Komisař Maigret zuří (1963)

Ne, Gabin neumí Maigreta tak jako např. Cremer. V této epizodě navíc nešťastně dabovaný. Ani nevím, proč dávám 3*. Že by proto, že jsem dnes viděla Svatý rok?

Přehrady na řece Verdon (2022) (TV film)

Tak přesně tohle má dokument o technických stavbách, popř. architektuře, poskytnout. Atraktivní záběry, zajímavé informace, souvislosti, srovnání, vizualizaci, animaci... Film má být tak názorný, že mu porozumí laik. Když jde navíc o vodní díla v Provence, nemohu než chválit a chválit. Opakuju se - Francouzi takto tematicky zaměřené dokumenty prostě UMĚJÍ!  Budu se muset do té části Provence jet podívat. Nádhera!

Svatba mého nejlepšího přítele (1997)

Svatba a zase svatba... láska až za hrob a zase svatba. Jak může být motivem veškerého jednání svatba? Krásní hlavní představitelé, No, zrovna hezoun Dermot ani nic jiného než lásku hledajícího zahrát neumí. Typická americká slaďárna, předvídatelná, plná klišé. Ty šaty, co měla Julia v závěrečné scéně, se mi líbily. A snad ještě těch pár hitů a Juliiny pády.

Jak ukrást Venuši (1966)

Film, který mě okouzlil už v mládí. Asi bych našla i výstřižky z Kina (to byl časák pro filmofily). Roztomilá Audrey, podmanivý Peter, střelený padělatel Griffith... Původní dabing. Zvláště Munzar přispívá hodně k charismatu hlavního hrdiny. Kopecký je taky úžasný! Když vám vypadne obraz, můžete to poslouchat jako rozhlasovou hru. Ale ten vizuál stojí sakra vysoko! Paráda!

Největší stadion na světě (2019) (TV film)

Baví mě dokumenty o architektuře nebo nových technologiích. Zde se například řeší i design loga hráčů amerického fotbalu, a to je tedy fakt zajímavé. Vždycky oceňuji uvádění parametrů, srovnávání s ostatními podobnými projekty, časosběrnou kameru, vizualizaci celého procesu stavby. Jen mi oproti francouzským dokumentům podobného zaměření vadí, že ty americké zbytečně některé situace zveličují, dramatizují - "Tohle je opravdu riskantní... musí to klapnout na milimetry...kdyby jedno jediné lano spadlo, tak..." V těchto okamžicích také nastupuje dabing s povely, které zaznívají z úst "těch nejlepších inženýrů". A ty povely dělají z dokumentu detektivku.  A  k tomu ten slovník superlativ - "největší obrazovky, nejmodernější technologie, světový unikát, bla, bla... tým přišel s geniálním řešením, bla, bla..." No, škoda.

Svatý rok (1976)

Ani po letech neztrácí film na atmosféře. Gabinovi tahle role sluší víc než kabát Maigreta. Jednoduchá zápletka s krásnou pointou - JÁ UŽ JSEM PŘISPĚL. Bollingova hudba působivá svým načasováním i jednoduchostí. Jako by si žáček lidušky cvičil stupnice. Do toho autentický dabing, zvláště Větrovský mě svým energickým projevem zaujal. A architektura kostela v Chatenay-Malabry byla už jen třešničkou na dortu. Původní hodnocení opravuji na 5*.

Příběhy slavných - Mefistův rytíř (2008) (epizoda)

Pěkně udělaný dokument. Proč ale právě ve filmu o hudebním skladateli Karlu Svobodovi je tolikrát použita hudba Ennia Morricone?

Skleněný zámek (2017)

Všední příběh alkoholika, který se neumí postarat o rodinu, tak ji krmí žvásty o hvězdách a o tom, že postaví skleněný zámek. Ne, tohle mě nedojalo. Ani nevím, v čem je snímek pozoruhodný, jak se píše v anotaci. Nicméně oceňuji herecké výkony všech tří hlavních postav a líbila se mi práce s kontrastem prostředí.