• Krátkometrážní

Black Panther (2018)

Film, který dostal za úkol reprezentovat černošskou populaci v MCU, čímž samozřejmě proti sobě poštval spoustu lidí, kteří nedokážou z nějakého důvodu překousnout, že hlavní postavy jsou černoši. Pokud vám ale takováhle korektnost nevadí, jako třeba mě, tak Black Panther je naprosto klasická Marvelovská jednohubka. Co je asi největší pozitivum tohoto snímku, tak to je vizuál. Samotná Wakanda vypadá naprosto nádherně a všechny lokace jsou překrásné. Ať už technologická a více sci-fi laděná část, tak i venkov, všechno vypadá velice dobře. Taky bych chtěl pochválit všechny kostyméry a kostymérky, jelikož kostýmy v tomto filmu jsou opravdu nádherné. Hudba je taky velice povedená, hrozně se mi líbí, jak film kombinuje klasickou africkou hudbu a bubny s hip hopem, překvapivě je to velice dobrá kombinace a film má excelentní soundtrack. Celkově, film má naprosto skvělý audiovizuál. K hereckým výkonům, Chadwick Boseman v hlavní roli je velice příjemný, je sympatický a má i dost fajn charisma, a i když ho nepovažuji za nějaký výborný casting, je v této roli dost dobrý a mrzí mě, že nám Chadwick už nemůže předvést více. Problém přichází s dalšími postavami, které prostě nejsou zajímavé. Kromě Shuri a záporáků mě žádná z vedlejších postav nezaujala, ani mi nebyla sympatická. Když už jsem je zmínil, tak záporáci jsou fajn. První z nich, tedy Klaue, zastává spíše komediální roli a Andy Serkis je opravdu skvělý. Druhý padouch, Killmonger, je ovšem úplně jiná liga. Plně rozumím všem, kteří Killmongera řadí mezi své nejoblíbenější Marvelovské záporáky. Michael B. Jordan je výborný herec, dává této postavě skvělé charisma, Killmonger má vynikající motivaci, tudíž ho divák naprosto chápe a někteří by s ním mohli i souhlasit. Abych řekl nějaké výtky, tak opět, jako asi v každé moderní Marvelovce, tu je naprosto nevhodný humor, který občas zachází až do trapnosti a hlavně je v naprosto nevhodných chvílích, díky čemuž likviduje některé emocionální momenty a scény. Taky, Black Panther má příšerné akční scény. Většina z nich je ve tmě, kde není pořádně nic vidět, aby mohli skrýt nepovedené CGI, které je ale stejně celkem dost vidět a lze si všimnout, jak moc špatně vypadá. Kromě těchto problémů je ale Black Panther celkem povedený film, který sice nijak nevybočuje mezi klasickými Marvelovkami, každopádně je to příjemná zábavná jednohubka. Úplně si nejsem jistý, proč pro spoustu lidí, hlavně v zahraničí, je to taková pecka, podle mě je to jenom hodně fajn blockbuster. Velice dobrá audiovizuální stránka a sympatický hlavní hrdina a záporáci, všechno to kazí humor a nepovedené akční scény. Hodnocení: 73%

