Jsem matka

• angličtina I Am Mother (více)
všechny plakáty

Po masové zkáze lidského pokolení se dospívající dívce vychovávané o samotě mateřským droidem obrátí celý svět vzhůru nohama, když se setká s jiným člověkem. (Netflix)

JASON_X

Většinu času nadprůměrně vypravené a 'atmosférické' scífko, v závěru pak trapná humanistická agitka poněkud kazící dosavadní dojem. Raketový psychologický vývoj/přerod Dcery budí nedůvěru, závěr místo přinášení odpovědí spíš vyvolává otázky, ale přesto je můj dojem z filmu převážně pozitivní. Asi proto, že preferuju pomalá, komorní, psychologizující drámka namísto rozeřvaných exhibicionistických komerčních mega(s)hitů. A že taky hodně oceňuju estetickou stránku, vizuál (uvnitř i venku) se totiž Netflixu fakt povedl. ()

luka4615

Po vizuální stránce se jedná o velmi opojnou záležitost, na níž se krásně kouká. Za design robotů, interiérů a exteriérů tedy patří tvůrcům velké uznání. Bohužel, po stránce režijní, scénáristické a herecké se jedná o naprostý průšvih. Ústřední postavy se chovají nelogicky, místy i pomateně a dějová linie je tak průhledná a děravá, až Vás z toho zoufalstvím rozbolí zuby. Ve finále tedy dostaneme krásně naleštěnou podívanou, pod jejímž povrchem se skrývá zkažený a nedomrlý klon výborného snímku "Ex Machina". Škoda. ()

Morholt

Nápad je solidní, prostředí podzemního komplexu vizuálně hezké a robotice je sympaťanda. Nemám co namítnout ani proti hercům, přičemž Clara Rugaard je velkým příslibem do budoucna. Jenže to bohužel nestačí. Sputoremu a spol. se nedaří vtisknout příběhu existenciální rozměr, jaký by si zasloužil a místo toho sklouzávají k lacinému filosofickému blábolení, což korunuje hloupý závěr. Občas ale nedojde ani na to a film jen obyčejně nudí. Z letargie mě nevytrhlo ani těch pár vypjatějších scén. Škoda. 35% ()

Lacike

Ďalšie komorné sci-fi z Netflixu v ktorom sa väčšinu filmu rozprávajú 3 postavy o nesmrteľnosti chrústa potom, čo nastal koniec sveta. Technická stránka je kvalitná, ale vzhľadom na komornosť snímku tu nemá čo ohúriť. Postavy film sami o sebe neutiahnu a príbeh neprináša nič nové, ča by sme už nevideli. Už mi tieto komorné postapo sci-fi lezú krkom. 3/10. ()

BoPo

Niečo z Ulice Cloverfield 10. Niečo z Ex Machina. Niečo z Terminátora. Niečo z Cesty. Mix, ktorý má kvalitný vizuál, výborne hrajúcu Claru Rugaard (vyzerá ako keby mali Hilary Swank a Alicia Vikander dcéru), najpôsobivejšie behajúceho robota a atmosféru plnú neistoty. Malé sci-fi o materstve, ktoré má zbytočné kritické ohlasy. ()

JohnCZ

Parádní komorní, dalo by se říci úsporné sci-fi, které však předvádí naprosto skvělé vizuály - od fantasticky nadesignovaného droida v hlavní roli, přes prostředí, až po CGI. Hutnou atmosféru buduje za pomocí kamery, hudby, kvalitní práce se zvukem a především "tichem." A přesně tohle já miluju. Příběhově se nejedná o nic vyloženě originálního, jednou jsem v tom viděl Terminátora, podruhé zase Horizon: Zero Dawn, popřípadě libovolnou sci-fi odehrávající se high-tech interiérech, ale i tak to působí svěžím a neokoukaným dojmem. Tajemno si film udržel prakticky až do konce a já po finálních pointách odcházím naprosto spokojený. ()

ledzepfan

Takový ten film kterému dám za 3 protože nebyl ani úplně blbý ani úplně dobrý a za pár dní se vzpomínka na něj integruje do homogenní hroudy šedi uplácané ze všech těch podobně sterilních, neinvenčních, neambiciózních a zapomenutelných filmů.... Zase jednou jen žasnu, kolik energie a peněz je někdo schopný vrazit do něčeho tak nevýrazného a zaměnitelného.. ()

Praxis

Naprosto promarněný a provařený závěr filmu, kdy jsem nedostal odpovědi na otázky - co, kdo, jak a proč? Naopak se více a více otázek objevovalo. Jinak do dvou třetin je film skvělou komorní scifárnou s bezvadnou Clarou Rugaard a ošklivou Swank. Film měl na víc, škoda toho závěru, který mě víceméně naštval. 60% ()

