Tom a Jerry (1940) (seriál)

Po prvýkrát zhliadnuté v polovičke 80. rokov na rakúskej televíznej stanici ORF (Vielen dank für die Blumen), neskôr na ČST v slovensky dabovanej verzii (Noga, Dančiak), tam som spoznal pôvodnú zvučku, milo prespievanú do slovenčiny (ľutujem našich českých bratov a akúsi svojpomocne zbúchanú zvučku so spevom Hany Zagorovej) a nakoniec kompletne zhliadnuté na Cartoon Network. Prvá séria (1940-1957) je zo všetkých najlepšia, Tex Avery a Hanna a Barbera tomu dali šmrnc (až na tie retrospektívne diely a menšie recyklovanie v širokouhlých dieloch). Druhá séria (vznikla v Československu) už nebola taká dobrá, resp. smiechu bolo málo a semi-elektronický soundtrack Zdeňka Štěpánka mi spôsoboval neraz WTF momenty. Tretia séria vznikajúca v animátorskom štúdiu Warner Bros. pod vedením inak legendárneho Chucka Jonesa už bola definitívnym koncom tohoto seriálu, smiech sa prejavoval už naozaj výnimočne a nebol vôbec hurónsky. Ale aj tak nemôžem hodnotiť inak, než najvyšším hodnotením, už len kvôli najmohutnejšej prvej série a najmä kraťasov v systéme CinemaScope.

Pomoc! (1965)

Po úspechu prvého filmu musel prísť film druhý. A lepší, pompéznejší (mysleli si tvorci). Vymenil sa čiernobiely materiál za farebný Eastmancolor, využilo sa nahrávanie nového albumu. Že polodokument už nebude fungovať? Nevadí, tak postavíme Chrobákov do abstraktných situácii a do toho im vložíme náboženských fanatikov z neznámej orientálnej krajiny, ktorí za každú cenu nemôžu prerušiť pravidelný rituál - obeta bohyni Kaili, teda toho, kto má obetný prsteň. Chudák Ringo, alias zberateľ prsteňov. Pretavenie členov Beatles do civilnejšej podoby mohlo dopadnúť aj lepšie. Ale aj horšie. Na tomto filme sa najviac prejavil slabší scenár a režisér Dick Lester to ťahal, ako sa dalo. Tentokrát problémoví Beatles, ktorí chodili pomedzi zábery tajne "dávať šluky", to režisérovi moc neuľahčovali, teda najmä náladový John Lennon. Ale napokon to teda nedopadlo zle, gagy sú skvelé, len ku koncu to začalo strácať dych. čisté 4*

Žlutá ponorka (1968)

Psychedelický animovaný film pre deti? Prečo nie? Jednoduchý príbeh o záchrane Pepperlandu pomocou štyroch mladíkov z Liverpoolu, ktorí cestovali rôznymi moriami na Žltej ponorke. Hravé pretavenie textov pesničiek Beatles do filmu sa oplatilo, navyše, keď tomu dali animovaný obal. Vo filme sa síce samotní Beatles objavia až na konci a pesničky sú z obdobia 1965 až 1967 (+ štyri výnimky), ale vôbec to nevadí. Po fiasku s Magical Mystery Tour a zmiešanom prijatí filmu Help!, je toto veľmi pozitívny návrat Chrobákov na strieborné plátno. Navyše hudba Georga Martina je famózna a veľmi sa osvedčila aj na soundtracku. Po prvýkrát zhliadnuté niekedy tesne po revolúcii (ešte chýbala pasáž s piesňou Hey Bulldog), neskôr zhliadnutá reštaurovaná verzia asi stokrát. :)

Happy Tree Friends 1 - První krev (2002) (video kompilace)

všetko to začalo flashovými animáciami, ktoré potom vyrenderovali pre DVD vydania... alebo ako zmasakrovať, zabiť a zničiť nádhernučké a milučké animované zvieratká na 1000 spôsobov :)

Divoké pivo (1995)

Dodnes neviem, o čom ten film vlastne bol, ale Markéta Hrubešová si tú jednu hviezdičku zaslúži.

Český sen (2004)

Nemôžem hodnotiť negatívne, pretože viem, aká je spoločnosť konzumná a ako by všetci chceli mať všetko lacno, alebo dokonca aj zadarmo. Film poukázal na slabinu väčšiny národa a to dosť krutým spôsobom (sorry dôchodci..). Veď voľný čas sa dá tráviť aj produktívnejšie, než behať po nákupných strediskách a obchodoch. Bravo!

Donnie Darko (2001)

Úplne úchvatný sci-fi film o časovom paradoxe, odohrávajúci sa v 80. rokoch, ktorý ma dostal. Jake Gyllenhaal ako mierne švihnutý chlapec, páni, to bol výkon. Škoda, že naša česko-slovenská distribúcia tento film stále ignoruje a neostáva nič iné, ako všemožnými cestami si zaobstarať tento film (výhodou mi bude multinormový a multiregionálny DVD prehrávač a multinormový televízor). Klobúk dole pred Richardom Kellym, ktorý vo veľmi mladom veku natočil za malé americké peniaze film, ktorý ani lacno nevyzerá.

I Love You Phillip Morris (2009)

Jim Carrey ako nepolepšiteľný podvodník, Ewan McGregor ako bezhlavo zamilovaný a citlivý gay, a to všetko vo väzenskom prostredí a nie je to pritom o náhodnom vykĺznutí mydla v sprchách, či o povestných "děvkách". Títo dvaja herci tu podávajú také neskutočné herecké výkony, že mnohokrát som mal dojem, že si to herci v prestávkach medzi scénami naozaj niekde rozdávali. Film je podľa skutočnej udalosti a musím uznať, že postava Jima Carreyho je teda pekný hajzlík. Výborný dojem z filmu som mal. :)

Blbý a blbější (1994)

Svojho času "a must-see", teraz už len spomienka na úspešný debut bratov Farrellyovcov a jeden z filmov, ktorý vyšvihol Jima Carreyho na výslnie. Aj keď je to sprostá, primitívna a vulgárna komédia (prehnaná dávka Turbo Laxu, primočenie sa počas jazdy, mŕtvy papagáj...), prvenstvo jej nikto nemôže odobrať, bez nej by sme nemali "Niečo na tej Mary je", ani rôznu várku viac-menej dobrých teen komédií (teda aspoň nie tak skoro). Jim Carrey tu hraje snáď najväčšieho debilka pod slnkom a Jeff Daniels mu hravo sekunduje, i keď jeho postava je o trošku inteligentnejšia a charizmatickejšia. Z dnešného hľadiska už nemá čím šokovať (mnohé filmy nastavili veľmi vysokú laťku primitívnosti), ani ohúriť (na Jimové ksichty som si už odvykol a venujem už pozornosť jeho normálnejším postavám), ale niektoré momenty ešte stále stoja za to. Dnes už je to len priemer.