Šílenství (1994)

Veľmi zaujímavý a zvláštny film, ale určite povinnosť pre fanúšikov hororu. John Carpenter ukázal, že sa v tomto žánry vyžíva a určite nesklamal. Snímok sice nedosahuje kvalít jeho legendárnych filmov Veci a Halloweenu, ale je viac ako kukateľný a ja osobne som sa aj vďaka kratšej stopáži nenudil. Carpenter tu kombinuje viac hororových prvkov, nesmú tu chýbať pre neho typické bodyhoror elementy, nechutnosti, zombie prvky. Prítomné ľakačkové momenty na mňa fungovali celkom dobre. Napätie a paranoja sa tu postupne budujú a na konci už film naprosto evokuje so svojim názvom, ale nestáva sa z neho totálny bizár, udržuje a zvyšuje tempo, všetko je to dobre zvládnuté, hlavná postava Sama Neilla solídne zahraná a solídne šialená, nemám čo vytknúť. Len sa mi naskýta jedna otázka, videl som ten film skutočne alebo je to len fikcia?

Menu (2022)

Hneď na začiatok musím vytknúť herecký výkon Ralpha Fiennesa, ostatní herci sú veľmi dobrí, ale Ralph ešte trošku ďalej, správne démonický a už len kvôli nemu sa film oplatí pozrieť. Je to čierna satirická komédia s hororovými prvkami, ale čo je dôležité, bavil som sa každú minútu, bol som hlavne v prvej polovici v napätí, prevláda v nej rozprávačský štýl, že čo sa stane, v druhej polovici sa to zvrhne, začnú sa diať veci, wtf moment nevyjímaje, vyjde najavo pointa. Ale nemyslím si, že sa to zvrhne špatným smerom, len už tam nieje to tajomno, čo vás čaká, aj to chovanie ľudí asi nieje úplne realistické, ale ťažko povedať ako by som sa ja choval v podobnej situácii. Aj koniec môže niekoho sklamať, žiadny šokový okamžik už sa nekoná, môj prípad to ale nieje. Celkovo je ale pre mňa film osviežením a aj si dovolím napísať prekvapením roku, má svoje chyby, ale nič čo by sa nedalo stráviť. Tak si nechajte chutiť. Bon apetit! 80%

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Vždy vynikajúci Clint Eastwood sa spojil so vždy vynikajúcim Tomom Hanksom a vznikol vynikajúci komorný skutočný príbeh s vynikajúcou réžiou i scenárom, o zkúsenom pilotovi, ktorý to riskol a pristál s lietadlom na vode, a aj keď všetkých zachránil, tak zďaleka vyhrané nemá. Nakoniec dôjde v skoro detektívnej zápletke rozuzleniu a uznaniu zázraku i hrdinstva jednotlivcov. V skutočnom príbehu sa o zázrak nepochybne jedná a film je svojim spôsobom zázrakom tiež, pretože je ťažké uveriť, že takto kvalitný snímok vytvoril 90-ročný, aj keď drsniak, ale predsalen človek. Neskutočné a hodné uznania. Čo mi chýba k plnej paľbe a čo mi zráža hodnotenie je nižší emocionálny dopad, aspoň v mojom prípade, ale napriek tomu silných 80%.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Za poslednú dobu najlepší animák a navyše nie od Pixaru. Jednotka kocúr bol viacmenej priemerný animák a z dvojky sa zrodil jeden z najlepších animákov vôbec. Zábavné, svieže s krásnym vizuálom a kopec srandy, toľkokrát som sa u jedného filmu nenasmial ani nepamätám. Vlk záporák má neskutočnú charizmu a to jeho hvízdanie ešte stále počujem. A neveril by som, že taký prerod a vývoj u postáv uvidím v Kocúrovi v botách. Nič zásadné sa filmu nedá vytknúť a ja musím dať plnú paľbu. Vrelo doporučujem a teraz je na rade Pixar.

Na západní frontě klid (1930)

Nesmrteľné dielo Remarqua, ktoré sa dá čítať neustále dokola, tak pravdivé a vystihujúce nezmyseľnosť vojny. Toto protivojnové dielo som si najprv prečítal, než som sa pustil do jeho filmových podôb. Tento film som z trojice adaptácií videl ako posledný a nemohol som uveriť, že má takmer 100 rokov a zároveň je z nich nejlepší. Vysoko nadčasový snímok, nielen obsahom, to už je dané predlohou, ale i filmarinou samotnou, dialógmi, réžiou i kamerou. Film je verný svojej predlohe, prejdete si to s Paulom pekne od začiatku až po koniec, ktorý poznám už notoricky, ale vždy ma dostane. Kdo má chuť si pozrieť čiernobiely klasický snímok z počiatkov zvukovej kinematografie, toto je povinnosť, tento film totiž vôbec nezostárol.

