Štamgast (1987)

Každý kdo chtěl být na gymnáziu nezávislý, četl knihy od Bukowského, možná právě proto jsem je nečetl, a tak mi knižní předloha zůstala utajena. Tento film je však neskutečný, Mickey Rourke svým výkonem možná i zastíní všechny mé současné a budoucí představy o skutečném protagonistovi štamgasta. "Lidi nemůžu vystát, nenávidím je. Ou, Fakt? Taky je nenávidíš? Né, ale cítím se líp, když nejsou kolem. Hej barmane, dvakrát skotskou a vodu. A co děláš? Piju..“

Děti noci (2008)

Noční Karlín, Holešovický přístav a Libeňský ostrov je království dětí noci jež za Bílou labuť nevstoupí. I když velmi kriticky naladěn jsem zpočátku byl, o to víc v průběhu příjemně překvapen. Snímek spíš niterný, o pocitech, které se nedají, či nemají vyslovit, o větách, které jsou spíše jednoduché, o to více sdělené, o lidech, kteří seč se moc nepředřou, cítí se unavení. I přes všechny reklamy a drobné nešvary filmu je vidět, že to natočil někdo, kdo o životě opravdu přemýšlí. To se nám ten "obraz neohrabané nezávislosti“ posunul dále že..

Den poté (2004) odpad!

Závěrečná řeč filmového prezidenta Spojených států: „Posledních několik týdnů v nás vyvolalo obrovskou pokoru. Tváří v tvář ničivé síle přírody. Léta jsme konali ve víře, že můžeme donekonečna těžit a využívat přírodní zdroje. Mýlili jsme se, já se mýlil. Skutečnost, že můj první projev je vysílán z konzulátu na cizí půdě, je důkazem změny reality. Nejen Američané, ale lidé z celého světa jsou teď hosty národů jimiž jsme kdysi říkali třetí svět. V čase nouze se nás ujaly a poskytly nám přístřeší a já jsem hluboce vděčný za jejich pohostinnost.“___ Ano, Spojené státy a zbytek severní polokoule postihla obrovská katastrofa, aby jejím obyvatelům, alespoň těm přeživším, otevřela oči. Všichni se s velkou láskou a pokorou shromáždili ve stále slunném Mexiku, aby si konečně uvědomili, že nejsmysluplnějším lidským konáním je hrát fotbal na rozpálené pláži, tancovat sambu při soumraku, pít calvados či tequillu při rozbřesku a žvýkat cocu po poledni.. Pro autora je to však zdá se úplná novinka, proto nám své "veledílko“ zaobaluje do neskutečných tendenčních plků, vykresluje neuvěřitelnými animovanými záběry nejrůznějších apokalyps a dosycuje slátanými osobními problémy několika vyvolených lidiček. Vřele doporučuji jako studijní materiál všem obdivovatelům hradního pána, klimatologického guru a posledního disidenta..

Wrestler (2008)

Mickey Rourke je výbornej! Skoro mi stačilo ho celý film jenom fascinovaně sledovat a vlastně mi v tom nic ani nikterak nebránilo. Bez křeče a póz si tam je a skáče různě po ringu v nejrůznějších tělocvičnách a halách ve svých upatých oblečkách. Skličující atmosféra amerických maloměst, rozvrácené mezilidské vztahy a heavy metal let osmdesátých ho při tom doprovází.

Domov šedých motýlů (2008)

Výborný severský drámo. Navenek typicky surový, ale uvnitř velmi křehký. „Ostrov je buď ráj nebo peklo. Záleží na tobě..“

Baader Meinhof Komplex (2008)

Se samopalem v ruce za lepší svět bojuje radikální mládež v tomto strhujícím a pečlivě propracovaném snímku. Komunistická rétorika a ideje ovšem budí v našich podmínkách značné rozpaky. V kontextu bývalých nacistických a soudobých kapitalistických struktur je však ideologický odpor revoltující mládeže v komunismem neposkvrněném Západní Německu pochopitelný. Inu kdyby skutečně došlo k revoluci, požrala by své děti a k moci by se dostaly ty stejné struktury, proti kterým RAF bojovala, pouze v jiném hávu. Proto hold všem rebelům bez příčiny. I když jednou budeme s nostalgií vzpomínat na doby, kdy se za ideu a myšlenku bojovalo a umíralo, ještě před tím než se rozplyneme v totálně liberálním, postmoderním vzduchoprázdnu.

Milionář z chatrče (2008)

Bollywoodská pohádka naroubovaná na kvalitní snímek britského střihu. Je vidět, že když se sladí kýčovitý příběh se zajímavými, novátorskými postupy, může z toho vzejít vyvážená a velmi působivá podívaná. Zvláště pak okořeněná velmi autentickými záběry indických slumů a sršící energií, že z toho jde hlava kolem. Milionář z chatrče dojímá, zaráží, pobuřuje, nutí k zamyšlení, baví.. Co víc si přát.

Fitna (2008) odpad!

ZLO

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, kterému nezbylo vlastně vůbec nic kromě tohoto podivuhodného příběhu. Hodný podivu je o to víc, že je tvořen proti proudu času, čímž zvýrazňuje úlohu právě času a zkušeností jinak běžného, životního příběhu. Ač však Button putuje právě proti toku neúprosného času, nechává se jím unášet a často jen procítěně pozoruje, či je strháván okolnostmi, až do samého konce svého příběhu hodného podivu. Škoda, že i takovýto námět má tendence býti různě počítačově dokreslován a animován, exteriéry pod rouškou efektů šizeny počítačem atd. Výsledek působí jako dětské leporelo protkané gerontomoudrostí a střiženo na míru zaručeného prožitku..

Walk the Line (2005)

Zdařilý snímek o ikoně country, která však těžce přesáhla tento žánr. Johnny Cash úspěšně nastartoval svou vysněnou kariéru rebelujícího hudebníka, aby ji v zápětí utopil v moři alkoholu, drog a podpůrných léků. Příběh o strmém vzestupu, pádu a následném návratu, který velmi sugestivně líčí psychologické aspekty hvězdné kariéry muzikanta, jehož hudební a osobní odkaz je i v současné době velmi aktuální.____"Já slyším, jak se blíží do zatáčky vlak a slunce už jsem neviděl nevím dlouho jak, já trčím tady v lochu, čas vleče se jak šnek a ten vláček si to šine, šine si to do dálek. Když jsem byl ještě mrňous, tak máma řekla mi: "Nikdy, milej hochu,si nehraj s flintami." Já ale zabil chlapa v Renu, proč, to ví Bůh sám. Když uslyším vlak pískat, tak do pláče se dám. Tam všichni cpou si břicha v tom voze jídelním, a ke kafi jim z doutníků do nosu voní dým. Já vím, že mi to patří, že musím tady hnít, o tom, že bych odjel vlakem teď můžu jenom snít."