Invalida (2023)

No som vyvalený, nečakal som slovenskú verziu Guya Ritchieho a Nedotknuteľných. V hlavnej úlohe záhoráčtina, nemôžem ani povedať, že na slovenské pomery solídny počin, ale priam na svetové pomery, možno prehnané tvrdenie, ale po dlhej, veľmi dlhej dobe slovenská tvorba, ktorá zo mňa zasa na nejaký čas odhodila skepsu, čo sa nášho filmu celkovo týka. Gregor Hološka si zaslúži Oskara za hlavnú a Zdeněk Godla za vedľajšiu rolu, to nepochybne. Film je svižný, chytrejší ako sa zdá, dobre napísaný. A ten kontrast, film začína ako vzťahová bláznivá komédia z 90. rokov a končí tak, že by sa ani Tarantino nemusel hanbiť a nedá sa povedať, že by tvorcovia šli do nejakého extrému. Veľmi zábavná akčná čierna komédia až karikatúrne zobrazujúca dobu, policajtov a politikov v štýle Guya Ritchieho a hlavne slovenská a to najhlavnejšie, Záhorák v hlavnej úlohe a ja ako hrdý Záhorák dávam zaslúžene plnú palbu 5*.

Oppenheimer (2023)

Na Nolana by som ja osobne šiel, aj keby nakrútil ďalší diel Líbáš jako Bůh. Životopisná dráma pre neho nieje typická, a preto, upozorňujem, aj keď to je sám veľký Nolan, nieje film pre každého, môže byť zdĺhavý a ukecaný, ale na druhú stranu vývoj atomovky bol zdĺhavý a určite plný komunikácie, a tento film je alebo sa snaží byť realistický. Oppenheimetov život a jeho vzťah k atómovej energii a kolegom je veľmi zaujímavý a Nolan ho na plátno dokázal predať napínavo a nemenej zaujímavo, jeho réžia je neprekvapujúco precízna, ultimátna, kamera a prelínanie časových liniek, praktické efekty typické pre majstra Nolana. Vytknúť musím samozrejme bezchybné herecké výkony, medzi ktorými bude veľa adeptov na Oskara - Cillian Murphy a Robert Downey sú jasní. Hnidopichovia chyby nájdu, ale film funguje ako celok, baví celé 3 hodiny, je napínavý, miestami až dechberúci. Nolan vytvoril doslova bombový film, kvalitatívne sa po Tenete vrátil do svojich koľají a filmoví nadšenci môžu znovu jasať, pretože film je povinnou jazdou pre každého, kdo o filmoch už čosi počul a čo si budeme, adeptom na film roku. Bravoo!

Fontána (2006)

Vidím tú rozporuplnosť v názoroch na tento film. Niekto dá nízke hodnotenie, pretože má jednoduchý, prostý dej obalený do pozlátka, je to dôvod nízkeho hodnotenia až odpadu? Pravda je len jedna, ale subjektívne je ich veľa a každý má tú svoju. Ja hodnotím to, čo som videl. O čom je film, o úprimnej láske, bytí, smrti, o smrti ako začiatku, veľa filozofických otázok si kladie, pre niekoho jednoduché, pre mňa komplexné téma filmu. A k tomu čo som videl, videl som krásu, poéziu, perfektné herecké výkony, je to vizuálne krásny poetický film, nadčasový, surrealistický, ako len chcete, tu sa mihnú surrealistické prvky Davida Lyncha, rozprávkovosť Faunovho labyrintu, dokonca scéna čítania knihy mi pripomenula Nekonečný príbeh, v citlivejších povahách môže film rezonovať ešte dlho. Nenápadný film, ale o to viac stojí za pozretie. Pravda je len jedna, a to, že odpad si v žiadnom prípade nezaslúži. Bravoo!