Kapitán Phillips (2013)

Somálskych pirátov, novodobých zbojníkov po tomto filme nevnímam ako úplne negatívne postavy, skôr ako tragické, áno ohrozujú slušných ľudí na životoch a neváhali by ani zabiť, ale v ohrození života, v ktorom sú neustále a nemajú čo do úst, to aj chápem, nemajú na výber. Musu mi dokonca bolo aj v niektorých okamžikoch ľúto, mimochodom skvelo zahraný. Paul Greengrass mi už v minulosti, či už Letom 93 alebo Bournom potvrdil, že mu tento druh precíznych, realistických trilerov ide. Jeho pseudokumentárna kamera a rýchly strih, celkový image filmov, je už vlastne legendárny. Film je ukážkou precíznej, presnej réžie, filmariny, dokonale strhujúci, nezastaví sa a až do poslednej sekundy od neho neodvrátite pozornosť pre neustále budované napätie a nepredvídateľnosť toho čo sa stane. Áno, koniec bol ľahko predvídateľný, tak ako to skončilo, som aj predpokladal, ale to ako bol záver filmu zrealizovaný, som ani nedýchal. Režisér vsadil na istotu a prizval si do hlavnej Toma Hanksa, ktorý je naprosto vynikajúci. Triler má byť napínavý, a to konkrétne tento do bodky splnil, pretože ja som bol v napätí presne 134 minút.

Avatar: The Way of Water (2022)

Na rovinu, jednotku Avatara som videl pred 13 rokmi v premiére, odvtedy už ani raz, v tej dobe ma až tak neoslovil, a to je Cameron môj favorit. Ale našťastie som dospel a musím povedať, áno, Cameron to znovu dokázal, dostal ma, dojal, pohral sa s mojími emóciami, ako to dokáže len on. Pre takéto filmy sa stvorili kiná a 3D, takto má vyzerať blockbuster, prepáč Marvel, ale môžeš sa ísť zakopať. Kašlem na plochšie postavy, jednoduchší príbeh podobný jednotke, všetko prepáčené. Prvky Titanicu, Terminátora, áno vykrádal, ale sám seba, a to je fér. Avatar 2 je spektakulárne, kulervúce, vizuálne dokonalé dielo s kvalitnou prehľadnou akciou a dojímavým koncom. A chráň Bože si to pozrieť niekedy potom v telke, to si tento film nezaslúži. Všetci povinne do kina s čo najviac déčkami, toto musíte vidieť. Cameron is God!

Elvis (2022)

Život Elvisa Presleyho podrobne nepoznám, preto som bol z nejakých udalostí aj prekvapený. Viem, že pre účely filmu sa vie aj dosť vecí zmeniť, prikrášliť, vynechať. Ale tu mi to nevadí, neriešim, dostal som opulentné, hravé, kvalitné dielo s krásnym vizuálom a o hudbe, keď sa jedná o film o Elvisovi, snáď ani nemá zmysel hovoriť. Hlavný predstaviteľ sa s rolou kráľa popasoval statočne a Tom Hanks predvádza ďalší zo svojich takmer bezchybných výkonov. Film nieje len o najväčšej rockovej legende histórie, ale aj o tom druhom človeku, šedej eminencii, ktorý túto legendu formoval, ale aj sťahoval postupne do pekiel a okrádal. Silný emotívny príbeh kráľa popu spracovaný tým najlepším možným spôsobom. A na ten koniec si nachystajte vreckovky. Klobúk dole. 5*

Hotel Rwanda (2004)

Silný, emotívny dramatický príbeh o ľudskom utrpení. Nielen nacisti, holokaust, druhá svetová vojna... Aj v novodobej histórii sa odohrali kruté udalosti, možno menej známe, ale o to krutejšie. Tento príbeh dokáže vaše emócie vyžmýkat naplno, a komu je zle a má peoblémy, nech sa na tento film pozrie a zistí, že naozaj môže byť ešte horšie, pretože nikto z nás si toto utrpenie nedokáže predstaviť. Silný skutočný príbeh potrebuje aj kvalitné spracovanie, ktorým tento film dozaista je. Don Cheadle v hlavnej role rwandského Oskara Schindlera naprosto exceluje. Je to film, nad ktorým budem ešte dlho premýšlať. Bravooo.5*

8bitové Vánoce (2021)

Príjemný ničím neurážajúci film, retrokomédia o dôležitosti rodiny, Vianoc, a nie až tak o dôležitosti toho čo dostane človek pod stromček. Asi sa z toho nestane kultový vianočný snímok ala Sám doma, ale ako rodinný film na jedno zhliadnutie s deťmi bohate dostačuje. Humor na pousmiatie, nečakajte výbuchy smiechu, žiadna bláznivá komédia, skôr sa tu hrá na nostalgiu a retroatmošku. NPH i Steve Zahn sú veľkí sympaťáci a dodávajú filmu tú správnu pohodovú atmosféru. Dej je veľmi jednoduchý až by som napísal infantilný, ale je cielený aj pre deti. Dávam hviezdičku navyše za tú nostalgiu, za tých 8-bitov, a zato, že ako nerd viem aké je to dúfať a očakávať niečo výkonnejšie /v mojom prípade pc/.