Stín v oblacích

• Nový Zéland Shadow in the Cloud (více)

Dôstojníčka letectva Maude Garrettová dostane v auguste 1943 za úlohu previezť prísne tajné dokumenty z Aucklandu na Novom Zélande na Samou. Na leteckej základni sa stane svedkom nevysvetliteľného zmiznutia pracovníka, ktorý odbavuje batožinu, keď sa jej zrazu záhadne stratí priamo pred očami. Posádka lietadla privíta novú pilotku posmešne a s nedôverou, veď žena v takej dôležitej funkcii bola v tom čase veľkou výnimkou. Maude si všimne záhadného tvora, ktorý sa drží na spodnej strane krídla bombardéra, čo väčšina posádky odmieta a neuverí tomu ani vo chvíli, keď ho tiež uvidí na vlastné oči. Po štarte musia piloti riešiť sériu nečakaných problémov, ktoré korunuje rádiová správa, podľa ktorej Maude Garretová v skutočnosti neexistuje. Maude sa prizná, že je vydatá a na palubu nastúpila pod svojím rodným menom. To však je len začiatok desivého príbehu. Z diaľky sa už blížia nepriateľské japonské stíhačky a na palube lietadla začína útočiť podivný tvor podobný kryse či gremlinovi. (TV JOJ)

Zombi

Sympatická Moretz, docela obstojné triky, ale slabý scénář. Zpočátku se řeší vážné téma ohledně utiskování žen v prostředí mužů a postupně se přejde k velice béčkové zápletce s monstrem v letadle a přepáleným scénám. Škoda že tam těch atrakcí není více a nezačnou se objevovat dříve. Takhle to není plně uspokojivé ani v jedné rovině, ale zase je to krátké a furt se něco děje. Slabší 3 hvězdy. ()

bobstock odpad!

Kroutil sem vočima, ještě, že v tomhle případě byly kina zavřená, první půle ve stylu Ivánku kamaráde, kde stačil zvuk dialogů a na pozadí nehybný obrázek Chloe ksichtící se do kamery versus druhá půle naprosto infantilně-fantastická záchrana letadla jejich pár pasažérů před vážně myšlenou přerostlou corona mutací z Malajsie nebo co. Korektní doba nám dává nejen ve filmovém průjmyslu zabrat a tak nejen, že musí být obsaženy všechny možné rasy, odrudy, kmeny nejrůznějších xeno-fobo-homo a jiných edge současníků, též se můžeme těšit i na řadu nezničitelných ženských hrdinek, protože svět je tak macho a málo femi, chlapi sou svině a krom bílého výtoku jsou úplně k hovnu, navíc muži jakožto smradlavé a chlupaté opice nikdy nepochopí ženský jemnocit.. to se z toho chce jedné(omu) zvracet. ;) ()

Milky.

Jestli vás nalákal trailer, vyserte se na to. Jakože film začíná fakt skvěle, mysteriózní začátek s přízrakem leteckého navaděče a uvolněnou hydraulikou, klaustrofobní střelecká věž, nedůvěra posádky, následně něco lezoucí na letadle. A ikdyž z toho bylo poznat, že asi nebyly prachy v rozpočtu, dost mě to bavilo. S následným detailem na hlavu šotka a odhalením obsahu zásilky se celý film zlomil a nejdřív se změnil v jakousi nepovedenou scifi akční grotesku, která nedávala moc smysl a zabil to úplně nesmyslný girl-power závěr. A hlavně, když je tam detailní záběr na dítě sající prso, aby byly moderní divačky nadšené. Jak se z toho dal udělat úplně skvělý komorní horor nebo alespoň drama, tak se z toho stala naprosto nesmyslná sračka. Ke konci vlastně vůbec nezáleželo na ničem, kdo umřel, kdo žije, kde je díra v okně (za letu), jakto, že věž visí jenom na jednom držáku a nikomu to nevadí, že si paninka šplhá po spodku letadla během letecké bitvy, že si pohazuje s životně důležitým "balíkem" jen tak z ruky do ruky vísíc pod letadlem, že nikoho (včetně režisérky) asi nezajímá, proč tam je dvoumetrový netopýr, který přežije postřelení, pád z půlkilometru a pak se nechá umlátit statečnou vojandou....a vlastně si nevzpomněli ani na ten přízrak navaděče. Asi to nemá cenu moc komentovat. První půlka za mě velmi slibná, skvělá atmosféra a soundtrack. Druhá půlka fantazie feministky na drogách. Je mi líto, že si bývalá hvězda z Kick Ass kurví kariéru takhle, ale co se dá dělat. Asi by měla vyhodit agenta. Takže první půlka 4*, pak odpad. Výsledek 1*. Naštěstí to bez titulků trvá jenom nějakou hoďku a čtvrt, takže o tolik života zase člověk nepřijde. ()

