Alternativní kultura (1997) (seriál)

1. řada, 12. díl: To nejlepší, co bylo u nás natočeno o punk-rocku. Průřez od alternativní scény ve Spojených státech navazující na beatnickou generaci, přes zrod klasické, nové vlny britského punku 70. let, až po první punkové vlaštovky 80. let v Československu. Vše natáčeno s průvodcem Josefem Rauvolfem v místě původu s autentickými žánrovými legendami let minulých i současných a doplněno dobovými videi a songy. Dokument dostává scénu do jiné, ale skutečné roviny, bez tradičního českého "hospodsko-nádražního“ pohledu a jeho závěrečné klišé - "Punk ovlivnil vše, co dnes vidíme.“- je z hlediska kulturního velice trefné. 2. řada, 4 díl: "Zdál se mi dneska děsný sen, že jsem byl z hospod všech vyhozen. Vyhozen k ránu, pro věc svatou, pro láhev rumu započatou. Zdál se mi zkrátka děsný sen, že jsem byl odevšad vyhozen. Vyhozen odevšad pro věc svatou, pro lásku boží započatou." (František Pánek)_____"Pojedu do Portugalska, to je moje stará láska, kavalíři na talíři nosej dámám kaviár, k moři míří, penězi hýří. Až rozkvetou švestky, pobleju Vás všecky a pojedu do prdele, budu tam dvě neděle." (Quido Machulka)

Karamazovi (2008)

Věčné Dostojevského dilema v podání bratrů Karamazových, které ztvárnili ti nejlepší, které současná pražská divadelní scéna má. Netradičně zfilmováno v syrovém prostředí tovární haly za přihlížení polsky mluvícího dělnictva a paralelně probíhající "realitou“ zákulisí. Zelenka a jeho film opět i přes pár nešvarů dokazuje, že v současné době v té naší zahrádce nic lepšího nenajdete.

Blade Runner (1982)

Existenciální zápas Blade Runnera v podání Harrisona Forda - "Byla to práce hodná pravého muže.“ - a několika robotů tzv. Replikantů - "Světlo, které svítí dvakrát tak silně, svítí polovinu času. A ty jsi svítil tak jasně!“. Tedy zápas člověka - "To je zážitek, žít ve strachu, co? Takové to je být otrokem!“ - a bytosti umělé - "Viděl jsem věci, kterým byste vy lidé nevěřili. Zapálené lodě v dráze Orionu. Viděl jsem paprsky C zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány. Všechny ty chvíle se ztratí v čase jako slzy v dešti. Hodina smrti.“ – odehrávající se na pozadí přetechnizované a prohnilé budoucnosti, která má jedno společné, a to odcizení. – "Škoda, že ona nebude žít. Ale kdo vlastně žije?“

Komando (1985)

Kdyby to bylo tak jednoduché jako v Komandu - tedy všechny problémy rozstřílet, rozbombardovat, rozkuchat, zardousit, poznat u toho ještě novou ženu a jít zase v klidu domu.

Pes Baskervillský (1959)

Podivné panství se zvuky z opuštěných pokojů, svíčka v dálce, rozvaliny starého opatství, uzavřené cínové doly, uprchlý trestanec, divný muž s blánou na ruce a jeho půvabná dcera, pološílený kněz, psí vytí - to vše na mlhou zastřených blatech a neprostupných močálech kdesi u Exeteru. Klasika, kterou je ideální shlédnout na černobílé televizi o samotě na samotě. Budiž vám však úlevou, že ten Sherlock Holmes a Dr. Watson jsou ražení pragmatického.

Drž si šátek, Tatjano (1994)

Černobílá groteska v Jarmuschovském stylu, ve které se sice mluvit může, ale nechce, protkaná kvantem cigaret, doutníků, vodky, kafe a luxusními rock´n´rollovými songy na pozadí finsko-sovětského "přátelství“.

Čarodějky ze Salemu (1996)

"Bič boží“, aneb buranská morálka v akci. Sugestivní a podmanivé drama s vynikající Winonou Ryder (až tak, že by jste ji nejraději urazili hlavu) a charismatickým "antikristem“ Danielem Day-Lewisem.

Dobrodružství Barona Prášila (1988)

Až po shlédnutí Gilliamova Barona Prášila mohu docenit genialitu tohoto nadčasového díla. Tím však nechci tvrdit, že Zemanův film pokulhává za britským ztvárněním, spíš jsem ho jako dítě nedovedl plně docenit. Baron Munchausen Terryho Gilliama je velkolepá, vtipná, pro autora typicky bizardní, ale navýsost vkusná podívaná s velmi zajímavým hereckým obsazením. ____"Dneska je to samá logika a rozum. Věda. Pokrok. Zákony hydrauliky. Zákony sociální dynamiky. Zákony toho a onoho. Není tu místo pro třínohé Kyklopy z jižních moří. Ani pro okurkové stromy a oceány vína. Ani pro mě!“

Z pekla (2001)

Přebarvené, prázdné, bez atmosféry. Typická role posledních let pro Johnyho Deppa, který tomu však tentokrát moc nepomáhá. Příběh a mystické souvislosti o legendárním Jacku Rozparovači vycucány z prstu v podobě konspiračních teorií o royalistickém a židozednářském spiknutí.

Fantomas se zlobí (1965)

"Ano jsem to já, Fantomas!" ___"Ježiši to je strašné!"