Simpsonovi ve filmu (2007)

Oproti tým (nie zase až tak početným - som len vlažný a veľmi neskorý fanúšik) dielom seriálu, ktoré som videl, žiadna pridaná hodnota, okrem ucelenejšieho deja (aby bola hodina a pol poctivo zaplnená). Pretože však ide o Simpsonovcov, možno tvrdiť, že o zábavu je postarané. :-)

Jolly Roger: Masakr v zálivu (2005)

Film sa od iných "teenagers-must-die-and-pretty-hard-if-possible" filmov líši v zásade svojou vyslovene amatérskou kamerou, výpravou a príbehom. Možno sa mýlim, ale považujem to za zámer tvorcov, ktorí správne usúdili, že na sériozne sa tváriaci film nemajú a stavili na paródiu. Na štyri, možno ani na tri hviezdičky dielko tak či tak nedosiahne, ale ak sa posadíte vedľa brata a bratranca, ktorí znechutené nadávajú na "odpad", pretože nedokážu "horor" brať s nadhľadom, budete sa snáď baviť o to viac...

Dobrý synek (1993)

Culkinova postava ako stelesnenia chlapčeka bez akéhokoľvek sociálneho cítenia mnou kedysi naozaj otriasla. Záverečnú dilemu pani Evansovej možno riešiť donekonečna. Melancholická a svojím spôsobom pochmúrna atmosféra pobrežného mestečka v prírode takmer panenskej. To sú plusy inak slušne v napätí držiaceho filmu, takže za seba neváham dať 5 hviezdičiek.

Barbar Conan (1982)

Povedzme si rovno, že explicitnosťou násilia a erotiky - mýlim sa, alebo sa už Arnold k väčšej "divočine" nedostal? :-) - je tento film naozaj béčkový a že ani námet príliš prepracovaný nie je. Ale oboje prispieva k "barbarskosti" filmu, ktorú nám názov sugeruje. Film z môjho subjektívneho pohľadu nie je natiahnutý, a keby aj bol, k starobylému eposu epická šírka patrí. :) Vizuálne dobré, hudobne dokonca veľkolepé. Mnoho postáv má charizmu (Thulsa, Valeria, Subotai; Rexora priam milujem: "You...?"). Rakúšan ako barbar je skvelý: od chlapca, ktorý bol desať-pätnásť rokov na nútených prácach, naozaj nečakám, že zo seba dostane viac než poldruha nerozvinutej vety za hodinu. Akurát princezná by potrebovala nafackovať, ale v podstate sa jej príučky aj dostalo. Celý film má pre mňa istú melancholickú atmosféru, ktorú vhodne zosobňuje oi. zamyslene sediaci Conan v samotnom závere. Rozhodne ide o klasiku (otázku, akého žánru, nechávam radšej otvorenú), takže bez ohľadu na nedostatky film hodnotím tak, ako hodnotím.

Rychlá rota (1989) (seriál)

Podľa môjho osobného zdania asi najlepší z cca 20 rokov starých seriálov z produkcie W. Disneyho. K jeho obľube v mojich očiach prispelo, že som sa ako dieťa stotožnoval s Chipom (nielen v rámci tejto série, ktorú som sledoval ako jeden z prvých importov z kapitalizmu už r. 1990/1, ale aj v krátkych príbehoch, v ktorých chipmunkovia súperia s káčerom Donaldom ap.). Dnes by sa dalo ešte zdôrazniť, že na rozdiel od Príbehov z Káčerova nešlo o neúmerne naťahovaný sériál, námety boli relatívne rôznorodé a navyše "detektívne". Z psychologického hľadiska sú postavy pomerne rozpracované, ak je možné niečo také o detskom seriále tvrdiť: dobrosrdečný, odvážny, ale zároveň trochu urozprávaný a slabošský (sýýýr!!!) Monty, suchopárny, poriadkumilovný a činorodý Chip, pohodlý bonviván Dale v havajskom (?) tričku. Len Bzučo (Zip) je nevýrazný a Gadget trochu ťažko zaraditeľná (ale postavičky sú to samozrejme politicky korektné: statočný maličký a inteligentná blondínka). :-) Traja Držgrošovi (pra)synovci Hue, Dewey a Louie, medzi ktorými nie je rozdielu okrem farby ich oblečenia, a nemenné podivné nerealistické postavičky Držgroša a Tryskáča (Rampa) za touto plejádou zaostávajú.

Kluci to taky chtěj... a pořád! (2002)

Tak pokiaľ ide o mňa, bavil som sa výborne - a tým komédia svoju úlohu splnila. Nízkemu hodnoteniu teda "opravdu, ale opravdu" nerozumiem. Narážky na to, že film je nemecký, prejdem mlčaním. Predstavitelia hlavných rolí naozaj vyzerajú ako študenti strednej školy, čo sa o ich na prvý pohľad obstarožných náprotivkoch z Prci, prci, prcičky (hoci som to nikdy nevidel) povedať nedá. To, že je Tobias Schenke nechutný (v tomto zmysle sa tu vyjadruje napr. hirnlego) a že je podivný (viď bavenie sa s penisom, čo je ale nota bene komediálne nadsadenie!) robí jeho postavu, bažiacu po sexe a k tomu ochotnú dušu "prekvapujúco" nikde nenachádzajúcu, vierohodnou, a to nielen v rámci žánru bláznivej komédie. Jediným z tu vytýkaných negatívnych rysov filmu, ktorý by podľa môjho názoru naozaj mohol byť kameňom úrazu, je jeho nechutnosť, ale je pozoruhodné, že si ju viac-menej všetci všímajú práve na tomto filme. Axel Stein a jeho postava Red Bulla alias Wandy je skutočne komediálnym skvostom. Jednoducho je. Takže ľutujem, ale odmietam sa podriadiť zvyku odpisovať tu jeden od druhého "odpad!" a vzhľadom k tomu, že ma máloktorá iná komédia - ak vôbec nejaká - tak rozosmievala, nebojím sa dať jej plný počet bodov.

Terminator Salvation (2009)

Tento film má čosi navyše oproti T1-T3. Akčné scény ma kvalitatívne i kvantitatívne zase až tak nenadchli, hoci sú považované za jedinú nesporne zvládnutú stránku. Iste, zažívame prznenie reálii, ktoré naznačili predchádzajúce diely. Zaľúbenie som ale našiel v konflikte, ktorý scenáristi do filmu nasadili. Svár ľudskej a "strojovej" stránky sa vo vnútri Marcusa Wrighta nekoná, je mu jasné, na ktorej strane barikády je (na veľké sklamanie Skynetu). Ale to, že tento stroj s ľudským srdcom a mozgom je vlastne človekom, ľudia (až na jednu výnimku) v tomto filme nechápu, zostávajúc len na povrchu "veci". Možno je to ako posolstvo dosť lacné (podobne ako posolstvo na záver T2), ale aspoň tu nejaké je, a nepochopenie, na ktoré Worthingtonova postava narazí, pre mňa predstavuje skvelé jadro filmu a výbornú inovatívnu myšlienku terminátorskej série. Pretože (SPOILER) sme sa však s Marcusom rozlúčili, hľadím do budúcnosti s obavami... :)