Zoolander (2001)

"Co to je? Škola pro mravence? Jak tam ty děti chcete učit, když se tam ani nevejdou?! Ta škola musí bejt aspoň.... třikrát větší!"

Tropická bouře (2008)

Tohle je moje srdcovka, které jsem schopnej odpustit cokoliv za ty boží momenty, co mi dala :) Příběhově to sice uprostřed drhne a je to spíš sled improvizovaných skečů, ale soudržnost a rádobydrsná slengovost dialogů mě z držky Stillera, Downeyho! i ostatních nepřestává doteď bavit. Úvodní válečná scéna je dokonalá. Velký film vynikajících parametrů a ambicemi prasit všechny kolem nejde nemilovat.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Zábavné fajn pokoukání, které přináší dnes již klasický přesah, tentokrát bez Tylera Durdena, hezké songy, hezké emoce a snad definitivní důkaz, že Stiller je výborný režisér, který by měl víc točit a míň hrát ve sračkách. Přesto mám radši jeho bláznivější kousky, jejichž střípky jako Bajamin Buttton se objevily i tady a posílaly mě do kolen. Pozadí konce tištěného LIFE je silný a člověk si připadá staře. Nový šéf jakožto buldoček s plnovousem je nejlepší záporák za dlouho, rád bych ho kopal mezi nohy.

Noční můra v Elm Street (1984)

Ultimátní ejtýs, ta hudba mě strašně bavila (spíš škodolibě), moje první setkání s Freddym. Nevěděl jsem, že je to tak vyšinutej he he zabiják a byla to celkem sranda. Koukal jsem poctivě v noci a musím uznat, že některé výjevy fungují dodnes poměrně strašidelně i přes ty hory parodií.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Forrest Gump V Brugách a funguje. Nezdálo se mi, že by si to hrálo na něco objevného nebo hlubokého, tak doufám, že se nepletu. Srandy kopec to ale rozhodně je, akorát vypointované to mohlo být. (chtěl jsem napsat lépe, ale ono tam stačí dát tečku)

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Sebejistá pecka. Byla by chyba čekat něco přehnaně osudového či epického s hlubokou sondou do duše každého protagonisty. Po povrchu se klouže víc než v První třídě, sedmdesátky pak pokračují v dobové stylovosti, na budoucnost není moc času, ale tam ta epika rozhodně je. A jak je konec První třídy prvotřídně depresivní a "nešťastný", tak v tom duchu se pokračuje i tady, některé výjevy a informace jsou drsné i temné a k eRku nemají daleko. Svět X-Menů je úžasný. Stejně jako předchozí filmy nám předkládají hromadu postav a místo zahlcení tu mozaiku umí perfektně poskládat do permanentně šlapajícího letního bijáku, který bude stárnout mnohem pomaleji než samoúčelně trikové onanie, protože tady jde opět a znova o postavy, vztahy mezi nimi a jejich interakce v rámci originální zápletky. Myslím, že před pár lety bych byl mírně zklamaný, ale v dnešní době nejde takový svěží blockbuster neocenit. Jak jsem se bál, že šlápnout po takové době do stejné řeky nejde, tak jsem se spletl. Singer tomu světu rozumí a umí ho naservírovat na stříbrném podnose. S dalšími zhlédnutími možná zvýším, protože už nebudu mít přehnané nároky, vyšponované přeosudovělými trailery a užiju si jízdu. Wolvie je mírně upozaděný, ale je konečně zase cool, McAvoy by si zasloužil trošku víc hloubky a jeho story je trochu prvoplánová, ale zvládá to dobře, Fassbender je ďábel, který se od zvedání ponorky slušně posunul, Lawrence jako středobod příběhu spíš jen existuje a její vrtochy mě moc nezajímaly, zbytek postav jsou spíš jen camea či figurky na pár použití, ale je to fuk, protože dohromady je to jak promazaný stroj, co se nezadrhne. Nic víc v tom není, na druhou stranu ale ty postavy už známe dost dobře a nepotřebujeme je znova výrazně prokleslovat.

Godzilla (2014)

