Hotel Transylvánie (2012)

Jeden z těch animáků na které se klidně s děckama kouknete a taky se zasmějete.

Bídníci (2012)

S knižním příběhem Bídníků od Victora Huga se na střední škole setkal snad každý. S filmovým už méně, ale zato písně z muzikálu slyšel kde kdo, i když se žádného představení nezúčastnil. Píseň I Dreamed a Dream zná kde kdo díky Susan Boyle a On my own znáte v české verzi od Lucie Bílé. Tom Hooper se rozhodl pro spojení dvou úspěšných věcí. Spojil knižní klasiku a muzikálový trhák. Co z toho vzniklo, se však zřejmě nezapíše do vrcholu kinematografie i když se jedná o povedené dílo. Nebudu se rozepisovat o ději (předčtěte si knihu, stojí to za to.) Film hned od začátku navozuje velmi epický a monumentální dojem, který bohužel moc dlouho nevydrží. To, že umí Hugh Jackman zpívat vím již od předávaní Oscarů (taky jsme část Bídníků kvůli tomu probrečela smíchy). Bohužel ukázal Hugh v Oscarovém popěvku více než v celých Bídnících. Jeho grimasy se střídaly jak šílené, ale hlas zůstal stejný, monotónní a někdy nepříjemně vysoký. V půlce filmu jsem si opravdu říkala, že už by mohl „umřít“. Dalším hereckým a pěveckým zklamáním byl Eddie Redmayne. Ačkoli musím uznat, že má sametový a čistý hlas (spíše operní), na roli revolucionáře a milovníka se mi vůbec nehodil. Vzhledem k faktu, že osobně nemám ráda Amandu (i postavu Cosetty) musím uznat, že její hlas byl dobrý...nic víc a nic míň. Dalším slabým článkem dle mého byly lokace. Prvotní scény nabízí pocit rozmanitosti a velkoleposti. Zbytek filmu se poté však drží ve dvou budovách a ve třech ulicích a to vše je zabíráno stále a stále ze stejných míst. U čeho se nemohu rozhodnout je práce kamery. V některých scénách mě již věčný statický a velmi blízký pohled herců do kamery nudil. V některých však byly scény nasnímány dostatečně zajímavě (Crow – Stars), že jsem zůstávala bez dechu. Dalším faktorem na pomezí zůstaly „zvraty“. Zejména scény, které se objeví a vy je nečekáte a o to víc vás šokují či znechucují. Jedná se zejména o kočičí ocas, pád do řeky (au :/) a pád do sraček…doslova. Nejsem si jistá, jestli tyto scény film ozvláštnily nebo jen tak vyplynuly. Velkým plus na tomto filmu bylo zejména obsazení Samanthy Barks, která roli Eponiny ztvárnila již na divadelních prknech. Také jsem nečekala tak srdceryvný projev od Anne, která opravdu pochopila, že se jedná o muzikál a tak by se měla postava při zpěvu nejen tvářit, že je smutná ale měla by být smutná. Sasha a Helena. Co dodat, dvojka ze Sweeneyho kuchla Deppa a dala se do díla sama a povedlo se to. Thenardierove jsou v muzikálu pěkná dvojka, ale v tom filmovém tomu nasadili korunu. Velké plus za zpívajícího gladiátora. Postava, o jejíž interpretaci jsem se bála nejvíce a neměla jsem proč. Krásný hluboký hlas a hmatatelná odevzdanost a zuřivost. Dávám palec nahoru ;) Posledním příjemným faktem, byly sborové scény, které ačkoli nebyly tak epické jako prvotní, mi dokázaly přivodit husí kůži. Suma sumárům. Některé věci mě zklamaly a některé potěšily. Zřejmě zařadím film někam k vrcholu pomyslného Bídnického žebříčku. Jelikož jsou Bídníci moje nejoblíbenější kniha, nejraději bych si ze všech zpracování dala dohromady dokonalé představitele. Tak či onak mě však nepřestane toto dílo uchvacovat a závěrečná scéně s „Bídníky“ na vrcholku barikád se dá jen zatleskat.

Dracula (2009) (divadelní záznam)

Ačkoli už byla půlnoc, zvědavost mi nedala. S obnovenou premiérou si tvůrci zamakali na kostýmech (a až na novou stylizaci spíše do té Transylvánie než do klasického středověku) se tahle část povedla. Trochu mě mrzí vypuštění několika songů a nahrazení jinými. Hudba šla taky trochu do moderny což se moc nepovedlo :/ Hůlka už trochu ztrácí ten švih, ale ještě se na to koukat dá. Velmi příjemné překvapení v podobě Nývltové a la Adriany. Ale Moniku Absolonovou prostě nedám. Co naplat. Bílá je Bílá a Korn byl nejlepší šašek. Muk byl prostě Muk a tančícího Geňu těžko nahradit. Viděla a opět se vracím k verzi z 1996.