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok je pro mě osobně strašně kontroverzní film. Byly doby, kdy jsem tenhle film k smrti nenáviděl a proklínal ho za to, co udělal celému MCU. Teď, s odstupem času a po tom, co jsem tenhle film viděl asi pětkrát, musím uznat, že je to fakt skvělý film. I tak s ním mám ale tunu problémů, které u mě budou přetrvávat asi už navždy. Hned na začátek musím ale říct toto. Strašně cením, že na rozdíl od předchozích Thorů je Ragnarok konečně výrazný snímek, který má nějakou osobnost, nějakou vizi a té se drží. Sice to nedělá takovým stylem, jakým bych si přál, ale k tomu později. Taika Waititi je bez debat velmi talentovaný režisér, který přesně věděl jak vzít do té doby relativně mdlou a nezajímavou postavu Thora a převést ji do více výrazné mainstreamové podoby. Tady se ale hned dostáváme k mému prvnímu problému. A to je to, co se s Thorem vlastně stalo. V předchozích filmech seriózní a vážný Thor se změnil na hláškujícího a vtipkujícího, tak trochu blbečka. Na jednu stranu, konečně má jeho postava nějakou výraznou osobnost, na stranu druhou, působí jako naprosto jiný charakter oproti ostatním filmům. Waititi vlastně jenom vzal koncept Strážců galaxie a hodil ho na Thora, na kterého se to podle mě úplně nehodí. A samozřejmě, asi nikdy tomuhle filmu neodpustím to, jak ovlivnil budoucí Marvel projekty a to, že díky úspěchu Ragnaroku tu vlastně máme jeden z největších problémů Marvelu a onu Marvel šablonu, o které všichni mluví. Takže, ať to máme za sebou, humor. Ten je v tomhle filmu zvláštní. Většinou je dobrý, to ano, bohužel je tu v tak nesnesitelné míře, někdy je příšerně nucený, občas ve fakt nevhodných momentech a navíc v tak obrovské kapacitě, že se to nejenom vůbec nehodí k postavě Thora tak, jak ji známe, z této relativně vážně brané série se nám zde stala čistokrevná komedie. Fakt to působí, jakoby někdo schválně připisoval do scénáře vtipy tak, aby se každou chvíli divák zasmál. Občas to působí fakt nuceně, viz třeba takový konec, kdy se stane relativně tragická záležitost a hned na to tu máme vtip o tom, že Korg omylem zabil Mieka. A taky, kvalita toho humoru je občas dost kolísavá a některé ty vtipky jsou neskutečně prvoplánové, infantilní a hloupoučké. K tomu se váže i soundtrack, konkrétně mám na mysli sedmdesátkové a osmdesátkové songy, které zde občas hrají a opět, absolutně se to nehodí k Thorovi. Led Zappeliny jsem dokázal přežít ještě na začátku, ale jakmile začali hrát při finálním souboji, to mi fakt vadilo :D Nejhorší je to, že tahle totální změna tónu je absolutně nevysvětlená, Thor se prostě najednou chová jinak, najednou má série jiný tón, a prostě to není opodstatněné. Teď každopádně domluvilo moje minulé já, které tenhle film nesnášelo, a přicházím já z přítomnosti, abych to taky trošku obhájil :D Tak zaprvé, Sakaar. Na jednu stranu je strašně kouzelné, že v Thor sérii, která byla doteď taková dost mystická a tajemná, najednou prostě dostaneme totálně sci-fi šílenou přebarvičkovanou gladiátorskou planetu, na který lítají vesmírný lodě a jsou tam desítky zajímavých mimozemských ras. Atmosféra Sakaaru, jeho energie, to je vážně super. Film má taky skvělý vizuál, některé scény vypadají fenomenálně a akční scény jsou bravurně natočené. Tenhle film je adaptace komiksu Planet Hulk, které bychom se normálně asi nedočkali, kvůli problémům s právy na filmy s Hulkem, a proto mi přijde zakomponování Hulka do filmu jako skvělá věc. Jeho dynamika s Thorem je skvělá, akorát mi vadí to, jak se Bruce chová a že opět podstoupil oním procesem zvtipnění pro potřeby filmu. A navíc, toto je naposledy v MCU, kdy vidíme toho pravého, nefalšovaného Hulka, takže to taky trošku mrzí, i když to není chyba tohoto filmu. Na závěr ještě chci říct, že neuvěřitelně cením, jak skvělou strukturu má film. Upřímně, nehorší částí je asi začátek, a to konkrétně do smrti Odina, jelikož tahle část je neuvěřitelně urychlená, je tam přesně ten debilní humor, který mně hrozně vadí na Marvelu a celkově se mi moc nelíbí. Jakmile ale umře Odin (mimochodem, fantastická scéna), začne pro mě to nejlepší na filmu. Celá část na Sakaaru je skvělá, má strašně výraznou a unikátní atmosféru, kterou nemohu úplně pospat, a samotné finále na Asgardu je fantastické. Strašně se mi líbí, jak se všechny věci načrtnuté ve filmu ve finále zúčtují a posledních zhruba 30 minut má tunu výborně napsaných momentů. „What were you the god of again?“, celá Lokiho linka, vize s Odinem, samotný Ragnarok, Skurgovo vykoupení. Neexistuje lepší pocit, než když se ve finále filmu ukáže, že všechno, co tvůrci ve filmu vytvořili, někam vedlo a já přesně takovéhle momenty zbožňuju. Proto celá druhá polovina Thora: Ragnaroku je pro mě totálně výborná a s odstupem času právě díky tomuto dokážu zapomenout i na to, jak mě vlastně štve totální změna charakteru Thora, přidání více stupidního humoru a udělání z tohoto filmu komedii. Na závěr chci zmínit Helu, tedy záporačku, která je fajn, není nijak extra výrazná, ale je vidět, že scénáristi prostě přemýšleli, jelikož ona jakožto záporák naprosto skvěle pasuje do celkového příběhu, který chce film odvyprávět. Na závěr chci říct, že se tomuhle filmu tak nějak omlouvám :D Fakt jsem ho dřív neměl moc rád, hlavně kvůli tomu, jak totálně nesmyslně předělal celou sérii Thora, její tón, Thorův charakter a přidal tunu stupidních vtipů. Tyhle věci mi pořád tak nějak vadí, mimo to je ale Ragnarok skvělý film s promyšleným dějem, dobře napsanými postavami a výbornou atmosférou, na který se určitě vyplatí podívat. Velmi příjemný a zábavný film, který občas trpí na přehnaný humor, který se film snaží procpat za každou cenu, jinak je to ale velmi povedený snímek. Hodnocení: 74%

Spider-Man: Homecoming (2017)

