King Kong (1933)

TOTO je pravý KING KONG, nie herec v maske z roku 1976, alebo mimika herca pretavená do digitálnej príšerky z roku 2005. Vopchať dušu 30 cm vysokej bábke, rozpohybovanej stop-motion animáciou v dobe, keď táto technológia bola ešte v plienkach, ako aj zvukový film... TOTO je kus poctivej filmárčiny, z každého políčka cítiť tú lásku ku kinematografii, to, čo v dnešných filmoch málokde zbadáte. A nikdy mi nebolo tak ľúto nejakej filmovej postavy, ako keď zabili King Konga, tomu ja hovorím umenie, keď divák emotívne prežíva smrť neživej, 30 cm vysokej bábky, rozpohybovanej stop-motion animáciou. Ja viem, že sa opakujem, ale je zbytočne o tomto filme rozprávať, treba ho proste vidieť!

Pacho, hybský zbojník (1975)

Komédia par excellence. Pán Jozef Króner a jeho herecký megakoncert a kultové hlášky Satinského a Lasicu, byť nemohli mať v tej dobe uverejnené mená v titulkoch.

Plán 9 (1959)

Edward Wood Jr., enfant terrible svetovej kinematografie a vo všeobecnosti najhorší a najmenej talentovaný režisér všetkých čias a jeho najznámejší a najhorší filmový počin. Neexistuje nič horšieho než toto, tu je proste všetko zlé: námet, scenár, réžia, herci, kulisy, vizuálne efekty, proste všetky súčasti tohto filmu sú tak neskutočne zlé, až vo výsledku pôsobia dobre, ba priam vynikajúco. Jednoducho nechcená hyper-bláznivá komédia. Je to aj jeden z mála filmov, ktorého zhliadnutie vyžadovalo veľa trpezlivosti a odhodlania sa. Ešte doteraz sa rehocem na kokpite dopravného lietadla. Ale som si vedomý, že málokto si užije tento film.

Snowboarďáci (2004)

Česká odpoveď na americké teenagerské komédie. Síce pôsobí veľmi televíznym dojmom a scenár by potreboval zásah skúsenejšieho autora, ale hlavná dvojica Kotek-Mádl sú super. Suma sumárum slušný priemer.

Terminátor (1984)

Po prvýkrát zhliadnuté v roku 1987 na ORF, teda presnejšie deň nato z videokazety. Nízkorozpočtový sci-fi thriller s Arnoldom ako záporný kyborg z budúcnosti, no čo viac chcieť? Úplne dokonalé to síce nie je, ale stále vysoký nadpriemer.

Avatar (2009)

Dve hviezdičky sú za vizuál a Sigourney Weaver. Inak dej je trápny, klišoidný a predvídateľnejší ako animované grotesky s Kojotom a Roadrunnerom.

Titanic (1997)

Usmoklená kinosála, rozpáraný pletený sveter od mojej krstnej mamy a neskutočný DTS zvuk: to je prvé, čo ma napadne pri spomienke na tento film. Ten film bol v dobe svojho uvedenia v kinách veľkým zjavom. Áno, James Cameron sa dostal do povestnej režisérskej elity vďaka svojim veľkorýso poňatými filmami, ale tento konkrétny film nezanechal vo mne nejaké výraznejšie stopy, než to, čo som zhrnul vo svojej prvej vete. Jeho prechod z akčných sci-fi filmov na sentimentálny fiktívny príbeh odohrávajúcim sa na reálnom pozadí podľa skutočnej udalosti, nebol v mojich očiach prijatý úplne pozitívne. Ono to bolo síce "WOW, digitálny Titanic", ale to bolo všetko. Nehovorím, že je to príšerný film, to by tomu aj nasvedčovalo patričné hodnotenie, ten film bol vcelku fajn, len bol až príliš sladký a nasilu dojemný, až som mal dojem, že začne spoza plátna vytekať med. Ale rád spomínam na ten film aj preto, lebo to bolo posledný krát, čo som sedel vo veľkej sále Istropolisu na filme. Za ten rozpáraný sveter môže moja vtedajšia priateľka, ktorá sa až príliš akčne túlila, keď Jack zmrzol. Päť mesiacov na to som jej dal kopačky. Po zhliadnutí 3D verzie: Hodnotenie troch hviezdičiek nemením. Konverzia dopadla relatívne OK, ale častokrát to s tou hĺbkou bolo dosť divné, pozadie bolo ploché, postavy nemali nos a keď jedna pozerala na druhú, tak sa vlastne ani na ňu nepozerala, rýchle pohyby kamery, či nastrčené objekty v popredí ten trojrozmerný zážitok dosť ničili (aj môj zrak). Dabing z VHS bol snáď najväčším failom, keď zaznel na začiatku hlas: "Bonton Home Video uvádí" a následne Bohdan Tůma dabujúci viacero postáv. Viac teda pasuje filmu ten klasický dvojrozmerný filmový formát.

Počátek (2010)

Tento film nebude len sezónny ošiaľ, to vám vravím. Po celé dve a pol hodiny nepoľaví ani na chvíľu, ani flashbacky na manželku hlavného hrdinu neodbočia od deju. Proste ten film ma chytil a pustil až pri záverečných titulkoch. Videné v kine dvakrát, po druhý krát som si film užil ešte viac.

Muži v černém (1997)

Relatívne svižný a vtipný filmík s veľmi kontrastnou dvojicou "Smith - Jones", ktorí k sebe jednoducho patria. Pri prvom zhliadnutí som mal dojem, že film trvá tak sotva hodinu a štvrť.

Resident Evil (2002)

Slušná "zombiovka" inšpirovaná hernou sériou. Celkom príjemný, i keď nie veľmi originálny film, v ktorom Milla Jovovich konečne hraje a na nízkonákladové pomery aj slušné vizuálne efekty.