Muži v černém 2 (2002)

Občas dobrý fór, jinak festival nesoudnosti a pořekadla, že méně je někdy více. Vzhledem k historce Kevina Smithe o Johnu Petersovi a ku*evsky velkym pavoukovi si myslim, že tady to probíhalo podobně. Prostě chceme, aby se tam stalo ještě tohle a objevilo se tam ještě tohle. Nějak se to poslepuje, hlavně to moc nehrotit s vyprávěním, bude to tak odlehčený, že to nikomu nebude vadit. A ono ne. Je to otravný.

Muži v černém (1997)

Kultovní věc, kterou viděl každej. Je tak moc fajn, až se z průměru vyškrábe k nadprůměru.

Transformers (2007)

Tak 7 let od premiéry zvyšuju na krásných 5 hvězdiček. Ve světle svých pokračování je to totiž vážně masterpiece. Nezahlcený, střídmý, bavící, natočený jakoby lehkou rukou a radostí

Mlha (2007)

Takovým filmům já prostě pět hvězd dávám. Největší síla je v nepředvídatelnosti, absenci klišé, mimořádném množství postav, které se chovají přirozeně!!!! (což často znamená i hloupě a slabě), velká věrohodnost konfliktů, které se mezi těmi lidmi vytváří a nekompromisnost, s jakou se příběh k postavám chová. Zkrátka Darabont si natočil apokalyptický rozklad společnosti ve stěnách jednoho obchodu a nelze než uznale pokyvovat hlavou, protože tady se ukazuje síla amerického hororu (která už pěkných pár let prakticky neexistuje). Ten horor přitom funguje náramně, gore je velmi výživné a u "opravdových" postav je o to intenzivnější. Efekty sice někomu vadit mohou, ale svůj účel plní. Tajuplnost monster a atmosféra nepochopitelné beznaděje totiž přidává každému výjevu dostačující sílu. Základ u mistra hororu je znát a Darabont ho na plátno převedl perfektně. Akorát mu na samotném konci chybí lepší herec a to říkám i přesto, že Thomas Jane je jeden z mých nejoblíbenějších sympaťáků, které bych rád vídal častěji. Tady to ustál, ale na konci z toho šlo opravdu vytřískat víc. A jak někdo napsal... není to strašidelný, je to realisticky děsivý "co by, kdyby"

Sabotáž (2014)

Bože to je utahaná sračka. Nedává to smysl. Všichni jsou tu nesympatický kreténi. Skip Woods je oficiálně největší dement, co nemá absolutně ponětí, jak stavět příběh, Ayer se ani nepokouší z toho blafu něco vymáčknout, sympatický herci jsou absolutně k ničemu, neuvěřitelně směšný drsňáctví a gore. Dementní žvásty, dementní zvraty, dementní všechno. A nuda. Pátá past je proti tomu klenot, protože se aspoň snaží vyprávět triviální akční jednohubku. To, o co se Woods s Ayerem pokouší tady, to je opravdu naprosto příšerná asociální šlichta. Co to ku*va pořád všichni vypouští z huby za bullshity??? Na úplnym konci se navíc ještě ukáže, že to vlastně mělo velkej potenciál a mohla to být opravdu řádná pecka. Tohle fakt nebrat. Do třiceti let šikanovaný sociopat Woods napíše scénář s jakž takž uvěřitelným chováním postav až ve chvíli, kdy napíše scénář bez postav. A Ayer by se měl stydět.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Seriál, který má celkem ok první polovinu na odpoledne ke svačině a nabízí víceméně uzavřené epizody s vaší oblíbenou partou (bohužel tou dobou ta parta fakt oblíbená není a zajímavá už vůbec ne), s hi-tech hračkami, kterým by se asi vysmál kdokoliv od patnácti let výš a s atmosférou a příběhem, jak z podobně laděných animáků na Jetixu. Kromě sympaťáka Gregga je všechno průměrné až za hrob. Propojení se světem Avengers tu je, ale místy mi to přišlo spíš jako příživnictví a zneužívání již vymyšleného než doplnění a přichucení. Jenže jak se blíží druhé Capovo dobrodružství, které přichází na začátku druhé desítky epizod, začíná vybublávat hlavní příběhová linie a seriál chytí neskutečným způsobem druhý dech. Vztahy a situace jsou vyhrocenější, z karikaturek (drsňák, kočka, srandovní vědci se srandovním přízvukem) se stávají plnohodnotné postavy a i samotná zápletka je pochopitelně napínavá a nepředvídatelná, protože z původní představy o seriálu jako o "zábavném zkrácení čekání na další filmy, které vrátí fanoušky do oblíbeného světa jejich oblíbeného SHIELDu" se vyklubalo něco pro MCU mnohem zásadnějšího. A i když se i v druhé půli jedná o běčkově či lacině vyhlížející geekárnu, která nemá na to kopat první ligu, zábava je to najednou víc než dostačující. ------------------- Update po první půlce druhé sezóny. Musím to jako celek zvednout na čtyři hvězdy, protože S02 šlape naprosto parádně a je až k neuvěření, co se z té mdlé nudy vyklubalo. Je to lepší. VE VŠEM. Jen houšť parto!

Joe (2013)

Cage není Eastwood a GMC není... Ok, napíšu víc. Žánr je staré dobré (či snad nové a ucházející) prvoplánově temné drama, snažící se okatě o nehollywood, ale tu pravou vidláckou člověčinu, která chce spojit drsné s dojemným. V samoúčelnosti podobné jako nedávné Out of The Furnance, kde se to drama chudých lidí neodehrávalo na sluncem zalitém jihu, ale na začouzeném pensylvánsku nebo kde to bylo. Tempo je opět vychtěně pomalé, děj velmi roztahaný a o pořádnou hutnost se jen snaží. Pod průměr se ale nikdy nedostane a v závěrečné třetině dokáže slušně vygradovat. A bohužel jediná scéna, kterou člověk jako opravdu jedinou nečeká, je úplný závěr. který je po celé té velké pseudoalternativě klišé jak kráva a přesně ten konec, který by mě napadl pět vteřin před dočtením premisy. Cage bezproblémový a role mu sedí. Nejlepší scény jednoznačně první společná projížďka, kde ty emoce opravdu fungují a Joeova rychloseznamka v bordelu.