V přístavu (1954)

Špičkový film z produkcie nového Hollywoodu, má presne to čo má mať kvalitný film, kvalitnú zápletku, postavy, napätie, proste všetko funguje a sakra dobre sa nato pozerá. Dej je priamočiarejší, jasne vymedzený, ale čo vyniká sú herecké výkony, tie sú na najvyššej možnej úrovni a sledovať Marlona Branda je niečo úžasné, asi jedna z jeho najlepších rolí, ktoré vám utkvejú v pamäti, samozrejme ocenené Oskarom, Lee J. Cobb sa na rolu hajzla a cholerika hodí na 100%. Takto by som mohol menovať takmer všetkých, zbytočné, treba pozrieť, poctivá filmarina o pomste, vykúpení a boji proti presile v podaní antihrdinu Marlona Branda, ktorá hrá drsne a zároveň citlivo, raz vyzerá ako taký ňouma, a potom zisťujete, že je to celkom borec, čo do toho ide pohlave. Film som hltal scénu po scéne, o nude sa nedá hovoriť, vyzdvihujem tu hlavne Marlona, ale nieje to tak, že by film stál len na ňom, ostatní mu viac ako skvelo sekundujú, veď Oskary aj nominácie sa rozdávali jedna za druhou, len on je z nich nejznámejší a bolo príjemné a poučné ho vidieť ako mladého herca a pochopiť prečo sa stal legendou akou ho poznáme. Takže za mňa určite 5*, výborný legendárny, jeden z must see titulov.

Vítězství ducha (1989)

O každom jednom človeku z koncentráku by sa dal napísať alebo nakrútiť silný emotívny príbeh. Videl som veľa filmov, dokumentov a prečítal veľa kníh s tematikou holokaustu a stále nechápem, nechápem čoho sú su ľudia schopní. Nad každým jedným príbehom kývem neveriacky hlavou, každý jeden je silný, emotívny a bohužiaľ do poslednej bodky pravdivý. O boxeroch v Osvietime som čítal pomerne nedávno, jediné pozitívum, že väčšina z nich prežila, mali trochu výhody, ale len do doby keď začali prehrávať, takisto sa museli mať na pozore každú sekundu, pretože presne tak často im hrozila smrť. V takomto filme je nutná bezchybná práca hercov, čo do bodky vrátane hlavnej postavy Willema Dafoea, zvládli. Film nieje tak epický a premakaný ako neskoršie majstrštyky s podobnou tematikou Schindlerov zoznam alebo Pianista, je viac komornejší, viac sa zameriavajúc na psychiku postáv, ale obsahuje veľmi emočne silné scény bez explicitne zobrazeného násilia. Dej filmu i koniec je trochu pozmenený oproti skutočným udalostiam, ale viacmenej ich dodržuje a ukazuje, čo si musel Auruch prežiť a čoho musel byť svedkom. Film aj vďaka neskoršie vydaným, vyššie spomenutým filmom neprávom trochu zapadol, nieje taký známy, ale určite neprávom a kdo chce vidieť zasa iný príbeh z Osvietimu, mal by práve tento zhliadnuť a asi si pripraviť aj kapesníky. Z úcty padlým, je to ich príbeh, hodnotím 5*.

Most přes řeku Kwai (1957)

7 oskarov pre tento film značí o jeho legendárnosti. David Lean ako tvorca vysokorozpočtových výpravných filmov, v ktorých dá zabrať aj samotnému štábu, nesklamal, precíznou a totálnou réžiou sa mu podarilo vytvoriť majstrštyk s vynikajúcimi hereckými výkonmi na čele s geniálnym Alecom Guinnessom, resp. Obi Wanom Kenobim /vďaka tejto role, aj keď ju nenávidel, je môj obľúbenec/. Film sa dá rozdeliť na 2 časti, v prvej, komornejšej je to o tvrdohlavosti a neoblomnosti plukovníka Nicholsona, jeho treste a jeho psychologickej vojne s japonským šéfom, ich vzťah, ako aj ich postavy sa zaujímavo postupne vyvíjajú a druhá časť, akčnejšia o samotnej spätnej sabotážnej akcii, ktorej koniec obsahuje niečo nelogičností v konaní postáv, ale nič čo by tomuto filmu ubralo zo štatútu legendy, je veľmi napínavý a do poslednej chvíle neviete ako to dopadne. Nebudem určite sám, keď poviem, že sa ihneď po zhliadnutí zaradil do mojej topky vojnových filmov. Bolo mi cťou a ten kdo tento film ešte nevidel, mal by ísť rýchlo zistiť ako to s tým mostom vlastne bolo. Bravoo a 5*.

