Země nomádů (2020)

Veľmi zaujímavý príbeh o novodobých nomádoch, kočovníkoch kočujúcich nielen krajinou, ale aj životom. Oskarová Chloe Zhao vytvorila osobitý, skromný a veľmi pomalý film s artovými prvkami, u ktorého som si miestami hlavne v prvej polovici myslel, že sa pozerám skôr na dokument o nomádoch. Taká filmová uklidňujúca jóga, ktorá možno aj nejedného človeka donúti rozmýšlať o reštarte uspechaného života, tak ako to urobila hlavná hrdinka, ktorá je mimochodom akoinak bravúrne stvárnená prísne charakterovou a prirodzenou Frances McDormand. Cestuje krajinou, poznáva svet, nových dobrosrdečných ľudí, ktorí držia spolu, súzni s prírodou, žiadny kontakt so skazenou konzumnou spoločnosťou, všetko je tu naopak ako to poznáme z našej reality. Príbeh je napísaný dobre, dojímavo, minimalisticky, stojí na výkone hlavnej hrdinky, hľadajúcu sama seba a zmierujúci sa so stratou milovanej osoby a domova, skôr smutný ako veselý. Pre úplnú úprimnosť som sa miestami, aj pre pomalosť deja trošku nudil, tento žáner pomalých prírodných drám nieje úplne môj šálok kávy, a tým pádom nezdielam úplne ultimátny názor s komisiou filmovej akadémie. Za mňa 75%.

Pád do tmy (2005)

6 sympaťáčok, dobrodružných pováh sa vyberie do jaskyne, kde začne ísť do tuhého, to je všetko, celý príbeh. Ale tu ide predovšetkým o hororový žáner, stiesnené priestory, nič pre klaustrofobikov a vzdávanie pocty žánrovým klasikám. Komorné kulisy, normálne herecké výkony menej známych herečiek, žiadny rozvoj postáv, vzťahy medzi postavami nič extra, takto to vyznie lacino a podpriemerne, ale po zhliadnutí je výsledok nadpriemerný. Z trileru v prvej polovici sa stáva pravý nefalšovaný slasher horor, kde sa rozumne strieda napätie, ľakačky i akčné scény, nespadne to nikdy do totálnych hovien, čím tento žáner často trpí, a ako celok to funguje, stačí mu tma, stiesnené priestory, trochu gore a máme žánrovku ako lusk, režisér z minima vyťažil maximum, odpustíte i tie pre žáner typické nelogičnosti a budete sa báť. Film má určite moje doporučenie.

Tmavomodrý svět (2001)

Veľmi kvalitný film na české pomery, čo iné čakať od dua Svěrákovcov. Amíci scenár bez spýtania sa prebrali a nakrútili Pearl Harbour, ten je monumentálnejší, akčnejší, celkovo Bayovskejší, ale nieje lepší. Musím vzdať hold /znovu/ Svěrákovcom, bolo to ešte v dobe, kedy boli na vrchole. Film má svetové maniere, je za ním veľa úsilia, akčné letové scény sa síce nemôžu vyrovnať americkým blockbusterom, romantického pátosu je tu dosť, ale film vie zaútočiť na emócie, funguje, drží pohromade, vyzdvihnúť chcem herecké výkony. Je jasné, že český film o tom akí sú nacisti zlí mi bude bližší ako americký, kde sú zlí Japonci. Film zobrazuje letcov Československa ako hrdinov a vzdáva im hold, na pozadí prebieha romantická linka, trojlístok, ktorý ale nezavadzia a je tou emočnou zložkou filmu. Pri smrti na konci jednej z hlavných postáv ma napadla jediná myšlienka - Darwinova cena. Film nieje najlepším protivojnovým romantickým filmom, ani najlepším Svěrákovým filmom, a časom si uvedomíte, že aj príbeh nieje nejaký prevratne úžasný, ale má svoje nepochybné kvality, a zdôrazňujem, je lepší ako Pearl Harbour.

