Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Film par excellence. Brdečka a Lipský to teda vedeli poriadne roztočiť. Olinka Schoberová je veľmi nežná a "chrumkavá", Miloš Kopecký perfektne zákerný, Květa Fialová diabolský zvodná (aj keď má "bizónov" v podpazuší) a Karel Fiala hlúpučko charizmatický. Všetky elementy sú dokonale namiešané, veď nečudo, že tento film patrí medzi najväčšie kinematografické exporty v dejinách českého filmu. :)

Kinoautomat: Člověk a jeho dům (1967)

Celkom zvláštne, že film vznikol už v roku 1967, ale domáci návštevníci ho videli až v roku 1971. Ničmenej aj teraz ten film vie zaujať. Škoda, že na DVD nie je obraz v pôvodnom pomere strán a v lepšej kvalite, ale 3 kanálový zvuk a anglický dabing to vynahradil úplne. Pán Horníček je neskutočne skvelý a ani ostatní za ním nezaostávajú.

Krvavá paní (1980)

Majster Viktor Kubal a jeho vynikajúce filmové dielo, famózne spracované podľa povestí o Čachtickej pani. Napol desivé, napol ľudsky humorné.

Střelec (1995)

Videné v kine počas premiérovej projekcie. Do kina ma nahnalo len to, že to bol Česko-americký akčný film, ktorý režíroval režisér prvého Ramba. Z kina som vychádzal s miernym znechutením, 34 Sk som vyhodil kvázi do vzduchu.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Tento film mi veľa nepovedal, ani keď som bol ešte malý, čo je škoda. Čím viac ho reprízujú, tým viac sa mu vyhýbam. Videl som ho asi 10x, ale jednoducho som si ho nevychutnal.

Perný den (1964)

Moji obľúbenci v slapstickovom hudobnom celovečernom filme. Napoly fikcia, napoly podľa skutočných udalostí. Obrovské plus, že tvorcovia z toho nespravili nejakú hudobnú revue, alebo muzikál, ich hudba znie len na pódiu (skúška, generálka, ostrá), alebo len ako podmaz. Veľmi dobrá poznámka Beatles na režiséra: "Nevidíte to moc čiernobielo?" :)

Obchod na korze (1965)

Jozef Króner dal tomuto filmu tú ingredienciu, bez ktorej by tento film až taký významný nebol.

Playtime (1967)

Trošku sa čudujem, že tento film vo svojej dobe prepadol. A pritom je tam všetko vypointované do posledného detailu. Najviac sa mi páčila, aj keď cez slzy v očiach, narážka na sklo-betónovú výstavbu, to Tati trafil presne klinec po hlavičke. Klobúk dole Maestro Tati.

Ben Hur (1925)

Prvýkrát som tento film videl asi ako 14 ročný na televíznej stanici Arte a veľmi ma nadchol a to už je čo povedať, keď pubertiaka nadchne nemý film z roku 1925. Veľmi ma potešilo, že o mnoho rokov neskôr sa tento film objavil aj na DVD. Bolo to veľmi krásne pripomenutie. 5*

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Prvý celovečerný farebný animovaný film na svete. Klasika, ktorú nemožno ani haniť. Veľmi mi prirástol k srdcu, najmä kvôli slovenskému dabingu.