Hypnotik (2023)

Poor Man's Christopher Nolan. Rodriguez už začína byť na tom slušne zle...pred pár rokmi ho ešte ako-tak podržal asi tvrdý bič Jamesa Camerona, ale to čo produkuje ako režisér poslednú dekádu...no časy Desperada sú zdá sa nenávratne preč a na rozdiel od súputníka Tarantina Rodriguez bohužiaľ nenašiel spôsob ako svoj štýl vekom evolvovať. Lebo skúšať takýto kolotočový rip-off Nolana...čiže zostáva mu už len: a) poprosiť Banderasa a Salmu Hayek, aby išli do Desperada 3, a b) uprosiť Clooneyho a Tarantina, aby išli do From Dusk Till Dawn legacy sequelu.

65 (2023)

Zvláštny úlet, ktorý mal byť asi priamočiarym survivalom s trošku dinosaurov a efektnej sci-fi akcie, ale ktorý skončil tak, že výsledok by si dal za klobúk možno aj Ed Wood. Budget je príliš skromný, aby efekty boli poriadne, ale záber príliš široký, aby to bolo len komorné a úderné, Driver pôsobí pomerne nesympaticky. A človek sa aj nudí. Skrátka úmysel niekde asi bol dobrý, ale výsledok dosť zaostáva aj za 10 rokov starým After Earth, ku ktorému má 65 pomerne blízko.

Noční můra v Elm Street (2010)

Čo s filmom, ktorého najväčší tromf a lákadlo úplne zlyháva? Freddy Krueger mal byť monštrum čo má charizmu a nejaký šarm. Nemá nič a ten burácajúci hlas...škoda.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Kreatívny úpadok Marvelu je viditeľný už dlhšie a s každým ďalším filmom ho postupne prestávajú popierať aj tí najskalnejší. A s každým ďalším filmom, ktorý na tržbách skočí o 100-200 miliónov nižšie ako sa čakalo, to začnú chápať aj u Disneyho, hoci tá zotrvačnosť je stále taká, že je stále pomerne neuveriteľné čo Feige vybudoval. Quantumania mala na papieri byť vlastne veľmi epická pecka, zlomový bod celej Fázy 4 a 5, ktorý uvedie Kanga, a dodá kvázi Star Wars s veľkým finálnym súbojom o osud celého Quantum Realmu. A výsledok je len ako-tak pozerateľná jednohubka, ktorá už v niektorých momentoch ukazuje že sa začínajú opomínať nie úplne nepodstatné detaily a objavujú sa dosť zvláštne nápady, ktoré reálne asi mal niekto vetovať (MODOK). Kang Dynasty a Secret Wars to ešte budú mať ťažké, hoci verím že tam sa Feige a spol. nejako kolektívne hecnú, aby aspoň finále tejto nie práve ideálne zvládnutej výstavby stálo za to. A budú sa musieť opierať asi o to čo funguje najlepšie - tzn. Hollanda, a okolo neho postaviť nejako zvyšok, kde si budú skladať viacerí reparát.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Jedna z najučebnicovejších zábav blahoslavených došla už skoro svojho konca a začína byť úplne jasné, to čo je jasné už od šestky - tzn. že tam kde dochádzajú nápady a zmysel sa to prehučí peniazmi, telenovelovovými pletkami a sebaparódia sa dotiahne na maximum. Dwayne je fuč, lebo s Dieselom mali prisilné protinázory na to kedy sa chodí z karavanu na pľac, John Cena zaskakuje usilovne a ideme do vesmíru. Možno je nakoniec aj dobre, že sa Diesel pri natáčaní desiatky pochytil aj s chudákom Justinom Linom, ktorý mu tento kolotoč  v roku 2009 znova nakopol, lebo ako vidím stopáž desiatky asi aj on uznal že expanzia za každú cenu už asi nebude a možno sa všetko celé chtiac-nechtiac vráti trochu na zem. Síce asi tak že to bude už len extrémne predražená výplachovka, ktorá si už nedovolí skúšať sa hrať (možno) ani na to meta požmurkávanie sama na seba, a ktorá sa už pomerne stále čudnejším personálnym obsadením začína deformovať. Ale zase, ktorá s vedomím že sa blíži koniec možno skúsi byť zase  zábavou čo neunavuje, lebo na iné už pred veľkým finále čas nebude. A potom to celé po jedenástke zaspí, až kým o 10 rokov Dwayne a Vin nebudú potrebovať hit a neurobia nostalgickú stretávku po rokoch kde urovnajú staré spory a na záver na seba s uznaním kývnu kým za starým dobrým Dodgeom Chargerom bude zapadať slnko.