Napoleon (2023)

85-ročný Ridley Scott rozhodne, podobne ako takmer všetci jeho žijúci rovesníci, demenciou netrpí. Je až obdivuhodné, čo v takom veku dokáže vytvoriť. Ten cit pre réžiu, výpravu, perfektná kamera, strih, boje tu pôsobia pútavo a zároveň realisticky, technicky nieje filmu čo vytknúť. Na druhú stranu kdo iný by historický blockbuster dokázal vytvoriť, keď nie tvorca Votrelca, Gladiátora, či Blade runnera. Problémom Scotta je to, že si vlastne každým svojím filmom nastaví laťku veľmi vysoko, preto mal tento jeden z jeho posledných filmov vysoké očakávania, veľmi vysoké, keby ho nakrútil v 90. rokoch, slintali by sme blahom, v tejto dobe je aj z recenzií okolo cítiť niekedy menšie, niekedy väčšie sklamanie. Nieje to Scottov najlepší film, ale je to stále vynikajúci film, stvárnenie Napoleona i Jozefíny je v podaní ich hereckých predstaviteľov miestami až dojímavé, veľmi kvalitné, žeby adepti na nominácie akadémie? Filmu by som vytkol jeho skokovitosť, môže to pôsobiť nekonzistentne, ale vtesnať celý Napoleonov príbeh do "len" 150 minút je kumšt. Film ani nevyvolá tak silné emócie ako napríklad Statočné srdce, ani soundtrack nieje aspoň pre mňa taký výrazný, v týchto filmoch je nemenej dôležitý. Hnidopichovia, cháp samozvaní historici, budú kydať na nepresnosti v detailoch, mne je jedno, či strieľali do pyramíd alebo nie, žiadny historický film nieje 100% presný, nato sú dokumenty, Ridley Scott je skúsený režisér a vie čo si môže dovoliť zmeniť, aby zvýšil kvalitu a spád deja. Napoleon nieje dokonalý film, ani to nebol dokonalý človek, dlho som váhal medzi 4* a 5*, sedelo by mi 4,5. Číselne pre mňa 80% a choďte tento film podporiť do kina, stojí zato.

Pokojný bojovník (2006)

Psychologicky-filozofická športová dráma o tom, čo je pre človeka najdôležitejšie a hádate správne, niesú to peniaze ani materie, tie človeka neurobia šťastným a o tom, že najväčším nepriateľom každého z nás je každý z nás. Znie to ako klišé a je to klišé, ale konkrétne tu je to spracované veľmi dobre na pozadí prerodu hlavného hrdinu zo sobca a arogantného floutka na človeka uvedomujúceho si čo je v živote najdôležitejšie. Len ma napadá otázka, či by sa mu tá nehoda stala, keby sa nezoznámil so Strangerom, ale nebudem hnidopich. Nick Nolte hádže jedno múdro za druhým a dávajú normálne zmysel, dá sa to počúvať, koľko ľudí na svete by potrebovalo takého mentora. Pôsobí mysticky až nadprirodzene, mal som dojem, že v skutočnosti ani neexistuje. Film má presah, bojovať sám so sebou je oveľa horšie ako s najhorším nepriateľom, myšlienka i spracovanie, réžia a scenár mi imponovali, ale celkovo na mňa emočne napôsobil tak silno ako sa možno snažil alebo akoby som chcel. Preto mi vychádza spravodlivé hodnotenie 75%.

Terrifier (2017)

Béčkový až céčkový horor, triler, vsádzajúci na prílišné až nechutné gore, inak v ničom inom originálne to nieje. Spojte si Saw, Helloween, To, ale s amatérskymi efektami, hereckými výkonmi, maskami a hlúpym scenárom. Klaun Art je ale desivý, to sa musí nechať, ani Pennywise by sa nemusel hanbiť. Nieje tu vysvetlená motivácia konania klauna, ani žiadny jeho príbeh, proste zabíja, chová sa psychopaticky a hrá pantomímu, origin bude možno vysvetlený v pokračovaní. Začiatok je celkom napínavý, ale potom ako sa spustí gore mašinéria a naprosto predvídateľný dej, ide to všetko do kopru. Znovu tu máme takmer nesmrteľného zabijaka psychopata, ktorého nezastaví ani guľka do hlavy, ale to konanie postáv, nemám slov, nelogičnosť je slabé slovo, ja viem, že tento žáner je tým známy, ale len keď spomeniem, asi tak 5x ho mohli doraziť, ale oni nie, proste utečú a nechajú sa znovu dobehnúť, a takto sa to opakuje 80 minút. Scény vrážd, najmä tej jednej, kde z jednej urobí dve, všetci vieme, niesú pre slabšie povahy, aj keď farba a konzistencia "krvi" takisto poukazuje na nízky rozpočet filmu. Chcel som dať 2 hviezdy, ale pre masku klauna, ktorá je naozaj až by som povedal znepokojujúca, dám aj tú tretiu.