rotel odpad!

Čisté utrpenie a od 50tej minuty.... nechápem čo to malo znameneť. Aj keď len 74 minút, strata času, ktorá bolí. ()

Flopik odpad!

Prvú pol hodinu možno aj viac sledujeme sexistické dialógy ktoré po čase idú neskutočne na nervy, potom sa ukáže čo Moretzka robí naozaj v lietadle a nasleduje jedna otrasnejšia scéna za druhou. Dámy a páni, keď vypadla Chloe z lietadla, pod ňou vybuchlo iné lietadlo a tlaková vlna ju cez mini poklop hodila naspak do lietadla... ako vtedy ma vykotilo. Prežil by som aj zlatého Gremlina ktorý vyzerá ako bezchlpá mačka s krídlami. No a pre mužské publikum , pripravte sa nato, že tá sprostá tupá režisérka, sa nesnaží celý film o nič iné len ukázať ako sú muži neschopné opice a ženy neskutočne úžasné.A ten posledný fight Chloe vs Gremlin.... ja nedávam odpady ale toto je asi najviac feministický a sprostý film aký som videl. A to mám Moretzovú naozaj rád... Prisahám že od tejto režisérky si nepozriem už nikdy nič. ()

Rathalos

Chloe mam rad ako herecku,no tento mix roznych filmovych zanrov nie je ziadna pecka,je tam vela debilnych scen,pri ktorych som sa len zasmial,inak to neslo,takze priemer,ale druhykrat by som to uz nechcel vidiet...:-) ()

Hapretor

Kouknul jsem na to jen kvůli Chloe ... je to po čertech skvělá herečka ... a to je teprve takové mládě ... podle mě ji čeká významná kariéra ... k filmu ... kdyby tam nebyl ten obr netopýr, bylo by to stejně dobrý ne-li lepší ... takhle to byla divná blbost ... jen na zabití času ... ()

BOURQUE

Jednohubka, šikovne miešajúca prvky hororu a akčnejších scén, ktoré pasujú do „vzdušného priestoru“ WW II. Prvá polovina filmu, hlavne z pohľadu príbehu, funguje celkom dobre – dlhšia scéna s Chloë Grace Moretz (v roli Maude Garrett) v „búdke“ pod lietadlom je zachytená tak, že sa vôbec nenudíte. Každopádne v druhej polovine mi tie akčné scény prídu až moc (a hlavne) prehnané, napr. pohybovania sa vonku na lietadla počas letu alebo to, že Maude bez väčších fyzických následkoch sa dostane do lietadla pomocou vlny, ktorá príde z pod nej vybuchnutého lietadla. (Niečo také sa dá „odpustiť“ pre modernú ságu MI.) Z hľadiska hereckých výkonov si tu Chloë Grace Moretz berie všetko – herecky a fyzicky drží film nad vodou. Posty vedľajšákov nie sú dostatočne silne obsadené – malá porcia „skutočnej“ fyzickej prítomnosti hercov taktiež nezlepší situáciu. Záver primeraný a končiaci bez väčšieho „filozofovania“. Na toto B-ko, hlavne vďaka presvedčivej Chloë Grace Moretz, by som dal aj slabšiu „trojku“, ale kvôli spomínaným nedostatkom je to fakt na hrane medzi „2“ a „3“, spíš mierne bližšie ku „2“. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

pilarius

Sice jde o nehoráznou blbost, ale až na úplný závěr, kde bylo úplně jasné, co nastane, šlo o vcelku dynamickou (tedy zábavnou) záležitost s pěkným hudebním podkresem. Ale bez Chloe by to nefungovalo, co si budeme povídat. ()