Ano, já vím. Tím, že tomuhle filmu dávám pět hvězdiček ho extrémně nadhodnocuju. Jsem si toho vědom. Ale je mi to úplně jedno. Ano, Homecoming určitě není tak dobrý jako Raimiho trilogie, nemá takovou hloubku, nemá tak komplexní příběh a není to ani z poloviny tak perfektní znázornění toho, čím je postava Spider-Mana. Ale mně je to fakt šumák :D Spider-Man: Homecoming je naprosto vynikající, neuvěřitelně zábavný snímek, na který kdykoliv se podívám, tak si ho hrozně užiju. A i když si myslím, že Raimiho první Spidey je určitě lepší film, Homecoming je pro mě osobně mnohem zábavnější a poutavější. Začal bych herci, kteří jsou skvělí. Ať už Tom Holland dostává jakýkoliv hate, hlavně od lidí, kteří vyrůstali na Maguirovi nebo Garfieldovi, podle mě je to dost super herecký cast. Já upřímně Hollanda moc nemusím, ale nemůžu popřít, že vizuálně i herecky se strašlivě hodí na Petera Parkera. Naprosto krásně dokázal prodat toho vyklepaného nerda, který jakmile navleče kostým, získa nejenom novou identitu Spider-Mana, ale i sebevědomí. Peter Parker je hrozně fajn postava, strašně snadno se do ní vžijete a dobře, rozhodně nemá tu hloubku, jakou měl Maguirův Peter a nebo třeba i Garfieldův, ale tahle inkarnace Petera a Spideyho je svěží, je příjemná a zábavná. Navíc, Peter má naprosto perfektní dynamiku s prakticky kýmkoliv. Ať už jeho taková mentorská chemie s Tonym, který je podle mě v tomto příběhu naprosto perfektní, dává smysl, že zrovna od Tonyho se Peter musí naučit věřit své civilní podobě a neupozaďovat ji za Spider-manem a celá scéna na střeše budovy, kdy Tony říká Peterovi, jak ho zklamal, je perfektní. Pak je tady Happy, který je taky výborný. Jeho vztah s Peterem, který se z Happyho otrávenosti Petem změní v regulérní přátelství je naprosto boží. A celkové trio Peter, Tony a Happy je strašně super, ať už úvodní filmeček zachycující události Civil War a následná scéna v autě, tak i finální moment na základně Avengers, to jsou neskutečně boží, příjemné a hřejivé momenty. Samozřejmě nesmím nezmínit Michaela Keatona a jeho Vultura, který je bez debat jeden z nejlepších záporáků celého MCU. Má neuvěřitelně lidské motivace, je charismatický, je výrazný, člověk s ním dokáže naprosto lehce sympatizovat. Odhalení jeho role v příběhu ke konci filmu je naprosto boží, celá scéna v Lizině domě a následná scéna v autě je naprosto fantastická, extrémně napínavá, a i finální moment a potitulková scéna ve vězení fungují a dělají z téhle postavy extrémně sympatického padoucha. Další postavy, teď myslím hlavně Peterovy spolužáky, bohužel nemají moc prostoru, což mrzí hlavně u MJ, která z nějakého nepochopitelného důvodu v tomhle filmu skoro není, i když je to v komiksech doslova jedna z nejdůležitější postav pro Petera, ale chápu, že se film zaměřuje spíš na Liz, se kterou má Peter hrozně příjemnou chemii. Samotný děj je strašně super, má hrozně moc dobrých momentů a ano, je takový dost odlehčený, ale to mi vůbec nevadilo. Taky se mi hrozně líbí, že nejde o žádnou záchranu světa ani nic podobného, ve finální bitce jde prostě jenom o loupež jednoho letadla, což se k tomuhle přízemnímu příběhu hrozně hodí. A samozřejmě, finální souboj na pláži po pádu letadla je boží, je strašně atmosférický a dost brutální. Spousta lidí si sice stěžuje, že ho Spider-Man v podstatě prohrál, ale zaprvé, o to víc je ten souboj závažnější a zadruhé, tady nešlo o to, aby ho Peter vyhrál, ale aby následně ukázal svojí povahu, když se snaží zachránit hořícího Vultura, což nejen krásně ukazuje jeho charakter, ale je to i hrozně příjemná scénka. Taky musím ocenit, že jsme přeskočili celý Spideyho origin, což je taky hrozně svěží, akorát mě mrzí, že se tu přímo neodkazuje na strejdu Bena, což, co si budem, je asi nejdůležitější postava v Peterově životě a myslím si, že aspoň jedna scéna, kde by se o něm mluvilo, tak by byla fajn. Dále, hudba Michaela Giacchina je geniální. Opravdu geniální. Giacchino je božský skladatel, jeho hudba je energetická a výrazná, jeho Spider-Manský motiv je hrozně příjemný a charismatický, naopak Vulturova znělka je nepříjemná, až děsivá. Soundtrack tohohle filmu dělá podle mě 50% dojmů z něj a je strašně skvělý. Pokud bych měl na závěr říct nějaké negativum, tak je to fakt, že tenhle film se někdy bere možná až moc lehkovážně. Na to, jak lidský má být Spider-Man a jak osobní mají být jeho filmy, tak Peter tady prakticky nikdy nepyká za jeho činy a za jeho rozhodnutí. Např. tady se rozhodne, že upřednostní Spider-Mana a zachraňování lidí před tím, aby byl na soutěži se svými spolužáky a prakticky nikdo ho za to nepokárá. Raimiho filmy, hlavně dvojka Spideyho, krásně ukázali to dilema, kdy si hlavní hrdina musí vybrat, jestli upřednostní Petera nebo Spider-Mana a kdykoliv tohle rozhodnutí udělal, ta druhá stránka jeho života prostě trpěla. A to tady není moc dobře znázorněné. Taky musím říct, že někteří ikoničtí záporáci jsou zde hodně nevyužití, ať už Shocker, Prowler nebo třeba Scorpion, kteří zde mají minimum prostoru. Kromě toho je ale Homecoming úplně božský film. Ano, není to tak hluboké a komplexní jako Raimi, ale je to hrozně příjemný a svěží Spider-Manovský dobrodružství, který má strašně fajn příběh, skvělého záporáka, božský soundtrack a kupu strašně příjemných momentů a scén. Na Homecoming se vždycky rád podívám a i když si nemyslím, že je to tak skvělý film, jako třeba Raimiovky, hlavně kvůli té zábavnosti a příjemnosti mu dávám těch 5 hvězd :D Strašně příjemný, svěží a zábavný Spider-Manovský film, který možná není perfektní, ale já si ho pokaždé sakra užívám. Hodnocení: 80%

