Kyslík

BoPo

Behom troch rokov Alexandre Aja uviedol do kín dve skvelé hororové lahôdky, a to Noc s nabroušenou břitvou a Hory mají oči. Od tej doby stále hľadá scenár, ktorý by znova dokázal pretaviť v niečo nadpriemerné. Čakanie trvá už 15 rokov. Pokusy typu Zrcadla, Rohy, Kořist boli s prižmúrením oboch očí maximálne tak zaujímavé. Kyslík sa snaží sériu narušiť, ale bohužiaľ neúspešne. Prináša dva wow momenty. Prvý je odhalený po prvých minútach. Stačí si uvedomiť žánrové zaradenie do sci-fi a hneď viete, že... Druhý wow moment bol v rámci sci-fi žánru použitý x-krát. To čím dokáže film zaujať je skutočnosť, že sledovať 95% času len jednu herečku nie je nuda. Čím však zráža všetky nazbierané plusové body je fakt, že odpočítavanie úrovne kyslíka je až trápne nerovnomerné. ()

MoiJe

Užila som si to. Nesnažila som sa veľmi hádať, čo a prečo, sledovala som drobky len prostredníctvom Liz, navyše som sa vyhla akýmkoľvek spoilerom, a tak aj napätie fungovalo na mňa až nezvykle po celú dobu. ()

JohnCZ

Nepřímé spoilery! Slušný napínák ve stísněném prostředí s fajn efekty i hravou kamerou. Je to sice trochu předvídatelné a lepší nad tím příliš nepřemýšlet, neb pro účely dramatického scénáře tvůrci trochu zapomínají na (ne)logiku samotného projektu, který by asi reálu měl být na podobné situace daleko lépe připraven (aneb proč to dělat lehce, když to jde složitě), stejně jako umělá inteligence, které IQ podle potřeby neustále přeskakuje mezi strojovou imbecilitou a AI genialitou, ale jinak to baví. Mélanie Laurent tu sice moc sympatická není, ale postupné odhalování pravdy společně s její postavou, i díky zručně nastavenému tempu vyprávění, celkem dobře funguje. Mínus za naprosto zbytečné jump scary. ()

maddy

Na základe popisu "Mladá žena se probudí v kryokomoře a nic si nepamatuje. Musí si ale vybavit, kdo je, a dostat se ven dřív, než jí dojde kyslík." som si pôvodne myslel, že to bude niečo v štýle Buried s Ryanom Reynoldsom, nakoniec to je však prekvapivo čistokrvné, regulérne sci-fi. Na začiatku filmu som mal asi tri teórie, ktorým smerom sa film bude uberať, nakoniec sa ubral úplne odlišným smerom, dokáže niekoľkokrát prekvapiť svojim vývojom deja a vzhľadom aj na obmedzené prostredie v ktorom sa odohráva (95% času v kryokomore) má slušné tempo napriek mierne prestrelenej 100-minútovej stopáži. S hodnotením však vyššie ísť nemôžem vzhľadom na to MNOŽSTVO nelogickostí (občas až úplnej demencie ... volanie z kryokomory na políciu?!), ktoré celé dianie spravádzajú a pri čoby len malému zapojeniu mozgu sa celý dej Oxygenu rúca ako domček z kariet. Pozrieť, užiť, absolútne sa nad tým nezamýšlať a funguje to. Inak však viac ako 6/10 rozhodne nie. ()

agentmiky

Alexandre Aja a scifi? Tak trochu oxymorón :D Ale ono to ve výsledku funguje skvěle. Filmy s jedním hercem jsou vždy sázkou do loterie, protože vlastně vše závisí na nich a jejich hraní. No a hlavně díky Mélanie Laurent se Kyslík povedl, neskutečně nadaná a všestranná herečka. Trochu jsem se obával, aby film nesklouzl do nějakého nudnějšího tempa, přecejen jen jedna lokalita v kryokomoře tomu malinko nahrávala do karet, ale opak je pravdou. Nepříjemná atmosféra prosáklá skrz naskrz absolutní bezmocí, jo, to se tvůrcům povedlo vykreslit na jedničku. Chytře napsané dialogy mezi hlavní hrdinkou a umělou inteligencí mě bavily, místy nabídly strhující tempo. Uhrančivý audiovizuál taktéž měl co nabídnout. A těch pár zvratů, které na nás autoři vytasili, bych se nebál označit anglickým termínem "jaw-dropping". Tento výraz to do posledního detailu vystihuje. Nečekal jsem to, ale z Oxygen se vyklubal žánrový klenot. Paráda. Za mě 8/10 P.S. A příznivci hororovějších chvilek, nebojte se, Aja na vás nezapomněl (scéna s jehlou dost intenzivní) ()

Davered

Potencialne obstojny namet na epizodu serialu typu BLACK MIRROR nebo TWILIGHT ZONE. Celovecerni metraz ale vede nejen k natahovanosti a castemu mlaceni prazdne slamy, ale predevsim dava prostor mnohym nelogicnostem (proc tam vubec byl telefon?) a klise (hned trojnasobny (!) motiv "bomby" deaktivovane presne jednu vterinu pred "vybuchem"). Vysledek tak funguje maximalne jako dlouhometrazni "highlight reel" Melanie Laurent. ()

Wysch

Existuje takovej malej film z roku 2010, Buried, kde hraje hezounek. V roce 2021 nám z covidový produkce Netflix naservíroval malej film, kde hraje celkem hezká holka, která se s hezounkem potkala při natáčení o dost většího Bayhemu. Srovnání hereckejch výkonů se přímo nabízí, a sorry, ale hezounek před jedenácti dvanácti lety byl herecky silnější. Na druhou stranu Oxygen má hezkou sci-fi stránku s podtextem, ale o to předvídatelnějším koncem. Dialogy občas váznou, lekačky občas potěší. Potenciál byl, ale Kyslík se mi v paměti pravděpodobně neusadí tak, jako pohřbenej hezounek. Kterej měl o to údernější konec. ()

