Chip an' Dale (1947)

Jedno z prvých diel s Chipom a Daleom, ktorí nám tu sú predstavení tentokrát v dobrom svetle. Tá zimná atmosféra je veľmi presvedčivá, pri sledovaní priam cítim, ako sa mi ohrieva môj káčerí chvost pri krbe.

Out of Scale (1951)

Dvaja veveričiaci si bránia dom, dej sa posúva trochu inam (Donaldov model mestečka). V tom je epizóda originálna. A tiež svojím všeobecným happyendom. Inak mi to však pripadá ako trochu nevýrazná epizóda série.

Two Chips and a Miss (1952)

Oceniť treba, že sa nám tu predstavujú trochu iní Chip a Dale: elegantní, inteligentní (v rámci možností), hlavne ale zaľúbení a žiarliví. Kladiem si ale otázku, či toto chcú deti vidieť. Ja sám som to pred mnohými rokmi dvakrát nevítal. A dnes ma táto epizóda nebaví už skoro vôbec.

Up a Tree (1955)

S komentárom od Flega sa stotožňujem. Chip a Dale tu sú v práve, takže táto časť série nenarušuje ani morálny profil detí. Kúzelná je pasáž, v ktorej Chip popudene zastaví porazeneckého Dale v jeho sťahovaní sa. Trochu sa mi nepáči záver (berie problematiku bezdomovcov trochu na ľahkú váhu!), ale nič s tým už nenarobím...

Boj o jídlo (1950)

Chudák Pluto! Nikdy som túto epizódu nemal rád a nie je vlastne ani príliš zábavná. V rámci série mierny podpriemer.

Chips Ahoy (1956)

Vcelku akčné. Jedna z epizód, v ktorých Dale nevystupuje len ako "ten druhý priblblý" a v ktorých dvaja orieškožrúti nie sú jednoznačne vinní ani nevinní (kradli, ale s racionálnym a nie zločinným zámerom a nie je vylúčené, že by ukradnuté vrátili).

Halloween III (1982)

1. Ako zdôraznili mnohí z kolegov, ktorí dali filmu viacero hviezdičiek (CharlesL, helljahve, charge, Pumiiix, JohnnyD, Ruut, oLí, Andersis, Opsha, pfa, Kubaso, BoredSeal, Louie, Allan, john.h, Dinsberg a iní), film vyvoláva amok diváckej obce preto, že v ňom nefiguruje istý Michael Meyers. Ľudia, už sa na toho mumáka v mizernej bielej maske vykašlite, videli ste ho minimálne v 9 filmoch a v bohviekoľkých ďalších ešte uvidíte! Sám som tento kúsok začal pozerať pred vyše desiatimi rokmi a sklamaný ho nedopozeral, ale nenechal som sa úplne premôcť emóciami a časom vo mne prevládlo odhodlanie pozrieť si film ešte raz a tentokrát až do konca. A musel skom skonštatovať: dobré! 2. Dôvod je jasný. Ten námet je skvelý. Síce nevierohodný, ale šokujúci. Keď si ten otravný ryšavý faganisko navlečie masku a sadne pred televízor... No, nebudem spoilerovať, ale rozhodne by som na jeho mieste byť nechcel. A hoci nie je ani mne celkom jasné, prečo hlavný zloduch vo filme usiluje o to, o čo usiluje, jedno mi zrejmé je: náš dekadentný svet plný halloweenskej a neviemakej komercie by si takú nejakú facku zaslúžil. :) Nechcem tým tvrdiť, že ide o film vizionársky a naplnený myšlienkovým bohatstvom, ale s akýmsi hororovým humorom predsa len k podobným úvahám nechcene ponúka. 3. Pripúšťam, že film má svoje muchy. Tie lasery a postavy s imageom rokov osemdesiatych dnes už pôsobia rozpačito, lasery prípadne až trápne. Ale to nie je rozhodujúci dôvod na odsudzovanie. To, že tu hrajú neznámi herci, je podľa mňa naopak plus, pôsobí to vierohodne. Myslím si, že keby film bol prepracovaný do modernejšieho strihu, gore scény lepšie využité, scenár prepracovanejší (myslím tým zhruba záverečnú tretinu, keď hlavný hrdina usiluje o útek a záchranu situácie) - a iste, keby to nemalo trademark "Halloween" -, bolo by to veľmi zaujímavé. 4. V tejto podobe, s ohľadom na zmienené nedostatky, by si film zaslúžil bohužiaľ len dve hviezdičky, ale s ohľadom na davovú "odpad!-ovskú" hystériu dávam tri.

Aféra s náhrdelníkem (2001)

Romantizácii sme sa celkom nevyhli, keď je nám podsúvané, že de Motte-Valois bola motivovaná nejakými ušľachtilejšími cieľmi. Ak od toho odhliadnem, musím tvorcov pochváliť za to, ako triezvo vylíčili obsah aféry; pozoruhodné je tiež neobvyklé, ani príliš negatívne, ani príliš pozitívne, zobrazenie Márie Antoinetty. Zdá sa však, že moja túžba, aby historické filmy boli podľa možnosti vecné, môže mať niekedy trochu devastujúce účinky na ich atmosféru: za srdce ma to veľmi nechytilo.

Freddy versus Jason (2003)

Tuctová vyvražďovačka ("horor" v dnešnom ponímaní), teda filmový podpriemer. Ako priemer (***) hodnotím za zaujímavý nápad konfrontácie dvoch legendárnych postáv; za možnosť, danú divákom, vybrať si, komu budú fandiť; za vyvolanie zvedavosti, ako to celé tvorcovia nakoniec "useknú".

Tango a Cash (1989)

Kedysi mi to pripadalo výborné, na pasáži, kde sa starostlivý brat Stallone rozhorčene snaží uchrániť sestru pred nenechavým napadníkom Russellom, som sa výborne zabával. Dnes musím skonštatovať, že ide nanajvýš o dobre zvládnutý akčný film, na ktorom však okrem obsadenia nie je nič nadpriemerne pozoruhodné. Príbeh je tuctový a slúži len ako mostík, po ktorom sa dostávame ku klasickým motívom ako klaďasi vo väzenskom pekle, klaďasi sa doberajú, klaďasi vyťahujú informácie od zloduchov, klaďasi vystrieľajú pelech lotrovský. Práve záverečná akcia však nie je príliš zaujímavá a to, ako ju prežíva hlavný záporák spoza obrazovky, pôsobí smiešne. Charakteristika postáv je samozrejme nulová, a to vrátane Tanga a Casha. Na komediálne ladené scény o patáliach s podivnými spolunocľažníkmi vo väzenských celách sa bohužiaľ po stále veľmi vtipnej Bláznivej strele 33 1/3 už nedá pozerať s niekdajším nerušeným nadšením.