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Pokračování Strážců Galaxie je pro mě ohromné překvapení. Tenhle film jsem delší dobu neviděl, ale pamatoval jsem si ho vždycky jako docela slabý. A neskutečně mile mě překvapil, jelikož je to důstojné pokračování jedničky. Všechny postavy, které jsme v jedničce měli tak rádi, jsou zde taky, mají stejné vlastnosti, jejich humor je pořád stejně dobrý a funguje. Trochu změna přichází s Grootem, který se transformoval na Baby Groota, a i když teď budu velmi hejtovaný, nemám tuhle změnu rád :D Baby Groot je možná vtipný a extrémně roztomilý, každopádně je mimořádně otravný. A jeho postava mi přišla, že je ve filmu čistě za prodejem hraček a nemá tu žádný extra význam. Nová postava Mantis mi taky přišla dost plochá a nevýrazná. Trošku problém mám i s dějem, který není špatný, ale je celkem dost jednoduchý, dost přímočarý a když se nad tím zamyslíte, kromě finále by se ta hlavní dějová linka dala shrnout tak do půl hodiny. Aby jsme se dostali k pozitivům, hlavní záporák Ego je velice dobrý, sice nemá bůhví jak dobrou motivaci, ale je charismatický, za což asi může i Kurt Russell, který ho hraje, a má skvělou dynamiku s Peterem, jejich vztah je dost pěkně prokreslený a je fajn. Humor je většinou dobrý, bohužel tu máme i pár docela trapných vtipů, které v jedničce nebyly, a přijde mi, že občas se vtipkuje ve scénách, kde by vtipy být neměli. Každopádně, komediální stránka Strážců je stále velmi solidní a budete se bavit. Vizuál je furt vynikající, stejně jako soundtrack. Každopádně teď už k tomu, co mě na filmu tak moc dostalo. Jeho vážnost a emocionálnost. Nečekal jsem, že pokračování šílené komedie z vesmíru bude takhle moc emocionální a osobní. Celý film má spoustu charakterových momentů, je mnohem osobnější než první díl, je v něm taky hromada vážných, někdy i dojemných scén a celé to končí úmrtím jedné postavy, které patří mezi mé nejoblíbenější Marvelovské smrti, jelikož je prostě srdcervoucí. Je trochu zvláštní říkat, že nejlepší věc na komedii jsou emocionální scény, ale je to prostě tak :D Musím uznat, že James Gunn je skvělý režisér. Když člověk dokáže z šílené a trhlé sci-fi komedie udělat film s vážnými, emocionálními a dojemnými momenty, které takhle dobře fungují, ale zároveň si film zachovává humor a charakteristiku prvního dílu, to chce fakt talent. A Gunnovi se to povedlo. Druhý Strážci rozhodně nejsou nejlepší film na světě, ale je to sakra poctivý film, který ukazuje, jak by se komedie měli dělat. Guardians of the Galaxy Vol. 2 jsou film se super humorem, vizuálem a soundtrackem, je tu ale i dobrý záporák a skvělé charakterové momenty. Hodnocení: 77%

Doktor Strange (2016)

Marvel po celkem dost dlouhé době opět žánrově experimentuje a tentokrát kombinuje tradiční superhrdinský origin s opravdu čistokrevným fantasy, magií a kouzly. A díky této prapodivné kombinaci je Doctor Strange jeden z nejpříjemnějších a nejsvěžejších Marvel origin příběhů. Začněme hned hlavním hereckým castem, tedy Benedictem Cumberbatchem v roli Stephena Strange, jelikož ten je naprosto perfektní. Cumberbatch má ohromné charisma a skvělou energii, dokáže zahrát jak egoistického a arogantního Strange, tak rozumného a moudrého kouzelníka. Jestli něco Marvel Studios umí, tak je to rozhodně casting a vybírání hereckých obsazení, a Cumberbatch je dalším důkazem perfektního castu. Zbytek postav jsou sice fajn, docela pěkně utváří atmosféru filmu a sunou děj dopředu, bohužel většinu času působí jako takové ne moc zajímavé křoví, které má sice občas super momenty, ale jinak ničím nevyčnívá. Tímto popisem jsem narážel hlavně na Morda, jehož jediná role ve filmu je příprava záporáka do budoucna MCU, i když celá jeho dějová linka je extrémně uspěchaná (edit k 2023: no, teď akorát, jestli se pokračování této linky ještě vůbec někdy dočkáme :D). Ještě chci zmínit Kaecilia, tedy záporáka filmu, který je opravdu špatný. A strašně mě to mrzí. Mads Mikkelsen je vynikající herec, který se vyloženě narodil pro hraní záporných postav, notak, podívejte se na jeho ksicht :D Mikkelsen je extrémně charismatický a výrazný herec. Bohužel, tady se něco pokazilo a Kaecilius je nezajímavý, nudný, bez charismatu, bez energie a bez pořádné motivace, který se zařadí na seznam nezajímavých a nezapamatovatelných Marvel záporáků. Každopádně, pojďme mluvit o něčem pozitivním. Mezi největší klady filmu patří rozhodně vizuál. Všechna kouzla, všechny lokace, všechny magické předměty a magické triky, přes Kamar-Taj až po zrcadlovou dimenzi, všechno vypadá výborně. Doctor Strange má rozhodně jeden z nejzajímavějších a nejpoutavějších vizuálů ze všech MCU filmů. K tomu je tu naprosto bombastická hudba od Giacchina, která má energii a přidává filmu neskutečnou atmosféru. Ještě mám trochu problém se samotným fungováním kouzelnického světa. Přijde mi, že je to hrozně málo vysvětlené, některá kouzla jsou celkem nelogická a hlavně, z pohledu celého fikčního světa, tedy MCU, celá kouzelnická společnost vlastně vůbec nedává smysl. Fakt mi neříkejte, že takhle dlouho žili utajení. Ve světě, kde existuje Iron Man, S.H.I.E.L.D. nebo třeba Wakanda a její technologie. Každopádně, tohle už je docela dost velké hnidopišství. Doctor Strange je výborný origin film, který splňuje všechny prvky tradičního akčního blockbusteru. Sympatický hlavní hrdina, perfektní cast, celkem originální a povedené zajímavé akční scény, skvělý vizuál a výborná hudba. Je zde ne moc zajímavý záporák, ale to je upřímně tak nějak všechno. Je to tradiční blockbuster s takovým svěžím nádechem fantasy, což je dost fajn. Velice příjemný tradiční origin příběh superhrdiny, zaobalený v poutavém vizuálu a prostředí kouzelnického světa. Hodnocení: 75%

