28 dní poté (2002)

Netradičný žáner pre Dannyho Boyla. Ale tradičný zombie film podaný netradičným spôsobom, nečakajte dechberúcu akciu ani nadsázku alá Zombieland, je to podané svojsky, Boylovsky, žiadne hektolitre krvi, skôr komornejší prístup so zameraním sa na jednotlivcov a ich správanie sa v kritickej drsnej situácii. Niekedy počas zombie apokalypse nemusia byť najväčším nepriateľom samotné zombies, ale to je o ľuďoch všeobecne známe. Niektoré scény sú pamätnejšie, ako napríklad hneď tá na začiatku v opustenom Londýne, tá môže vyvolať pocit prázdnoty a apokalypsy. Celkovo je tento dojem po celý film zobrazený adekvátne, nejde tu o záchranu sveta, ale len len o záchranu seba a najbližších. Svojsky sa tvári aj soundtrack, Danny Boyle sa snaží byť originálny v každom aspekte, či už estetikou, vizuálom, či filozofickými náznakmi. Máte tu možnosť vidieť prakticky začínajúceho mladíčka Cilliana Murphyho aj hereckú legendu Brendana Gleesona. Film má spád, stopáž je primeraná deju, nezačne nudiť. Na svoj žáner nadpriemerné dielo nesúce rukopis vynikajúceho režiséra, kterému sa dá pár nelogičností v scenári odpustiť a má zaslúžene kultový status.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Tak prišiel 80-ročný Scorsese a znovu ukázal svojim mladším kolegom ako sa to robí. Tu sa so zlatými soškami šetriť nebude, tým som si istý. Má zmysel rozprávať o réžii a rozprávačskej precíznosti legendy Scorseseho, po tom čo všetko už dokázal vytvoriť alebo o bezchybnom herectve jeho 2 dvorných hercov? Nemá, niekedy slová nestačia, má to takmer 3 aj pol hodiny, ale koho to serie, dokonalosti nieje nikdy dosť. Málokdo dokáže vytvoriť takto monumentálne, epické dielo, verte alebo nie po celú stopáž napínavé a dechberúce. Dvaja vysokotonážni herci v hlavných úlohách vytvorili azda ich povahovo najhoršie a najzkazenejšie postavy celej svojej kariéry, vytvoriť takto presvedčivých záporákov, z ktorých sa vám chce grcať dokážu len tí najlepší z najlepších. Užijete si plnú paľbu korupcie, zkazenosti, hajzlovstva toho najväčšieho kalibru, bezprávia, rozkladu spoločnosti, všetko podané presvedčivo, realisticky až naturalisticky. Kdo je pripravený na 3 a pol hodiny tejto epickej slasti nemal by ani minútu váhať. Pokiaľ sa tu nerozdá aspoň desať Oskarov, tak asi začnem pochybovať o kompetentnosti Filmovej akadémie. Za mňa Bravoo s veľmi veľa o a jasných 5*. ĎAKUJEM!!!

Než si pro nás přijde (2007)

Smutný príbeh o bytí, o zmierení sa so smrťou, o poslednom dobrodružstve 2 starých umierajúcich pánov. Keby tými pánmi neboli Jack Nicholson a Morgan Freeman, režisérom Rob Reiner, možno o tento film ani nezavadím. Jack hrá presne toho týpka, na ktorého sa najviac hodí, u Morgana to isté, svoje archetypy, ale aj tak to nejde inak ako si ich neobľúbiť, ďalšie z ich nespočetných skvelých hereckých výkonov. V chytrých dialógoch sa striedajú smútok s následným ľahkým inteligentným odľahčujúcim humorom, ktorým chce režisér zdôrazniť, že smrť je súčasťou života. Robí to síce predvídateľným spôsobom, ale aj tak koniec dokáže dojať a nejedna slza bude zatlačená. Za mňa ľahko stráviteľný, možno to vyznie blbo, ale príjemný film s ľahkým filozofickým, aj keď klišoidným presahom, s hviezdnym obsadením, ktorý určite stojí za váš čas, žijete len raz.

