The Commitments (1991)

Komediálna hudobna dráma od Alana Parkera, prečo nie? Tento všestranný geniálny režisér prešiel na menej vážnu tému svojho filmu. Snímok o vzostupe a páde jednej írskej soulovej kapely z vidieku. Výborné hudobné čísla, ktoré aspoň mňa chytli za srdce, pravá nefalšovaná hudobná atmosféra, jednotlivé charaktery veľmi zaujímavé, originálne, dobre zahrané s humorným, odľahčeným nádychom, film s dušou, hravosťou. Nieje to jeho topka, ale Alan Parker si so svojími "silnými" drámami nasadil laťku veľmi vysoko, za mňa silné 4*.

Hořící Mississippi (1988)

Naprosto dechberúci silný dramatický príbeh o hlavne v USA silnej téme rasizmu v období renesancie rasistických predsudkov a Kuk klux klanu. Realisticky vyzobrazené násilie a svinstvá, korupcia polície, nebezpeční buranskí idioti, ktorí si nič iné ako elektrické kreslo nezaslúžia, toto všetko tu už v tejto dobe skúsený Alan Parker zobrazil, majster dramatických príbehov a bezchybnej réžie, ktorú znova dokázal povýšiť na umenie. Film stojí aj na vynikajúcich hereckých výkonoch a hlavne výrazného Gena Hackmana, tvrďáka s ľahkým úsmevom na tvári, proste borca, jeden z jeho najlepších hereckých výkonov. Ústredná dunivá hudba hraná vo vypätých scénach sa mi takisto vryla do pamäte. Pre mňa osobne opakovane nezabudnuteľný zážitok od môjho obľúbenca Alana Parkera. Ďakujem.5*

Trestanec (2017)

Podobný príbeh ako Zločinec, starší film od Rica Romana Waugha, aspoň teda podobný o nešťastne odsúdenom týpkovi, a ako veľmi to dokáže zmeniť život. Tým týpkom je v tomto prípade Jamie Lannister, ktorý hrá solídne a s tým knírkom z neho vážne ide respekt. Je to béčkový príbeh s predvídateľným a nie veľmi originálnym dejom, celkom mi to odsýpalo, koniec neprekvapí, ale nie je to ten typ filmu, ktorý budete chcieť asi vidieť znovu, aspoň pre mňa to tak platí. Sečteno a podtrženo, priemer kričí na všetky strany, film stojí za zhladnutie, ale nečakajte zázraky. 60%

Angel Heart (1987)

Zo začiatku noirovské, potom správne mysteriózne hororové a tak akurát krvavé temné dielo s pomalším, ale o to intenzívnejším dejom a naozaj mindfuckovským nepredvídateľným koncom. Jeden z najlepších hereckých výkonov Mickeyho Rourkea, keď nie vôbec najlepší, ale ešte o niečo viac ho prekonáva neskutočne démonický Robert de Niro, z ktorého som mal bobky, a ktorého len tak z hlavy nedostanem. Alan Parker ukázal svoj cit pre kameru, vniesol do tohto filmu to "svoje", správne dávkované napätie. Nedá mi nevytknúť naprosto úžasnú hudbu, ktorá ešte zdokonaľuje dokonalé. Ja len musím na koniec zdôrazniť, že sa pre mňa jednalo o neopakovateľný zážitok, na ktorý som ale už od Alana Parkera zvyklý. A už po niekoľkýkrát sa ti ponížene klaniam Majstro. Ďakujem.

Létat jako pták (1984)

Film o silnom a úprimnom kamarádstve dvoch rozdielnych ľudí, kamarátov, ktorí si prejdú vietnamským peklom s rozličnými následkami. Jeden skončí viac s fyzickou ujmou, druhý je poznamenaný psychicky. Nicolas Cage aj Matthew Modine ukázali už v mladom veku svoj herecký talent, herecké výkony oboch budúcich hereckých hviezd naozaj kvalitné, úprimné a všetci pochybovači o hereckom umení Caga by sa na tento film mali určite pozrieť. Vtáci a lietanie ako symbol slobody, snov, Cage tu hrá normálneho týpka, čo si vie užívať život, bojuje za "záchranu" svojho kamaráta, ktorý však po tom čo prežil vo Vietname vlastne ani zachránený byť nechce, a Modine snílka a podivína, čo chce byť vtákom radšej ako človekom, a po Vietname sa ním vlastne, aspoň v svojej hlave, aj stane. V spojení s režisérskou genialitou Alana Parkera, geniálnou hudbou, typickým vizuálom vzniklo krásne psychologické dráma, ktoré chytí za srdce a nepustí.