Šílená noc (2022)

Jesus, no to je ale kravina, ale zábavná kravina. David Harbour ako brutálny erkový Santa Claus si to náramne náramne McLaneovsky užíva. Takmer od začiatku sú tu jasné inšpirácie Smrtonosnou pascou a Sám doma, ale v oveľa brutálnejšej rovine a režisér túto inšpiráciu nijako netají. Akciou sa nešetrí, je celkovo prehľadná a hlavne prehnaná, film je akčnou čiernočiernou komédiou až paródiou, a keď ho budete brať takto, tak sa zabavíte celkom obstojne. Scéna s pascami ala Kevin pobavila, palec hore. Filmu nechýbajú ani zámerné vianočné klišé, len škoda, že sa z toho nestane kultové vianočné dielo vysielané každý Štedrý večer na verejnoprávnej televízii o 20 hodine, po Popoluške by to bola sakra zmena.

28 dní poté (2002)

Netradičný žáner pre Dannyho Boyla. Ale tradičný zombie film podaný netradičným spôsobom, nečakajte dechberúcu akciu ani nadsázku alá Zombieland, je to podané svojsky, Boylovsky, žiadne hektolitre krvi, skôr komornejší prístup so zameraním sa na jednotlivcov a ich správanie sa v kritickej drsnej situácii. Niekedy počas zombie apokalypse nemusia byť najväčším nepriateľom samotné zombies, ale to je o ľuďoch všeobecne známe. Niektoré scény sú pamätnejšie, ako napríklad hneď tá na začiatku v opustenom Londýne, tá môže vyvolať pocit prázdnoty a apokalypsy. Celkovo je tento dojem po celý film zobrazený adekvátne, nejde tu o záchranu sveta, ale len len o záchranu seba a najbližších. Svojsky sa tvári aj soundtrack, Danny Boyle sa snaží byť originálny v každom aspekte, či už estetikou, vizuálom, či filozofickými náznakmi. Máte tu možnosť vidieť prakticky začínajúceho mladíčka Cilliana Murphyho aj hereckú legendu Brendana Gleesona. Film má spád, stopáž je primeraná deju, nezačne nudiť. Na svoj žáner nadpriemerné dielo nesúce rukopis vynikajúceho režiséra, kterému sa dá pár nelogičností v scenári odpustiť a má zaslúžene kultový status.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Tak prišiel 80-ročný Scorsese a znovu ukázal svojim mladším kolegom ako sa to robí. Tu sa so zlatými soškami šetriť nebude, tým som si istý. Má zmysel rozprávať o réžii a rozprávačskej precíznosti legendy Scorseseho, po tom čo všetko už dokázal vytvoriť alebo o bezchybnom herectve jeho 2 dvorných hercov? Nemá, niekedy slová nestačia, má to takmer 3 aj pol hodiny, ale koho to serie, dokonalosti nieje nikdy dosť. Málokdo dokáže vytvoriť takto monumentálne, epické dielo, verte alebo nie po celú stopáž napínavé a dechberúce. Dvaja vysokotonážni herci v hlavných úlohách vytvorili azda ich povahovo najhoršie a najzkazenejšie postavy celej svojej kariéry, vytvoriť takto presvedčivých záporákov, z ktorých sa vám chce grcať dokážu len tí najlepší z najlepších. Užijete si plnú paľbu korupcie, zkazenosti, hajzlovstva toho najväčšieho kalibru, bezprávia, rozkladu spoločnosti, všetko podané presvedčivo, realisticky až naturalisticky. Kdo je pripravený na 3 a pol hodiny tejto epickej slasti nemal by ani minútu váhať. Pokiaľ sa tu nerozdá aspoň desať Oskarov, tak asi začnem pochybovať o kompetentnosti Filmovej akadémie. Za mňa Bravoo s veľmi veľa o a jasných 5*. ĎAKUJEM!!!

Než si pro nás přijde (2007)

Smutný príbeh o bytí, o zmierení sa so smrťou, o poslednom dobrodružstve 2 starých umierajúcich pánov. Keby tými pánmi neboli Jack Nicholson a Morgan Freeman, režisérom Rob Reiner, možno o tento film ani nezavadím. Jack hrá presne toho týpka, na ktorého sa najviac hodí, u Morgana to isté, svoje archetypy, ale aj tak to nejde inak ako si ich neobľúbiť, ďalšie z ich nespočetných skvelých hereckých výkonov. V chytrých dialógoch sa striedajú smútok s následným ľahkým inteligentným odľahčujúcim humorom, ktorým chce režisér zdôrazniť, že smrť je súčasťou života. Robí to síce predvídateľným spôsobom, ale aj tak koniec dokáže dojať a nejedna slza bude zatlačená. Za mňa ľahko stráviteľný, možno to vyznie blbo, ale príjemný film s ľahkým filozofickým, aj keď klišoidným presahom, s hviezdnym obsadením, ktorý určite stojí za váš čas, žijete len raz.