Spartakus (1960)

Krásny, veľkolepý, epický príbeh o nádeji, láske, sklamaní a smrti. Kirk Douglas nehral Spartaka, on bol Spartakus. Herecké výkony na najvyššej možnej úrovni, Kirk Douglas má charizmu za desiatich charizmatických chlapov. Kubrick sa týmto filmom definitívne dostal do Hollywoodskej smetánky, aj keď nakrútil dosť odlišný film ako boli jeho prvotiny. Film v ledasčom pripomína oveľa novšieho Gladiátora, ale má iné kúzlo. Film má hlavne k záveru viac nezabudnuteľných scén. "Ja som Spartacus!, ja som Spartacus!, ja som Spartacus!.." - epické a spolu s koncom jedny z najdojímavejších scén celej kinematografie vôbec. Asi najlepšia "sandálovka". Ale nie také hanlivé označenie si film nezaslúži. Legendárny film od legendárneho režiséra. To je lepšie. 5*

Stezky slávy (1957)

Film, ktorý mi v mnohom pripomína český majstrštyk Vyšší princip. Kubrick tu už naplno ukázal svoj obrovský režisérsky talent. Krutý, chladný, ale vo veľkej miere realistický obraz zbytočnosti vojny. A je úplne jedno, či sa jedná o prvú, druhú alebo tretiu svetovú vojnu, pretože válka sa nemení. Bravúrne režisérsky zmáknuté, na čele s veľkým sympaťákom, charizmatickým a presvedčivým Kirkom Douglasom, ktorý sa snaží zachrániť svojich mužov pred nespravodlivosťou a vie sa postaviť skorumpovanym autoritám a naopak nechutnými generálmi, ktorým by som najradšej dal cez hubu. Na svoju dobu nadčasový snímok.5*

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Takže ďalšia marvelovka zhliadnutá a musím povedať, teda napísať, som spokojný. Chápem, že niekoho toto dielo tak úplne nenaplnilo, aj ja som mal, hlavne po poslednom Spidermanovi, vysoké očakávania, ale sklamanie určite necítim. Áno dej je plytký, jednoduchý, Oskar za scenár nebude, ale keby som chcel rozvetvený scenár s prekotným vývojom postáv nepôjdem na marvelovku, po toľkých rokoch už viem čo očakávať. Veľa kritiky sa znieslo aj na to, že tu zostal nevyužitý potenciál multiverza, ale veď to nieje posledný Dr. Strange, a už vôbec nie posledný Marvel film, na začiatok a hlbšie predstavenie paralelných vesmírov to stačí, si myslím, že nás ešte čaká toľko multivesmírov, až sa z toho pos.... Veľmi sa mi páčila Olsenka a jej Scarlet Witch. Strange nesklamal, čo sa týka sľúbených hororových prvkov a takzvanej brutality, tak asi to bolo asi maximum, čo si môže film s ratingom PG-13 dovoliť. Ale áno, asi "najbrutálnejší" film spomedzi Marvel univerza. Ako som napísal sklamanie necítim, a na pomery Marvelu je to napriemerný snímok, ktorý môžem s klidným svedomím doporučiť.

Zabíjení (1956)

Kvalitná gangsterka od majstra Kubricka. Prvok rozprávača originálny, na tú dobu určite, dodával atmosféru. Dej napínavý, postupne graduje sprvu sa zdalo, že všetko vyjde ako bolo v pláne, ale nakoniec sa všetko doj... Koniec predvídateľný, ale aj tak paradoxne napínavý. Celkovo je dej priamočiary, nezložitý v porovnaní s inými Kubrickovými filmami, Snímok mi zčasti pripomínal Dannyho jedenásťku a Gangsterov od Tarantina. Desiatkový film to v mojich očiach nieje, takže spravodlivé 4*.