Strážce (2006)

Old-schoolová jednohubka, ktorá hrá na Douglasove silné stránky, a ktorému pomáha primeovo sexi Eva Longoria a prekvapivo solídny a sústredený Kiefer Sutherland (u ktorého pri tomto výkone aj zamrzí, že v áčkových filmových vodách sa takto nepredviedol viac). Čo trošku filmu uberá je drobnosť, že satyr Douglas si neodpustil, aby jeho radový SBS-kar lámal srdce prvej dáme.

Tetris (2023)

Po Social Network a Stevovi Jobsovi sa našlapaným thrillerom z PC histórie stal aj zrod Tetris a aj tentokrát je z toho informačne hustá a svižná jazda, ktorá v kocke vystihne ukážkový príklad kapitalizmu, aj ukážkový príklad ako moc korumpuje a zároveň tieto celé vyjednávacie patálie učebnicovo previaže s pádom mocného ZSSR. Lebo je nejaká tá hra či irónia osudu, že v čase keď sa ilúzia komunizmu a deziluzia zo sovietskej zaostalosti za západom končila či vyhrotila, to bol práve skromný vynález sovietskej výroby, ktorý pomohol dostať videohernú zábavu v západnom svete  do každej domácnosti. A do toho vychytávky pre pamätníkov čo ten Game boy mali v rukách keď bol in, a Taron Egerton, ktorý od Kingsmana týmto definitívne urazil už veľký kus cesty a stáva sa z neho dobrý leading man.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Ťažko povedať kto bol cieľovka. Tých najmenších to možno pobaví, ale aj tí už asi videli toľko a majú taký výber, že bude pre nich starý dobrý Mario v tomto príbehu čo neskúša nič nové stačiť? Najlepšie sa pobavia podľa mňa hráči, ktorí majú odohrané dosť na to, aby pochytili všetky odkazy na všetky videohry, minimálne tie ktoré sú na poslednej generácii Nintendo- Switch. Ja som sa aj nudil, a to som sa na tie videoherné vychytávky aj tešil. **1/2

Volání o pomoc (2007)

Pomerne pekný malý film, v Sandlerovej filmografii skôr zapadnutý, hoci v ňom podáva asi svoj najlepší výkon (v jednej scéne je to myslím to najlepšie čo asi hocikedy hocikde zahral a nie je to práve ľahká scéna). Jedná sa aj o až prekvapivo presný obrázok toho ako sa v praxi môže prejavovať "nevojnové" PTSD (filmovo prifarbený obrázok, ale vystihuje to všetko podstatné).

The Last of Us (2023) (seriál)

Po poslednej epizóde rozmýšľam ako ohodnotiť. Lebo individuálne niektoré časti boli veľmi fajn, a pre fanúšika je radosť, že Last of Us Druckmann takto verne preniesol do seriálovej podoby a nevynechal žiadnu povinnú zastávku. Platí ale aj, že tak ako sa všetko dobre celé rozbiehalo a rozohralo, v druhej polovici som mal pocit, že to do seba nezapadlo tak dobre ako bolo zamýšľané a nie tak dobre ako v hre. Vzťah Joela a Ellie nepreskočil úplne z bodu "zvykajú si na seba" do bodu "sú na seba naviazaní" tak, aby to človek celé uveril a čo Druckmann úplne nezvládol je, že Elliina a Joelova záverečná dilema nemala úplne pripravenú pôdu, aby zarezonovala poriadne. Chcelo to kľudne ešte o dva diely navyše, vystaviť oboch viacerým nástrahám, súbojom, a aj dialógovým výmenám. Minimálne finále znieslo kľudne aj o trištvrtehodinu viac. Je jasné, že sa snažili trafiť atmosféru a ten posmutnelý, melancholický duch predlohy, ten rozklad spoločnosti a to sa podarilo a je to určite v tomto prípade dôležitejšie ako možno iné detaily, ktoré sa dali vylepšiť. A určite je lepšie ak sa vo výsledku povie "bolo to dobré, ale mohlo tam niečoho byť viac" ako keby sa povie "bolo to moc". A ja som tak či onak od začiatku skôr zvedavý na druhú sériu, lebo po úspechu prvej by mala byť istota, Druckmann a spol. už budú vedieť kde môžu niečo zlepšiť a príbehovo je pokračovanie podľa mňa o dosť silnejšie ako prvý diel. A popravde som zvedavý či si trúfnu dvojku previesť na obrazovku se vším všudy, lebo ak jednotka je melancholická depresia o tom kam sa svet podel, dvojka v tomto ide o dosť ďalej.