Trauma

• USA Trauma

Štyri dievčatá zo Santiaga sa vyberú do vidieckej oblasti, kde chcú stráviť víkend plný zábavy. Bezbranné slečny sa namiesto príjemného víkendu dostanú do spárov miestnych buranov, ktorí využijú ich príchod pre svoju vlastnú potrebu a dievčatá brutálne prepadnú a znásilnia. Pomoc je vzdialená na míle ďaleko a preto sa ženy musia spojiť a nájsť cestu, ako sa pomstiť za tento ohavný čin. (Marceloo)

dr.horrible

Dve sceny si zapamätám; úvodnú a tú so šálkou, pretože patria k sviňačinám a la Srbský film a z hlavy ich len tak nedostanete. Možno ešte znásilňovacia scéna bola pôsobivá. Trochu. Lebo prišla s hromadou zvráteností naraz. Všetko ostatné je zúfalo amatérska paródia, bez napätia, strachu, či aspoň náznaku atmosféry. Herecké výkony radšej vynechám, scenár z tých najdebilnejších, a hlavne je to strašne zle natočené. Hrubo - na hranicu odpadu to začne padať od masakru v bare, a všetko potom, všetko, čo tam tie atrapy postáv robia, je vyslovene dada. Ešte aj casting je nezmyselný. Máte rolu sexi ženy, ktorá všetkých zvádza, tak logicky do nej obsadíte najzrúdnejšiu čarodejnicu Južnej Ameriky. Pri každom detaile na jej tvár sa mi robilo takmer až fyzicky nevoľno. Úbohé, hodné posmechu. ()

J*A*S*M

Filmařskými kvalitami nepřekvapivě někde na úrovni východoněmeckýho porna, když se zrovna neděje žádnej "humáč", tak je to až srandovní. "Humáč" je to nicméně nadstandardní, takže kdo si na tomhle subžánru ujíždí, bude spokojenej. Ale zas není třeba předstírat, že se jedná o něco mimořádného, nebo že film obsahuje víc kvalitních věcí než gore (třeba scénář a kameru, hahaha!). Jakékoli úvahy o tom, že Trauma seriózně reflektuje, co s duší národa udělal Pinochetův režim, jsou pak vyloženě úsměvný. Pro tvůrce je ten motiv jen fíkovým listem, skrývajícím fakt, že chtěl natočit primitivní primitivnost. O čemž naopak jednoznačně vypovídá fakt, že když mu ve filmu vystupují dvě lesbičky, bude lesbický sex nejpozději ve druhé scéně a bude z něj vidět všechno. Inspirace skutečnými událostmi pak patrně začíná a končí u toho Pinocheta, popřípadě u toho, že v Chile někdo někdy někoho znásilnil. Některá rozhodnutí postav v druhé půli stopáže jsou totiž z ryzí hloubi fantazie. 5/10 a to jsem ještě hodnej. ()

ledzepfan

Prvoplánová volovina... Když se onehdá klucí v srbsku rozhodli, že budou točit film, vylezla z toho řemeslně kvalitní, sofistikovaná a uvěřitelná obžaloba společnosti která není vyrovnaná s hříchy a traumaty války a v tomhle stavu je vržena do kapitalistického systému ve kterém jen silnější a bohatší pes mrdá.. Tady se jakejsi Rojas snaží podobnou povídačku o Chillském traumatu naroubovat na svůj film a snad těm kecům ani sám nevěří... Odvolává se na klasiky rape´n´revenge subžánru, ale evidentně ho vůbec nepochopil, protože v jeho podání jsou to -ke konci filmu- spíše ty chuděry poznásilňované ženské, kterým divák za jejich debilitu přeje smrt.. Rojas má sice odvahu realizovat scény jak z de Sada (ikdyž explicity jsou spíše mimo záběry), ale nemá schopnosti, aby tyto scény usadil do příběhu tak nevyzněly jako prvoplánová šokantnost.. Ve výsledku si dal záležet jen na lesbické lízačce a znásilňovací scéně -vše ostatní je jaksi odfláknuté a jakoby navíc aby se dalo říct, že to je film s dějem.. To samo asi vypovídá o tom jak důležitá je pro Rojase ta revenge složka daného subžánru..... Za mě velké Ne-e!! Už jsem dávno vyrostl z fáze kdy mě zajímalo jen jakej další filmový extrém mi kdo naservíruje. Dnes už potřebuju aby se pod šokem skrývalo i něco chytřejšího.. ()

