Noe (2014)

A to prosim pekne silne 4

Rychle a zběsile 7 (2015)

Velká zábava a potvrzení, že Wan je prostě machr. Když někdo zvládne s přehledem nervydrásající retro horor, jít hrdinům pod kůži a kreslit parádní atmosféru a zároveň se dokáže utrhnout a vyřádit se na takové šílenosti jako je FF7 (přičemž utrhnout se a řádit není v případě první monstrprodukce asi žádná sranda), tak je pro mě Pan režisér. Nejde jen o neakční scény, kde je nový talentovanější režisér znát. I v akci, ačkoliv je jasné, že jí má hlavně na starost neselhávající tým z předchozích dílů, Wan umí vysypat z rukávu takových nápadů a nejen kamerových parádiček, že fanouškovské srdéčko plesá. Statham výborný, ale bohužel nevyužitý. Rock jakoby přišel z parodie na tenhle film a cokoliv s nim je vrcholem srandy, protože vedle supervážného Diesela předvádí věci, které nejdou myslet vážně ani po sudu piva. Diesel méně směšnej než bych čekal. Gibson snesitelnější, než bych čekal. Walkerův odchod dojemnější, než bych čekal. Výrazně. Po sedmi dílech přišly první emoce a fungovaly na jedničku (u postav/postavy, které mě celou sérii fakt nezajímají). Russell naprosto výtečnej a k odsunutí do starého železa má ještě hoooodně daleko. Pravda je, že se to od těch pouličních závodů už opravdu posunulo někam do jiných žánrů a ti mimozemšťani se tak za jeden - dva díly klidně můžou objevit a asi to ani nepraští do očí. Je velmi fajn mít takový film, který naprosto přesně ví, co chce a dává měrou vrchovatou. Velký akční výplach, po technické stránce perfektní, s každým dílem s vybroušenějším stylem a kvalitou produkce. Těším se na příště. A jednou, až zvládnou napsat i jednoduchý, ale funkční příběh (proč asi pětka vede?), tak to bude dokonalý.

Fargo (2014) (seriál)

Strašná frajeřina. Nejdřív jsem byl atmosférou, která jakoby vypadla z filmu, ohromen. Pak mi přišla samoúčelná a příběh sám o sobě moc neobstával, ale pak se začalo vyhrocovat a u Thortona se definitivně začalo pochybovat, jestli to fakt není démon nebo něco podobně nelehce zabitelného a seriál se vyhoupnul do výšin. Freeman si užil naprosto dokonalej part, kterej neustále překvapoval, jak velká svině tenhle ňouma dokáže bejt. Jiné postavy si prošly taky správným vývojem a úspěšně překrucovaly divákovi sympatie, jak se Hawleymu zlíbilo a celý to nakonec skončilo tak, že se člověk cítil tak vyflusaně a spokojeně, jako po správnym sexu.

Agent Carter (2015) (seriál)

Mírný nadprůměr. Spousta potenciálu, spousta dobrých nápadů, ale celé je to zabalené do velmi nudné omáčky, která nedovoluje se postavám nějak moc předvést nad rámec jednoduché a dětsky naivní zábavy na odpoledne u TV. Lepší než úvod Agentů, ale na jejich druhou sezónu se Carterová nechytá. Přitom obsazení i ty postavy je tentokrát jednoznačně na jedničku. Co mě vytáčí, je ta příšerná hudba, která jakoby vypadla odněkud z Asylumu. Ta šetřílkovská lacinost to strašně sráží, přitom na spoustě věcí se evidentně nešetřilo. Ve výsledku zklamání. Jako prequel k MCU to mohlo fungovat parádně. Vždyť těch možností je tolik. Nevyužito. Přitom na to, jaká je to ze strany produkce srabácká sázka na rodinnou jistotu, kde i záporáci nejsou důstojně odstraněni, dojde i na pár scén, které jsou poměrně drsné a civilisté občas umírají, aniž by je někdo deset minut oplakával. To se stává jen u důležitějších postav.

Grizzly zabiják (2015)

Ukecaná nuda. Vztahový předvídatelný balast je sice občas proloženej fajn brutalitkou, ale jinak je to obyčejný béčko, který bohužel ztrácí na tom, že se nám snaží prodat absentující hloubku svých postav a jejich traumata. Postavy tak po deseti minutách keců uslyší brum brum a rozeběhnou se zas o pár stromů dál buď k méďovi nebo od něj, podle toho, jak se scénárista rozhoduje o směřování k "velkému finále". Mí oblíbení herci nemají, co hrát a jsou nudní stejně jako všechno v tomhle ne dost špatnym, aby byl vtipnej, filmu. Ztráta času

Noční jízda (2013)

