Top Gun: Maverick (2022)

Legenda hrá legendu, inak to nejde napísať. Ako zazneli úvodná melódia s 80. hitom, bol som správne naladený. Tom Cruise so svojim chlapeckým šarmom a charizmou ťahá v pohode celý tento blockbuster, nie žeby ostatní herci boli zlí, to v žiadnom prípade, ale Tom je len jeden. Obdivujem ho ako len málo ľudí, borec s veľkým B, pre mňa posledný skutočný akčný hrdina. A teraz film, ten je no... Dávam 5*, takže áno dechberúci, neskutočný, s nevýhodou, že inde ako v kine sa na neho asi neoplatí pozerať. Presne pre takéto filmy vymysleli kiná. Príbeh, môže niekto namietať, možno predvídateľný, ale fungujúci, obalený do krutoprísne fungujúcej nostalgie a emócií. Akčné scény naprosto perfektné, závidím, že v tých strojoch skutočne sedeli, záverečná časť filmu poriadny nárez. Navyše celý film pretkaný nenásilným humorom. Zhliadol som tento film 2 tyždne po jednotke ktorá bola solídna, ale s týmto sa nedá porovnať, ale je potreba ju vidieť, aby to do seba zapadalo. Tento film je povinnosťou aj pre tých, čo chodia na 1 film ročne, nedá sa inak ako doporučit, verte mi, oveľa by ste prišli.

Spalující touha (1999)

Majster Kubrick sa rozlúčil veľkolepo, ten chlap nemá, proste nemá slabší film. Vynikajúci herecký výkon Toma Cruisa, a až strhujúci v podaní krásnej, ale aj poriadne nadržanej Nicole Kidman. Páni, presne takto má vyzerať psychologický eroticky ladený triler. Nakrútiť to takýmto elegantným spôsobom, to môže len filmový velikán, akým Kubrick nepochybne bol. Dekadentný príbeh o porozumení, vzťahoch, sexualite. Nočná dobrodružná prechádzka Toma Cruisa, no nádhera, čo všetko môže človek zažiť takto v noci. Je to typ filmu, u ktorého sa neho môžete po viacerých zhliadnutiach pozerať inak. Ešte stále nad ním musím premýšlať. Týmto filmom sa s nami rozlúčil jeden z najväčších filmových režisérov, a ani na konci svojej veleúspešnej cesty nesklamal, vytvoril znovu krásne prepracované do detailu vyšperkované dielo hodné obdivu. A nie nemusí nám to byť ľúto, pretože za sebou zanechal nesmrteľný odkaz, v ktorom žije naďalej. Ďakujem.

Top Gun (1986)

Pozretie tohto filmu som odkladal od roku 1986, teraz už som musel, lebo sa chystám na asi veľmi podarené pokračovanie. Vlastne je až neuveriteľné, keď si to tak uvedomím, že som ho doteraz ešte nevidel, pretože toto asi najkultovejšie béčko všetkých čias, je jeden z tých filmov, ktorý videl každý. Ja mám osemdesiatky rád, určite vo filme, tá hudba, ten celkový feeling, a toho je v tomto filme dostatok. Tom je a bol borec už ako mladý talent, tento film ho vyniesol na vrchol, a tam sa drží vlastne až dodnes. Neviem, či v 80. popkorňáku má zmysel rozoberať zápletku, scenár a podobne, ale na svoju dobu to musel byť poriadny hit, tie stíhačky, hudba, no nárez. Takmer dokonalé béčko, ktoré ťahá neskutočný sympaťák Tom Cruise. A ten soundtrack, ten z hlavy len tak nedostanem... 70%

Thor: Láska jako hrom (2022)

Čakal som ďalšieho Ragnaroka, ktorý ma mimochodom veľmi bavil a som jeden z tých, ktorí ho považovali za svieži vánok v MCU, a presne to som dostal. Humor Taika Waititiho mi je po vôli, síce je to typ humoru, ktorým sa dá asi rýchlo nabažiť, ale mňa zatiaľ baví. Film mi ubehol až neuveriteľne rýchlo. Christian Bale bol sázka na istotu, je to super herec, žiadna novina, bavil ma. Len by som vytkol, že po sklamaní jedným bohom, chcel vyvraždiť všetkých, ale nič vážne. Hravá, farebná Marvelovka so sympatickými známymi postavami, priamočiary dej, čo mi to pripomína, áno Marvelovku. Revolúcia a možno ani evolúcia sa nekonala, ale 4* si to zaslúži, sem s ďalším Taikom.

