Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Velice naturalisticky a řekl bych, až drsně pojatá satira, která mezi válečné a krvavé scény z lehka vstřikuje kapky jakési nadsázky a humoru sobě vlastního. I když není film plný masových scén, s tisíci komparsistů a u vtípků se nepotrháte smíchy, přes to všechno působí válečné scény velmi věrohodně a budete se dobře bavit. Ze začátku jsem se trošku ztrácel v ději, nevěděl kdo je kdo a která vlastně bije a časové posuny byly dost matoucí, ale po půl hoďce, kdy už jsem se rozkoukal, jsem seděl jako zařezaný a užíval si to plnými doušky.

Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců (2013)

Docela jsem se toho bál, protože, Mrňousci, jako pěti-minutový seriál jsou výborní, ale co asi provedou autoři s časem 88 minut, to mi nebylo docela jasné a ze začátku jsem se i možná na malilinkou chviličku nudil. Pak se ale objevili na scéně mravenci a začalo to pravé, kreslené, hmyzí dobrodružství jak se patří. Cesta k mraveništi po řece, plná nástrah, nepřátel i komických situací mě velmi pobavila. Epická bitva o mraveniště byla prostě skvělá, jako vystřižená z Pána prstenů a přelet malé berušky nad krajinou bojiště snad předčil i všechna má očekávání. Dokonce i pavoučka jsem se dočkal a to už jsem se bál, že na něho autoři zapomněli. Obrana mravenčího hradu byla drsnější, než jsem čekal, ale v celku je to celé roztomilé a prostě příjemné. Mrňousci jako vždy nezklamali.

Freddie Mercury: Příběh (2012)

Velice povedený dokument, zaměřený spíše na Freddieho osobní život, než jako pohled na celou skupinu Queen. Snaží se ukázat Freddieho, jako člověka, než jako jakousi ikonu. Příběh prolíná celý jeho život, od jeho dětství, přes samotné začátky, kdy ovlivněn svými vzory, jako jsou třeba Led zeppelin, začínal se svou hudební kariérou. Děj pokračuje přes mnohé úspěchy celé kapely, i (více) méně úspěšné Freddieho sólové období, až po slavný návrat s albem Innuendo a jeho operním projektem. Děj prolínají záběry z koncertů, nejrůznějších rozhovorů i záběrů z osobního života a končí událostmi po jeho smrti. Nelze snad považovat za spoiler :) Celý dokument je pojatý takovým přirozeným, až domáckým způsobem, což působí velmi příjemně.

Běžci (2010) (TV film)

Na domácí poměry se jedná o docela povedené, nízkorozpočtové, postapokaliptické, road movie. Atmosféra je tajemná a v tom amatérském zpracování se ukrývá určitá věrohodnost příběhu. Já se výborně bavil, ale chtělo to asi delší stopáž, aby člověk nahlédl více pod pokličku děje i příběhu a pronikl hlouběji do postav. Pořád jsem byl tak nějak na 4*, ale ten konec mě nijak nenadchnul a po závěrečných titulcích mi zůstala v hlavě jen spousta nezodpovězených otázek. Za podívání to ale určitě stojí!

Divergence (2014)

Další ze série teenagerovských sci-fi, které v poslední době rostou, jako houby po dešti. Ona miluje jeho, on ji, ale z nějakého důvodu jim okolnosti, nebo společnost nepřejí. A k tomu jsou všichni dokonalí a krásní jako Barbie s Kenem. Trošku mi to připomínalo Hunger games. ale jako celek je to lepší, než by se na první pohled zdálo, pár nápadů je neotřelých a jako prostoduchá zábava je to docela příjemné. Vadila mi hlavně nelogičnost, se kterou celá společnost fungovala ( když se nad tím zamyslíte, je to opravdu blbost ) a především pak šílená předvídatelnost děje. Ale když člověk trošku potlačí šedé buňky mozkové, tak se může celých 139 minut docela dobře bavit.