MickeyStuma

Obsahově určitá podivnost, kterou některé kritiky označují jako feministický film. Avšak proč? Protože je hlavní hrdinkou mladá žena? Protože je tu v plné palbě ukázán hrdý mužský šovinismus? Protože má hlavní hrdinka u sebe něco, co by snad nikoho nikdy nenapadlo? Ano, pod výmluvou převozů tajných materiálů v  kufírku nese vlastní novorozené dítě, čímž se rychle dozvíme, že imigruje. Možná ano. Jedná se o současný pohled na svět a v rámci agitky a propagandy se to prostě cpe do filmu jak se dá. Možná ale také ne. Příběh se odehrává v době druhé světové války, kdy USA válčilo s Japonci a jak se ukazuje dobovými filmovými záběry během závěrečných titulků, i mnoho žen v té době působilo v letectvu. A to dítě? Hm… Jak moc známé historii? Co se týče sexistických mužských poznámek na mladou ženu, ty byly, jsou a budou. Muži to holt mají v genech. Podivný snímek je však svým rozsahem daných subžánrů. Pro Chloë Grace Moretz se tak jednalo o velký herecký rozsah, takže pro ní další příležitost ukázat, že po herecké stránce na to prostě má. Zahrála akční ženu, která si poradí se vším a za každých okolností a ještě stihne být dobrou matkou. Na začátku příběhu po několika málo minutách předvede po dramatické stránce hodně napínavé, jak by se dalo také označit, ´One Woman Show´, kdy se dozvíme i její srdcervoucí osud. Potom se to změní v akční jízdu v útrobách letadla, kde čelí nejen palbě z japonských letounů, ale také útoku nějakého monstra, který se objevil už v 'One Woman Show',  snažící se ukrást to její nejcennější. I taková Ripley ze snímků 'Vetřelec' (1979) nad její aktivitou smeká klobouk. V tomto místě se tedy dramatické 'One Woman Show' mění v ryze popcornovou rychlou akční jízdu, kdy jeden ani nedýchá, co všechno se v rychlém sledu odehraje. Než divák stačí vydechnout, děj se přesune na zem, kde si to už krátce s jistotou sobě vlastní s monstrem jednou provždy vyřídí. Stručně, ručně. I Arnoldovi Schwarzeneggerovi při vzpomínce na Predátora, 'Predátor' (1987), zmrzne úsměv, jakým nenávistným výrazem a odhodláním po monstru šla a jak ho vyřídila. Vše je zakončeno mateřskou povinností a zazvonil zvonec a celému dobrodružství je konec. Vizuální stránka je výborná. I onen tvor nebudí pochybnosti. To se však nedá říct o scénáři. Jako obvykle je plný nejasností a podivností, ale při tak ohromné energii, jakou tento filmový počin má, nad tím asi málokdo bude přemýšlet. Příběh o ženě v mužském světě. Co jiného může čekat, než pohrdání a zesměšňování. Naopak muž ve světě ženském by nepociťoval nic jiného. Film však kupodivu zaujmout umí a uteče tak rychle, až to překvapí. Žánrový mišmaš nevzniká smícháním několik subžánrů do jednoho balíku. Je střídán postupně, takže je to, svým způsobem, důvod. že celý takový koncept funguje. Hlavní hrdinka čelí chmurné realitě šovinistických mužských postojů a subkultur, podivného monstra obléhající letadlo, aby se nakonec ukázalo, že jedno je pravděpodobně metaforou druhého. Japonský letecký útok je jen takovým malým podkresem pro doplnění v rámci doby, kdy se to celé odehrává. Suma sumárum, režisérka a scenárista Roseanne Liang vše pojala jako nadstandardní experiment, který spojuje spoustu subžánrů a porušuje tolik fyzikálních zákonů, jak je to jen možné. Je to snímek, který se nemůže brát vážně. Jediné co nefunguje je fakt, že to má sloužit jako pocta žen v letectvu v době druhé světové války. Byly sice hrdinky ale ne superhrdinky. Film je tedy třeba brát okem shovívavým a jen se bavit nad danou fantazií. Nic víc, nic míň. () (méně) (více)

