Half Nelson (2006)

Velice zvláštně, možná až poeticky podané drama. Je to taková náladovka, která má v člověku navodit pocity a myšlenky, nad kterými pak přemýšlí, aniž by vlastně věděl proč. Mám tenhle typ filmů rád, stejně jako Ryana Goslinga, který je tu opravdu skvělý. A ač se zdá příběh trošku ospalý a bez větších dějových zvratů, zasáhne člověka právě tou zvláštní a poetickou atmosférou.

Poslední propadne peklu (1982)

Naturalistický, historický film, s perfektní dobovou atmosférou a tajemnou, až pohádkovou zápletkou. Nebezpečná středověká atmosféra na člověka přímo dýchá, jako by měl pár pasovských přímo za krkem. Bitvy jsou sice poměrně malé, ale za to na místní poměry krvavé a propracované. Pohádkový předmět dodává na tajemnosti a dává nám ochutnat i trošku víc, než jen středověký příběh. Protože špinavé a syrové prostředí, tu protíná druhá, snad až pohádková linie filmu s dětskou hrdinkou. Za povšimnutí stojí určitě hudba a herecké výkony, především pak Michaela Kudláčková a také vykreslení postav, kdy není nikdo v zásadě dobrý, ani zlý, stejně, jako tomu je v reálném životě.

Velká válka: 1914-1918 (2008) (TV film)

Dokument za pět hvězdiček jako vyšitých, a řekl bych, že jeden z nejlepších, co jsem vůbec kdy viděl. Spousta dobových, kolorovaných i černobílých záběrů, a ukázek z nejrůznějších filmů na dané téma. Vše doprovázeno vynikajícím komentářem fiktivního francouzského vojáka. Velmi realisticky nám ukazuje pohled na největší bitvy první světové války i události, které se odehrály v zázemí a dopad na civilní obyvatelstvo. Vše z pohledu obyčejného řadového vojáka, pojaté, jako jakýsi převyprávěný osobní deník. Z některých záběrů a fotografii až mrazí a některé informace mi byly dosud naprosto cizí. Příběh začíná ještě před vypuknutím války a atentátem v Sarajevu a končí až v poválečném Německu. Podrobně ukazuje všechny hrůzy bitev, neúmornou snahu o přežití i nesmyslnost války, jakož i sílu vlastenectví, propagandy na obou stranách a víru ve vítězství.

Dogani (2011)

Obsahově naprosto odporné a mrazivé, ale po filmařské a scénáristické stránce téměř dokonalé. Tak dobře zvládnuté, dětské herecké výkony jsem možná ještě nikdy neviděl a vše podkreslené opravdu povedenou hudbou. Jako celek působí velmi autenticky a vědomí, že jde o skutečnou událost mi nahání husí kůži. Některé záběry z internátu působí až hororovým dojmem, na druhou stranu je příběh neuvěřitelně dojemný a člověk má po shlédnutí pocit, že musí zachránit celý svět. Jo, Jihokorejci to prostě umí a dokazují to čím dál častěji v nejrůznějších filmových žánrech a provedeních.

Ledová archa (2013)

Postapokalyptické filmy mám rád a tahle originální řezničina určitě patří k nejlepším ve svém žánru. Přes dvě hodiny drsných scén, kde sekera rozhodně neslouží jen ke štípání polínek. Celý děj se odehrává v nedaleké, zmrzlé budoucnosti, kde lidé přežívají jen v jakési Noemově arše. Vlaku, který veze už sedmnáct let poslední přeživší po zamrzlé planetě. Jenže i tady jsou lidé rozděleni na kasty a kdo by se nechtěl povozit v první třídě, že? A tak začíná krutý a opravdu krvavý boj o každý vagon a každý metr vlaku, který je jedinou nadějí na přežití lidské rasy. Herecky velmi příjemné a dokonce Jamie Zvoneček tu konečně (asi poprvé) vypadal jako chlap. Ovšem nad logikou a detaily bych se moc nezamýšlel, protože jinak by tenhle vláček příliš daleko nedojel a úchylní vlakofilové jako Sheldon Cooper by mohli nad pokaženým vagónkem hořce zaplakat.

