Megan is Missing (2011)

Posledních asi dvacet minut stopáže filmu zachraňuje svojí brilantní psycho-hororovou intenzitou zbytek až na pár momentů ne zrovna moc zábavných asi hodinku trvajících záběrů dvou puberťaček a jejich stereotypně všedního středoškolského života. Aneb nuda moc dlouhá a psycho moc krátké. Kéž by to tak bylo opačně.

Co jsme komu všichni udělali? (2022)

Velmi příjemná komedie. I když se jedná již o třetí pokračování série, je tohle podle mě to ze všech nejpovedenější. Po celou dobu stopáže tvůrci neztrácí páru a hrnou na diváka jednu narážku nebo nekorektní vtípek za druhým. A ačkoli trojka jede na stejných vlnách jako předchozí dva snímky, má stále ten originální humor, humor - který je sice odvážný, ale zároveň není drzý. A také humor, který mě ani po třech dílech de facto toho samého neomrzel. Bylo by fajn dočkat se nějakého toho čtvrtého pokračování, ale muselo by si tuhle kvalitu pěkně udržet a nesklouznout do průměrnosti tak jako dvojka.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Slabší a v rasistických vtípcích umírněnější než jednička. Přesto stále příjemná komedie správně kašlající na nějakou multikulturní superkorektnost, dnes tolik typickou pro USA (souhlasím s ní, dnes mnohdy bohužel i v tak velké míře, ale nikdy ne v jakékoli formě umění - to by mělo být nedotknutelné). A právě tahle odvaha se mi na téhle sérii líbí. Jelikož se ale má jednat o komedii a já se zasmál tak jednou nebo dvakrát, sám za sebe už jít kamkoli výš s hodnocením nemohu.

Co jsme komu udělali? (2014)

Ne že bych se nějak extra válel smíchy po zemi, ale komedie je to příjemná a odvážná.

Hotel Modrá hvězda (1941)

Pro mě tohle už vážně není. Já se ani jednou nepobavil. Film je to po příběhové stránce pěkný a milý, zdařilá poctivá filmařina, ale na dnešní dobu již příliš naivní a jaksi "teatrálně dementní". Sice jsem se přímo nenudil, ale při dalším zhlédnutí už by tomu tak jednoznačně bylo. Nechám "Hotelu Modrá hvězda" ty 3, ale doufám, že už se na to v životě nebudu muset dívat.

Kristian (1939)

Tak ale já bych si to chtěl taky říct, jestli by to nevadilo. Děkuju. "...zavřete oči, odcházím". Jééé, ale stálo to zato teda.

Když Burian prášil (1940)

Humor se neustále vyvíjí ruku v ruce s dobou a s tím je prostě třeba se smířit. Ovšem na to, že se jedná o více jak osmdesát let starý snímek, v něm pořád lze najít řadu gagů reálně k pousmání i pro mojí generaci. A to je známka kvality, kterou nelze přehlédnout. Škoda té poslední čtvrtiny, kde se celou dobu opakoval jeden a ten stejný vtip pořád dokola, a toho příliš prudce setlého konce. Burian s Novým tu na mě poté působili jako dva staří souputníci, jež si po dlouhých letech konečně přisedli k jednomu stolu a navzájem si poplácali po ramenou. Velcí to páni herci svojí doby!

Odebrat z přátel: Dark web (2018)

Z prvního dílu si to nic pozitivního nebere, naopak. Unfriended: Dark Web je pouhé zhmotnění špatné hororové filmařiny a dokonce přikládá ke všemu tomu odpadu, který trčel z jedničky, další a další iracionální trash. Takže je tu mnohem víc bláta a tak to od začátku nudí jako prase. Možná jen jednotlivé vyvražďovačky celkem ušly a zapůsobily na mě. Ale to je sakra málo. Na závěr bych jen chtěl připojit svůj podpis pod komentář od Allien.9 - k čemuž už pak dál není co dodat.

Odebrat z přátel (2014)

Tajemná zneklidňující atmosféra neznáma tentokrát prostřednictvím on-line hovoru. Film stojí na nápaditém námětu, ovšem padá na jeho tvůrčím (ne)uchopení. Jakože bylo to chytré, ale nebylo to dobře. Vytknul bych tady například až příliš ambiciózní kreativitu při práci s jednotlivými kamerami. Ta rádoby špatná kvalita sítě a neustále se trhající obraz nebo zvuk mi už opravdu lezli na nervy. Ubral bych. Takové recionalizující elementy stačí naznačit, neměly by mít negativní vliv na koukatelnost filmu. Režie taky nic moc. Jako na plátně je šest herců na relativně stejně vysokých piedestalech, tak sakra musím ukočírovat, aby mi všichni hráli stejně dobře. Herecké výkony tu byly ode všech bravurní, bohužel vyjma toho od Willa Peltze. Ten tu evidentně potřeboval ledacos dovysvětlit, což už ale nikoho patrně nezajímalo. Celkově je pak režie asi tím nejslabším článkem filmu. Jako třeba ta situace s kýmsi zvonícím za dveřmi a tím hrdinou, který se jde statečně a ozbrojen podívat, kdo to je, sdílejíc při tom své namakané žvýkací svaly s ostatními v sérii detailních záběrů na ně...jako nejsou osmdesátky a horory musejí působit reálně, ne jak kontent z TikToku. A další věci kolem racionality chování postav, s tím související uvěřitelnosti příběhu a tak dále. Celkově prostě nic moc no, ale je to škoda.

Trollové: Světové turné (2020)

Kvalitativně na chlup podobné jako první film. Dokonce jsem usnul na tom stejném místě stopáže jako předtím, takže jsem se musel po pár hodinách spánku vracet na to stejné místo asi patnáct minut před závěrečné titulky u dvou skoro stejných filmů za jeden den - vyvolá to ve vás jakýsi zvláštní "matrix" pocit. No, ale oceňuji tady hlavně ten autorský nápad, nevracet sem do děje ty "zlé" trolly z jedničky. Ono to prezentované rockové zlo by asi v čele s rozzuřenou deseticentimetrovou královnou rocku nepůsobilo až takové starosti, kdyby měla královna popu za zády někoho, kdo je schopen na jeden nádech spořádat místní U2 i s aparaturou. Takže za to dávám určitě palec hore. Možná soundtrack byl o něco méně záživnější než v jedničce, ale to je v celku jedno, stále se tu bavíme o dost průměrné infantilní konině pro ty úplně nejmenší trollíky.