Věty o tom, že se film snaží přivést Godzillu do nového tisíciletí, jsou vadné. Tohle je MONUMENTÁLNÍ pocta celé ještěří historii s přilepenou nic neříkající průhlednou, nezajímavou a mnoho času nezabírající rodinnou odbočkou, která to celé rámuje, ale je vlastně úplně zbytečná a Edwards na tuhle zřejmě studiovou dochcávku suverénně kálí. Nemyslím, že jí nezvládá, prostě jí nevěnuje pozornost, což je škoda, protože pak ty rodinné scény svojí nezáživností vytrhávají z jinak poměrně dost příjemně odsýpajícího téměř real-time global napínáku, který dodržuje logiku svého fikčního světa, kde se dá praktikovat seskok z 9 kilometrů, přerostlý kudlanky se krmí atomovkami apod. Už dost dlouho mě irituje přeexponovaný prskavkový vizuál plný křiklavých barev u většiny nedávných spektáklů včetně těch, co mám upřímně rád. Už dlouho čekám na film, kde akce a destrukce nebude jen bum bác hurá upadl mi popcorn, ale potřetí už ten digitální výbuch není ono. Dneska se všude kompozice totálně zamrdává hromadama efektů, aby byl divák nasycen, někdy radši přesycen, ale kašle se na nápaditost a dramaturgii scény. A v tom je Godzilla boží. Prakticky kdykoliv nesledujeme povídání si postav a dojde na potvory, je film stroprocentní. Velkolepý, monstrózní, ohromující, zkrátka co vám vyhovuje. Edwards celou podívanou skvěle graduje k finální bitvě, ale to neznamená, že do té doby není na co koukat. Scény jsou krásně vymyšlené, nasnímané, monstra a hlavně Godzilla jsou v KAŽDÉM záběru prodané neskutečně a člověk cítí respekt i skrz plátno. Je to natočené tak, že každá exploze, každej spadlej barák a každý projev nezastavitelné síly, která si může dělat, co chce, je desetkrát silnější než přeefektované "máme deset výbuchů v jednom záběru, bitches" blockbustery. Jinak mi občas přišlo, že Edwards si je mnohem jistější v samotných scénách, než v celku. Například seskoku, který je jednoduše omamný a vyzařuje z něj nepředstavitelná výhružnost věcí následujících, chybí absolutně něco, co by v něj vygradovalo. Nicméně největší problém filmu je bohužel fakt, že kašle na postavy. Víc jak deset vět tu po většinu filmu řekne snad pět lidí, z toho Watanabe je permanentně náměsíčnej. Hodně se mi líbil chybějící patos a totální zesměšňování american stylu zachraňování světa. Americká armáda tu vlastně nejdřív zkusí svůj geniální plán, který se podělá a zbytek filmu se jej snaží napravit a veškeré nebezpečí, které nezpůsobila sama, je opravdu na Godzille, takže z toho vlastně vychází jako pěkní idioti zvlášť vedle Watanabeho, který se je pořád snaží přesvědčit, že nezmůžou nic a že ten plán, co vymysleli, je snad horší než celí MUTA. Vedle akčního mecheche Emmerichova leguána, žvejkajícího taxík, je nová Godzilla opravdu "japonská" a víc než akční inferno servíruje ohromení samotnou velikostrí monster a jejich střetů. PS: Scéna s padajícími stíhačkami je ku*evsky silná.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Jsou to lepší a bolestivý dvě, protože ten film zabil člověk, co vymyslel, že v tom bude 489882 zápletek. Webb občas ukáže, že dokáže ukázat opravdového teenagera a vztahovku, ale chybí mu scénář. Většina dialogů jsou fakt jenom prázdné plky. Díky tomu jakoby Webb rezignoval na jakékoliv snahy o napětí, nedej bože gradaci. A tak se neustále skáče od Gwen k záporákovi, od rodičů k Harrymu a furt dokola a jako bychom stáli na místě. Snaha o civilnost ve scénách bez kostýmů se pak bije s naprosto wtf přestylizovanými scénámi se záporáky. Přeplněnej mišmaš, co už nechci vidět. Asi desetkárt se mi za film stalo, že jsem si říkal: "Proč tam sakra dali nějaký... No vlastně proč ku*va ne, vždyť je tam toho málo!" Akce nic nezachraňuje, protože většinou jen spočívá v tom, že Dr. Manhattan v trenkách dělá světélkující bordel. Nejlepší záběry jsou v úvodu, kdy se opravdu houpe mezi barákama, což je ve 3D super. Electro je neuvěřitelnej tragéd, kterej sedět s Jokerem na pivu a kecajíc o motivacích, tak si Joker ještě víc rozřízne hubu a pak se zastřelí, Harry se ze zbohatlého chlapce, co vlastně byl kdysi ve školce Peterův strašně super kamarád, stane vyšinutým záporákem během tří (TŘÍ KU*VA) scén a Nosorožec... twl Nosorožec dorazí ve chvíli, kdy míra WTF upadá, aby naservíroval konec, který by mě na*ral i u toho starýho kreslenýho seriálu. Přehnaně vážný film, který si myslí, že naplňuje své ambice a funguje, ale bohužel ne. Snaha o nakopnutí megasérie je až moc patrná. Věřim, že to mělo původně pět hodin a pak to dostal do pracek něčí vnuk, aby to sestříhal a dojebal.... kašlu na to, jdu se podívat, jestli má Giamatti nějakýho Oscara, protože... ufff....

Všichni prezidentovi muži (1976)

Pro mnohé další dvou a více hodinové procedurální peklíčko, opepřené o dva a více starých bardů před kamerou. Zarámováním záběrů Nixona mrazivé.