Fontána pro Zuzanu 3 (1999) odpad!

Nepochopím jednu vec, ako je možné, že postava Zuzany je rodená Bratislavčanka, zo začiatku sa film dokonca odohráva v Bratislave a Eva Vejmělková "mluví"??? Megafail, pán Rapoš, megafail. Ani Voda, čo ma drží nad vodou to nezachránila. A tak sa pán Rapoš chválil, že mu film strihal hollywoodsky strihač a že ide vôbec o prvý slovenský film so zvukom DTS (na DVD to je aj tak len so stereo zvukom). Vyhodené peniaze (spolufinancoval Fruni a jeho Horizont Slovakia) a celonárodná hanba. Takto končia režiséri s červeným diplomom.

Fontána pre Zuzanu 2 (1993)

Hudba ešte budiž, Ibi bol tiež celkom fajn, ale tá zápletka?? Troška pritiahnuté za vlasy, nie? A ten prechod Zuzany zo Slovensky na Češku, to čo bolo???

Fontána pro Zuzanu (1985)

V porovnaní s ostatnou tvorbou Dušana Rapoša vysoký nadpriemer, ale na bežné pomery jeden veľmi priemerný film, kde jeho klady sú dobová hudba a herecký výkon Slava Záhradníka (áno, ten Oné z Pacha), inak je to veľmi kŕčovitý až banálny príbeh o dospievajúcej mládeži 80tych rokov. Predabovaná neplnoletá Vejmělková s náhodne odhaleným bujným poprsím je ešte jeden klad, ale ten sa už týka trilógie samotnej (veď ako je možné, že rodená Bratislavčanka hovorí v dvojke československy a v trojke česky? najväčší fail v kontinuite), jej potmavšia kamarátka s bizónmi v podpazuší s hlasom Zuzany Tlučkovej, či postava Zuzaninej staršej sestry, ktorá je tak príšerne naivná a infantílna, že to trieska dverami, už patria k mnohým nedostatkom filmu. Ale ako som spomenul, je to priemer.

Utíkejme, už jde! (1986)

Toho času Dušana Rapoša osvietilo a podaril sa mu jeden z významných filmov slovenskej kinematografie. Tragikomický príbeh štvorčlennej rodinky, tlačiacej sa v jednoizbáku a jedno náhodné prekopnutie steny rovno susedovi, občasne bývajúcom osamote v trojizbáku. Po tomto momente sa spustí lavína humorných situácii. Je to dokonca jeden z mála pre mňa znesiteľných filmov, ktoré majú smutné morálne ponaučenie. Nie je to síce dokonalá špička, ale zábery rozvíjajúcej panelovej Petržalky patria medzi najobľúbenejšie.

Rabaka (1989)

Rabaka, alebo slovenská odpoveď na Perný den. Popravde po zhliadnutí mám veľmi zmiešané pocity, jednak v tej dobe bol Elán na vrchole a ich tvorba bola viac o niečom, ale natesnať ich do celovečerného filmu o kapele, ktorá sa snaží dať tímovo dohromady a vyštartovať na turné, to moc nezafungovalo. Jednak Rapošové režijné lapsusy sa nedali prehliadnúť a jednak aj herecké výkony samotných členov Elánu boli veľmi diskutabilné - veď prečo boli všetci okrem Ráža predabovaní? Takisto nechápem aj zloženie ústrednej dvojice, teda nie žeby to už bolo ako päsť na oko, ale prečo obsadili práve maďarských hercov? Ako chalan s hlasom Maroša Kramára ešte budiž, ale to fúzaté dievča? Každopádne životné eskapády protagonistov boli veľmi nereálne, to som fakt krútil hlavou. Takisto mi bolo divné to samoúčelné používanie sprostých slov, ten film bol predsa od 12 rokov a občasne sa objaví v televízii v dopoludňajších, alebo popoludňajších hodinách, žeby sa pomaly Rapoš pripravoval na slobodu? Nebyť dobrého soundtracku, tak moje hodnotenie by išlo až do odpadu, ale menej ako dve hviezdičky nemôžem dať. P.S.: samotné "elpíčko" som dostal na vianoce roku 1989.

Suzanne (1996)

Príšerne slabý film o narkomanoch, ktorý museli vidieť v tej dobe všetci stredoškoláci (vrátane mňa). V tej dobe síce bežal v kinách ešte jeden film o narkomanoch, a to Trainspotting, ale ten pravdepodobne neprichádzal do úvahy. Dušan Rapoš týmto filmom urobil veľmi nešťastný krok, nielenže jeho réžia je viac neschopná, ako schopná, ale aj scenár bol nie veľmi šťastne riešený., o hereckých výkonoch ani nehovorím (Mariánovi Slovákovi by som jeho "kápa" neuveril, ani keby som mal v sebe liter vína). Jednu hviezdičku dávam Bolkovi Polívkovi, ktorý hral dirigenta a nešťastného otca Suzanne a druhú za 2Paca, ktorý párkrat zaznel počas filmu.

Takešiho hrad (1986) (pořad)

Najhumornejšie poobedia na stanici DSF, v našej rodine dokonca povinné pozeranie. Idem trošku pozrieť, či nie sú niekde aspoň ukážky. :)

Kozoroh 1 (1977)

Neskutočne napínavý thriller o fingovanej misii na Mars. Asi fakt najpodarenejší film Petra Hyamsa. Navyše v kine zo 70mm kópie neskutočný audiovizuálny zážitok, najmä scény s práškovacím lietadlom.

Medená veža (1970)

Príjemný chlapský film, ktorý sa v priebehu zmení na drámu. Majstrovské herecké výkony všetkých protagonistov, vynikajúca réžia Martina Hollého a fantastická širokouhlá kamera. Jediné, čo mi na tomto filme fakt vadilo, bolo donekonečna omielanie hlavného hudobného motívu, to už mi začalo normálne liezť na nervy. Neviem sa rozhodnúť tým pádom medzi lepšie 3* alebo slabšie 4*... Tak 4*, veď som chlap, čo sa budem ondiať, no nie? :)

Manituova bota (2001)

Bullyho a jeho bandu som na Pro7 pozerával veľmi rád, ťažil som najmä zo znalosti nemčiny. A keď som sa dopracoval k Manituovej bote, tak som bol milo prekvapený, že neskĺzol do trápnych vôd, kde dnešní pseudotvorcovia paródií skočia najprv a vo veľkom štýle. Jasné, že mnohí ľudia nepoznajú Bullyho a jeho kumpánov a tak nemali ani šajn, prečo tento film vznikol a nedajbože, že prečo rozprávajú akýmsi divným dialektom. To ma prekvapuje, pretože ten film aj bez znalosti Bullyparade príjemne funguje ako paródia na Mayovky a teda hlavne na Winnetoua. Videl som najprv v televízii director's cut s úvodom so Sivou Hviezdou (Graue Star), neskôr kinoverziu na DVD s celkom podareným, aj keď citeľne narýchlo zbúchaným českým dabingom. :)