Ydrosten

Ta holka má smůlu na role že to není normální. Co říci k filmu. Posádku letadla tvoří dementi co mají k ženám tolik úcty jako k psovi od souseda, nikdo z nich neumí přemýšlet jiným způsobem než "já a jenom já a rozhodně mi do toho nebude kecat ženská" a samozřejmě jsou to tupé hovada kterým prostě nevěříte že umí zapnout kávovar natož řídit letadlo. Chloe je čím dál hezčí a pokud se někdy dostane k lepší roli pod nějakým kvalitním projektem, mám pocit že by dokázala zahrát cokoliv. Tady bohužel opět narazila na špatný scénář, režii, produkci a studio. Příběh je plný hloupých sexistických dialogů, nudy a trapnosti a závěr tomu dodal smutný pohled na Hit Girl jak se snaží z této postavy ještě někde zatnout drápek. Abych se přiznal půlku děje jsem netušil proč se dějí některé věci a ke konci jsem totálně vypnul, proto třeba netuším kdo a proč v tom příběhu hrál jakou roli. Chtěl bych dát jednu za Chloe, protože se alespoň snažila v téhle zoufalosti o nějaký herecký výkon ale je to fakt hrozný filmový "Déčkový" paskvil. Ale jo, tu jednu dám. Alespoň ta Chloe si ji zaslouží. ()

gazogazo

Hodně divný film. Dostal jsem ale víc a lépe než jsem čekal. Bonus za nejdivnější zvrácení vypadnutí z letadla ever. ()

helraiser

Tak jako sorry, ale aby ženská za války propašovala mimino na bombardér to je tedy něco. Kdo takovej nesmysl proboha mohl vymyslet... Jinak ze začátku snesitelný béčko, ovšem po objevení opravdu hnusný digitální potvory šlo vše do kopru. To je opravdu těžký v dnešní době natočit normální béčko bez digitálních sraček a alespoň s trošku logickým dějem? ()

Vabr

Chloë Grace Moretz vážně nikdy nedokážu brát vážně, působí na mě takovým směšným dojmem a tak tomu je i v Shadow in the Cloud. Moc jsem teda nepochopil proč se Shadow in the Cloud bere asi tak prvních 50 minut seriózně a pak náhle zničehonic přepne na směsici wtf momentů, působí to tak nerozhodně. Hodně supr byl nástup do letadla, kde se vulgárními předsudky opravdu nešetří. Náhodou ty wtf momenty byly docela dobrý a vtipný. Bál jsem se, že hned jak začaly skákat, že se to rapidně zhorší, ale spíše to film tak osvěžilo. Za zmínku z wtf momentů stojí scéna, kdy namísto kolíku/šroubu dá do západky Chloe svůj prst a pak je celá ujekaná z toho, že ho má zlomenej, zachraňování zásilky, jak se Chloe dostala do letadla, let s letadlem anebo finální fight s náležitým odpočinkem. Ještě nakonec bych pochválil dobrý soundtrack. Nevím, jestli bych film doporučil. Spíše asi jo, pokud se to nebere vážně, dá se u toho i zasmát. Jen škoda, že je vcelku zapomenutelný. VYHODNOCENÍ: KÉŽ BY TAKTO VYPADALO VÍCE FILMŮ O 2. SVĚTOVÉ VÁLCE! ()

Dm1tr1j odpad!