Bullet Train (2022)

Akčná vtipná čierna krasojazda na čele s mojim obľúbencom Bradom Pittom, tento typ rolí si náramne užíva. Mandarinka a Citrón rovnako božskí. Guy Ritchie spolu s Tarantinom na steroidoch. Skvele zrežírované, plné originálnych nápadov, tempom, ktoré si nič nezadá s tempom Šinkanzenu a našťastie erkovým ratingom. Nečakal som od tohto filmu, že sa takmer dostane na úroveň legendárnych filmov od už spomínaných Ritchieho a Tarantina. Komediálne prvky skvelo vyvážené, neprehnané, kamera špica. Film som si veľmi užil, nenudil ani sekundu, prefrčal okolo mňa rýchlosťou Šinkanzenu, niektoré veci boli na môj vkus prepálené, aj keď to môže byť v tomto filme aj účel, dej priamočiarejší, ale to zasa môže byť aj výhoda. No každopádne krásnych 85% si film zaslúži, svieži vánok do tohtoročnej filmovej tvorby. Tak rýchlo nastupovať, nech vám to neujde!

Pink Floyd: The Wall (1982)

Kultové geniálne poetické dielo postavené vlastne len na hudbe nemenej geniálnych a legendárnych Pink Floyd s minimom dialógov a animáciách Geralda Scarfa, ďalší z elementov, ktoré dielu dodávajú punc legendárnosti a kultovosti . Vizuálne a hudobné orgie, mistr Alan Parker sa toho zhostil briliantne, takýmto spôsobom previesť emócie a pocity na filmové plátno, dokážu len tí vyvolení. Nádherná depresia, audivizuálny masaker, ktorý vás odpraví. Nielen pre fanúšikov Pink Floyd nekonečne pozerateľný "Must see" titul. Bravo!!!

Střílejte na měsíc (1982)

Na hádky a rozvod najviac doplácajú deti, tak to proste je. Tento film ukazuje krízu manželského páru po 15 rokoch, takých kríz je aj v skutočnosti veľa, ale tento príbeh teda tuctový nieje, emočne veľmi silný, až mrazivo realistický, postavený na precíznom scenári, réžii a dokonalých hereckých výkonoch. Geniálny Alan Parker to drží pevne v opratiach a nepustí ani na sekundu, bez hluchého miesta. Je to vlastne smutný príbeh, detí vám bude ľúto, ale neznamená, že sa aj nezasmejete. Potešil ma aj sympaťák Peter "Robocop" Weller. Musím vytknúť scénu po pohrebe a hlavne ten záver, to som absolútne nečakal, ale ukázal, že niekedy proste nieje cesty späť. Je to vážne len príbeh o manželskej kríze, rozvode a ich následkoch na ľudí okolo, ale tak dokonale nakrútené, že keď sa na to pozriem zo všetkých strán, musím dať plný počet *.

Půlnoční expres (1978)

Doteraz Alanom Parkerom nepobozkaný, nejako sa mi tento legendárny režisér vyhybal. Tak som začal od začiatku, Polnočným expresom. Nie, film nieje o vlaku, ale o krutom a neadekvátnom treste pre Američana, čo si chcel po dovolenke ešte čosi užiť, o zobrazení nechutných podmienok v Tureckom väzení, samozrejme podľa skutočnej udalosti. Alan Parker ukázal v čom bude jeho sila, perfektná réžia podľa scenára nemenej známej legendy Olivera Stona. Úplný začiatok filmu s tlkotom srdca je jedným z najnapínavejších ever. Hudba, celkový image filmu sú súčasťou atmosféry, utrpeniu hlavnej postavy veríte, súcitite s ňou. Po prvej ochutnávke môžem povedať, že chcem od Alana Parkera vidieť všetko! Ďakujem.

Predátor: Kořist (2022)

Ako blesk z čistého neba, som ani nevedel, že sa nejaký nový predátor chystá. Očakávania neboli prakticky nijaké, ale keď som videl prvé reakcie a hodnotenia, tak predsalen už som nejaké začal mať, ale nič prehnané. A dostal som síce priamočiaru, ale o to brutálnejšiu akčnú jazdu, ktorá sa síce v prvej polovici rozbieha pomalšie, ale máte možnosť sa pozrieť do života i vzťahov Komančov, docela drsniakov, predátor si vybral sakra protivníkov. Zasadenie príbehu originálne, krásna panenská príroda. Hlavná hrdinka a hlavne jej brat, super obsadenie, veľkí sympaťáci. Predátor sa nechová vždy úplne logicky, ale celkový dojem je aj tak pozitívny. Nie na Arnoldovho predátora to nemá, to je legenda v sieni slávy, ale kostra príbehu i so záverom sú si veľmi podobné, asi tento film vzdával hold svojmu predchodcovi. Po jednotke asi druhý najlepší predátor, čo je určite úspech, takže pre mňa veľmi príjemné prekvapenie, ktoré môžem vrelo doporučiť. Super.