Kaluž

Těch 115 minut stopáže je strašně mimo. Tyhle sci-fi jednohubky bez vyšších ambicí se musí vlézt do 90 minut, jinak z toho kouká leda průser. A tohle teda průser je. ()

honajz2

No, musím uznat, že na ty dvě hodiny se ten děj vyvíjel celkem obstojně a opravdu na tu stopáž vystačil téměř bez zbytečných míst. Taky se musí nechat, že to má i nějakou atmosféru, technicky to taky vypadá dobře a líbil se mi i výběr hudby. Nějaký originální příběh se od toho čekat nedá, ale to by mi až tak nevadilo. Vadí mi spíš to, že je tu dost nelogičností a dost nevysvětlených věcí - SPOILERY Takže ze Země je pustina, půda zdevastované, stromy zničené, ale kukuřice roste? Proč, jak? A ta věž, co se tam v jedné scéně mihla, to bylo co, proč tam létaly ty drony? A když teda ta Matka byla ve skutečnosti jedno vědomí se všemi ostatními roboty, proč té dceři zakazovala chodit ven? Vždyť by se jí tam nic nestalo a ti roboti by ji nejspíš ochránili, kdyby náhodou. A ta žena, z jakého důvodu se dostala k tomu jejich (řekněme) domu? Jak vůbec mohla tak dlouho přežít? A kde se bralo všechno to jídlo, že tam holka přežila tolik let? To jedla celý život jenom kukuřici? A ten závěr samotný taky moc smysl nedává. KONEC SPOILERŮ Tohle všechno prostě ten film sráží dolů, včetně toho, že i tak to na mě zapůsobilo jako průměrná scifárna. Slabé 3* ()

easaque

3* Postapokalyptická budoucnost stále láká autory sci-fi filmů a tohle je jeden z pohledů, co nás možná čekají. Tady se jedná o skromný až skoro komorní snímek, kde se na malém prostoru odehrává výchovný experiment, jakým způsobem znovu zabydlet Zemi lidmi. Při sledování jsem měl dost momentů, které mi přišly nesmyslné, ale po skončení a diskusi už nebyly až tak nelogické. Zpracování je slušné a po odstupu pár dní nemůžu film ho shodit dvojkou, jak jsem si původně myslel. Takže jsou z toho průměrné tři hvězdy, které mi teď připadají adekvátní a své spokojené diváky si určitě najde.[ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Těžkopádný příspěvek k polemice nad Kantovou etickou metafyzikou. Ačkoliv zprvu jde o napínavý kousek, poměrně rychle klekne, ztratí sílu debatovat a zdrhne k akčnímu balastu. Nelogičností je tu taky dost. 🎬 51% ()

Figu

Opět se na Netflixu šlo do filmu bez indícií a bezhlavě, jen díky žánru sci-fi a fotce Hilary Swankové z plakátu. Né, že by to byla nějaká pohledná děva, nicméně je to paní herečka a většinou záruka kvality filmu. Za mě to nebylo vůbec špatný, i když možná nějaký pasáže zbytečně dlouhý a jiný zase nedotažený. Moje největší zklamání přišlo skrz závěr. To jsem čekal trochu víc propracovanější a díky němu, čtvrtou stár nemůžu loupnout. 65% ()

Attta

Tenhle typ sci-fi mám rád, ale bohužel režie opět trošku zakulhala a mohlo se zamakat více na detailech a chyběl mi tam nějaký kulervoucí okamžik. ()

bourec

Musim přiznat,že sem čekal průser jak prase.Dva herci,roboti,co čekat.Ale film dost slušně utekl,nebyl to propadák,a vlastně všechno v tom filmu bylo na slušný úrovni.Jenom to zakončení nebylo nic moc.Ale jinak po prvotních obavách chválim.60%. ()

C0r0ner

Pár logických nedorazů mi tam trošku vadilo, ale ten mix Ex Machina, Chappieho a Terminátora mě chytl od začátku a posledních dvacet minut jsem byl napjatý jako struna. Netflix klasicky nedoceněný a nepochopený, ale mně se to prostě, kurva, líbí! 90% ()

Martrix

Opravdu ošklivě zkritizovat tento australský neskvost, by byla hračka. Ale asi jsem na stará kolena chytl nějaký soucíťavirus(nebo prostě fandím Netflixu), takže to vezmu polehoučku. Pro režiséra, scénáristu a dokonce i producenta, je to dle místních zdrojů filmová prvotina. V tomto kontextu smekám, pěkná výprava, triky, hudba, pár fajn momentů a asi dvě zajímavé myšlenky. Průšvih je, že zbývajících 100 minut je slátanina. Nejdřív to vypadá jako scénáristický škvár někoho, kdo o umělé inteligenci neví vůbec nic a asi vyrostl na Robinsonovi: Lost in space. Pak ale přišel twistík, který ten předchozí škvár překryl ...jak to popsat...dramatickou, ale ne úplně uspokojivou pointou, kterou provázela sada nelogického dění. To už jsem se nudil. Ale to nebylo vše... v závěru to rozhrábl další twistík, který jakoby vysvětlil ty předchozí divnosti, ale ve skutečnosti spustil další sadu podivného jednání všech postav. Volba Hilary Swank, je pochopitelná...mělo to být takové...mrkněte na mě, nejsem béčkový film, hraje ve mě kdysi áčková herečka. Nutno dodat, že pro mě stejně nesympatická jako Sandra Bullock (takže jako lákadlo v mém případě selhala a tím mi i vzala důvod dát aspoň o malinko lepší hodnocení). Shrnuto a podtrženo (a zahrabáno a opatřeno křížem)...není to strašně strašný film, ale moc se nepovedl scénář, na kterém to přitom celé stojí. Srovnání s Ex Machine...to hodně pokulhává. Já jsem matka, je čisté postapo, mixnuté tlacháním a UI. ()