Captain America: Občanská válka (2016)

Upřímně, vždycky když se někdo zmíní o tom, jak moc je Captain America: Občanská válka skvělý film, na vteřinu se sám sebe vždy zeptám „Opravdu je až tak dobrý?“. Hned potom mi ale dojde jak zajímavý a unikátní tenhle film vlastně je. A i přes to, že z Marvelovek od Russovců je to stále můj nejméně oblíbený počin a třeba takového Winter Soldiera mám pořád o level radši, jedná se beze sporu o úchvatný snímek. Na Civil War jsem vždycky obdivoval to, jak moc dospělý tento film vlastně je. A ne tím, že by to bylo eRko, nebo by tu byla krev a brutalita nebo tak něco. To ne. Občanská válka je dospělá svými tématy, svým příběhem a tím, co řeší. Jedná se o hodně realistický snímek, který ukazuje superhrdinský svět z té politické stránky, což se u komiksovek moc nevidí. Je zde velice pěkně vybudován vztah vlády a vlastně i celého světa k superhrdinům, k jejich činům a je hezky ukázáno jak i záchrana světa může mít na některé osoby silně negativní vliv. A když se nad tím člověk zamyslí, je to vlastně pěkná ukázka toho, jak by asi superhrdinové vypadali v našem, reálném světě. Mě osobně trošku mrzí, že tahle politická část filmu tu nemá takový prostor, jaký by mohla mít, protože je to hodně zajímavé téma, ale chápu, že je to stále komisková akčňárna. Další věcí, co film zvládá na výbornou, tak jsou vztahy mezi postavami. Charakterů je zde totiž bambilion a jejich vzájemné interakce jsou naprosto skvělé. Taky se mi líbí, že si tvůrci uvědomují komplexnost vztahů a že nejsou černobílé. Díky tomu je samotný hlavní pilíř filmu, tedy vztah Steva Rogerse a Tonyho Starka, neuvěřitelně zajímavý a osobní a finální souboj filmu je neuvěřitelně emocionální právě díky skvěle vybudovaným charakterům a vztahům. Abych se taky dostal k samotné občanské válce, tedy k tomu tradičnímu superhrdinskému obsahu, ten je taky super. Já mám hrozně rád tyhle příběhové oblouky kolem proti sobě bojujících superhrdinů a to je tady velmi pěkně zpracované. Obě dvě strany konfliktu a jejich názory jsou hodně detailně napsané, člověk je obě dokáže pochopit, dokáže pochopit jejich postoje a jejich motivy. A to ať už při bitce na letišti, která je čistě právní konflikt a čistě spor založený na různých postojích k právu a vládě, tak i při již zmiňovaném finálním souboji, kde jde jakékoliv právo stranou a jedná se o velmi emocionální souboj založený čistě a jen na vztahu mezi Stevem a Tonym a jejich vzájemným křivdám, což je hrozně super. Herecké výkony asi netřeba zmiňovat, jelikož jsou perfektní. Všechny navrátivší postavy jsou pořád stejně super, a postavy nové, tedy Black Panther a Spider-Man, i přes to, že nemají moc prostoru, jsou taktéž velice fajn. Taky cením, že si Russovci jsou vědomi toho, že se stále jedná o film Kapitána Ameriky, tudíž jeho postava a jeho pohled na věc tu má dost prostoru sám o sobě. Tvůrci ale ani nezapomínají na druhou stranu barikády, na tým Iron Mana, který tu má taky velmi skvěle udělanou linku. K záporákovi Zemovi, ten je upřímně fajn, i přes to, že má teda jenom asi 10 minut screentimu v tomhle dvou a půl hodinovém filmu, a myslím si, že by tu žádný záporák vlastně nemusel být, Zemo je super. Krásně svými motivacemi a svými cíli sedí k celkovým tématům filmu, navíc je hrozně super vidět po dlouhé době záporáka, který není fyzický, ale trápí naše hrdiny psychicky. Musím ještě jednou a naposled zmínit finální souboj, jenž je bez debat nejlepší částí filmu. Celý snímek k němu naprosto božsky směřuje a hypuje ho, je skvěle vystavěn, a hlavně je neuvěřitelně emocionální, osobní a totálně epický. I přes to, že obě strany reagují v afektu a pod vlivem emocí, hněvu a nenávisti, obě dvě strany, jak Tonyho, tak Steva, dokážete pochopit, dokážete pochopit jejich jednání a proč se tak chovají. Abych řekl nějaké negativum na závěr, tak mi trošku vadilo, že film se občas tváří, že jeho děj je hrozně komplexní a složitý, i přes to, že když se na to podíváte jako na celek, ten děj je vlastně hrozně jednoduchý :D A to mně úplně nesedlo. Kromě tohoto detailu je ale Občanská válka naprosto fantastický film, který staví na velmi dospělých tématech a který pohlíží na superhrdinský svět trochu jiným pohledem. Máme zde fantasticky napsané postavy s božsky napsanými dialogy a skvěle zpracovanými vztahy mezi nimi. K tomu je zde velmi dobře vypointovaný konflikt, který je osobní a emocionální, zároveň ale dokážete pochopit obě dvě strany. I přes to, že Civil War nepatří k mým oblíbeným MCU snímkům (ten důvod je upřímně hodně osobní, prostě nemusím tyto epické crossover filmy a třeba právě ten druhý Kapitán je pro mě mnohem příjemnější), je to určitě velmi dobrý film. Skvělý film s výborně napsaným příběhem a postavami, založený na pochopitelném souboji a konfliktu, který navíc zvládá velice dobře emocionální scény. Hodnocení: 80%