Zápisník jedné lásky (2004)

Velmi účelové a rozpačité, jednoduché, romantické drama, které z diváka ždímá slzy, jako bankovní poplatky tahají peníze od svých klientů. Herecky to není špatné, on Ryan Gosling totiž málo co podělá, a tady zahrál dobře jako vždy, ale jako celek to prostě i přes veškerou snahu o přirozenost a realitu působí hrozně uměle a hlavně účelově. Příběh je tak romantický a čistý, až se mu nedá příliš věřit a zavání malinko kýčem. Ale na druhou stranu se jedná o příjemnou pohádku, u které stačí zavřít oči a dlouze snít o lásce, která i hory přenáší a vydrží celé věky.

V bolestech (2013)

Velice zvláštně pojatý, ale velmi povedený, nízkorozpočtový horůrek a jeden z nejzajímavějších, co jsem za poslední dobu viděl. Především hodnotím ten nápad, protože ve zpracování se dá najít několik chybiček, které však nekazí celkový dojem z podívané. Aneb za málo peněz, hodně muziky. Ruční kamera se netřepe jako tradičně a je po celou dobu pěkně přehledná. Žádné výkřiky ze tmy a kde nic, tu nic, jak tomu obvykle bývá, ale všechno pěkně naservírované, jako na podnose. Pohled na tradiční upírské příběhy zde jde krapet stranou a dostáváme se do děje z trošku jiné stránky. Nechybí pár zajímavých překvapení a není nouze o akčnější scény. S napětím ve stylu lekaček moc nepočítejte, ale vše vynahrazuje atmosféra z neznáma a očekávání, jak že to všechno vlastně je. K tomu velmi zajímavé zpracování a pro mě vzhledem k hodnocení příjemné překvapení.

Noe (2014)

I přes všechna ta negativní hodnocení tady na ČSFD, jsem nechtěl být skeptický a na film jsem se dost těšil. Ovšem po shlédnutí jsou mé pocity docela rozporuplné. Předem bych chtěl pochválit originalitu příběhu. Není divákovi podáván jako ten klasický a ohraný biblický příběh, ale nabízí i trošku víc, jako třeba prvky fantasy. Za velmi povedené považuju i ztvárnění stvoření světa za sedm dní. Některé záběry vizuálně velmi pěkné, jiné naopak odporně kýčovité a strašně účelové. Spousta efektů na mě působila jako z nějaké televizní adaptace Hercula. Herecky velmi sympatické, Russel Crowe nezklamal jako vždy a i Emma Watson mě mile překvapila. Stupňovitá Noeho posedlost byla zajímavým prvkem, ale ten přerod z hodného fotříka na náboženského fanatika by chtělo během plavby trochu lépe vykreslit. Celý příběh mi připadal jednoduchý a jasně nalajnovaný, jako podle pravítka. Nic mě nepřekvapilo, nic mě vyloženě nenadchlo a do hloubky se tu příliš nehledí. No a scéna s těhotenským testem? To už bylo fakt moc! Jsem někde mezi 2 a 3* a ne a ne se rozhodnout.

Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství (2008)

Tak tohle byl sakra dobrej film. Spike lee se drží svých tradičních témat, jako jsou rasismus, sociální rozdíly a život na pokraji společnosti. A vše okořenil výborným propracováním postav, sílou v komorních scénách, stejně jako v těch akčních. Tentokrát však příběh zasadil do okupované Itálie během druhé světové války, a vytvořil tak velice silné, dojemné a pro mě asi nezapomenutelné válečné drama s několika velmi drsnými scénami. Začátek se může zdát poněkud zdlouhavý, ale na to, co se odehrává ve druhé půlce se rozhodně vyplatí počkat.

Byzantium (2012)

Velice povedená a hlavně atmosférická a originální záležitost, která si plyne svým pomalým a zvláštním tempem. Jako by celý film za sebou táhnul ono obří břímě nesmrtelnosti a minulosti, stejně jako upírka Eleanor. Hudba je výborná a skvěle se k filmu hodí, herecky velice příjemné a celý příběh je správně temný a ponurý. Flashbacky z minulosti příběh trošku oživují a mnohdy je tahle dějová linie zajímavější, než ta původní ze současnosti. Zvažoval jsem mezi 4 a 5 *, ale když vidím, jak je film podhodnocený, tak se přikláním k vyššímu hodnocení. Ale časem ještě možná přehodnotím.