Před úsvitem (1995)

Docela zajímavý film, který stojí hlavně na hereckých výkonech ústřední dvojice a na jejich dialogu. Ve filmu zazní několik myšlenek, které si budu asi docela dlouho pamatovat. nadšením sice nejásám, ale ta zvláštní, něžná atmosféra na mě docela zapůsobila. Celý film je především taková komorní, pocitová, snad až divadelní záležitost o dvou hercích, co se procházejí po Vídni a povídají si o všem možném, i nemožném. Ona je důvěřivá, citlivá Francouzka s velkým srdcem plným myšlenek. On je prozíravý americký frajírek se smyslem pro realitu, co cestuje po Evropě. Náhodné setkání ve vlaku kdesi v Rakousku jim dovolilo se na chvíli zasnít, chytnout se za ruce a prožít si svoji láskyplnou a dobrodružnou noc. Jenže po každé noci jednou nastane ráno a záleží jen nás, jak se rozhodneme ho prožít.

Proti všem (1956)

Hodnotím celou trilogii jako celek a nutno vyzvednout hlavně výborně zpracovanou technickou stránku a především pak velkolepé bitevní scény s velkým množstvím komparzu. Davové scény jsou na tu dobu fantastické a můžou konkurovat zahraničním filmům s mnohem většími možnostmi. Bitvy jsou velkolepé a přehledné a Jiráskova i Vávrova představa doby a poměrů mě prostě baví. Vyloženě krásné je gradování náboženského fanatizmu až do úplných extrémů. Je škoda, že už se u nás netočí filmy takového rozsahu. Ta přehnaná ideologie mi vůbec nevadila, prostě mi k tomu sedí a dokonce bych řekl, že k tomu všemu patří. Politická šlápota doby sice zanechala jasný otisk, ale nic mi nezkazila na tomto historickém filmovém zážitku.

The Runaways (2010)

Výborně fungující životopisný film, který mapuje nedlouhou kariéru The Runaways. Casting docela sedí a hudba je víc, než úžasná. Kristen- Bella- Stewart mi vůbec nevadí a na roli se i docela hodí. Song Cherry Bomb je naprostá pecka a já si to pouštím pořád dokola. Mám rád tuhle dobu, tenhle styl a závidím jim tenhle šílený životní styl a postoj, ke kterému mi brání pud sebezáchovy a smysl pro rodinu. Když si člověk pouští stará videa z koncertů, rozhodně to nevypadá jako taková divoká a neuvěřitelná jízda, ale já mám pocit, že dřív se ta hudba jen neposlouchala, ale opravdu se žila.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Ať chci, nebo nechci, stejně musím srovnávat s úžasným Battle Royale, které je v podstatě natočeno na to stejné téma, ale celé to provedení je nesrovnatelně lepší a to snad ve všech směrech. A hlavně je mnohem drsnější a i s tou asijskou nadsázkou reálnější. Tady je jasně vidět, pro jakou věkovou skupinu jsou Hungry games určené. Vidím to na druhý stupeň základky a maximálně středoškoláky. Všechno je strojené a vyžehlené jako vánoční ubrus od maminky a skoro všichni jsou krásní a úžasní jako z Bravíčka. Teda až na tu obětavou stařenu a sympatický černošský pár. Jako třináctiletá holka bych si to asi užil víc.

Křižáci (2012) (seriál)

Pro mě tématicky velice zajímavý dokument o křižáckých válkách. Jen to provedení trošku pokulhává. Je škoda, že když se tam vypráví o křižáckém taženích, jsou tam záběry na současný, moderní Egypt a Káhiru. Možná to mohlo být doprovázené dobovými malbami, nebo z toho udělat částečně hraný dokument. Nevím ,ale dost mi to kazilo celkový dojem. Ale naštěstí mám dobrou představivost, tak jsem se s tím vypořádal po svém, vnímal jsem jen mluvené slovo a obraz si už k tomu dotvořil sám :)

300: Vzestup říše (2014)

Asi budu muset začít chodit do kina v plínách, protože z toho vizuálu jsem si chvilkama fakt uchcával. Co se ubralo na castingu a epickému hrdinství, to se přidalo v hektolitrech krve a velkých scénách. Nemá to kvality prvního dílu, ale i tak jsem se výborně bavil a opravdu si to užil. Klidně bych si dal ještě nášup v podobě třetího dílu. Třeba bitva u Marathonu, které jsme si tady ochutnali jen kousek. Superakční Eva Green mi Gerarda Butlera nenahradila, jak píšou ostatní, ale Sullivanu Stapletonovi jsem časem ( a s trochou snažení) přišel během filmu na chuť. Ten závěr mi přišel trošku ustřižený, poslední bitvu jsem si představoval delší a hlavně velkolepější a písnička od Black sabbat na závěr mi moc neseděla a malinko mě vynesla z mého hrdinského snění. Ale stejně nemůžu jinak než za 5*.

Enderova hra (2013)

Povedené vesmírné sci-fi a hlavně jeden z mých oblíbených filmových žánrů. Spíše než na akci je soustředěné na postavy, vztahy mezi nimi a otázku etiky, ale to nic nemění na zážitku z filmu. Vizuálně téměř dokonalé a po herecké stránce taky nemám co vytknout. Závěr je možná jiný, než jaké je očekávání diváků, ale já se opravdu bavil víc, než jsem vůbec čekal.

Zrození šampióna (2009)

Já jsem se s tím filmem tak úplně neztotožnil. Postava Sandry Bullock mi byla chvílemi opravdu hodně nesympatická, ovšem po herecké stránce super. A obřího natvrdlýho černocha z ulice bych si asi doma taky neubytoval, ani kdyby se jmenoval John Coffey a já věděl, že už nikdy nebudu mít ani chřipku :) Příběh není dramatický, příliš dojemný a nejedná se vlastně ani o sportovní drama, ale stejně je na něm prostě něco, co mě zaujalo. Možná to bylo tou pohodou a jakousi nadějí, kterou film přímo sálá. Nehledě na to, že se jedná opravdový příběh.

Carrie (2013)

Proč je to tak podhodnocené? Viděl jsem obě verze a říkám, proč ne? Slušně krvavé, napínavé a je jasný, komu fandit a to bez námitek. Jasně, netušil jsem, že na americké střední školy chodí jen modelky a vymydlení, nabušení hošani, ale když tohle pomineme, tak v tom vidím slušný horůrek se vším, co k tomu patří. Fandil jsem Carrie, jak kdybych to ještě nikdy neviděl. Julianne Moore vypadala fakt jako šílená a zahrála to opravdu dobře. Chloe Grace byla opravdu přesvědčivá a v závěru nádherně démonická. No a že se časový přesun dostal za hranice videoher? A proč ne? Nechápu ty vyčítavé komentáře na tohle téma... To má někdo roztočit klikou, aby nahodil motor a odjel z parkoviště? Doba se prostě hnula a je potřeba s tím počítat i ve filmu...

Nezapomenutelné prázdniny (2013)

Skvělá pohodovka a film, o kterém jsem si ani z poloviny nemyslel, že bude tak dobrý. Jedno z největších překvapení poslední doby. I když co si budeme povídat, bez Sama Rockwella by to byla poloviční podívaná, protože co on v tomhle předvedl, je neuvěřitelně sympatické a to hned tak každý neumí. A hlavně celému filmu dodal neuvěřitelnou energii a pohodu.