Ant-Man (2015)

Pokud jste takový ten člověk, co furt slýchá o té milionkrát zmiňované, zajeté Marvel šabloně, ale neumíte si to moc představit, Ant-Man je podle mě na toto úplně skvělý. Ant-Man je totiž ta nejtypičtější Marvelovka, která snad existuje. Je to prostě akční komedie s humornými prvky, fajn postavami, nic moc záporákem a tunou vtipů, občas ne moc dobře umístěných. Abych začal tedy příběhem, ten je poměrně dost fajn. Já osobně naprosto zbožňuju heist filmy a tudíž celá příběhová premisa o loupeži a ukradnutí Yellow Jacket obleku, její plánování a provedení, tohle všechno mě prostě bavilo. Stejně se mi líbily výkony herců, které jsou fakt dobré, celá hlavní trojice (Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly) je sympatická a mají výbornou chemii mezi sebou, hlavně postavy Scotta a Hanka. Soundtrack je naprosto peckový, hrozně energetický a výrazný a hlavní Ant-Man theme je naprosto libová a neskutečně návyková :D Taky se mi líbily sekvence, kdy je Ant-Man zmenšený, ve kterých si autoři opravdu vyhráli s prostředím a nejrůznějšími detaily a musím uznat, že tvůrci se celkem dost vyřádili a využili schopnost zmenšování opravdu naplno. Teď jenom otázka, jestli za to může Edgar Wright nebo Peyton Reed :D Ale o tom až později. Bohužel, jak již bylo řečeno, film je klasický Marvel, takže jsou tu i nevýhody klasických Marvelovek. Naprosto příšerný záporák, který nemá žádnou motivaci a není vůbec výrazný, k tomu ho hraje pro mě naprosto neznámý herec Corey Stoll, a přijde mi, že do toho moc úsilí nedává. Yellow Jacketa bych asi nejvíc přirovnal k Iron Mongerovi z první Iron Mana, je to dost podobný charakter a záporák, až teda na to, že Iron Monger měl extrémně charismatického Jeffa Bridgese. Navíc, film má v sobě celou kupu vtipů, které jsou docela v pohodě, ale některé z nich jsou ve strašně nevhodných momentech. Máme zde třeba docela smutnou a emocionální scénu mezi Hankem a jeho dcerou o osudu jejich matky, která je totálně zabitá tím, že je ukončena Scottovým vtipem. Taky mi přijde, že film až přehnaně řve na diváka, že patří do Marvel Cinematic Universe. Například scéna s Falconem nebo kdykoliv se zmíní Avengers, působí to hrozně na sílu, hrozně nuceně a je strašně vidět, že to tam bylo dodáno až po odchodu Wrighta. Každopádně teď již k samotnému Edgaru Wrightovi. Pokud nevíte, film měl původně režírovat a psát Edgar Wright, nakonec stihl napsat něco málo ze scénáře a kvůli tvůrčím neshodám se studiem odešel (například chtěl, aby film nebyl součástí MCU a neodkazoval na něj, což se samozřejmě Feigemu nelíbilo). A to je neuvěřitelná škoda. Edgar Wright je neskutečně schopný režisér, který mohl celý film udělat hrozně zajímavý. Pokud Wrighta znáte, tak při sledování filmu vám bude jasné, že za některými sekvenci stál prostě on. Třeba u hodně akčních scén, kde se Ant-Man zmenšuje, tak mi bylo naprosto jisté (a s tím, jak jsem viděl i pokračování k Ant-Manovi se mi to jen potvrdilo), že to byl nápad Wrighta. To samé Scottův charakterový vývoj a jeho osobnost, na který pozdější filmy naprosto kašlou, tam je strašně očividné, že to byla myšlenka Edgara. Wright je neskutečně kreativní člověk a kdyby ten film opravdu režíroval on, jsem si jistý, že mohl být boží. Takhle je to jenom fajn a je to fakt ta nejtypičtější Marvelovka, při které na vás občas vyskočí náznaky něčeho většího, ale to je tak všechno. Zabaví vás to, nebudete se nudit, má to chytlavý a poutavý příběh (opět je naprosto očividné, kdo vymyslel tu premisu :D), sympatické postavy, dobré akční scény, ale taky neskutečný přehršel humoru v dost blbých momentech a špatného záporáka. Opravdu naprosto tradiční Marvel. Klasická Marvelovka s fajn dějem, hromadou vtipů (i když občas v dost nevhodných chvílích) a špatným záporákem. Takový typický MCU film. Hodnocení: 70%

Avengers: Age of Ultron (2015)