Teraz neviem či potrebuje USA podporiť nábor žien do letectva alebo woke hnutie, že ženy su silnejšie ako muži... Tak či tak ten príbeh nedaval veľmi zmysel, vsadiť tam len tak nejakeho okridleného potkana bolo vyslovene divné. Nevedel som čo je vlastne priorita či potkan alebo zerá, ktoré si dávali medzi útokmi asi obed lebo inak neviem ako to lietadlo nezostrelilo hneď prvé z nich... Uplná blbosť, ozaj nepozerať ()

ER

Nezvykle zkombinovaná pocta ženám, které sloužily ve válce. A to by mi nevadil "šotek" jako pověra, zdůvodňující problémy. Ale story s dítětem a ve finále kojení? Přitom se to rozjíždělo velmi dobře, chlapské popichování až znevažování vojačky/pilotky, poté trochu záhady kolen zásilky, pak vzdušný souboj s nepřítelem. Možná se obsah zásilky měl odkrýt až na konec. ()

Hellierer

Chloë v mých vlhkých snech figuruje už od prvního Kick-Ass, kdy s přibývajícím věkem (a respektive i dosaženou plnoletostí) se z ní stala pravděpodobně nejkrásnější nová ženská tvářička v Hollywoodu, která se mohla chlubit i tím, že umí hrát (k dokonalosti ji už chybí jen nějaký pořádný full-frontal). Žel, od této její "průkopnické" role se ji nedaří příliš odpoutat, přičemž se povětšinou objevuje v projektech, které jsou buď průměrné (Carrie) či přímo špatné (Listopadoví vrazi či Pátá vlna). Shadow in the Cloud posléze není moc výjimkou, ačkoliv se rozhodně řadí do té lepší kategorie. Premisa filmu přitom slibuje neskutečně zábavný nápad s naprosto přepálenou akcí, která by se mohla řadit třeba k Overlordu. Jenomže zábavnost filmu nebyla ani zdaleka tak vytěžena, jak by mohla. Ono to sice pořád má skvělé tempo, akční sekvence jsou velice fajn, přičemž extrémně střídmá stopáž se postará o to, abyste se nestihli nudit, ale přeci jen to mohlo být ještě o ždibec víc ulítlé a rozhodně by neškodilo, kdyby se to bralo trochu méně vážně. Co si nicméně zaslouží slova té největší chvály, tak je hudba. Ale ono když se někdo inspiruje u mistra Carpentera, tak to nemůže skončit špatně, že? Takže trochu škoda z né úplně využitého potenciálu, avšak nuda u toho zase nehrozí. ()

Karmin

Koukat na to pod vlivem marihuany nebo alkoholu by asi byl správný krok, protože zpomalenému divákovi by nevadilo zdlouhavé tempo a těch několik WTF momentů (ještě o kus mimo škálu očekávatelných WTF momentů akceptovatelných pro tenhle žánr) by ho upřímně pobavilo a rozesmálo. Nebo možná k nedělnímu žehlení by to nebylo špatné. Protože chudák Chloë se fakt strašně snaží! Ona má asi poslední dobou dost smůlu na debilní filmy, ale hrozně moc doufám, že si jí všimne někdo zkušenější (režisérka tohohle filmu je očividně dost nováček) a udělá z ní novou (druhou) Charlize Theron nebo tak něco. Osobně si myslím, že už jen podle rádoby přísného ale vlastně nesmyslného názvu "Stín v oblacích" a osmdesátkové hudby, která začne hrát v první minutě po titulcích, se tvůrci snažili prostě udělat něco v duchu Komanda, TopGunu a pod. To byly taky neskutečně pitomé filmy a jako děckám nám to nevadilo. Jenom je tu místo Arnieho nebo Slye prostě dospělá Hit-Girl (jak moc dospělá, se ukáže v průběhu filmu). Kromě stupidní akční podívané to místy trochu bojuje za ženská práva a závěrečné titulky otevřeně skládají hold ženám sloužícím v armádě. Už jsem viděl pitomější filmy. Tenhle je holt jenom trochu na úrovni fanfilmu, kde se dohromady dala parta kamarádů filmařů, kde každý umí něco (jeden animovat příšerky, další létat letadlem,..) a dohromady poskládali trochu mišmaš, no. Naštěstí ho táhne ta Chloë. ()