Sen noci svatojánské (1959)

Videné v Krnove z pôvodnej filmovej kópie s pomerom strán 2,55:1 a 4 kanálovým stereo zvukom. Jedným slovom: úchvatné. :)

Cesta do pravěku (1955)

Trošku off-topic, ale nezabudnem na to, ako mi mama rozprávala, keď jej mama (moja babka) bola na tomto filme v kine. Keď sa babka vrátila, tak bola celá bledá v tvári a hovorila: "Ježiši, to bolo niečo strašné, tie príšery tam..." To už je čo povedať, keď sa v Československu podarilo v roku 1955 vydesiť vtedy 43 ročnú ženu. :) Inak Zeman je fakt Pán Majster. Natočiť film o 4 chlapcoch, ktorí preplávajú rieku až do praveku a nikto sa nad tým nepozastaví, že je to absolútne nereálne. :) Aj ja som chcel plávať po Dunaji až k dinosaurom, keď som bol malý. :D Proste úchvatný film bez žiadnej vady na kráse (teda až na stav filmových kópií v archíve).

Them! (1954)

Dlho som prechádzal okolo DVD s týmto filmom v mojej obľúbenej predajni a nebol som si istý, či je to dobrý film, alebo nie. Nahodil som sem kuk a pozerám, že hodnotenia sú viac-menej pozitívne. Tak som si DVD kúpil a pozrel. Čakal som nejaké šialené béčko, ale videl som dokonalé áčko. Film na vynikajúcej úrovni. Námet, scenár, herci aj réžia tip-top. Jasné, vizuálne efekty vyzerajú skôr smiešne, ale neviem si predstaviť, či by vedeli vtedy spraviť stop-motion animáciu, asi nie, kvôli vetru a piesku. Ničmenej som si film veľmi dobre vychutnal. Veľké plus patrí aj Warner Brothers za neskutočne vynikajúco zreštaurovaný obraz a zvuk. Moje hodnotenie: lepšie 4*. Update: za vynikajúcu kvalitu obrazu a zvuku na DVD môže renomované reštauračné štúdio Lowry Digital Images. Zasvätení vedia "wo co gou" :)

Lví král (1994)

Keby som predtým nepoznal Bambiho, tak by som bol uchvátený z tohto filmu. Lenže bohužiaľ je to skrz-naskrz prepraný Bambi, zasadený do africkej savany a namiesto srniek sú tam levy. Neviem, čo je na tomto filme výnimočné, veď sami tvorcovia sa priznali, že to je recyklát Bambiho, animovali ho animátori druhej kategórie a pôvodne to mal byť Direct-to-video produkt. A tak to aj vyzerá. Čo je to za barbarstvo, že štúdio si vykráda vlastné filmy, ktoré na dlhú dobu nesprístupnia len preto, aby ten recyklát dosiahol úspech? Videné raz a nikdy viac.

Shrek 2 (2004)

Prvý diel Shreka na mňa urobil veľmi dobrý dojem, práve vďaka námetu, popkultúrnym narážkam a neštandardného štýlu prerozprávania príbehu. Čakal som podobný nášup aj pri dvojke, i keď v kútiku duše som rátal s tým, že to nebude až také dobré. A stalo sa. Jednoducho prevarený príbeh z Popolušky. Tých málo gagov, čo som postrehol, mali krčoidný charakter a neraz som pri sledovaní nadobudol dojem, že tvorcovia si nevedia rady. Shrek a Oslík síce majú charizmu, ale to nezachránilo celkový dojem zo sledovania filmu. Stačilo raz a nikdy viac.

Kung Fu Panda (2008)

Nepovažujem tento film za niečo výnimočné, je skôr viac klišoidný a na môj vkus až veľmi prvoplánový, čo sa týka voľby hlasov postáv. Z námetu sa mohlo vytrieskať oveľa viac, takto je známy celý dej, veď skúste si pozrieť začiatok a koniec a to, čo si medzi to domyslíte, tak to sa tam fakt udeje. Možno sa to páči malým deťom, len škoda, že sa neušlo aj odrastenejším, tak ako pri Pixarovkách.

