• Thriller

Dobrodružství Sherlocka Holmese (1984) (seriál)

Poklad britské tvorby 80. a 90. let. Velmi věrná adaptace více než 40 povídek. Často doslovně s vynikající výpravou a skvělými dialogy. Kdo ale výrazně vystupuje do popředí je Jeremy Brett. Pro českého diváka nepříliš známý herec. Sherlocka Holmese zahrál jako nikdo jiný. Absolutně geniální - grimasy, řeč (v originále je to něco nepopsatelného). Tady se blížíme hodně do TOP10 seriálů, pokud v nich už nejsme. Díly jako  Strakatý pás, Ďáblovo kopyto nebo Tančící figurky jsou ukázkou klasické detektivky a navíc ve spojení s Brettem. Za mě někde nad 95 %.

Návrat Sherlocka Holmese - Ďáblovo kopyto (1988) (epizoda)

Dost možná nejlepší díl celé sherlockovské série. Brett je zde naprosto famózní (a nejen on) - vystřídá několik póz a jeho záchvat je zahraný fantasticky. Výprava se také vydařila - pobřeží Cornwallu musí být krásné a z tohoto dílu dýchá temná a záhadná venkovská atmosféra. Bravo. 100 %

Návrat Sherlocka Holmese - Druhá skvrna (1986) (epizoda)

Opět vynikající dílo. Scéna se zápalkou, ošálení Lestrada anebo geniální Brettova mimika. Zápletka ze začátku nevypadá extra zajímavě, ale na konci vám už zajímavá připadat bude. Jeden z lepších dílů, jednoznačně...

Návrat Sherlocka Holmese - Musgraveský rituál (1986) (epizoda)

Vynikající podívaná. Temná epizoda s nádechem tajemna. Holmes s Watsonem odjíždějí na anglický venkov do tajemného sídla řešit záhadné úmrtí a chování některých jeho obyvatel.

Návrat Sherlocka Holmese - Ohyzdný žebrák (1986) (epizoda)

Ohyzdný žebrák není kdovíjaká zápletka nebo něco, co byste nečekali. Ale výprava, brilantní kostýmy a ponurá atmosféra tak trochu vyloučené čtvrti udělala z téhle epizody "must see". Brett vynikající, po zvážení to na 5* je. Doporučuji.

Návrat Sherlocka Holmese - Šest Napoleonů (1986) (epizoda)

Tenhle díl jsem si maximálně užil. Vesměs groteskní a komediální zápletka. Brett exceluje a jeho úsměšky vůči Lestradovi (Colin Jeavons - taky skvělý výkon) krásně okořeňují tuto epizodu. Zápletka zajímavá, nápaditá a rozuzlení velmi originální. Doporučuji.

Návrat Sherlocka Holmese - Škola v Priory (1986) (epizoda)

Napínavý děj od začátku do konce. Ďábelské tempo, nádherné venkovské exteriéry a perfektní herecké výkony. Tohle jsem si užil. Maximálně.

Z archivu Sherlocka Holmese - Poslední případ (1985) (epizoda)

Prvoplánová povídka, která měla za cíl poměrně náhle nechat Sherlocka Holmese zemřít. Každý z fanoušků zná její obsah a děj (a i následný zvrat). I proto bylo pro filmaře poměrně těžké a nevěčné na její motivy natočit film, respektive epizodu. Vypořádali se s tím ale báječně. Krásná výprava, excelentní Brett a temné napětí visící ve vzduchu. Za mě, jakkoli je to smutný díl, vynikající podívaná.

Z archivu Sherlocka Holmese - Domácí pacient (1985) (epizoda)

Vynikající díl. Děsivý začátek s perfektní kamerou a pár lekačkami, temný průběh a skvělý konec. Výborné herecké výkony a plno komických a úsměvných dialogů. Holmesovo hvízdnutí, když se dozvěděl o smrti, anebo děs paní Hudsonové z nepořádku je brilantní.  Jakkoli může předloha místy připomínat trochu bizár, tak zfilmování je brilantní a Brett koncertuje od začátku do konce... Dost možná TOP3 celého seriálu. 100 %. Čistých.

Z archivu Sherlocka Holmese - Dům u měděných buků (1985) (epizoda)

Další naprosto báječná epizoda - hororový dům ukrývající hrůzné tajemství let minulých. Hororové scény, vynikající záporák. Holmes zde nemá tolik práce, ale i tak si Brett střihl několik vynikajících scén a monologů. Určitě stojí za shlédnutí.