Jánošík I., II. (1963)

Prvý slovenský farebný širokouhlý film, rozdelený na dve časti, toť najlepšia filmová verzia Jánošíka, alias vysnený kinematografický projekt niekdajšieho predstaviteľa Jánošíka z čias prvej republiky - Paľa Bielika, tentokrát našťastie ako režisér (toto povolanie mu viac sedelo ako herectvo). Na herecké výkony predstaviteľov hlavných a vedľajších úloh sa tu popísalo neúrekom, ako aj vynesenie výpravy, kamery a hudby do nebies. Ja len dodám, že prvé ochutnanie amerického Eastmancoloru slovenským kameramanom dopadlo na jedničku, byť sa film spracovával v Barrandovských laboratóriach. Škoda, že sa nezachoval pôvodný 4 kanálový stereo zvuk... Na záver dodám, že som na náš jediný veľkofilm patrične hrdý a je škoda, že sa podobných veľkofilmov u nás už nenatočilo a v blízko-vzdialenej dobe ani nenatočí.

Planeta 51 (2009)

Jeden z tých lepších, ak nie najlepší mimopixarovský animák za poslednú dobu. Príjemná a zábavná futuretro odkazovka, pri ktorej som sa perfektne bavil. Začína síce veľmi infantílne, ale postupom času príjemne dospeje. Spoiler: koniec filmu je prequel k votrelcom? :D Update: oceňujem hlášky v tomto filme, ako aj vydarený dabing :)

Partička (2009) (pořad)

Naozajstné best of, ktoré pochádza zo slovenskej televíznej kuchyne za posledných 20 rokov. Pár trápnych a nemastných-neslaných momentov sa našlo, ale zbytok je úplná pecka. Latinák s Polnišovou jednoznačne vedú, Genzer so Suchánkom ako hostia takisto nemali chybu a aj ostatní sú perfektní. Nemôžem dať menej ako 5*, pretože sa neviem pri Partičke nesmiať. Teda presnejšie, chytám záchvaty smiechu.

Austin Powers: Špionátor (1997)

Podarená dokonalosť. Austin Powers rozmrazený po 30 rokoch... Veľmi podarený filmík, jeden z mojich najobľúbenejších... vadu na kráse má akurát tak Dr. Evil :)

Austin Powers - Goldmember (2002)

V tomto dieli sa to už s nechutnosťami preháňalo... inak to mohlo mať úroveň prvého dielu, ktorý je v mojich očiach TOP

Lady a Tramp (1955)

Chcem naspäť ten starý dabing s Eduardom Cupákom, bez neho to nie je ono (ak nerátam pôvodné znenie, ktoré sa stalo pre mňa akýmsi novodobým štandardom pre opätovné sledovanie). Btw, veľmi dojemný a zároveň príjemne úsmevný film o psíkoch, alias úplne prvý celovečerný širokouhlý animovaný film na svete. (2,55:1 Cinemascope).

Vzhůru do oblak (2009)

Len dvom filmom sa podarilo, aby som nielen vyronil slzu, ale aj aby som sa rozplakal. Jeden bol Lassie (už neviem aká verzia) keď som mal asi 12, druhý film je tento.

Expendables: Postradatelní (2010)

Starí dedkovia sa vracajú a majú v pláne nakopať zadok ešte raz a poriadne. Takáto poriadna adrenalínová akcia mi za posledné roky veľmi chýbala. Film som si parádne užil, teda až na tie počítačové efekty, to mi vadilo, že digitálne robili výbuchy, strely, krv, aj nože, real je real. Ale inak fakt bomba. :)

(Bez názvu) (2009)

Umelecky umelecká umeleckosť nielen pre umelecky založených ľudí. Veľmi netradičný film sa točí okolo ústrednej trojice: Adrian - hudobný skladateľ hľadajúci inšpiráciu a správny zvuk, Madeleine - kurátorka galérie, ktorá je posadnutá "umením" a Josh - Adrianov brat, ktorý sa snaží mať vernisáž svojich malieb v Madeleininej galérii. Prvá polovica filmu je veľmi humorne naladená, druhá polovica ale zvážnie. Pri sledovaní filmu som inak nadobudol dojem, že umelci sú vlastne totálne ujetí ľudia. Veď, kopnime si aj my do vedra. :)

The Rutles (1978) (TV film)

Ron Nasty, Dirk McQuickly, Stig O'Hara a Barry Wom, to sú Rutles, štvorica z Liverpoolu, ktorá dobyla svet a spopularizovala čaj. Paródia na Beatles, nápadne sa ponášajúca na známu Anthology, akurát že bola natočená o 17 rokov skôr. Sólový projekt Erica Idlea dopadol fakt perfektne, malé cameo roličky sa ušli aj Michaelovi Palinovi z Monty Python, ako aj Dan Aykroydovi, Johnovi Belushimu a Billovi Murrayovi z SNL. Pre milovníkov Beatles "must-see" a pre ostatných tiež. :) P.S.: na DVD sa nachádzajú aj vystrihnuté scény so zvyšnými dvoma "nevyužitými" pesničkami. P.S.2.: soundtrack poznám naspamäť, je na čase po dlhšej dobe si pozrieť film. P.S.3.: dá si niekto čaj? :)