Štěstí na dosah (2006)

No bomba, ja som dojatý, milo prekvapený. Taký klenot, schovaný medzi inými snímkami tej doby. Sociálne dráma o šťastí na čele s Willom Smithom, každý kdo pochybuje o jeho hereckých schopnostiach, mal by si pozrieť toto. Hrá tu so svojim synom naprosto dokonale, súcítíte s nimi, ždímajú z vás emócie v oveľa silnejšej miere, keď je v hre, ktorá sa volá život, aj dieťa. Na váhe pridáva aj to, že sa jedná o príbeh podľa skutočnej udalosti a ťažko sa niekedy verí, koľko smoly môže človek mať, už to šťastie prajete a stále nič, dostávajú rany osudu, ale držia sa na nohách, o to je potom koniec silnejší, aj keď ľahko predvídateľný, dostal ma a rozhodol o mojom finálnom hodnotení. Pre niekoho, ako čítam, šablónovité, ale pre mňa kvalitný dramatický príbeh, ktorý ťahá skvelý Will Smith, až mi je ľúto, že nepremenil nominácie na významnejších oceneniach. A malý Jaden takisto, svoje gény nezaprie. Ja vrelo doporučujem a bravoo!

Who am I - žádný systém není bezpečný (2014)

Nemecký techno-triler, ktorý nato ide priamo, ukazuje hackerov ako antihrdinov ukazuje, že nielen v USA dokážu nakrútiť kvalitný moderný film s modernou tematikou v modernej dobe. Na čele s vychádzajúcou nemeckou hereckou hviezdou Tomom Schillingom vás film ihneď vtiahne do deja, do sveta kyberkriminality. Komunikácia medzi hackerami je zobrazená veľmi pútavo a originálne. Na konci vás čaká viac ako jeden poriadny dejový twist, ktorý ma presvedčil o plnom hodnotení a pochopíte zrovnávanie s top mindfuck filmami ako je Klub bitkárov. Tým, že je film nemecký vidíte neopozerané tváre, ale môže sa stať, že sa mu nebude z toho istého dôvodu venovať pozornosť, čo by bola veľká škoda, prísť o tento skvelo napísaný, zahraný a napínavý príbeh. Klobúk dolu pred Nemcami.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Krimitriler ako remeň, severania tento žáner vedia veľmi dobre, viď seriálový Most. Tvrdá, nehostinná, chladná, zároveň krásna, nekompromisná príroda, také sú aj ich kriminálky. V hlavnej úlohe, na prvý pohľad nesúrodá dvojica, mimochodom výborne zahraná, ale chémia medzi nimi funguje, potetovaná holčina je proste k zožratiu. Film je dlhšej stopáže, ale príbeh vďaka stabilnému napätiu ide dopredu plynulo, nenudí, poradí si prakticky i bez akčných scén, koniec je možno, ako by som to... taký americkejší, ale nič v zlom. Príbeh je vrstevnatý, rieši viac problémov naraz, ale režisérsky je to zvládnuté precízne. Takto nejako by to malo vyzerať, postavy tu majú dosť priestoru aj na prebratie ich minulosti a motivácie k ich konaniu. Ja osobne nemám čo vytknúť, jedná sa o mrazivo dokonalý severský mysteriózny zážitok patriaci k 1000 filmom, ktoré treba vidieť než zomriete. Bravoo!

Oni žijí! (1988)

Čo sa týka Cerpentera, nepochybne sa jedná o kvalitného režiséra s jasnou víziou a originálnymi nápadmi, každý pozná Halloween a Vec, to sú legendy, králi žánru. Tento film sa radí medzi jeho menej známe, ale o to môžete byť viac prekvapení, pretože keď prekúsnete béčkoidný, pre Carpentera tak typický povrch, dostanete síce béčkový scenár, béčkový rozpočet, béčkových hercov, ale niekde v jadre filmu sa nachádza hlbší zmysel, príbeh o podprahovom vnímaní, o kritike kapitalizmu, sci-fi stvárnenie 1984. Film je jednou veľkou metaforou nadvlády nad jedincami, ktorí sú len dobytkom spoločnosti, otrokmi zaslepenými ilúziou šťastia a spokojného života. Neviem do akej miery sa príbeh berie vážne, ale je viac aktuálny ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nielen fanúšikom Carpentera by nemal uniknúť, je to solídne béčko s hlbším presahom a 80. rétorikou. 4*