Batman (2022)

Keď som sa dozvedel, že sa bude natáčať reboot Batmana, tak som sa sám seba pýtal seba, prečo? Načo? Teraz som to pochopil, zbytočný film to určite nebol. Film je úplne inak koncipovaný ako napríklad Temný rytier a úplne niečo iné ako Burtonov Batman, sústreďuje sa viac na psychiku hlavnej postavy, akcie je pomenej, ale to vôbec neznižuje kvalitu filmu. Robert Pattinson je borec, začínam ho mať rád, a aj keď má nepriestreľný oblek, je zobrazený ako citlivý človek s vnútornými démonmi a nie ako playboy Bale, pripadá mi oveľa zraniteľnejší ako predchádzajúci Batmani. Je to vynikajúci temný neonoir-krimi film s perfektným Pattinsonom a samozrejme Hádankarom, ktorý je vyšinutý tak ako má správny psychopat byť. Aj cez dlhšiu stopáž som si každú minútu užíval. Je to už klišé, ale nedá mi, neporovnať to s Temným rytierom a celkovo s Nolanovou trilógiou. Súboj to bol veľmi tesný, došiel až do predĺženia a možno až do nájazdov, ale u mňa kráľom zostáva Temný rytier. Ale zdôrazňujem veľmi veľmi tesné viťazstvo. Každopádne zatiaľ môj osobný film roka. ĎAKUJEM!

Rebelka (2012)

Taký restík od Pixaru z minulosti, teraz som dopozeral, ale milo som bol prekvapený, super animák s množstvom vtipných scén, pekná animácia, ale to je u Pixaru štandard, vsádza na silu rodiny, je poučením pre puberťákov. Pixar má nastavenú laťku veľmi veľmi vysoko a možno Rebelka nedosahuje kvalít tých najväčších ich skvostov, ale určite lepšie ako priemer z konkurenčných štúdií. Kvalitný animák pre celú rodinu. Bavil som sa a nielen ja.

Vrahův polibek (1955)

Nenápadný minimalistický noir-triler, režisérsky debut v tej dobe budúcej režisérskej legendy Stanleyho Kubricka. Už v tomto debute Kubrick ukázal náznaky geniality, ktorú ale zatiaľ nepretvoril do tej najrýdzejšej podoby. Ono príbeh a zápletka sú jednoduché a v takej krátkej stopáži sa toho ani veľmi nemôže stať. Herec v hlavnej role s priemerným výkonom, hral vlastne len vo 2 filmoch. Za mňa možno silnejšie 3*. Ale to nevadí, pretože to najlepšie v podaní Kubricka malo ešte len prísť...

Twin Peaks: ohni se mnou pojď (1992)

Pozeral som film tak ako sa to má, tesne po zhliadnutí 2 sérií seriálu. Naopak by to nemalo ten šmrnc a to tajomno seriálu by sa vytratilo. Ťažko sa mi porovnáva film so seriálom, ale Lynchov duch tu je logicky cítiť, a keď dojmy spojím so seriálom, vytvoriť tak prepracované rozvetvené mysteriózne dielo dokáže len génius, ktorým pre mňa Lynch je. Pre mňa je to celé nezapomenuteľný filmovo-seriálový zážitok, ktorý som už dlho nezažil, a či vôbec. Sem s 3. sériu Twin Peaks.

Mechanický pomeranč (1971)

Od Stanleyho Kubricka som zatiaľ nevidel veľa filmov, ale môžem povedať, že sú iné, minimálne zvláštne. Tento film je toho dôkazom. Sú tu scény, ktoré boli asi vrámci tedajšej doby brané ako brutálne, film je tým známy, hlavne scénou so Singing in the rain, ale teraz už to také, aspoň teda mne, neprijde. Film je antiustopistickým majstrštykom, určite nie pre každého, s čím to mám porovnať, asi nie s Marvelovkami, má hlboký zmysel a je to svojim spôsobom geniálny film od génia, ktorý nám toho chcel toľko povedať, aj sa mu to jeho vlastným spôsobom podarilo, tažší film, na premýšlanie. V hlavnej role Mick Jagger /veľmi mi ho Malcolm McDowell pripomínal/ zahral bezchybne, anglický prízvuk k chuligánstvu patrí. Aj napriek tomu, že je to film od Sira Kubricka, má kultový status a je veľmi kvalitný, nemôžem dať v hodnotení plnú palbu, nato je tento film v mojich očiach tak experimentálnejšie ladený. Ale som rád, že som ho videl a dohnal jeden z mnoho restov.

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms (2021)

Tento diel som videl s odstupom od prvého, tak už sa mi horšie porovnáva, ale áno mám taký pocit, že to bolo o čosi slabšie ako jednotka. Ale určite nie nekukateľné, miestami som sa dobre bavil, krvavé scény mi tam pasovali, a celkom ma aj zaujímalo ako tento príbeh dopadne. Určite sa revolúcia nekonala /asi ani evolúcia/, ale na krátke popoludnie strávené s animovanou jednohubkou to stačí.