Zrůda (2003)

Naozaj hrozný film (adjektívum sa pravdaže netýka jeho kvality). Nevybavujem si, že by nejaký iný dokázal tak udržať moje nervy v pohotovosti. Pozoruhodným sa mi zdá, že postava Aileen, ale v podstate ani Selby nie je vyslovene kladná či sympatická (hoci sa nemôžem zbaviť podozrenia, že scenár "true story" vedomo či nevedomo predsa len prikrášľuje). Stopáž snáď nemá jediné hluché miesto. Päť hviezdičiek, hoci zrejme tak skoro nebudem mať odvahu si tento film pozrieť znovu. :)

Rukojmí v Bella Vista (1979)

Po akčných filmoch rokov osemdesiatych a v dnešnej dobe to vážne asi nie je najnapínavejší film, ale porovnanie s obstarožnejšími bondovkami by snáď zniesol. Ku komentovaniu tohto v podstate nesamostatného diela sa odhodlávam ale len preto, že mi nedá nereagovať na emotívne a vulgárne (Lima; "estébácký svině"; mimochodom, žiadne "svině" tu nevystupujú, asi tak, ako v dnešných filmoch medzi kladnými hrdinami väčšinou nevystupujú skorumpovaní policajti, čo neznamená, že filmovú produkciu paušálne zavrhnem, pretože neodráža realitu) a mylné či manipulované (Tosim; Hradec sa golf naučil v Kateřinské Hoře a to s pánom farárom!) výplody.

Cesta bojovníka (2007)

S časovým odstupom musím ísť s hodnotením dole. Neviem, či by z fascinujúcej základnej idey (rozhodne nie mierová konfrontácia Vikingov a Indiánov) šlo dostať viac, tento film z nej ale rozhodne mnoho nevyťažil. Postavy tu nemajú prepracovanú psychológiu a nechali ma ako diváka zoči-voči masakrom chladným, a to o kvalitách filmu príliš nesvedčí.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Po množstve komentárov, ktoré by si zaslúžili hodnotenie "odpad", považujem za najrozumnejšie poradiť serióznym záujemcom o hodnotenie seriálu, aby si ho pozreli a následne ohodnotili sami. Na tom, že remeselne je spracovaný dobre, sa viac-menej zhodujú všetci. Propaganda to nepochybne je, a to nie primitívne prvoplánová ("posolstvo" vyplýva z kontextu a charakterov, nie je tlmočené priamo dialógmi). Na druhej strane, mňa na "historických" dielach vždy zaujíma aj ich zobrazovanie reality či histórie, takže seriál ma a priori musel zaujať. To, či sú príhody nudné alebo zaujímavé, je výsostná záležitosť osobného vkusu; mňa drvivá väčšina epizód bavila. Ak "30 případů" porovnávam s tým, čo som zaznamenal zo súčasnej serálovej produkcie českých komerčných televízii, musím konštatovať, že sa mi na rozptýlenie raz za týždeň javia byť omnoho vhodnejšími. Epizódy sú výstavbou a zápletkou rozmanité. Ad Ivoshek: ale vyšetril (Bestie, Kvadratura ženy - ako milovník detektívnych románov som tieto časti veľmi ocenil). Ale vcelku súhlasím: na to, ako je príležitostne Zeman inými postavami seriálu vychvaľovaný, predvádza toho detektívneho bystroumu a remesla naozaj dosť málo. Postscriptum pre niektorých hodnotiteľov: nadávať na Š/STB a komunistov choďte radšej do iných internetových fór. Ďakujem.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Záverečná prestrelka je trochu dlhá a nudná, ale s ohľadom na zamýšľanú paródiu zrejme nutná. Najvtipnejšia je prvá tretina, v druhej to trochu viazne. Podobne ako iným hodnotiteľom sa mi zdá, že narážok na iné, "seriózne" fimy tam je striedmo, ale ja osobne si na koláže odkazov typu Scary Movie nepotrpím. Obrovskou výhodou snímky teda je ucelený a nerealistickou, ale predstaviteľnou zápletkou vybavený dej. Osobne by som vyzdvihol ani nie tak, že sa výsmechu dočkali klišé akčných filmov a vyvražďovacích "hororov", ako to, že film si - zrejme trochu nezamýšľane, ale čertvie, ako to v tom Anglicku chodí, že? - na mušku berie malomestskú obmedzenosť a ochotu kvôli skvelej fasáde obetovať podstatné veci. Bonum commune communitatis!

Šakal (1997)

Bruce Willis výnimočne nehrá podľa môjho gusta. Otráveného policajta cez Vianoce mu verím, narcistického sólo zabijáka bez emócii nie. Film sa nato, že ide o moderný americký thriller, vcelku dobre vyrovnáva s predlohou. Postavy sú tu snáď všetky veľmi málo sympatické, čo mi v spätnom pohľade pripadá skoro ako klad, dej miestami trápny (otrávené auto, rozstrieľanie výrobcu stojanu pod zbraň, ruský mafián šabľou rozsekáva toho, koho mal rád ako syna). Zhliadnutím ale nič nepokazíte...

Hellraiser: Inferno (2000)

Poznáte ten pocit, keď vám informátora či rodiča zabijú priamo "pred nosom"? Poznáte ten pocit bezmoci, zlosti, zúfalstva a strachu? Tento film ponúka malú ochutnávku. Hlavne žiaden strach, ide len o sen. Alebo nie...?! Dôstojné, originálne pokračovanie prvého Hellraisera. Trochu komplikovaný dej, povedal by som, ale rozhodne to je "inferno".

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Prepojiť motív nadprirodzených mäsiarov z pekla a psychopatov zo starej dobrej pozemskej reality bolo evidentne nad sily "dvojky" Hellraisera. Prvá časť filmu je síce vcelku zaujímavá, druhá ale divácky dojem kazí. Silné momenty: doktor Channard v náručí mŕtvoly bez kože; Pinhead rozlišuje toho, kto kocku otvoril, a toho, kto ju otvoriť dal, pretože ju otvoriť chcel. V pekle právny formalizmus neplatí..! :)

Hellraiser (1987)

Upnutú a slušnú Juliu ženie zhubná (a trochu prekvapivo rokmi neotupená) vášen k najhroznejším zločinom. Krv a strašiaci z pekla sú zrejmé béčkové prvky, ale pre nenásilné spojenie vrážd z rúk psychicky oslabeného jedinca a "duchařiny" a hlavne pre psychológiu postáv, do ktorých sa rozhodne dá vcítiť, si táto klasika hororu zaslúži uznanie.

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Napriek tomu, že táto epizóda hellraiserovskej témy ešte nenesie označenie "video film", je vskutku veľmi málo podarená, a to najmä pre záverečný masaker na diskotéke, ktorý je tak neznesiteľne nafúknutý a popcornový!