Barry Lyndon (1975)

Musím uznať, že aj keď sa jedná o nášho dobre známeho Kubricka, ktorý mňa osobne ešte nesklamal, stopáž tohoto filmu mňa mierne odrádzala, tak som so zhliadnutím nejakú dobu otáľal. Ale bolo len otázkou času kedy tie 3 hodiny svojho života filmu obetujem. Teraz už môžem s klidným svedomím povedať, napísať, že to boli krásne, príjemné 3 hodiny, u ktorých sa potvrdilo, že aj keby mal kvalitný film 10 hodín, tak utečie ako voda. Znovu sa ukázali talent, drina, precíznosť, pedantnosť majstra Kubricka, ktorý vytvoril esteticky krásne dielo, v ktorom vynikajú kostýmy, hudba, výprava, vlastne všetky tie veci, za ktoré film dostal Oskara. Barry Lyndon nieje žiadny hrdina, ale obyčajný týpek, ktorý sa nejako dostane k bohatstvu, sláve, jeho príbeh, aj keď zasadený do 18. storočia je poplatný aj v súčasnej dobe, je príbehom o vzostupe, chybách a páde. Jedinečné dramatické historické dielo, na ktoré len tak nezabudnem. Ďakujem SK.

Vražda v Orient expresu (2017)

Podobne ako pri Smrti na Nile /áno Smrť na Níle som pozeral ako prvú/ nepobozkaný príbehom, som do tohto filmu znovu šiel s čistým štítom a bol som znovu prekvapený záverom, znovu som si dobre netipol páchateľa, čo značí, že by som nebol dobrý detektív alebo, že je to dobrá detektívka. Kvalitná detektívka pre mňa s prekvapivým záverom, aj keď bez nejakého wau efektu, ale celú dobu som sa bavil. Herecké obsadenie super, toľko zvučných mien, super. Zlatoslav Lockhart ukázal, že umí.

Smrt na Nilu (2022)

Knihami ani predošlými verziami filmu nepobozkaný, takže som nemal ani páru ako to skončí, mal som chuť na detektívku, tak prečo si nepozrieť hneď tú najnovšiu, a dobre som urobil. V prvej polovici som bol očarený vizuálom a kamerou, aj bluesová hudba chytila za srdce. Úvodné zábery zo zákopov Veľkej vojny som myslel, že budú mať hlbší zmysel ako vysvetlenie nosenia fúzov hlavnej postavy. Napätie postupne gradovalo, Poirot všetko nakoniec očakávane vyriešil, aj pacháteľa som netrafil, takže prekvapenie tam na konci bolo veľké, len som akosi nezaregistroval ako nato všetko prišiel, pochody v jeho hlave tam neboli úplne ozrejmené, mal vlastne tú ružovú vreckovku, a postupne z toho a rozhovorov všetko vydedukoval, je to predsa Hercules Poirot, a ako by chcel o sebe počuť, je veľmi chytrý. Koniec filmu bol celkom silný, čo všetko sa dá pre lásku urobiť a obetovať...

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nie, tento film nieje pre každého. Je to typ filmu, ktorý jedna skupina ľudí bude považovať nudný natiahnutý počin a druhá za geniálny vizuálny orgazmus majstra Kubricka. Podľa hodnotenia je jasné, do ktorej skupiny patrím. Zásadný film celej kinematografie. Jedná sa o vysoko nadčasový vizuálne krásny filozofický snímok s hĺbkou tak hlbokou, akú si neviete ani predstaviť. Scény, démonický HAL 9000, všetko sa stalo kultovým, film vás donúti premýšlať, kladie otázky, ktoré sú aktuálne i v tejto dobe, treba o ovládnutí človeka umelou inteligenciou a podobne. Je to sci-fi, po ktorom už sci-fi film nebol nikdy ako predtým.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Ip man vyhral svoj posledný súboj, emotívne spomienkové zakončenie zo života čínskej legendy. Ip man je moja srdcovka. Už to nieje taký nášup ako kedysi, keď som videl jednotku, tie súboje a choreografia mi vtedy takmer vyrazili dych. Dej je plytkejší a prvoplánový, ale čert to vem, mne nevadí, že zasa predvídateľne absolútne dobro porazí to absolútne zlo, že sa tu vlastne každý bude pomsťovať každému, a že nakoniec tomu najväčšiemu hajzlovi náš Ip Man nakope pr.... Tá kostra príbehu je vlastne od jednotky stále rovnaká, len s inými postavami. Na mňa to ale stále fungovalo, ako Ip Man prijde na scénu a v poslednej chvíly zabráni úderu proti slabšiemu, zimomriavky boli, pretože viem čo s nimi Ip Man urobí a vždy sa na to teším ako agresorovi dá čo preto. Z úcty k Majstrovi Ip Manovi 4*

Studená vojna nieje vo filmoch častou témou. Stanley Kubrick tento film vytvoril v dobe studenej vojny, na tú dobu veľmi aktuálne téma. A urobil z toho dnes už legendárnu a kultovú satiru na vojnu. Veľmi vtipnú mrazivú satiru, nie žeby ste sa smiali až do bezvedomia, to nebol účel tohoto filmu, ale skôr sa dobre bavili a usmievali. Režijne a scenáristicky majstrovsky zvládnuté dielo na čele s geniálnym Peterom Sellersom, ktorý by si zaslúžil nie jedného, ale hneď 3 Oskarov.