Tenhle druh filmu miluju. Hodně osobní, intimní, osudový v měřítku jedné postavy. Ambice založené na skvělém scénáři a hereckém výkonu. A po celou dobu jednoduše zajímavý. Hardy je tu opravdu vynikající.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Takhle na hraně jsem nebyl dlouho. Nakonec tři a půl hvězdy sundavám na tři, protože doma už nebude kino. Ridley už na to buď nemá, nebo ho už nebaví přizpůsobovat si mdlé scénáře. Z Exodu mám pocit, že Ridley si ho natočil jen kvůli tomu, že si vzpomněl, jaký že srandy mu tahle biblická historka umožňuje. A pravda je, že se na všem, co útočí na naše panenky a první signální, pořádně vyřádil. Co se makro měřítka týče, film je to kulervoucí a co se velkoleposti týče, tak zatím asi vrchol historického žánru, ať už vezmu na milost, že starý dobrý klasický kostýmovky a kulisárny tu jsou nahrazený digitálním běsněním, nebo ne. Protože upřímně technická a triková stránka až na pár záběrů prostě bere dech. Ridley si libuje v neustálých přeletech nad celým tím divadlem a nemusí se ani nic dít a člověk se jen kochá Egyptem tak, jak před tím nikdy nemohl. JENŽE... Ridley asi nechtěl přijít s čistokrevným nářezem, protože to u dané látky asi není košér. A tak se dostáváme k osobní rovině příběhu a to je teda strašlivá slabota a jede se na neutrál, i když se herci snaží sebevíc. Edgerton si možná užívá teatrálního záporáka, ale tím jeho charakter končí a Bale chudák hraje z vody. Urputně... ale nemá prostě moc co hrát. Navíc tu ani není moc velká snaha z něj mít kdovíjakého sympaťáka. Člověk pak soucítí víc i se sviňákem Ramsesem, když už to pak schytá během těch slavných Egyptských ran. Film se dlouho snaží připravit půdu pro svou poslední třetinu a nefunguje. Buď měl být kratší nebo delší, protože místy nám prodává zdlouhavě cestu hrdiny a často zas mění celou jeho osobnost během pár minut, ne li vteřin. Zkratkovitost je místy extrémní a člověk se chvíli snaží zorientovat v tom, za co že se teda ten Mojžíš právě považuje. Takže z vypravěčského hlediska je to jednoznačně selhání, které není katastrofou, ale nestojí ani za řeč. Zkrátka u Gladiátora si člověk může užívat všechny ty velkolepé atrakce, ale vyprávění je tam na prvním i druhém místě. Tady je to obráceně. (Mimochodem začínáme taky bitvou, protože... v Gladiátorovi jsme tak začínali taky). Takže jsem naházel špínu na vyprávění a teď musím zahanbeně přiznat, že jsem přesto z filmu odcházel poměrně s přiblblým úsměvem, protože dokud Ridley diriguje nějakou velkolepou show (a že jí tam je), tak je to prostě čirá filmová radost, která tomu dodává ten správný vtahující naléhavý dojem, díky kterému jsem si i po jakž takž vyprávění řekl, že jo... bylo to velký a stálo to za to. Opravdu ale sakra opravdu některý momenty jsou prostě kulervoucí o maj gááát. -------------------------------- PS: Ten klučík, co hrál Bohova posla, byl fakt dobrý, resp. nic nezvoral a budil ten správný dojem, což je fajn.-------------PPS: Krokodýli byli boží.---------------- PPPS: Zemře tam spousta zvířátek.--------------PPPPS: To, jestli je film věrný své slavné předloze, tu řešit nemusím, od toho jsou jiní.

Chraň nás od zlého (2014)

Strašně mi to sedlo žánrově, což jsem čekal už z trailerů. Banu v neromantický poloze žeru, Derricksonovy atmosféřiny taky. S tou vytýkanou neoriginalitou nesouhlasim, naopak mi to smíchání krimi thrilleru a hororu přišlo osvěžující. Divit se, že tam jsou lekačky, temný chodby, blikající světlo a vymýtání, je na hlavu. K tomu krásně ždímání "zase trošku jiného" potenciálu Velkýho jabka.

Interstellar (2014)

Poprvé mi přišlo, že Nolan vytasil opravdové postavy a ne jen do sebe zapadající kolečka v jeho stroji na umění. Technicky brilantní a ambiciózní až do řiti, ale bohužel zase jednou z toho přemýšlení a přechytračování vylezla taková nelogická hloupost, že to tomu prostě nejde odpustit. A vůbec... Nolan má skvělé herce, skvělé kameramany, Zimmera, kterej vygraduje cokoliv a jak já to vidím, tak suchar Nolan je mrtvý režisér a děsivě nezajímavý opak třeba takového Matthew Vaughna, který není tak intelektuálně nabubřelý... opravdu už prosím bublino se jménem Nolan praskni!

Železná srdce (2014)

S tím naturalismem, hnusem a depresí to možná tlačí až moc na pilu a nic moc jiného už nenabízí, ale je to vcelku jedno, protože tahle malá historka ze života pár tankistů i tak stojí za to. Herecky super. Nejvíc mě bavil Shia. Nejvíc sral Lerman. Akce naléhavá a pohled na válku zas po delší době konečně bez romantizování, i když na něj v závěru trochu došlo.