Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Thriller Krále popu Michaela Jacksona je jedinečné umělecké dílo, a já i po čtyřiceti letech obdivuji jeho vliv na dnešní umělce. Chápu to. Asi bych se taky pokusil udělat si vlastní adaptaci, kdybych dostal tu příležitost...

Luca (2021)

Hezký příběh pro ty nejmenší z nás o přátelství a strastech jinakosti. Děj točící se kolem vztahu mezi dvěma kamarády z moře mě nijak nezaujal, ale za to pěkné poselství o vzájemném respektu jednoho k druhému tomu musím přidat jednu hvězdu: "What he did today was amazing. But we can’t let him stay in this world. Can we? Some people, they’ll never accept him. But some will. And he seems to know how to find the good ones".

Rakeťák (2022)

Má to akčnější momenty, kterým by slušelo více, byly-li by výplní nějakého ač ulítlého tak dospělého Sci-Fi. Tady to nějak nefunguje. Velkým charakteristickým znakem filmů od Pixaru je jakási jejich dětská "útulnost". Což je scénaristická laťka kvality, kterou se tomuto snímku dosáhnout nepodařilo. Animaci hodnotím jako dobrou ač nudnou, hudbu jako podprůměrnou. Příjde mi, že nám tu někdo usnul...no tak, proberem se a jedem!

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Ano, "Ztracený svět: Jurský park" je tím horším ze dvou dílů od Stevena Spielberga. To je pravda a vzhledem k respektu k prvnímu dílu vřele doufám, že se na tom všichni shodneme. "Jurský svět: Nadvláda" je poté i v souladu s tímto faktem jednoznačně nejhorší epizodou nové trilogie a zároveň i nejhorší z celé série. S ohledem na to, kam směřoval předchozí díl, jsem to ale očekával a vadí mi to tak o něco méně. Všichni herci a sympaťák Chris Pratt se pak opravdu snažili a absolutně za nic nemohou. Tohle už je asi prostě jen na maximum vyždímaný hadr, ze kterého právě spadly poslední kapky (myslím, že to byla ta podvodní scéna s jezírkem). Je to ale smutné a série si to nezasloužila. Ovšem, tak to je a dál se tím trápit nebudu. Snad se to ale nestane nějakým "post-nostalgickým" trendem. Trochu mi to totiž připomíná poslední "Skywalkerovskou" trilogii Star Wars. Tam se taky objevily postavy po několika dekádách a po předkrmu nostalgie naservírovali tvůrci většině divákům hlavní chod ze zklamání a odporu sledovat tu ságu dál. Já nevím čím to je. Jestli je to tím, že ti lidi stárnou, nebo snad stárneme my. Hmmm.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

"Jurassic World: Fallen Kingdom" je vizuálně líbivý filmek, stejně jako jeho předchůdce, ale kromě toho, že má velice zvláštní scénář, nelogický i v rámci série, dopouští se v mých očích jednoho poněkud nefér deliktu. Vysvětlím. Tenhle film totiž natočily děti. Děti, kterým dalo studio ranec peněz, a ty se ho taky následně neostýchaly náležitě rozházet. Vidíme tak blockbuster plný akce, bojů, high-tech konzolí, výbuchů, nečestných her a konfliktů, ovšem za cenu upozadění toho nejdůležitějšího pro Jurský svět - pro dinosaury. Ti totiž ve filmu od začátku hrají druhé housle. Jen tak zmateně pobíhají, žerou, umírají a ještě k tomu stylem, jakoby byli pro všechny samozřejmostí. Nejsou prostě tím hlavním ve filmu, tak jak je mistrně profiloval Spielberg v jedničce, který i jako komerční režisér má i tak pro filmařinu extrémní cit a ví přesně co dělá. Tenhle díl dinosauří série prostě prošel pod rukama hyperaktivním dětem, které se nechaly strhnout možnostmi, jež jim byly umožněny rozpočtem. Je to ke smůle dinosaurů. Je to ke smůle filmu. A je to ke smůle celé série. Následující díl bude mít co dělat, aby se nestal jen bezduchou prezentací audiovizuálních efektů, jako je tomu například u Transformers. CGI jako takové tu ale samozřejmě hodnotím jako velký benefit. "Zánik říše" je minimálně do své poloviny svižný film s příjemným humorem a dinosauři jako takoví, se samozřejmě jen tak neokoukají, jsou-li navíc dobře zpracovaní. Takže za mě tak za tři no. Je to dobré, ale vzhledem ke vztyčené laťce mrzí, že to není skvělé.