Praxis

Zpočátku je to naprosto luxusní klaustrofobický thriller, po odhalení mindfucku se z toho stává dost promarněná záležitost, která je zakončena naprosto nedůstojně. To nemění nic na tom, že Melanie hraje jak o život a zcela se roli poddala. Aja si tentokrát vybral o něco slabší sirku. BTW je to zbytečně moc dlouhý. 60% ()

slord

Fajn klaustrofobický film, ktorý zo začiatku nevyzerá nejako extra zaujímavo, ale po asi pol hodine filmu naberie fajn tempo a začnú sa odhaľovať zvraty, ktoré ma dosť prekvapili. Nie je to síce žiadne veľdielo, ale ako jednohubkovú Netflixárnu som ti to celkom užil. 7/10 ()

italka63

Po delší době příjemné překvapení, kladoucí spoustu otázek a možných odpovědí o přežití lidstva ve vesmíru, byť za cenu klonování lidí. Výborná hlavní představitelka. ()

džanik

Jako bioformě homosapiens0928 trochu od "fochu" - ne, nepracuji v .....ckém ani kryogenickém výzkumu - mi tam samozřejmě řada věcí přijde úsměvných. Nejvíc asi - SPOILER - odhalení Lenina v 0042 : )) Proč každý filmový patogen s potenciálem k pandemii způsobuje hemoptýzu, sufuze případně nadměrnou salivaci!? A autokanylace skoro po tmě, prakticky neznatelný útlum aktivity při FiO2 0.03 a rozhodnost a vyrovnanost v samém závěru pobytu v kryokomoře? Taky mi tam chyběl nějaký přechod mezi buňkou a "okolím". Ale jo, zajímavé spojení klaustrofobického s hyperagorafobickým... nechci moc spoilovat a kazit vám dál zážitek. ()

Hamaradža

Občas trochu prekvapivé, no pri poslednom zábere sa už nemôže ubrániť širokému úsmevu z übergýču snáď ani najväčší optimista. ()

easaque

+3* spíš příznivější reakce na tuto novou scifárnu mě hodně nalákaly a tak jsem ji ani dlouho neodkládal. Divák se musí připravit na komorní prostředí a pro mnohé určitě i klaustrofobické, což na druhou stranu zvyšuje napětí a pocit bezútěšnosti. Potěší, že se na konci příběhu dopátráte k jasným a logickým odpovědím na otázky, které od začátku visí ve vzduchu, což není v poslední době tak běžné a mnohdy je závěr zamotanější než začátek. Já si tento Netflixovský film docela užil, ale nedokážu mu dát vyšší známku, protože zase to takový zázrak není a své 4 hvězdičky nerozdávám jak na běžícím pásu. Proto doporučuji, ale přehnaně nevyzdvihuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1- /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Jako sorry, ale tady to ani na ty slabé dvě nevytáhnu. A dost mě to mrzí a štve, ale tady to jinak prostě nejde. Tenhle typ filmů mám hodně rád, ale aby dobře fungoval, potřebuje dvě důležité věci - silnou atmosféru a skvěle napsaný scénář. Kyslík ale nemá ani jedno. Za těch zbytečně dlouhých 101 minut (takových 70 by bohatě stačilo a možná i tak by to bylo moc) nestihne nic pořádného rozehrát a ačkoli se snaží tvářit, jak moc zvratů v sobě má, ve skutečnosti se dají skoro všechny odhadnout a mě osobně překvapil snad jen jeden. Melanié Laurent se sice dost snaží, ale je vidět, že to prostě sama uhrát nedokáže. A co se týče atmosféry, skoro žádná v tom není, filmařsky to moc zajímavé není a hlavně jsem se u toho skoro celou dobu dost nudil. Takže jediné klady co to pro mě má je samotný námět (který chvílemi vypadá jako sci-fi kopírka Pohřben zařiva) a moje záliba v takovémto druhu filmů. A to mi přijde dost málo na nějaké větší hodnocení... Se slzou oku jsem si u toho vzpomněl na dokonalou Telefonní budku. A dokonce i na to Pohřben zaživa... Lepší 1* ()

M.i.k.e

těchto klaustrofobických žánrovek moc nevzniká,takže každý nový kousek je na jednu stranu vítaný a na stranu druhou vždy bude vyvolávat otázky,zda bude fungovat tak jak má.A Oxygen funguje přesně tak jak má.Aja je zkušený rutinér a je to vidět a Melanie Laurent je natolik dobrá herečka,že podobný kus v pohodě sama utáhne.Oxygen má většinu času slušnou atmosféru a plusem je rozhodně i to,že dává divákovi dost prostoru na to hádat co že se to vlastně děje,Osobně sem měl už od začátku hned několik hypotéz a trefil jsem jen jednu část,takže i v tomhle ohledu za mě spokojenost.,,,70% ()

Martin741

Ze filmy reaguju  na dianie vo svete  vieme uz dlhodobo. Napokon aj pan Klec reagoval - sice s oneskorenim par rokov, ale reaoval - na utoky z 11/9. No a tu ide jasne o reakciu na pandemiu. Ist do takychto filmov je najlepsie bez toho, aby som vedel ustrednu pointu. Keby tam dali plucnu ventilaciu a sceny z nej,  svoje hodnotenie este znizim  : 50 % ()