Ben Hur (1959)

Bol to čas veľkých filmov, bol to čas "sandáloviek", také filmy sa už nerobia. Ale tento spomedzi nich vyčnieval a vyčnieva dodnes. Monumentálnosť je v tomto prípade slabé slovo. Tri a pol hodiny je až desivý čas, ale nudili ste sa pri Návrate kráľa? Pretože tento film svojou epickosťou, charizmou, výpravou dosahuje výšin toho najlepšieho z najlepších. Pamätné scény, najmä tá zo závodov koní je legendárna. Charlton Heston sa zrodil pre túto rolu, je to prototyp silného charizmatické človeka s dobrým srdcom. Na pozadí sa odohráva alebo hlavný príbeh sa odohráva na pozadí, záleží ako sa nato človek pozrie, príbeh nášho Spasiteľa, celkom reálne vyobrazený, ale nikdy mu nevidíte do tváre, čo dodáva do tohto snímku určitú mieru mysteriózna a mysticity. Keď chcete zistiť prečo dostal tento film 11 Oskarov, tak choďte do toho, čaká vás 3,5 hodiny filmovej spásy a ešte sa vám bude zdať tento počet Oskarov malý. Bravoo!

Gran Turismo (2023)

Generická, niečo vyše dvojhodinová reklama na Gran Turismo hru, Playstation a Sony, ich symbolmi a znakmi sa to vo filme len hemží. Takto to vyznie lacno a úboho, ale tak mizerné to nebude. Vidieť pokope dvoch najväčších sympaťákov Orlanda Blooma a Davida Harboura, to stojí zato. Film je zábavný, dobrý, ale nie skvelý, vizuál, pocit rýchlosti, herci, všetko slušné, ale nohy mu zráža predvídateľnosť, už spomínaná generickosť a emócie, ktoré niesú také aké sa film snaží docieliť. Film má všetko, akciu, rýchlosť, nádej, výhru, prehru, ale všetko je to o stupeň nižšie ako v prípade kráľov žánru Le Mans a Rivali, preto aj moje hodnotenie je o stupeň nižšie, musím byť spravodlivý. Ale film je vcelku kvalitný a stojí určite za váš čas. Ja som z kina spokojný odchádzal.

Velryba (2022)

Aronofsky nieje ani tak režisér ako umelec a filozof, týmto filmom sa držal pri zemi, trošku toho pre neho typického surreálna využil až v úplne poslednom zábere. Film je napísaný o a pre Brendana Frasera, miláčika publika, ktorý sa, a ktorého osud sa v ledacčom podobá osudu hlavnej postavy, ani Brendan to nemal v živote ľahké a snáď bude tento film znamenať reštart jeho kariéry. V tomto komornom, smutnom a tragickom príbehu je toľko srdečnosti, lásky, sebaľútosti a až chorobnej dobrosrdečnosti v podaní hlavnej postavy, že to niekomu môže liezť na nervy. Hlavná postava ľutuje všetky svoje hriechy, chce odpustenie za chyby, ktoré urobil, trest za ne je krutý, prežíva očistec, postupne sa v príbehu odhaľujú striepky jeho minulosti, aby si každý urobil obrázok o každej z postáv. Svoj minimalizmus čo sa týka výpravy, prostredia, 1 miestnosti, pár postavami vyvažuje maximalizmom silných dialógov, bezchybných hereckých výkonov a bezbrehých emócií. Brendan podáva svoj životný výkon a ide si jasne pre svojho prvého a zaslúženého Oskara. Krásne, artové, emotívne, silné, oskarové. Ďakujem.