Zátah 2 (2014)

Už u jedničky jsem věděl, že Evans vyprávět umí. Ta špetka příběhu tam byla totiž podaná mistrovsky tak, že jsem aspoň já nezískal dojem samoúčelné řezničiny zaobalené nějakou story v pozadí. Jasně... byl to film o tom, jak se banda policajtů snaží dostat z baráku plného mačeťáků, ale emoce, napětí i hutná atmosféra fungovaly na jedničku. Stejně jako tady. Nekompromisy v násilí umožňujou, že člověk prostě musí fandit a musí být na nervy z toho, jestli náhodou tenhle kamaráda tohodle kamaráda nesekne krumpáčem do hlavy nebo mu neustřelí brokovnicí mozkovnu. Vztah k hlavnímu hrdinovi je zajištěnej peklem, kterým si prošel minule, a tak člověk opravdu prožívá všechno to nepěkné, co si prožívá. V klidných scénách je to zkrátka profesionální režisérská práce se zvoleným skrz naskrz temným gangsterským tématem. Akční scény tam jsou, ale moc jich není, jsou krátké a nijak výrazné. SAMOZŘEJMĚ. Tisíckrát víc fascinující než stejnou stopáž mlátící se hromady nablýskaného šrotu páně Beje. Výtka jediná a to... co ten konec ku*va? Proč tam není? Takhle otevřeně to opravdu končit nemuselo, i když... jednička nám skončila zdánlivě uzavřeně, aby nás hned první vteřiny dvojky přesvědčily o opaku. Trojka bude zřejmě navazovat opět pár minut po konci dvojky. Neskutečné ambice naplněny, děkuji, chci.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Viděl jsem jen poslední třetinu a bylo to teda (z odvyprávění kolegů diváků, kteří si to vytrpěli celé) absolutně smysl nedávající, příběhem zrovna moc neoplývající, vizuálními úchylárnami odpuzující, u hlavní hrdinky ničeho jiného nenabízejícího než její přítomnost otravující. Nevkusné a nesmyslné.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Ten film má překvapivý ambice a tentokrát už na malý děcka opravdu kašle. Přinejlepším se budou nudit, ale spíš to jen moc nebudou pobírat. Absence wow efektu jedničky nelze považovat za zápor, dvojka navíc kašle na nějakej jednoduchej přímočarej děj, který umožňoval tu zmiňovanou jízdu, kterou už dvojka prostě není, ani nechce (ale měl jsem dojem, že trvala čtvrt hodiny). Kašle i na divácky vděčné a u jedničky snad nejúspěšnější scény, kdy si někdo dvě minuty jen epicky poletuje nad krásnou krajinou. Že ale nemá dvojka příběh? Vždyť je přeplněná. Vadila mi hudba, kdykoliv používala hlavní rozverný motiv z jedničky, nehodil se, nové motivy jsou ale bravurní, "emotivně hlubší" a zapadají, protože příběh je opravdu VELMI vážný a má dost temnou hrozbu. Powell už tak neválí, protože stejně jako film, se nepokoušel o přímočarý tah na branku. Je to strašně odvážnej animák, kterej se s tím nemazlí, oblíbené věci, postavy i principy háže za hlavu a posouvá celý svět někam jinam. A svět je to nádhernej. Animace a kamera opravdu vládnou a vykreslujou naprosto úžasný fantasy svět, který toho má opravdu hodně co nabídnout. Jen akce mi připadala přes razantně zvýšenou epičnost docela nepřehledná. Záporák vůbec není špatnej, naštěstí to není ten typ spider-manskýho "omylem" záporáka, který ve filmu projde morálním veletočem a na konci všem pomůže vše zachránit. Ne. Tohle je tajemná svině, o který člověk neví víc, než že se fakt asi zlobí a umí to s drakama. A má jednoduchou motivaci, která opět vrací film do temnějších vod, kdy si člověk vzpomene, že dráčci jsou sice hrozně roztomilí, ale taky dřív škvařili vesnice i s lidma. Ten film má podle mě jedinej problém a to délku, která je zřejmě kvůli děckám skrouhnutá na 105 minut a přitom by potřebovala minimálně o 20 minut navíc na roztažení jednotlivých scén a motivů. Pak by to bylo dokonalý fantasy. Takhle ty emoce nejsou tak silné, protože přechody od pláče k radostnýmu hurá poletování jsou tu občas až moc krátký. Což je škoda, protože dvojka na emocích stojí. To, jak si tvůrci dovolili zakončit dojemnou linii se znovuobjevenou mámou, je celkem nářez. Film je nejslabší v poslední třetina, která následuje naprosto brutálně depresivní scénu, ve které jde všechno do pr*ele víc než ve všech ostatních animácích dohromady. Od té chvíle se ale klouže k jednoduchému finále, které slibovalo velké věci (a nemyslim velkou destrukci) a nakonec nedošlo k ničemu, co by překvapilo. Nicméně se světem zamávali slušně. Nadšenej nejsem, ale spokojenej rozhodně. Sorry za sloh, jehož přehlednost je pravděpodobně nulová. PS: Bezzubka je tu až moc a permanentně roztomilá. Ten drsnej drak ze začátku jedničky už je asi nenávratně pryč.