SPOILERS! Strašně moc lidí tvrdí, že tenhle film je mnohem, MNOHEM horší, než jeho předchůdce. A já prostě nesouhlasím. Nevím, jestli je to tím, že pokaždé, když jsem Age of Ultron viděl jsem měl nějakou dobrou náladu, ale ten film je prostě super. Dokonce jsem se chvíli rozhodoval, jestli tomu nedat to plné hodnocení, tedy pět hvězdiček. Ten film je podle mě slabší než první díl, ale jenom opravdu o trošku. A upřímně, jasně, že to je slabší než první díl. Jednička bylo něco neuvěřitelného, něco epického, co se do té doby ještě nevidělo. Age of Ultron je v podstatě dost podobné prvním Avengers, ale to přece neznamená, že to je špatný film. To, co v jedničce bylo super, je tu super pořád. Vztahy mezi postavami. To tenhle film neskutečně tahá. Je tu trochu méně dialogů než v jedničce, ale pořád jsou dobře a zábavně napsané. Prostě nejlepší scény jsou ty, kde si postavy povídají, viz celá scéna na večírku, která je extrémně zábavná a je to neskutečně lidský moment pro tyhle svět zachraňující postavy. Ty samotné postavy, když už o nich mluvíme, jsou stále stejně super. Vrací se nám hlavní šestka, která je stále stejně boží, navíc Hawkeye tu má mnohem víc prostoru a má tu i svou vlastní osobní linku, což je super, protože Hawkeye je podle mě hrozně přehlížený, plus tu máme pár nových charakterů. Pietro a Wanda Maximoffovi jsou zajímaví, škoda jen, že se takhle hned v prvním filmu zbavili Pietra, jeho postava měla potenciál a dost se mi líbila, Quicksilver působí jinak než v X-Menech a upřímně se mi tahle jeho varianta taky zamlouvá. Jasné, na Evana Peterse nemá, ale kdo taky má :D K Wandě, ta je tady fajn, je hrozně příjemné vidět tady mladičkou Wandu, která ještě ani pořádně nezná své schopnosti a pak si uvědomit, kam až došla třeba v 2. Doctorovi Strangovi :D Každopádně, její schopnosti navozovaní snů a tyhle snové sekvence jsou asi nejlepší části filmu, jsou takové nepříjemné, až děsivé a působí dost dobře. Ještě se chci vyjádřit k Iron Manovi, jelikož celý charakter Tonyho je tu dost divný. Doslova, v minulém filmu, Iron Man 3, se naučil, že dokáže žít i bez obleků a že jeho obleky nejsou všechno. Tady najednou má potřebu stvořit robota na ochranu Země, který se vymkne kontrole. Je to divný, trochu mi vadí tenhle prakticky vymazaný charakterový výoj, ale nic hrozného a dokážu s tím asi žít. Pak tu máme Visiona, který sice má málo prostoru, ale jeho stvoření je skvělá scéna se super atmosférou a Paul Bettany je prostě naprosto skvělý na roli Visiona. U některých postav mě sice mrzí, že mají hrozně málo prostoru, ať už Falcon, War Machine nebo třeba Nick Fury, ale co člověk nadělá. A nakonec je tu hlavní záporák Ultron, který je bohužel docela meh, hlavně kvůli tomu, že jeho motivace jsou takové nijaké, doslova jediný důvod, proč chce vyhladit svět je proto, že to vyčetl na internetu :D Každopádně, je neskutečně charismatický, občas až děsivý a vizuálně vypadá hrozně dobře. Jenom mě mrzí, že jsme ho pořádně neviděli v té jeho polo zničené podobě, ve které je tu asi na 2 minuty, protože tahle jeho forma byla dost děsivá. Je tu také strašně moc zapamatovatelných momentů. Hulk vs Hulkbuster, první potkání se s Ultronem, bitka na kamionu, to všechno jsou strašně cool momenty :D Samozřejmě, film končí epickou velkolepou bitvou, která se mně osobně líbila o trošku víc, než bitva v New Yorku z jedničky. Je mnohem epičtější, jde tu o mnohem víc, navíc notak, bitka na lítajícím městě v oblacích, ať je to sebevětší blbost, je prostě cool nápad :D Sice to finále nemělo takovou atmosféur jako v jedničce, ale jak jsem říkal, jednička je prostě nepřekonatelný film sám o sobě. Na závěr, Age of Ultron je upřímně hrozně super film, který je na dost podobné úrovni jako jednička. Je to prostě naprosto boží týmovka našich oblíbených hrdinů, s epickými souboji, velkolepým finále a ano, podle mě trošku nevyužitým záporákem, ale jinak absolutně nechápu ten hejt. Tenhle film je taková trochu kopírka jedničky, ale pořád stále funkční kopírka. Avengers: Age of Ultron je super pokračování Avengers, které opět dost sází na výborné dialogy mezi postavami, skvělý děj a výborné a epické finále. Úctyhodný sequel. Hodnocení: 77%

Strážci Galaxie (2014)