Lawrence z Arábie (1962)

Jeden z najkrajších dobrodružných veľkofilmov, aký som mal možnosť vidieť. Zhliadnuté po prvý krát v Krnove na festivale 70mm filmov.

Hvězdné války podle Turka (1982)

Znova objavený a právom považovaný ako najlepší film režiséra Çetin Inanç, ktorý sa preslávil po celom svete a vďaka YouTube stihol tak skultovieť, že ho už vyhľadávajú aj takí ľudia, ktorí by sa k takýmto filmom dostali len náhodou. Chaoticky spracovaný film, ktorý vo veľkom používa zábery zo Star Wars v nesprávnom pomere strán (odtiaľ aj ten názov Turecké Star Wars), síce so slávnou ságou Georga Lucasa nemá nič spoločné, teda snáď okrem boja dobra proti zlu, ktoré v tomto filme stelesňuje akýsi kúzelník s kovovou (?) helmou na hlave. Cüneyt Arkin a Aytekin Akkaya ako ústredná dvojica, ktorá sa snaží zachrániť ľudstvo na jednom úlomku z planéty sú bomboví už na prvý pohľad. Suché hlášky, diskusia viac-menej o ženských a vrcholom toho všetkého tréning v kameňolome. Síce Cüneyt Arkin ako Murat si chtiac-nechtiac privlastnil pozornosť na seba (je aj autorom scenára), ale to vôbec nevadí. Jeho charisma funguje na 100%, i keď počas natáčania už mal cez 40 a na jeho ovisajúcom bruchu a sklesnutom hrudníku je to poznať. Karnevalové masky a červení plyšoví medvedi, no o nich sa už tu písalo neúrekom, tak ako o nemej "bieloruskej pornoherečke" s jedným úsmevom. Vykradnutá hudba do tejto šialenosti pasuje ako "riť na šerbel", len škoda, že Turci vtedy nedisponovali dokonalou zvukovou technikou, nemuseli by tú hudbu prerušovať nejakým zvukovým efektom. U mňa za 5*, je to proste kult, tak zlý film, až je dobrý. :)

Nebojácný (1986)

Ďalší režijný počin tureckého režiséra menom Çetin Inanç, sa volá Korkusuz, alebo aj Turecký Rambo. Serdar Kebapçilar hraje postavu "Ramba", neohrozeného vojaka tureckej armády, nasadeného do misie, ktorá má odhaliť sídlo Kurdov, zobrazených v tomto filme ako najväčších zločincov. Falošný únos, infiltrácia do tábora Kurdov, nenaplnená láska a zbesilé krvavé akčné scény sú doplnené infantilnými dialógmi, ktoré snáď behom jedného popoludnia vymyslel nejaký 12 ročný milovník amerických akčných filmov. Z hereckého ansáblu najviac dominuje Hüseyin Peyda ako veliteľ kurdského tábora Ziya. Filiz Taçbas ako dievča zamilované do Serdara sa síce po celý čas veľmi zvláštne ksichtí, ale inak je to na turecké pomery fakt kus sexi ženskej. Çetin Inanç tentokrát režíruje film o trošku serióznejšie, než jeho predchádzajúce počiny, ale aj tak je to na "štandardné" pomery rýchlo zbúchaná chaotičnosť. Veď ktorý rozumný človek by porozhádzal po celom tábore náboje do RPG. Najlepšie momenty: RPG v anglicky dabovanej verzii, to som sa fakt váľal od smiechu. Silno odporúčam tento film, najmä na nejakej hromadnej projekcii s fľašou piva v ruke. Ja som si tento film pozrel sám, bez prerušovania a neskutočne som sa bavil, preto som dal 5*.

Návrat do budoucnosti (1985)

Doslova fenomenálny filmík. M.J.Fox ako Marty McFly, Christopher Floyd ako šialený vedec doc Brown, no proste podarená dvojica. Famózna hudba Alana Silvestriho. Proste tento film mi veľmi prirástol k srdcu.