Jurský svět (2015)

Velký návrat ke kvalitám prvního dílu. Ačkoli to postrádá Spielbergův tah na branku a dějově to není tak poutavé a malebné jako jednička, zvysoka to po všech stránkách převyšuje druhý a třetí díl. Po celou stopáž mě sice odpuzovaly herecké výkony pánů Robinsona a Pratta, ale zato jejich testosteronové kouzlo tu fungovalo skvěle. Závěrečný souboj Indomina rexe s tyrannosaurem rexem z jedničky, velociraptorem Blue a mosasaurem byl velmi působivý. No a Michael Giacchino a jeho skromný tribute Johnu Williamsovi se také poslouchal moc hezky. Dost dobrý.

Jurský park 3 (2001)

Po všech stránkách srovnatelné s druhým dílem - bohužel. Trojka, ač o trochu víc srší vtipem, krom pár nových druhů dinosaurů nic nového nepřináší. Bojové scény mezi dinosaury a lidmi mi už dokonce přišly nudné, navíc jsou všechny jak přes kopírák. Jen hudební motiv mi přišel zajímavější než ve dvojce, a na zápas dvou titánů ze začátku se dobře dívalo. To bylo chytré, divák jasně pochopí, kdo je pánem tohohle ostrova teď.

Lincoln (2012)

Podle mého názoru a vkusu je tento snímek tím nejhorším, nejslabším a nejnudnějším filmem, který Steven Spielberg kdy natočil. Víc k tomu nemám co říct. Ale nic se nestalo. V pohodě. Jedeme dál. I mistr tesař se někdy utne a Spielberg pro mě nadále zůstává nedotknutelným mistrem svého řemesla.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Pokračování Jurského parku má všechno co první díl, má dinosaury, dokonce víc dinosaurů, má super audiovizuální triky, víc jakoby krve, více akce, ale chybí mu jedna velmi důležitá věc, kterou se jednička pyšní na kilometry daleko - příběh. Ve filmu "The Lost World: Jurassic Park" se děje opravdu spousta věcí, ale žádná z nich nemá důvod. Z filmu je mega cítit, že se v něm všechno děje, jen aby se to prostě dělo. Dinosauři tam chodí a žerou, jen aby tam chodili a žrali, postavy spolu mluví, jen aby tam nebylo ticho a celkově tam lítá spoustu vrtulníků, pluje dost lodí, jezdí hodně aut...ze všeho ale smrdí komerční záměr natlačit davy lidí do kin. Film nic hlubokého neobsahuje, skoro nic nepředá, je plochý jak prkno. A Spielberg, který ke všem těm svým tradičním drahým technologickým zázrakům, efektům, výbuchům, příšerám, tvorečkům a všelijakým vesmírům, vždy potřebuje příběh, který by mohl mistrně vyprávět, přesně tak, jak to umí jenom on, teď vyprávět neměl co. A výsledkem je tahle neukotvená random koláž fantastických záběrů, kterou hodně lidí označuje za Spielbergův nejhorší film. Já si to sice nemyslím, podle mě se na tento post hodí jiná jeho perla, ale dinosauří dvojka tam má hodně našlápnuto. Minimálně skrze všechny ty absurdní nelogičnosti, které z diváka dělají totálního blbce. Jako třeba nasraný běsnící pick-up, který jak jezevčík v amoku na rozmáčeném blátě vytáhne z převisu útesu sjíždějící dva kamiony, nebo dinosaurus zavřený v nákladovém prostoru lodi, který patrně protáhnul hlavu ventilační šachtou a požral posádku včetně kormidelníka na můstku, co při tom ani nepustil kormidlo. Woow, moc pěkný Stevene. A když ani John Williams se vlastně ničím neblýsknul. Je to všechno až zvláštní, takové paradoxně laciné, odfláknuté. Abych ale nebyl jen negativní, film jistě řadu kvalit má. Mimo již zmíněné audiovizuální efekty, které díky tomu, že opět trochu postoupila doba mezi jednotlivými natáčeními, dělají dinosaury ze dvojky o dost realističtější, než jak jsou vyobrazeni v předchozím díle, bych zmínil například scénu s padajícím náklaďákem kolem ústřední trojice do moře (mimo ten pick-up) nebo vynoření se lodi ze tmy v plné rychlosti pár metrů od mola (mimo ty naporcované končetiny v ní), to ve mě vždycky hrkne. Jsou to všechno skvělé nápady a divák z filmu Spielbergovu přítomnost prostě cítit může. Choreografie bojových scén s velociraptory je taky skvělá. Akce, napětí, lekačky - to všechno tam pořád je, jen prostě škoda té absence nějaké trochu sofistikovanější příběhové linky no. I když oceňuji alespoň to, že se tvůrcům dobře povedlo diferencovat děj do dvou různých světů. Nejprve na ostrov a pak do velkoměsta. To scénáři moc sluší a filmu prospívá. Ten tak ani se svoji dvouhodinovou délkou ani chvíli nenudí.