• Krátkometrážní

Hugo a jeho velký objev (2011)

The Artist se může jít vycpat. Takhle se skládá pocta filmovým legendám. Ne jen pouhým (i kdyby precizním) kopírováním a snahou o co nejpřesnější nápodobu, jak to předvedl Hazanaviciusův snímek. Scorseseho film je naopak po formální stránce moderní jako málokterý jiný a poselství starých filmových dob je v něm tak úhledně zabaleno, že si najde cestičku i k divákům, kteří možná původně ani filmově vzděláváni být nechtěli. A nezáleží ani tak na tom, kolik toho o Georgesi Mélièsovi víte, protože po Hugovi o něm určitě něco víc chtít vědět budete. 85%

Ospalá díra (1999)

Ospalá díra je nádherně stylizovaný horor. Ale krimifilm? S takhle nudným a prázdným příběhem? Ani ve snu. Burtonova neschopnost vyprávět příběh v té nejryzejší podobě. Někomu to vadí, někomu ne a já prostě patřím do té první skupiny. 70%

Na vlásku (2010)

Při těch písničkách jsem fakt umíral, ale jinak celkem zábavná skoroparodie s božským koněm. Oproti Kouzelné romanci, která měla sice pár skvělých scén, ale celek pokulhával, má Na vlásku mírně navrch. A je to škoda, Tangled jede totiž pořád moc na jistotu, v tomhle ohledu jsem Kouzelné romanci, která bohužel nevyužívá svůj obrovský potenciál, fandil mnohem víc. 70%

Podivní (2010)

Tenhle film ví, jak si držet úroveň. Vždycky, když nějaká scéna začne nudit, nějaký dialog nikam nesměřuje nebo nějaká postava začne být otravná, něco se stane. Scéna skončí, dialog se přeruší (většinou proto, že někdo umře), postava zmizí (většinou proto, že umře, pravděpodobně znuděná dlouhým dialogem). Pravda, prostřední třetina má pár hluchých míst, ale jinak film krásně odsýpá, na rýpání v logice nezbývá čas (a vlastně ani důvod) a vizuální stránka dotváří překvapivě kompaktní celek, kterému snad nelze nefandit. 75%

Ďábel (2010)

Pár náznaků filmovosti by tu bylo, ale celek má i do průměrného thrilleru dost daleko. Herci otravní, logika veškerá žádná plus nemastná neslaná pointa, která táhne film ještě hlouběji, než by si zasloužil. 50%

Závrať (1958)

Absolutní dokonalost. Pocity, které nejdou popsat slovy. 100%

50/50 (2011)

Naprosto tuctová komedie, kterých je všude plno. Občas to sice přijde s hláškou, kterou v podobných filmech hned tak neuslyšíte, ale kvůli tomu nehodlám skákat radostí do stropu. Levitt fajn jako vždycky, Rogen mírně otravný. 70%

Hancock (2008)

Mohla to být příjemná popcornovka. A taky je, přesně do chvíle, kdy si to začne hrát na něco, co to není a za daných podmínek ani být nemůže. První polovina by si zasloužila natáhnout na celou stopáž, z druhé vystříhat a na blučku vydat záběry na Charlize Theron, zbytek vyhodit a ten pokus o hlavního záporáka (to byl ten magor bez ruky) pouštět do světa maximálně jako exemplární příklad, že takhle to fakt vypadat nemá. 40%

Moneyball (2011)

Sorkin by neměl psát scénáře podle skutečných událostí. Moneyball by si totiž (stejně jako Social network) zasloužil skončit mnohem emocionálněji a vyhroceněji. Celou dobu k tomu snímek nenápadně spěje, ale závěr prostě vyšumí do prázdna. Zážitek z bezvadně civilního Pitta, který skvěle využívá i takhle nenápadnou roli, a výborných dialogů vám to sice nezkazí, ale pocit, že to mohlo být ještě o trochu lepší, zůstává. 75%

Kronika (2012)

Svěží vítr hned do dvou žánrů, přičemž found-footage už potřeboval pořádně profouknout. Pravda, použití ruční kamery je místy trochu diskutabilní a vždycky se najde někdo, kdo si bude stěžovat, že "Kdyby to točili normálně, tak by to vypadalo líp." a bude mít pravdu. Na druhou stranu atmosféra některých scén by se při klasickém snímání ztratila někam mezi mráčky a závěr je v rámci možností zrealizovaný naprosto parádně. Snad bude kronika vydělávat tak jako dosud, protože jestli bude Josh Trank pokračovat dál stejnou cestou a scénář mu naškrábne někdo s větším citem pro postavy (chápu, že v rámci teen filmu to asi líp nešlo), určitě je se na co těšit. 80%