Pustina (2006)

Svěží, hororová survival vyvražďovačka s příjemnou stopáží a spoustou krvavých, naturalistických scén. Pointa sice není zrovna nápaditá a nehýří originálními nápady (stejně jako tenhle komentář), ale jako celek působí velmi dobře. Na zdánlivě opuštěné ostrově je za trest vysazeno několik mladistvých, namachrovaných delikventů s vychovatelem, ale jejich minulost je tu brzo dohání a tvrdě se mstí. A kdo má rád zběsilé pobíhání po lese, litry krve, zlé pejsky, hloupé jednání postav a hlavně oddych při fajn horůrku, bude spokojen stejně jako já.

NON-STOP (2014)

3,4 * První dvě třetiny napínavý a tajemný thriller, který ve mě vyvolal velké očekávání,ale od Neesonova srdcervoucího proslovu už to šlo jenom dolů a samotný závěr už bylo jen ohrané klišé, ostatně jak už tomu tak v podobných filmech bývá. Liama Neesona mám rád a role leteckého maršála mu sedla jako prdel na záchodové prkýnko, nic méně nepovedený scénář v posledních patnácti minutách kazí dojem z celého filmu. Každopádně první půlka filmu je opravdu hodně dobrá. Nápad s SMS přidává na tajemnosti, prostředí letadla působí klaustrofobicky, každých dvacet minut jeden mrtvý a 150 podezřelých k tomu.

Pompeje (2014)

Tohle je pro mě opravdu velké zklamání. Film se celou dobu soustředí na několik hlavních postav a celá přírodní katastrofa a zánik Pompejí se tam jen tak okrajově mihne po šedesáti minutách přihlouplých dialogů o ničem. Ono jen to úvodní seznámení hlavní dvojice je tak přihlouplé a neuvěřitelné, až to bolí. Panička z Pompejí zahlídne špinavýho otroka, celá se rozklepe a je z toho láska jako trám ( nebo jako kámen?). No to bych chtěl v té době vidět. Postavy jsou vykreslené hrozně jednostranně a celá linie filmu je jednoduchá až hanba. Nehledě na to, co všechno bylo tímto snímkem vykradeno.Toho tématu je opravdu škoda a kdo čeká katastrofický film, bude zklamaný stejně jako já. I když možná ne, protože celá tahle podívaná je vlastně jedna velká katastrofa. Dávám 2* ze soucitu a proto, že jsem se na to tak těšil.

Lovec jelenů (1978)

Ta stopáž je neuvěřitelně dlouhá, ale kdo vydrží, dočká se filmového zážitku, kterému se vyrovná jen málo co. Naprosto obdivuhodný film, který si zaslouží chválu snad ve všech směrech. Takové vykreslení postav a jejich následnou destruktivní přeměnu vlivem války ve Vietnamu člověk nevidí každý den. Začátek je sice laděn v pomalém tempu, ale to je právě to úžasné, jak pomalu, ale jasně rýsuje charakterové vlastnosti postav a nebojí se věnovat několik minut jediné scéně, která je pak vlastně neuvěřitelně důležitá, aniž by si to divák zprvu uvědomil. Přelom nastává v další části filmu, která nás vrhá přímo do chřtánu války a i když je válečná scéna velmi krátká, je o to brutálnější a s větší intenzitou buší do našeho emočního nitra. Ale to pravé jádro snímku se nachází právě v jeho poslední části. Na scény s ruskou ruletou a kamarádstvím, které nezná hranic ani za cenu života nikdy nezapomenu a mám je vryté v mysli asi na vždycky. Velmi něžně vykreslený, platonický milostný vztah a skoro symbolický lov jelenů ještě o to více dokresluje už tak téměř dokonalou atmosféru. Christopher Walken ve své možná životní roli...

Komando postradatelných (2012)

Dostal jsem přesně to, co jsem čekal. Akční béčko s dobrým hereckým obsazením. Jako oddechovka bez velkého očekávání neurazí a pobaví.