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Upřímně mi je zle ze všech těch "konečně je konec" komentářů. Odprostěte se od své ublížené pýchy, že vás vaše polovička donutila na to jít a hodnoťte to objektivně. Osobně nejsem přehnaná fanatička Twilight a tým Ed nebo Jake mě nechává naprosto chladnou. Co musím tomuto filmu vytknout je opravdu nerealisticky vytvořené dítě a místy až protivné "masky" herců, kdy dostáváte pocit, že je neustále něco bolí. Vizualice rychloběhu a lezení po skalách vyzněla opravdu poněkud směšně. Na filmu se podepsala taktovka nového (oproti dílu 1-3) režiséra, což je vidět už na úvodních titulcích. Upíři už nejsou tolik zšenštilí a děj plyne vcelku příjemně. Vizualizace upírských vjemů je značně působivá a závěrečná bitva mi připravila nemalý šok. Myslím, že i nefanoušek si z toho filmu vlasy trhat hrůzou nebude. Pro fanouška je to důstojné zakončení. PÁR REAKCÍ NA VĚČNÉ KRITIKY: 1. Nejsou tam potoky krve! Odpověď: Je to přístupné dětem a navíc ty upíři světélkují, to vám opravdu vadí, že jim neteče krev?! 2. Ti psi nevypadaj realisticky! Odpověď: Mají tam být psi velikosti dospělého člověka...jak ho sakra chcete udělat realisticky?! 3. Ty dialogy jsou stupidní! Odpověď: Dialogy se celkem dobře drží knih a dle plného kinosálu kde jsem byla se bavilo docela dost lidí! 4. Konečně je konec! Odpověď: Nebuď příště srab a řekni přítelkyni, že na to jít nechceš a myslím, že jí nebude vadit jít s kamarádkou. 5. Konečně je konec! verze 2. Odpověď: Tak přiznej, že se ti to taky líbilo!

Afghánistán, země míru a meče (2012) (TV film)

Dokument o tom, co se v Afghánistánu děje a proč. Čistá výpověď o tamním chodu života nejen vojáků. Žádné přehnané emoce ani detaily.

Slova (2012)

Velmi poutavý příběh, který si každý může vyložit po svém. Příjemné herecké výkony, žádné vnucování názorů. Prostě příběh o příběhu. Divák je sám autor a sám si může vymyslet jak to vše bylo. ... P.S.: Pro mě také VELIKÉ překvapení v podobě Bena Barnese, kterého miluji :)

Zahřívací kolo (2006)

U tohoto filmu žádné velké morální poučení ani přehršelou zábavu nečekejte. Jeden z těch filmů co uvidíte a zapomenete. Jediné co musím uznat že to potěší whoviany přítomností Catherine Tate a rozhodně příznivce Sherlocka přítomností zrzavého Benedicta Cumberbatche!

Temný rytíř povstal (2012)

V letošním roce se s komiksovými hrdiny roztrhl pytel. Faktem je i to, že se všechny neobyčejně vyvedly. Nolan se drží svého netopýra zuby nehty a tak nenechal ostatní co-heroes, aby ho příliš zastínily. Selina sice občas něco vymňoukne a Blake odmalinka miluje netopýry, ale hlavní hvězdou je tu stále Mr. Wayne, který v noci chrání Gotham (proč tam ty lidi furt ještě žijou?!) před padouchama. Létá si po městě, děsí lumpy zlým hlasem a přes den shání doplňky v barvě černé. Zato Bane by mohl z fleku vyprávět dětem pohádky před spaním. Na můj vkus vcelku brzy předvídatelné rozuzlení i když velmi dobře promyšlené. Konec mi přišel trochu moc hollywoodský než gothamský. Velkou zlatou hvězdu pro pana Zimmera nakonec.

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál)

Lidi, trochu soudnosti. Ano je to český seriál a ano není to vrchol tohoto žánru ale do odpadů typu Růžovky to po prvním dílu má opravdu daleko!

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Pouze opravdová rodinná tragédie dokáže ukázat členy rodiny v tom pravém světle. Vynikající herecké výkony a Paul Newman, který je prostě k pomilování. Nádherné herecké výkony, kdy chcete některé protagonisty obejmout a jiné zase proplesknout.