Se Strážcema Galaxie Marvel opět experimentuje a tentokrát tu máme naprosto ulítlou komedii z prostorů vzdálené galaxie. A překvapivě to docela dost funguje. Hned na začátek musím pochválit samozřejmě Jamese Gunna, režiséra a scénáristu Strážců, který nejen, že měl výborný nápad a myšlenku, zároveň ji ale dokázal skvěle zpracovat a udržet si nějakou svou vizi a svůj styl. Což se u MCU, a už vůbec ne u dnešního MCU, moc nevidí. Každopádně, začněme humorem. Správná komedie samozřejmě stojí hlavně na dobrém humoru a ten se naštěstí velice povedl. Film má hromadu dobrých a zábavných vtipů a nenajde se zde žádný vtip, který by byl špatný nebo trapný. Navíc, když film potřebuje nahodit trochu vážnější atmosféru, dokáže to. A to je super. I když je to komedie, je tu spousta vážných a dojemných scén, což považuji za znak dobré komedie. Pokud vaše komedie dokáže mít i dojemné momenty, tak je to opravdu super. Další velký plus je samotné prostředí galaxie, které vypadá nádherně, je krásně barevné, ujeté a šílené, a je to něco, co jsme v MCU ještě neviděli. Soundtrack je taky dost originální, jedná se totiž hlavně o songy ze 70. a 80. let, což se může zdát, že k sci-fi moc nepasuje, ale opak je pravdou. K filmu to perfektně sedí a má to i nějaké to příběhové opodstatnění. Také vztahy mezi jednotlivými postavami jsou super, každou z hlavních postav si svým způsobem oblíbíte. Mimochodem, originalita tohohle filmu opravdu nezná mezí a tvůrci vůbec nešetřili nejrůznějšími nápady. Notak, jednou z hlavních postav je chodící strom, co neumí pořádně mluvit, nebo nadávající mýval :D James Gunn se opravdu předvedl. Ale všechno není tak dobré. Záporák Ronan se řadí ke dnu Marvelovských padouchů. Nemá prakticky žádný charakter, charisma, ani dobré motivace a je to klasický „Ééé, já chci ničit, bum prásk, chci ničit.“ záporák, který je prostě špatný. Taky příběhově je to trošku uspěchané, přijde mi, že se celý tým přesune z „Dělám to jenom pro peníze“ na „Jsme kámoši a zachráníme svět“ dost rychle a jejich charakterový vývoj není moc rozvinutý. Jinak jsou ale Guardians of the Galaxy dost originální Marvelovka, která je něco úplně jiného, co jsme ještě neviděli. Jedná se o skvělou komedii, zábavnou jízdu plnou dobrých fórů, skvělé osmdesátkové hudby, ale překvapivě i dost fajn emocionálních scén, sympatických hrdinů a dobrého děje. Velice svěží odpočinkový film. Oddechová komedie s tunou kvalitních vtipů, ale i zajímavým dějem a překvapivě i s pár fajn vážnými momenty. Hodnocení: 72%

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Druhý díl Kapitána Ameriky je naprosto skvělé akční realistické drama, které i dnes patří mezi to nejlepší, co MCU vyprodukovalo. Já osobně se netajím tím, že první díl Kápa mám opravdu hodně rád i přes to, že pro většinu lidí je to spíš jedna z těch slabších věcí, co nám Marvel nabídl. Prvního Avengera mám prostě rád, ale Winter Soldier posunul laťku ještě mnohem výš. Film se sice prezentuje jako MCU superhrdinovka, vůbec tak ale nepůsobí. Celý film je poměrně dost realistický a vážný, brutální a i docela dost temný a zkrátka vůbec nepůsobí jako dnešní přebarvičkované Marvelovky. Začněme příběhem, který je naprosto boží. Má strašně zajímavý koncept, celý nápad teroristické organizace, která se usídlila ve vládním bezpečnostním útvaru, je strašně zajímavý a film ho těží do maxima. Navíc, je zde hromada skvělých postav, které jsou sympatické a dobře napsané, navíc se skvěle hodí k samotnému ději. Např. Kapitán tu má výborný charakterový vývoj, kdy na začátku filmu je to člověk, který naprosto důvěřuje vládě a poslouchá jí na slovo, a postupem filmu se musí naučit, že se jí nedá ve všem úplně věřit. Celkově, děj je napínavý a poutavý, plný zajímavých zvratů a úžasných momentů. Všichni herci jsou skvělí, charismatičtí a díky jejich hereckým výkonům zde fungují i dost emocionální scény. K záporákům, konečně po dlouhé době u Marvel filmu můžu říct, že má skvělé záporáky. Alexander Pierce sice svými motivacemi nepatří mezi nejlepší padouchy, ale díky Redfordově hereckému výkonu je brutálně charismatický a roli hlavního masterminda, který tahá za nitky, zvládá opravdu dobře. A pak je tady samotný Winter Soldier, který je naprosto skvělý a řadí se mezi ty nejlepší záporáky Marvelu. Do zhruba půlky filmu je Winter Soldier nezastavitelné zabijácké monstrum, které masakruje kohokoliv na potkání a jde z něj strach a respekt, čemuž dopomáhá i jeho hudební motiv, který je neskutečně děsivý. Jakmile se ale odhalí jeho pravá identita, Winter Soldier dostane jako charakter hloubku, má skvělou dynamiku s hlavním hrdinou, ale stále si udržuje respekt a strach všech. Hudba je naprosto výborná, hlavně již zmíněný motiv pro Winter Soldiera je opravdu dobrý. Film má taky výborné akční scény, které jsou kontaktní a pěstní, takže žádné CGI souboje, ale hezky brutální a realistické, a vypadají prostě skvěle. Jediné, co mi na filmu vadilo je trochu pomalejší tempo, ale to je jen malá vada na kráse, jelikož The Winter Soldier je naprosto vynikající film, který divákovi přinese jak velice seriozní a dospělý příběh, realistickou akci a výborné zpracování děje. Bratři Russové si zaslouží pochvalu, jelikož udělali něco, co pro Marvel není typické. Natočit akční drama s nádechem krimi, které nemá nucené vtipy, ale je opravdu dospělé a realistické, to se jen tak nevidí. Velice dobrá a povedená krimi záležitost se skvělou akcí, ještě lepším dějem a výborným zpracováním. Hodnocení: 80%