Dva papežové (2019)

Pohodový film, ktorý mňa až pohladil po duši, po zhliadnutí filmu som mal ľahký úsmev na tvári. Herecky krásne, výborné obsadenie, veril som, že Anthony Hopkins i Jonathan Pryce sú pápež, resp. kardinál. Aj preto tie nominácie na Oskara, škoda, že ich nezískali, obaja si cenu zaslúžili. Obzvlášť Jonathan Pryce, s ktorým so sa zoznámil pri Hre o tróny /cez televíznu obrazovku/, kde mi celkom liezol na nervy a neprial som mu nič dobré, ma tu prekvapil, vlastne je to veľmi milý a sympatický herec. Film prepiera aj vážnejšie témy, ale vie byť nenásilne inteligentne vtipný, a zo scény ako Benedikt vstúpil medzi dav turistov som mal dokonca mierne zimomriavky. Scenár a dialógy u filmu, ktorý je na nich vlastne založený, sú kvalitné, vôbec, ani na chviľku nenudia. Bavil som sa, dobrota a láska vyžarovali na všetky strany, a tak sa mi to páči.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Film od Spielberga a s obsadením Toma Hanksa a Meryl Streep som si nemohol nechať uniknúť. Meryl Streep je prakticky za každú svoju rolu nominovaná na Oskara. A všetky predpoklady zostali naplnené, takéto bravúrne herecké výkony nielen ústrednej dvojice, sa len tak nevidia. Téma filmu nemusí na prvý pohľad každému imponovať, a ani mne sa spočiatku do filmu veľmi nechcelo, ale urobil by som veľkú chybu. Do konca filmu napínavé, vynikajúci, scenár, réžia i kamera. Jediné čo zráža moje hodnotenie je spočiatku neprehľadnosť v postavách, trochu taký zmätok, ale nakoniec to dávalo všetko zmysel.

Poslední noc v Soho (2021)

Solídny film, tiež mám rád atmosféru minulých, preto sa mi viac páčila prvá časť filmu, tie prechody do Londýna 60. rokov mali svoje kúzlo, tie barvy, atmosféra, kamera. Ale tento film nieje prehliadka histórie Londýna, preto sa dej a zápletka niekam posunúť museli a posunuli sa smerom rádoby hororu a koncu, ktorý som predvídal už zo začiatku filmu. Herečky obe skvelé, tam nieje čo vytknúť. Chcel som hodnotiť aj 4*, ale kvôli druhej polovici nemôžem inak ako 3*. Škoda...

Poslední souboj (2021)

Ridley Scott už vyše 40 rokov ukazuje, že je režisérsky Boh. Neviem čo pochváliť ako prvé, či réžiu, výpravu, herecké výkony, príbeh... Proste všetko do seba zapadá, krásny, zároveň drsný film. Za niektoré zábery by sa nemusela hanbiť ani Hra o tróny. Zjavil sa ako blesk z čistého neba, spolu s Dunou film roka 2021, zjavenie. Finančný neúspech si tento film určite nezaslúži. Po zhliadnutí som chviľku len civel a zpracovával, čo som to vlastne videl, v dobrom slovazmysle. A pri záverečnom súboji som ani nedýchal. Je mi cťou, že som mohol vidieť toto veľkolepé dielo. Bravooo. 5,5*

Zločinec (2008)

Naturalisticky vyobrazený život vo väzení. Po veľmi dlhej dobe som videl hrať aj Vala Kilmera s jeho veľmi dobrým hereckým výkonom. Nie perfektné, ale uveriteľné. Koniec filmu rovnako kvalitný, film nemal ani nejaké výrazné hluché miesta. Čisté 4*.

Spotlight (2015)

Skvelé herecké obsadenie a výrazné herecké výkony, takéto osadenstvo nemohlo sklamať. Kombinácia hercov a témy potvrdila oskarové ambície. Výborný dramatický snímok o tabu téme, zo začiatku som sa trochu strácal v množstve mien, ale potom už to bolo v norme, napätie postupne rástlo a záver je v kombinácii so skvelým hudobným podfarbením priam dechberúci.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Film od Mela Gibsona som už dlhšie nevidel a znovu potvrdil, že nieje len vyborným hercom, ale aj výborným režisérom. Rovnako aj Andrew Garfield ukázal, že vie zahrať, čo potvrdila aj nominácia na Oskara. Od filmu som čakal viac drámu, ale v druhej polovici som sa dočkal aj kvalitnej naturalistickej akcie, začo som rád, pretože nebola nijako prepálená a niektoré zábery boli naozaj drsné. Film šliapal dobre, kamera, strih perfektné. V mojich očiach to na Vojaka Ryana nemá, Spielberg je len jeden, ale dovolím si tvrdiť, že súboj bol veľmi tesný. Aj preto 4*.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Taký čistý priemer, lepšie ako Black widow, ale to tá laťka nieje vysoko. Hodnotenie u mňa zráža ten CGI bordel na konci, bolo to, nie až tak neprehľadné, ale akési predrakované, nepáčilo sa mi to veľmi. Bojové scény ušli, boli prehľadné. Byť ten koniec lepší, idem s hodnotením vyššie, ale takto nemôžem viac ako 3*.

1984 (1984)

Knihu som nečítal, na beletriu mi už proste nevychádza čas, takže porovnávať nemôžem. Učili sme sa o nej, rovnako ako jej nadčasovosť, je to legendárna, kultová kniha. Film až také prívlastky nemá, aj tak ma lákalo ho zhliadnuť. Kvôli svojej predlohe to mal tento film ťažké. Tá ponurá bezvýchodisková atmosféra, všadeprítomná depresia je zobrazená uctihodne, že aj mňa miestami zamrazilo. Z filmu mám zvláštny pocit (v pozitívnom slovazmysle), herci vynikajúci a hlavne Richard Burton bol v závere diabolský. Pre mňa kvalitný filmový zážitok. Musím ešte vytknúť hudbu, ktorá môže pôsobiť minimalisticky, ale ten nádych elektroniky, to je niečo pre mňa. Tvorcovia sa so sfilmovaním knihy popasovali statočne, klobúk dole. 80%

Kingsman: První mise (2021)

Samozrejme musím porovnávať s minulými Kingsmanmi. Akcia, kamera, suboje, tak ako sa dalo očakávať, boli veľmi zábavné, typický Matthew Vaughn, a zato ho milujem. Ale v porovnaní, hlavne s prvým Kingsmanom, mi tu chýbalo niečo navyše, niečo z čoho by som spadol na zadok. Možno som náročný, ale k...., je to Mathew Vaughn. Suma sumárum, svižná akcia, film rýchlo utiekol, a čo je najdôležitejšie, bavil som sa.