Volver (2006)

Almodóvar namiešal ďalší - pre neho typický skvost, z viac menej bežného života v Španielsku, ktorý tak dobre pozná. Málo absurdných situácií strieda viac vtipných, avšak všetko v ležérnom tempe hereckého koncertu žien - najmä Penélope Cruz. Fajn oddychovka, nenudil som sa.

Valkýra (2008)

Vojnový thriller kopírujúci historické udalosti druhej svetovej - veľmi uveriteľný a aj napriek známemu koncu napínavý. Fajn zážitok, možno len trochu menej komercie v podobe opozeraného Cruisa by nezaškodilo, no a potom ešte tá angličtina ;-)

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Žeby rozprávka pre dospelých? Na to je to dosť naivná a presladená rozprávka. Ale keď už, dajme tomu. Len pravidelné predvídateľné trestanie detí a chatrč, ktorej by mohli konkurovať len tie z východného Slovenska - to si vážne mohol Burton odpustiť. Po vizuálnej stránke však nie je veľa filmov, ktoré by mohli konkurovať (mimo iných Burtonoviek samozrejme) tejto fantasy zábave...

Firefly (2002) (seriál)

Seriál, ktorý ma od začiatku nechytil, nie veľmi bavil a skôr mi bol smiešny. Odporúčania o druhej lepšej polovici seriálu boli pravdivé (podľa mňa najlepšie časti boli 9,11), avšak to nestačilo na lepšie hodnotenie. Totiž na sci-fi o vesmírnom putovaní bolo až podozrivo málo akcie, a keď už - vo väčšine prípadov mi prišla trápna. Ako keby sa tvorcom nepodarilo zladiť žánre sci-fi a westernu - síce nápad to nemusel byť zlý, ale neustále víťazstvá brakov nad modernými zbraňami a vesmírnymi loďami... ehm, to asi nie, to je až priveľký kontrast, ktorý som nemohol stráviť. No a ďalšia slabina - herci, resp. aj postavy čo hrajú - mechanička Kaylee ako jeden príklad (naivku neustálym usmievaním vôbec nezahrala, skôr ma dráždila - ale v tom horšom zmysle, no a jej superschopnosti v oprave lodi k jej postave - tak to snáď ani omylom). Šťastný koniec v každej epizóde je asi pozostatok deväťdesiatych rokov, tiež nedostatok. Vážne netuším prečo je tento seriál tak vysoko...

Sin City - město hříchu (2005)

Kus filmového majstrovstva už v úvodnej scéne naznačil osobité vizuálne spracovanie tiahnuce sa celým filmom. A nielen to, trojica režisérov si dala záležať aj na tempe, obsadení a čiernohumornom spracovaní. Pokrivkáva atmosféra, gradácia - ale nemyslím, že ako prepis komiksu by sa mala tomu prikladať veľká váha. No a čo sa týka komiksového spracovania, viac takýchto diel, nech sa dá porovnávať, zlepšovať, bo tento štýl mi sakramensky sedí! 90%

Equilibrium (2002)

Podobnosť s Matrixom sa nezaprie, avšak konkurovať mu môže azda len po vizuálnej stránke a hereckými výkonmi niektorých postáv. Hlavne scenár má nedostatky, logika niektorým scénam ušla kde-tam, ale hlavná myšlienka je aj napriek tomu použiteľná. Škoda len že mal film zlé načasovanie, možno by sa mu dostalo viac uznania. Ja som spoko, čo som čakal som aj dostal a preto to nehodím do priemeru - možno aj pre záľubu v podobné futuristické snímky.

Svéráz národního lovu (1995)

Identické s rybolovom, len menej vodky a o čosi viac akcie. Záleží len na uhle pohľadu, či vám táto komédia sadne alebo nie. Ale myslím že príjemné rozptýlenie zavialo aj tentokrát z východu.

Lusitania - vražda v Atlantiku (2007) (TV film)

Slušne spracovaný TV film z historického hľadiska, najmä záver celkové hodnotenie povytiahol a zatienil tak najmä nedostatky v rozpočte. V niektorých momentoch bolo zjavne cítiť podobnosť s Titanicom.

Ti druzí (2001)

Mrazivá atmosféra, pochmúrnosť a Nicole Kidman - to mi asi najviac utkvelo v pamäti. Viac ako prekvapivý záver, ktorý vyvoláva otázky, či všetky diely skladačky zapadli do seba. Veľmi neriešim, Amenábar opantal inak a určite sa na jeho tvorbu odteraz už pozriem dôkladnejšie.