasmeje a navyše sa niečo priučí anatómii človeka.

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Už od začiatku filmu je jasné, že narozdiel od svojho najmladšieho príbuzného celkom verne adaptuje predlohu, jedno z najvýznamnejších vojnových diel histórie, čo mu veľmi prospieva. Nehrá sa tu na špeciálne efekty, je to televízny film, ale podobne ako v knihe, na verné podanie zbytočnosti vojny a zomierania mladých ľudí, Paul tu podobne ako v knihe vedie úvahové monológy, čo dotvára obraz knižnej predlohy. Po prečítaní knihy, čo bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok, som už vedel čo očakávať, čo sa stane ale aj tak som si tento silný kultový príbeh, tie scény a výjavy znovu užil, a ten koniec s Katom... V porovnaní s novšou verziou určite kvalitnejšie, aj preto 5*.