Zpívání v dešti (1952)

Nielen muzikálová legenda. Človek si po zhliadnutí tohto snímku myslí, že ľudia v tej dobe sa len smiali a nemali žiadne starosti. Legendárne piesne a tanečné čísla, z ktorých niektoré poznajú aj muzikálmi nepobozkaní jedinci, titulná pieseň je notoricky známa. Film sa odohráva v dobe prechodu nemého filmu k zvukovému a s tým spojené patálie. Z filmu srší nesmierny optimizmus a ľahkosť s akou herci hrajú, tancujú a spievajú a navyše film je naozaj veľmi vtipný, osobne som aj vybuchol pri jednej scéne od smiechu. Gene Kelly je úžasný, hrá, spieva, tancuje s eleganciou, nejde mi ani presne popísať, čo a ako herci predvádzali, ale predvádzali to dokonalo, ako absolútny neznalec tanca a vôbec choreografie by som bol schopný sa nich pozerať veľmi dlho, je to chytľavé, prirodzené, premakané. Zlatá éra Hollywoodu v plnej kráse. Muzikál s veľkým M, titul legendy si právom zaslúži, a keby ste mali vidieť len jediný muzikál v živote, berte tento, budete sa kráľovsky baviť. Bravoo!

Poltergeist (1982)

Kvalitná rodinná ducharina s až rozprávkovým podtónom, v ktorej má prsty a to dosť výrazne, aj samotný Spielberg a je to cítiť /nemyslím doslova/. Film bol koncipovaný aj pre deti, som sa dozvedel, ale veľmi nedoporučujem im to púšťať, lebo s vami budú spať až do smrti. Film sa stal právom kultovým, aj keď asi k statusu legendy mu čosi chýba. Pre niekoho môže byť detinský a nezľakne sa ani raz a celý ho prezíva. Ale napríklad na mňa fungoval, klaun bol diabolský, ľakal som sa pravidelne, niektoré scény hraničili až s gore, aj keď to asi preháňam, v určitých momentoch to pripomenie legendárneho Exorcistu, a v niektorých momentoch mladšieho Evil Dead, Paranormal aktivity o inšpiráciách jednotlivých filmov by sa dalo polemizovať. Nepostrehol som nejaké bizarné chovanie postáv alebo výrazné nelogičnosti, čo je v tomto druhu filmov bežné, film odsýpa, uvedenie do deja nieje zdĺhavé a takmer 2- hodinová stopáž, záver dosť napínavý, a nie až tak otvorený, aby si to hneď pýtalo dvojku, efekty kvalitné, neiritujú, možno veľa svetla do nich dali. Určite by som tento film doporučil, je to klasika, scenár a čiastočne réžia je od Spielberga, on je legenda, a pokiaľ holdujete hororom, budete sa baviť, určite viac ako pri nekonečnej Paranormal Activity. Jediné riziko zhliadnutia bude strach z toho čo máte pod posteľou. 75%

Muž, který věděl příliš mnoho (1934)

Predchodca moderných špionážnych krimitrilerov, ktoré Hitchcock tak zvláda. 90 rokov starý film, ale v jeho podaní má svoje čaro. Miestami som si myslel, že sa pozerám na komédiu, napríklad scéna v kostole bola veľmi vtipná. Koniec zasa naopak veľmi akčný. Vo filme už môžeme nájsť prvky moderných akčných filmov, trilerov, gangsteriek. Kamera, herecké výkony aj dej miestami kostrbaté, na pomery Hitchcocka pomerne ešte priamočiare, je vidieť, že zatiaľ zrel ako víno a všetci dobre vieme, čo následne predviedol hneď ako dozrel. Nieje to top Hitchcockovej tvorby, ale v tejto dobe sa dá povedať, začínal, je to film z jeho ranejšej tvorby, britského obdobia a veľmi ťažko sa, vzhľadom na vek filmu, hodnotí, určite sa ale jedná o jedno z prelomových diel, nielen majstra hororu, ale kinematografie ako takej, v ktorom si našlo inšpiráciu veľa ďalších, podobne ladených filmov. Za mňa 4 hviezdy, ak beriem do úvahy dobu nakrútenia filmu.

Mezi živly (2023)

Pixar vyrobil priamočiarejší animák, ľahko predvídateľný, bez väčšieho presahu, ale beriem to tak, že je viac cielený na deti, a tie budú určite spokojné. Hravou animáciou a roztomilou formou podaný príbeh o láske, a o tom, že aj protiklady sa priťahujú. Nečakajte bláznivý humor, šialenú akciu, hlbokú myšlienku, ani charizmatického záporáka, ale romantický príbeh, vtípky založené na charaktere jednotlivých živlov. Na špičku v podaní Pixaru to nemá, ale za mňa to na 4* stačí.