Marceloo

Štyri dievčatá zo Santiaga sa vyberú do vidieckej oblasti, kde chcú stráviť víkend plný zábavy. Bezbranné slečny sa namiesto príjemného víkendu dostanú do spárov miestnych buranov, ktorí využijú ich príchod pre svoju vlastnú potrebu a dievčatá brutálne prepadnú a znásilnia. Pomoc je vzdialená na míle ďaleko a preto sa ženy musia spojiť a nájsť cestu, ako sa pomstiť za tento ohavný čin. - Režisér sa od svojho posledného hororu, v ktorom postavy vyslovene opakovane vbehli do náručia vrahom, ovela zlepšil. Tento počin je snáď o dva levely vyššie a preto bude vyššie aj moje hodnotenie. Vytkol by som asi len trochu prehnanú stopáž a pomalý štýl, v ktorom sa jednotlivé scény podobne ako v predchádzajúcom počine nesú. Trochu nevhodné bolo aj pracovanie s tematikou histórie Chile, pretože diváci mimo tejto krajiny určite netušia, čo sa v krajine v sedemdesiatych rokoch odohrávalo a neboli poskytnuté žiadne informácie o tom, čo sa to tam vôbec v minulosti stalo. Ale v podstate to ani nebolo potrebné, pretože v tomto druhu filmov ide o niečo úplne iné. A v tom tento film exceluje. Otváracia scéna je vrcholom nechutnosti a syn je prinútený násilne vymrdať svoju matku za dozoru odporného vojenského generála. Potom nasleduje zoznámenie sa s grupou tak nesympatických žien, že som sa nemohol dočkať, kedy konečne začnú padať hlavy. Hlavná scéna s vniknutím a znásilnením má cez 15 minút, má len pár strihov a jej surovosť je bez zhliadnutia nepopísatelná. Niečo tak intenzívne som už dlho nevidel a vychutnával som si to nevídane aj napriek tomu, že podobné špinavosti zrovna nemusím. Záver je poriadne hororový, takže nikto neodíde bez toho, aby ho to poznačilo, rovnako ako každého, kto tento film uvidí. Gore je tiež nádherne spracované a len tomu pripisuje ešte viac plusových bodov. Slušne funguje aj práca s hudbou. V tých najvypätejších scénach si záporáci spievajú akési vojenské pesničky a je to tak ešte nepríjemnejšie. Kto chce vidieť niečo, pri čom sa bude baviť a čo má logicky vystavaný dej, ten nech sa tomuto vyhne oblúkom, lebo tu je len hnus, krv a špina. Netuším, kedy bude film dostupný na nete, ale fanúšikovia Exploitation sa rozhodne majú na čo tešiť. + herec z Hidden in the Woods + herec z Path ()

Morholt

Hned na začátku zrežírovala Pinochetova soldateska sexuální hrátky pro matku a syna, u kterých jsem si říkal, jestli už to není trochu moc. Hned další scéna ukázala, že vedle gore budou důležitým prvkem i kozy, proti čemuž se také nedá nic namítnout a to i přesto, že holky měly divné hlavy. A nutno uznat, že pokud se Rojas věnoval výše zmíněným prvkům, bylo se na co dívat a povedla se i znásilňovací scéna. Jenže jak už to tak bývá, opět se nedařila mezihra. Jakmile se nesvlíkalo a nevraždilo, byla to přinejmenším nuda vystavující na odiv debilní chování postav. To platí zejména pro dva ultratupé policisty. Nicméně i tak se jedná o mile zvrácenou jednohubku, která mi jen potvrdila, že exploiťáky z Chile patří vedle těch japonských k nejúchylnějším. 60% ()

• Film je založen na skutečné události. (ARI50)
  • Německá verze byla zkrácena o více než 12 minut, aby se zajistil Rating „pod 18 let“. (Kudly4)